Odmiany przepuklin

Lekarze diagnozują rodzaje przepuklin w zależności od lokalizacji. Niektóre są często znalezione, inne są znacznie rzadsze. Ponadto osobno rozważają przepukliny w dzieciństwie.

Typowe typy

Częściej występują typy brzuszne - zlokalizowane w jamie brzusznej. Są wewnętrzne (jedna czwarta przypadków) i zewnętrzne. Głównym powodem pojawienia się jest zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Jest to również ułatwione przez rozciąganie i zmniejszanie grubości ścianki brzucha. Prowadzą do ciąży, urazów, podnoszenia ciężarów, starzenia się, różnych chorób. Wiele znaczy dziedziczność, płeć, osobliwości struktury organizmu.

U mężczyzn częściej niż u kobiet wykrywają gatunki pachwinowe. Mają charakter nabytej lub wrodzonej. Formacje przechodzą przez kanał pachwinowy. Przepuklina bezpośrednia - wzdłuż dołu bocznego i skośna - w przyśrodkowej.

Czasami worki przepuklinowe schodzą do moszny, co powoduje pojawienie się pachwin i zrogowacenia. U kobiet przepuklina dochodzi do dużych warg sromowych.

Kolejną najczęstszą są kości udowe. Częściej występuje u kobiet. Ten rodzaj obustronnego, ale zdiagnozowano osobno lewostronną lub prawostronną przepuklinę.Od pachwinowej przepukliny udowej różnią się lokalizacja: pierwsza jest w pachwinie, druga - przed udem.

U kobiet przepuklina pępkowa jest częstsza. Zwykle jest łatwo ustawić, a krawędzie przepowiedni przepukliny są omiatane palcem. Czasami temu typowi towarzyszą dodatkowe objawy:

 • tkliwość brzucha;
 • nudności i wymioty.

Wyizoluj ścięgna przepukliny na brzuchu - białą linię. Częściej zdiagnozowane są u mężczyzn. W ścięgnach mogą występować ukryte wyglądy, gdy występ nie gaśnie. W zależności od lokalizacji typy te są rozróżniane:

 • under-rynny;
 • perianop;
 • ponad-rurkowy.

Zwykle nie występują żadne dodatkowe objawy. Czasami pacjent skarży się na ból w trakcie jedzenia, może wymiotować. Typowy obrzęk objawia się podczas wysiłku, w pozycji pionowej i znika, gdy dana osoba leży. Gatunek ten jest częstym towarzyszem chorób, takich jak wrzody, zapalenie pęcherzyka żółciowego i inne.

Istnieją również pooperacyjne gatunki brzuszne. Przyczyny przepukliny tego typu - ropne zapalenie lub tamponacja rany, dlaczego blizna jest przerzedzona i istnieje możliwość "wyciśnięcia" narządów jamy brzusznej.

Typy wewnętrzne się nie manifestują.Zwykle znajdują się w radiografii lub innych metodach badawczych. Najbardziej powszechnym wariantem jest przepuklina przeponowa. Membrana ma fizjologiczne otwory, przez które przechodzi przełyk, żołądek, a nawet inne narządy.

Biorąc pod uwagę rodzaj przepukliny, należy wymienić przepuklinę mięśniową. Ten występ przez podartą powięź (muskularne błony tkanki łącznej), dlaczego są one bardziej charakterystyczne dla sportowców. Taka odmiana pojawia się z powodu:

 • wpływ na mięśnie;
 • nadmierne obciążenia, z powodu których występuje przepięcie;
 • operacja chirurgiczna;
 • dziedziczność.

Rzadkie gatunki

Takie rodzaje przepuklin brzusznych są znacznie mniej powszechne:

 • proces mieczykowatych;
 • blokowanie;
 • kulszowy;
 • krocza.

Podłużny proces mostka ma naturalne otwarcie, przez które organy układu pokarmowego mogą wystawać przez jamę płucną. Rozpoznanie tego stanu jest skomplikowane, ponieważ jest ono podobne do nowotworu.

Starsze kobiety częściej cierpią na zwężenie przepuklinowe. Wizualnie mogą się nie pojawić. Ale bóle wzdłuż nerwu są kłopotliwe.Mogą podawać biodra, miednicę, kolana.

Odmiana lędźwiowa (zwykle lewostronna) pojawia się w poprzek i za brzuchem. Jeśli dana osoba leży na obolałej stronie, pojawia się występ. Po odwróceniu po drugiej stronie zjawisko to znika.

Za obszarem miednicy tworzy się przepuklina kulszowa. Wyjście na powierzchnię następuje przez otwory kulszowe, małe i duże, wzdłuż nerwu. Taka odmiana jest częściej obserwowana prawostronnie niż lewostronnie. Bardziej charakterystyczna jest ich edukacja dla mężczyzn. Lokalizacja bezpośrednio w pobliżu nerwu kulszowego może powodować bolesne odczucia.

Zaburzenia struktury przegrody moczowo-płciowej prowadzą do powstania krocza. Jest bardziej charakterystyczny dla płci żeńskiej. Z wyglądu przypomina pachwinę lub rwa kulszową. Odróżnienie staje się możliwe tylko podczas badania pochwy lub odbytnicy.

Przepukliny w dzieciństwie

Osobno, zastanów się, jakie są przepukliny u dzieci. Rozwijają się w macicy lub w pierwszych dniach po porodzie. Najczęstsze typy to pachwinowy i pępkowy.

Nowonarodzone samce pojawiają się w ukośnym wyglądzie typu pachwinowego.Taka sytuacja rozwija się z powodu niepełnej infekcji otrzewnej, dlaczego narządy wewnętrzne mają możliwość wyjścia.

Przepuklina pępkowa objawia się silnym, ostrym wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Dzieje się tak podczas kaszlu, wysiłku. W rezultacie w pobliżu pępka pojawia się wypukły obszar.

Niebezpieczne, często niekompatybilne z życiem, przepukliny mózgu są konsekwencją patologii rozwoju wewnątrzmacicznego. Znajdują się zarówno na czaszce, jak i na kręgosłupie. Mózgowo-mózgowo-mózgowe częściej pojawiają się w okolicy nosa, w kącikach oczu, rzadko są potyliczne. Bardzo rzadko występuje przepuklina wewnętrzna, podobna do polipa w nosie lub nosogardzieli. Rdzeń kręgowy powstaje w wyniku niedorozwoju kręgosłupa, dlatego membrany rdzenia kręgowego wystają przez niezainfekowane kręgi.

Największym niebezpieczeństwem przepukliny jest możliwość naruszenia. Wypukłe części przestają otrzymywać krew i wkrótce umierają. Zwykle do tego dochodzi proces zapalny w sąsiadujących narządach, najczęściej zapaleniu otrzewnej. To oczywiście komplikuje leczenie. Dlatego najlepiej zacząć od razu po pojawieniu się tej dolegliwości.

Obejrzyj wideo: Jak powstaje PRZEPUKLINA u NIEMOWLĄT? Objawy i leczenie przepukliny u niemowląt (Luty 2020).

Loading...