Cewnik okołomoczowy na poziomie s2 kręgu

W przypadku urazowego wpływu na kręgosłup, procesy zwyrodnieniowe-dystroficzne i zapalne rozwija się torbiel okołobębna na poziomie s2 kręgu. Zaburzenia rozwoju wewnątrzmacicznego mogą wywołać wrodzoną torbiel. Od okołourazowej torbieli kości krzyżowej kobiety częściej cierpią niż mężczyźni.Objawy torbieli okołoodbytniczej w okolicy kręgu s2 mogą obejmować ból, drętwienie, utratę wrażliwości i ruchliwość, poczucie "gęsiej skórki". Poważnymi komplikacjami są naruszenia w pracy narządów miednicy. Konsekwencją są problemy z oddawaniem moczu i stolcem. Leczenie jest prawdopodobnie zachowawcze, zakładając leki i fizjoterapię, oszczędzając gimnastykę leczniczą. W zaniedbanych sytuacjach wskazana jest operacja chirurgiczna.

Przyczyny

Torbiel kręgowy kręgosłupa jest nowotworem kręgowym wypełnionym płynem mózgowo-rdzeniowym. Pojawia się w kanale kręgowym, w środku nerwowych korzeni rdzenia kręgowego, najczęściej na poziomie kręgosłupa s2 kręgosłupa s2. Kobiety częściej cierpią z powodu torbieli kręgosłupa niż mężczyźni - mięśnie lędźwiowe są słabsze, a obciążenie gorsze.Podczas wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka taka torbiel kręgosłupa może się rozwinąć z powodu niewłaściwego tworzenia się tkanki.

Procesy zapalne w obszarze kręgowym mogą być przyczyną rozwoju takiej edukacji. Przyczyna zapalenia z kolei - procesy zwyrodnieniowe-dystroficzne w tkankach kręgu.

Pacjent jest trudny do oddania moczu lub odwrotnie - przeżywa zbyt częste pragnienia. Może być złamane i wypróżnione - obserwowane z kolei zaparcia i biegunka.

Taki obraz kliniczny obserwuje się w przypadku innych patologii, w tym chorób narządów wewnętrznych. W tym przypadku torbiel kręgowy s2 kręgosłupa może przez długi czas nie objawiać się w żaden sposób. Dlatego wraz z pojawieniem się objawów, należy jak najszybciej rozpocząć diagnostykę. Torkcja okołokobiegu na poziomie kręgu w kości krzyżowej może być nie tylko wynikiem procesów degeneracyjno-dystroficznych, ale może również powodować rozwój osteochondrozy lędźwiowej.

Diagnostyka

Ponieważ torbiel okazyjny na poziomie kręgu krzyżowego często rozwija się niedostrzegalnie, w wielu przypadkach jest odkrywany przypadkowo. Neurolog podczas badania palpacyjnego kręgosłupa może ujawnić nadmierną wrażliwość kręgu s2.W takim przypadku, badanie rentgenowskie, badanie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej zostanie zlecone badanie ultrasonograficzne talii. Rzadziej przepisuje się mielografię (bada, jak dobrze nerwy wykonują swoją funkcję) i elektromiograficzną (barwnik jest wstrzykiwany wewnątrz kręgosłupa, co pomaga w ujawnieniu stanu rdzenia kręgowego na zdjęciu rentgenowskim). Dane uzupełniające uzyskane z badań krwi i moczu, biochemia.

 • Radzimy przeczytać: torbiel coccyx.

Leczenie zachowawcze

Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie procesu zapalnego. Pomocne w tym są fizjoterapia, fonoforeza i refleksoterapia. Po zakończeniu ostrego okresu, procedury masażu pomagają, akupunktura. Konieczne jest przestrzeganie następujących zasad leczenia zachowawczego:

 • Obserwuj tryb leżący, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie czuj obciążenia;
 • Należy regularnie stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (diklofenak, ibuprofen);
 • Aby użyć leków-chondroprotektorów, przywracając stan chrząstek chrzęstnych. Jest to środek zapobiegawczy przeciwko rozwojowi osteochondrozy i innych powikłań w pracy kręgosłupa;
 • Środki zwiotczające mięśnie pomogą w przypadku zaobserwowania skurczów mięśni (Mydocalm, Sirdalud);
 • Elektroforeza z witaminami z grup B i C. Pomogą w tym również kompleksy witaminowo-mineralne z zawartością tych witamin i wapnia;
 • Pacjent powinien ograniczyć spożycie słonego i ostrego. Włącz do diety dużą ilość chudego mięsa, tłustych ryb, owoców i warzyw;
 • Pokazana jest gimnastyka terapeutyczna.

Interwencja chirurgiczna

Jeśli torbiel kręgosłupa w okolicy kręgosłupa jest duży, zakłóca pracę rdzenia kręgowego i zaciska korzenie nerwowe, leczenie zachowawcze może wykazać niewydolność. Następnie chirurg wchodzi do skrzynki.

Operacje są podzielone na dwa rodzaje: przebicie i faktyczna operacja. Wybór metody leczenia zależy od tego, jak długo rozpoczyna się proces, jakie objawy obserwuje się.

Przebicie sugeruje, że po ogólnym znieczuleniu pacjenta torbiel zostanie otwarta. Z jego wnęki wypompowywany jest płyn mózgowo-rdzeniowy. Aby zregenerować tkanki, do utworzonej przestrzeni wprowadza się specjalny środek leczniczy. Druga opcja - rzeczywista operacja wykonywana jest w skrajnych przypadkach. Następnie usunięta jest torbiel perylacyjny s2 kręgu.Takie leczenie torbieli kręgosłupa jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy metody zachowawcze nie dają żadnego wyniku. Albo występują komplikacje w postaci naruszeń narządów miednicy, które zagrażają życiu pacjenta. Inną możliwą sytuacją operacji jest rosnąca utrata czułości i ruchliwość nóg.

Jakościowo wykonana interwencja chirurgiczna i usunięcie torbieli pomoże:

 • Normalizować krążenie kręgosłupa lędźwiowego;
 • Pozbądź się naruszeń narządów miednicy;
 • Przywróć ciało do jego poprzedniej ruchliwości i wrażliwości;
 • Poradzić sobie z zespołem bólowym.

Ale nawet ten rodzaj zabiegu może mieć wiele powikłań: zapalenie opon mózgowych, częściowy paraliż, pogorszenie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego w kanale kręgowym. Chociaż operacja jest najeżona takimi niebezpieczeństwami, musisz się na nią bezpiecznie zgodzić, jeśli otrzymasz taką rekomendację medyczną. Konsekwencje zaniedbanej peryuralnej torbieli kręgu s2 mogą być jeszcze bardziej nieprzyjemne.