Cewnik okołomoczowy na poziomie s2 kręgu

W przypadku urazowego wpływu na kręgosłup, procesy zwyrodnieniowe-dystroficzne i zapalne rozwija się torbiel okołobębna na poziomie s2 kręgu. Zaburzenia rozwoju wewnątrzmacicznego mogą wywołać wrodzoną torbiel. Od okołourazowej torbieli kości krzyżowej kobiety częściej cierpią niż mężczyźni.Objawy torbieli okołoodbytniczej w okolicy kręgu s2 mogą obejmować ból, drętwienie, utratę wrażliwości i ruchliwość, poczucie "gęsiej skórki". Poważnymi komplikacjami są naruszenia w pracy narządów miednicy. Konsekwencją są problemy z oddawaniem moczu i stolcem. Leczenie jest prawdopodobnie zachowawcze, zakładając leki i fizjoterapię, oszczędzając gimnastykę leczniczą. W zaniedbanych sytuacjach wskazana jest operacja chirurgiczna.

Przyczyny

Torbiel kręgowy kręgosłupa jest nowotworem kręgowym wypełnionym płynem mózgowo-rdzeniowym. Pojawia się w kanale kręgowym, w środku nerwowych korzeni rdzenia kręgowego, najczęściej na poziomie kręgosłupa s2 kręgosłupa s2. Kobiety częściej cierpią z powodu torbieli kręgosłupa niż mężczyźni - mięśnie lędźwiowe są słabsze, a obciążenie gorsze.Podczas wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka taka torbiel kręgosłupa może się rozwinąć z powodu niewłaściwego tworzenia się tkanki.

Procesy zapalne w obszarze kręgowym mogą być przyczyną rozwoju takiej edukacji. Przyczyna zapalenia z kolei - procesy zwyrodnieniowe-dystroficzne w tkankach kręgu.

Периневральная киста позвоночника на уровне крестцового позвонка может начать давить на нервные структуры и вызывать сильные болевые ощущения. Они становятся сильнее во время усталости или резких движений. Локализован болевой синдром в поясничной области, отдает в таз и ноги. Чувствуется слабость в нижних конечностях, появляются признаки ухудшения циркуляции крови в них. Покалывает, немеет, бегают " мурашки".="" могут="" проявиться="" тянущие="" ощущения="" в="">

Pacjent jest trudny do oddania moczu lub odwrotnie - przeżywa zbyt częste pragnienia. Może być złamane i wypróżnione - obserwowane z kolei zaparcia i biegunka.

Taki obraz kliniczny obserwuje się w przypadku innych patologii, w tym chorób narządów wewnętrznych. W tym przypadku torbiel kręgowy s2 kręgosłupa może przez długi czas nie objawiać się w żaden sposób. Dlatego wraz z pojawieniem się objawów, należy jak najszybciej rozpocząć diagnostykę. Torkcja okołokobiegu na poziomie kręgu w kości krzyżowej może być nie tylko wynikiem procesów degeneracyjno-dystroficznych, ale może również powodować rozwój osteochondrozy lędźwiowej.

Diagnostyka

Ponieważ torbiel okazyjny na poziomie kręgu krzyżowego często rozwija się niedostrzegalnie, w wielu przypadkach jest odkrywany przypadkowo. Neurolog podczas badania palpacyjnego kręgosłupa może ujawnić nadmierną wrażliwość kręgu s2.W takim przypadku, badanie rentgenowskie, badanie rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej zostanie zlecone badanie ultrasonograficzne talii. Rzadziej przepisuje się mielografię (bada, jak dobrze nerwy wykonują swoją funkcję) i elektromiograficzną (barwnik jest wstrzykiwany wewnątrz kręgosłupa, co pomaga w ujawnieniu stanu rdzenia kręgowego na zdjęciu rentgenowskim). Dane uzupełniające uzyskane z badań krwi i moczu, biochemia.

 • Radzimy przeczytać: torbiel coccyx.

Leczenie zachowawcze

Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie procesu zapalnego. Pomocne w tym są fizjoterapia, fonoforeza i refleksoterapia. Po zakończeniu ostrego okresu, procedury masażu pomagają, akupunktura. Konieczne jest przestrzeganie następujących zasad leczenia zachowawczego:

 • Obserwuj tryb leżący, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie czuj obciążenia;
 • Należy regularnie stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne (diklofenak, ibuprofen);
 • Aby użyć leków-chondroprotektorów, przywracając stan chrząstek chrzęstnych. Jest to środek zapobiegawczy przeciwko rozwojowi osteochondrozy i innych powikłań w pracy kręgosłupa;
 • Środki zwiotczające mięśnie pomogą w przypadku zaobserwowania skurczów mięśni (Mydocalm, Sirdalud);
 • Elektroforeza z witaminami z grup B i C. Pomogą w tym również kompleksy witaminowo-mineralne z zawartością tych witamin i wapnia;
 • Pacjent powinien ograniczyć spożycie słonego i ostrego. Włącz do diety dużą ilość chudego mięsa, tłustych ryb, owoców i warzyw;
 • Pokazana jest gimnastyka terapeutyczna.

Interwencja chirurgiczna

Jeśli torbiel kręgosłupa w okolicy kręgosłupa jest duży, zakłóca pracę rdzenia kręgowego i zaciska korzenie nerwowe, leczenie zachowawcze może wykazać niewydolność. Następnie chirurg wchodzi do skrzynki.

Operacje są podzielone na dwa rodzaje: przebicie i faktyczna operacja. Wybór metody leczenia zależy od tego, jak długo rozpoczyna się proces, jakie objawy obserwuje się.

Przebicie sugeruje, że po ogólnym znieczuleniu pacjenta torbiel zostanie otwarta. Z jego wnęki wypompowywany jest płyn mózgowo-rdzeniowy. Aby zregenerować tkanki, do utworzonej przestrzeni wprowadza się specjalny środek leczniczy. Druga opcja - rzeczywista operacja wykonywana jest w skrajnych przypadkach. Następnie usunięta jest torbiel perylacyjny s2 kręgu.Takie leczenie torbieli kręgosłupa jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy metody zachowawcze nie dają żadnego wyniku. Albo występują komplikacje w postaci naruszeń narządów miednicy, które zagrażają życiu pacjenta. Inną możliwą sytuacją operacji jest rosnąca utrata czułości i ruchliwość nóg.

Jakościowo wykonana interwencja chirurgiczna i usunięcie torbieli pomoże:

 • Normalizować krążenie kręgosłupa lędźwiowego;
 • Pozbądź się naruszeń narządów miednicy;
 • Przywróć ciało do jego poprzedniej ruchliwości i wrażliwości;
 • Poradzić sobie z zespołem bólowym.

Ale nawet ten rodzaj zabiegu może mieć wiele powikłań: zapalenie opon mózgowych, częściowy paraliż, pogorszenie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego w kanale kręgowym. Chociaż operacja jest najeżona takimi niebezpieczeństwami, musisz się na nią bezpiecznie zgodzić, jeśli otrzymasz taką rekomendację medyczną. Konsekwencje zaniedbanej peryuralnej torbieli kręgu s2 mogą być jeszcze bardziej nieprzyjemne.

Loading...