Szyszki na kości ogonowej

Kiedy występują problemy i dyskomfort w okolicy miednicy - większość ludzi (zwłaszcza mężczyzn) cierpi z powodu nadmiernej nieśmiałości, pomimo bólu, nie spiesz się, aby pójść do lekarza. Jeśli masz stożek na kości ogonowej - jest to poważny powód, aby skontaktować się ze specjalistą w celu uzyskania pomocy.

Co to jest?

Pojawienie się plomb na sygnale kośćca dla poważnych chorób wrodzonych lub nabytych. Kość ogonowa to kilka połączonych ze sobą kości ściśle połączonych chrząstką, do której przymocowane są najważniejsze mięśnie (w tym mięśnie krocza). Od prawidłowej pracy tej grupy mięśni zależy funkcja podparcia (chodzenie, przechylanie, umiejętność zajęcia pozycji siedzącej). Ponadto, główne nerwy rdzeniowe przechodzą przez kość ogonową - jest to kolejny powód, aby natychmiast skontaktować się z chirurgiem, nawet jeśli ból jeszcze ci nie przeszkadza. Prędzej czy później stożek na kośćcu ludzkim z konieczności ujawni się w najbardziej nieprzyjemny sposób.

Brak szybkiej diagnozy i leczenia jest obarczony konsekwencjami prostego pogorszenia samopoczucia i śmiertelnego wyniku.

Diagnostyka

Im wcześniej okaże się, że przyczyną pojawienia się stożka w regionie kości ogonowej, tym lepiej.W zależności od złożoności sytuacji może być wymagane od jednego do trzech badań (w kolejności malejącego prawdopodobieństwa zatrzymania wszystkich trzech):

 • RTG. Zazwyczaj jest on wyznaczany jako pierwszy w celu zidentyfikowania możliwego złamania kości ogonowej;
 • Badanie ultrasonograficzne. Wykonywane w przypadku, gdy prześwietlenie nie wykazało obecności złamania lub pęknięć;
 • MRI. Jest przepisywany, jeśli prześwietlenia i ultradźwięki nie ujawniły przyczyn choroby. Magnetyczna tomografia rezonansu pozwala badać otaczającą tkankę kości, włókna nerwowe i naczynia krwionośne.

Dzięki korzystnej kombinacji okoliczności chirurg po rozpoznaniu RTG ustali diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. W bardziej złożonych przypadkach badanie przyczyn narastania na kości ogonowej trwa od 1 do 3 dni.

Leczenie

Uzyskanie urazu kości ogonowej jest trudne, zwykle dzieje się po upadku na pośladki (lód, strome schody). Natychmiast po upadku - uformował się krwiak, który powoduje bolesne odczucia. W łagodnych przypadkach mija się bez dodatkowej interwencji, w skomplikowanych przypadkach - zamienia się w włókniste formacje, zaczyna się ropieć. W przypadku pęknięć kości ogonowej po upadku, jest to również powszechnewywołuje ropny ropień. Podczas diagnozowania złamania kości ogonowej chirurg najprawdopodobniej przypisze ją do korekty. Jeśli masz najłatwiejszą z powyższych opcji - wtedy leczenie będzie proste - odpoczynek w łóżku, leki przeciwbólowe lub środki folk:

 • Nakładanie siatki jodu nieco powyżej krwiaka;
 • Kompresuje z gliną i octem;
 • Tarcie olejów (na przykład jodły) lub pasty bitumicznej;
 • Kompresy z naparów ziołowych (nagietek).

Nie przepisuj sobie lekarstwa - nawet metody ludowe powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

W trudniejszych sytuacjach będzie przepisał leki przeciwbólowe aptek, środki antyseptyczne, środki grzewcze. Możliwe jest również chirurgiczne wycięcie lub wycięcie porcji uszkodzonej tkanki, stosowanie antybiotyków.

Guz w wyniku ropnego procesu

W wyniku urazów, a także wad wrodzonych - ropne procesy prowadzą do powstania kompakcji (guza). Czasami od czasu urazu do bólu i dyskomfortu w regionie kości ogonowej mijają miesiące, a nawet lata.Z tego samego powodu może być banalna hipotermia lub infekcja poprzez niewielką ranę. Stożek w regionie kości ogonowej może również być formacją torbielowatą. Główne przyczyny pojawienia się cyst:

 • Naruszenie nerwów przechodzących przez kość ogonową, przepuklinę dysków, osteochondroza;
 • "siedzący tryb życia" (szczególnie w przypadku korzystania z bardzo miękkich mebli);
 • Urazy i siniaki;
 • Noszenie obcisłych ubrań (bielizna, spodnie);
 • Rosnące włosy. Szczególnie często ta przyczyna torbieli występuje u mężczyzn.

Do leczenia wszystkich typów nowotworów najczęściej rekomendowanych operacji, po których jest to konieczne, przez dłuższy okres czasu, aby przestrzegać pewnych ograniczeń i przeprowadzania prostych procedur: Nie siedź, zmniejszyć obciążenie odcinka lędźwiowego, unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów, przemyć powierzchnię otaczającą miejsce i proces antyseptyczne chirurgii. Jeśli w trakcie badania nowotworu wykryte zostaną złośliwe komórki - dodatkowo zalecana jest radioterapia i chemioterapia.

Szyszki jako wrodzona anomalia

Nabłonkowa ścieżka kostna jest rodzajem torbieli, która ma wrodzony charakter.Jest to wąski kanał (zamknięty lub otwarty), który pozostaje z okresu rozwoju embrionalnego. Normalnie, każdy z nas podczas rozwoju wewnątrzmacicznego kładzie proste mięśnie ogona, które z czasem narodzin znikają.

Jeśli proces redukcji jest z jakiegoś powodu niepełny - powstaje wąska rura nabłonka lub ruch nabłonka. Na skórze może wyglądać jak małe dziury, z których powstaje nabłonek. W przypadku zatkania takich otworów w wyniku infekcji lub urazu - występuje ropna torbiel kość ogonowa, pojawia się grudka.

Oprócz bolesnych doznań, osoba rozwija słabość i wysoką gorączkę (do 39 stopni Celsjusza). Wyjście ropy może wystąpić na zewnątrz, a następnie można uniknąć operacji. Kiedy ropa idzie do wewnątrz (na przykład do odbytnicy) - powstaje tak zwana przetoka. Wraz z rozwojem wydarzeń operacja jest przeprowadzana w trybie pilnym.

Jeszcze rzadziej spotykana jest anomalia zwana potworniakiem presakralnaja - jest to niezwykle rzadki rodzaj guza o wrodzonej naturze. Większość dzieci z tą patologią nie przeżywa, mniejszość - rozwija różnego rodzaju problemy z odbytnicą, cewką moczową, nerkami.W szczególności, guzek na kości ogonowej może również rozwinąć się w postaci potworniaka przedurodzeniowego.

Możliwe jest zdiagnozowanie za pomocą ultradźwięków podczas wewnątrzmacicznego rozwoju płodu. Możliwe jest nawet usunięcie ropnej zawartości przez nakłucie okołoporodowe. Jeśli takie usunięcie w macicy nie zostało wykonane dla żadnego wskazania - usunięcie formacji wykonuje się natychmiast po cięciu cesarskim.

 • Interesujące jest, aby przeczytać: dlaczego ból po cięciu cesarskim boli?

Shishka w wyniku patologii kości

Zapalenie szpiku jest rodzajem wzrostu kości, który tworzy gęsty występ w obszarze kości ogonowej. Leczenie często polega na operacji - resekcji kości ogonowej, sekwestremii (usunięciu nadmiaru tkanki kostnej z zachowaniem okostnej). W łagodnych przypadkach leczenie zachowawcze może również pomóc: fizjoterapia, terapia przeciwbakteryjna i immunostymulująca.

Obejrzyj wideo: Manipulacja kręgosłupa lędźwiowego (Luty 2020).

Loading...