Objawy przepukliny u dzieci w wieku powyżej 1 roku

Przepuklina u dzieci jest powszechnym zjawiskiem, ale wielu rodziców jest przestraszonych i nie wie, co zrobić, gdy lekarz poinformuje ich o takiej chorobie u małych dzieci. Ale czy warto wpadać w panikę w tej sytuacji? Z pewnością każda choroba dziecka jest dla rodziców stresem, ale nowoczesna medycyna pozwala szybko i łatwo pozbyć się przepukliny, szczególnie jeśli zauważysz objawy na czas.

Przepuklina pępkowa

Dzieci są podatne na pojawienie się kilku rodzajów przepuklin, z których najczęstszym jest pępek, występuje u 20% dzieci, a wśród wcześniaków jest to ponad 30%. Przepuklina pępkowa u dziewcząt występuje częściej niż u chłopców. Często zdarza się to w pierwszym miesiącu życia, łatwo go rozpoznać - wystarczy porównać rodzaj pępka dziecka ze zdjęciami pępowinowych wypukłości dziecka. Wygląda jak mały, okrągły wzrost w wysokości zazwyczaj do 2 cm i od 1 do 10 cm średnicy.

Choroba ta występuje, gdy pępowina jest z atrofią, a narządy wewnętrzne (najczęściej sieć i jelito) wykraczają poza ich jamę i zaczynają wybrzuszać się. Przepuklina pępkowa może być określona przez oczywiste wybrzuszenie pępka, zwykle 1 do 2 cm Często, gdy wzmocnienie mięśnia brzusznego wybrzuszenie mija się samo, ale trzeba udać się do lekarza, aby nie skrzywdzić dziecka.

Przyczyny

Głównym powodem powstawania przepukliny u dziewcząt i chłopców jest słaba ściana brzucha. Może to być dziedziczna cecha lub wynik przedwczesnego rozwoju wewnątrzmacicznego (dlatego przedwcześnie urodzone dzieci są bardziej podatne na tę chorobę). W tym przypadku mięśnie brzucha nie mogą utrzymać narządów wewnętrznych w ich jamie, ale stopniowo się wzmacniają, mięśnie te tworzą silne podparcie, a przepuklina u dziecka znika.

Drugim powodem jest częsty nacisk na mięśnie otrzewnej. Dopóki dziecko nie uczy się mówić, wyraża wszystkie swoje uczucia płaczem, a rodzice często nie mogą zrozumieć, co się w nim dzieje. Częsty przedłużający się płacz wywołuje napięcie mięśni, z powodu tego, co mogą przeciążyć i powstaje występ. Ponadto przyczyną stresu może być częsty kaszel, zaparcia lub gazy.

Przepuklina u dzieci może pojawić się z powodu nadwagi. W tym przypadku mięśnie osłabiają się i nie mogą zawierać ciśnienia narządów. Prawidłowe odżywianie, które wyznaczy lekarza, zmniejszy wagę i pozbędzie się przepukliny, aw przyszłości, być może, zapobiegnie poważniejszym chorobom.

Przepuklina pępkowa może być wywołana przez operację przeprowadzoną w tym obszarze. W tym przypadku występ powstaje głównie w obszarze szwu, ponieważ mięśnie poddawane są okresowi rehabilitacji i są chwilowo słabe.

Ponadto przepuklina u dziewcząt i chłopców może być sygnałem alarmowym na temat poważniejszej choroby - krzywicy, ponieważ towarzyszy jej spadek napięcia mięśniowego. Krzywica charakteryzuje się niedoborem witaminy D w ciele dziecka, w wyniku czego szkielet jest nieprawidłowo uformowany. Jeśli nie zauważysz tego w porę, dziecko może pozostać nieaktywne przez całe życie. Aby zrozumieć powagę problemu, można zobaczyć zdjęcia dzieci, których leczenie nie jest już możliwe.

Objawy przepukliny pępkowej

Pierwszym objawem, w którym można zidentyfikować przepuklinę u dziecka, jest wyraźne wybrzuszenie pępka. Ale czasami jest to implicite wyrażone i przypomina samo pępek, ponieważ nie wszystkie z nich są zaangażowane, niektórzy z powodu jego anatomicznych cech wybrzuszają się nad żołądkiem. Z tego powodu wielu rodziców je myli. Dlatego też, jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, lepiej skonsultować się z lekarzem, który może dokładnie określić, czym jest wybrzuszenie i powiedzieć, co z nim zrobić.

Jeśli wykluczysz objawy wizualne, zarówno u dziecka, jak i u dorosłego, przepuklina ma charakterystyczne objawy, które obejmują ból w obszarze wysunięcia, zmniejszoną sprawność jelit i układu moczowego. Ale te objawy są niezwykle rzadkie w cięższych przypadkach. Najczęściej przepuklina pępkowa dziecka nie powoduje dyskomfortu właściciela.

Jak leczyć przepuklinę pępkową

Gdy dziecko prawidłowo się rozwija, jest aktywne i ciekawe, jego ciało stopniowo się wzmacnia, a przepuklina może przejść niezależnie do 3 lat, a czasami nawet do 1 roku. W takim przypadku lekarz zaleca tradycyjne metody leczenia, które przyspieszą proces gojenia.

Przede wszystkim należy monitorować odżywianie dziecka, wykluczyć pokarmy, które mogą powodować silny gaz lub zaparcia. Z reguły lekarz przepisuje specjalną dietę, którą należy przestrzegać.

Konieczne jest również przeprowadzenie masażu leczniczego, który przyniesie nie tylko korzyści, ale także sprawi przyjemność swojemu dziecku. Masaż jest dobry dla niemowląt, ponieważ nie mogą one samodzielnie podejmować aktywnych działań.Przepuklinę u dziewcząt i chłopców leczy się przez głaskanie brzucha w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a także zstępujące udary z żeber. Taki masaż powinien być wykonywany codziennie przez co najmniej miesiąc, wtedy prawdopodobieństwo, że przepuklina zostanie usunięta do jednego roku, jest wysokie. Ponadto czasami trzeba odwrócić dziecko na brzuchu, aby zmniejszyć nacisk na ścianę brzucha i pozwolić dziecku samodzielnie poruszać dłońmi i stopami, aby wzmocnić mięśnie.
Starsze dzieci wymagają również masażu, ale bardziej intensywnego. Ponadto lekarz będzie mógł wyznaczyć specjalną gimnastykę i pokaże Ci instrukcję ze zdjęciami do ćwiczeń, aby dziecko mogło zrobić wszystko poprawnie.

Ważne! Masaż należy wykonywać po zatwierdzeniu przez specjalistę. Musi przykleić specjalny plaster, abyś przypadkowo nie zranił przepukliny. Nie można go trzymać samodzielnie, można zrobić to niepoprawnie, w wyniku czego mogą wystąpić komplikacje.

Przepuklinę pępkową u dzieci bardzo rzadko usuwa się operacyjnie, występuje w następujących przypadkach:

  • przepuklina powiększa się;
  • nieskuteczność metod konserwatywnych od kilku lat;
  • występowanie komplikacji, na przykład takich jak naruszenie.

przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa u dzieci jest drugim najczęściej występującym typem występów, ale jest bardziej niebezpieczna niż pępowina. Ze względu na obszar lokalizacji często występuje szczypta takiej przepukliny, która wymaga pilnej operacji. Dziecięcej przepukliny pachwinowej objawia się wyłącznie w wyniku wrodzonej wady.

Oznaki obecności przepukliny można zobaczyć natychmiast: noworodek w okolicy pachwiny rozwija wypust, który wygląda jak okrągły obrzęk. Przepuklina u chłopców może zejść do moszny, gdzie uzyska bardziej wydłużony kształt. Gdy dziecko znajduje się w pozycji poziomej, występ może zniknąć, a jeśli uciska dolną część brzucha (kichanie lub kaszel), zwiększa się obrzęk.

Przepuklina u dziewcząt zwykle wygląda jak okrągły wzrost, czasem osiąga duże rozmiary, z powodu których wpada w wargi sromowe. Jednocześnie małe wypukłości z reguły nie powodują niedogodności dla dzieci, bardzo rzadko narzekają na objawy w postaci bólu, pieczenia lub wzdęć. Jak wyglądają przepukliny pachwinowe u dzieci, możesz zobaczyć na zdjęciu, aby porównać je z sytuacją Twojego dziecka.

Leczenie przepukliny pachwinowej u dziecka

Podobnie jak w przypadku pacjentów dorosłych, przepuklina u chłopców i dziewcząt jest usuwana tylko w drodze operacji. Metody zachowawcze nie przynoszą widocznych rezultatów, a nadmierne opóźnienie może prowadzić do komplikacji. Szczególnie nie uciekaj się do tradycyjnej medycyny. Niezależnie od tego, co mówią uzdrowiciele i uzdrowiciele, dzięki wywarom, kompresom i spiskom nie można pozbyć się tej choroby, można tylko stłumić objawy, ale sam problem pozostanie. Jeśli boisz się wysłać swoje dziecko na stół do chirurga, możesz skorzystać z usług prywatnych klinik. Tam możesz sam wybrać chirurga na podstawie recenzji jego pracy i zdjęć swoich pacjentów przed i po operacji.

Operacja jest zalecana w wieku ponad sześciu miesięcy, jeśli przed tym czasem nie występują komplikacje. Przed operacją, aby uniknąć powikłań, lekarz często wyznacza dziecku specjalny bandaż, który zapewnia dodatkowe wsparcie narządom wewnętrznym. Przepuklina dziewcząt i chłopców jest usuwana bardzo szybko, cała operacja nie trwa dłużej niż 15 minut, podczas gdy znieczulenie ogólne jest stosowane. Dziecko szybko je opuszcza, nie ma skutków ubocznych ze znieczulenia.

Interwencja chirurgiczna w celu usunięcia przepukliny pachwinowej może być dwojakiego rodzaju - otwarta i zamknięta.Po otwarciu wykonuje się nacięcie o długości od 5 do 10 cm, przez które odcina się worki przepuklinowe. Po zamknięciu wykonuje się tylko 3 mikroprojekcje, ale występ jest usuwany tak skutecznie, jak przy otwartej operacji. Druga metoda jest zwykle zalecana dla wcześniaków lub do operacji u dziecka młodszego niż 6 miesięcy. W trakcie tego tkanki są mniej uszkodzone i uzyskuje się mniej utraty krwi. Ponadto, blizny po leczeniu pozostają niewidoczne, a pierwsza metoda może pozostawiać blizny, różnica może być widoczna na zdjęciu.

Zapobieganie przepuklin pachwinowych

Przepuklina pachwinowa u chłopców i dziewcząt rzadko się powtarza, nawrót wystąpił tylko w 4% przypadków. Jednak w każdym przypadku należy natychmiast wykluczyć możliwość ponownego wystąpienia choroby.

Pierwszym, najbardziej poprawnym sposobem jest dzienna opłata. Lekarz pomoże wybrać właściwe ćwiczenia, a dziecko będzie mogło nie tylko zapobiec wielokrotnemu pojawianiu się wypukłości, ale także wzmocnić kondycję całego organizmu jako całości. Niektórzy rodzice radzą swoim dzieciom, aby po prostu pompowały prasę, ale jest to wysoce niepożądane w wieku przedszkolnym.

Ponadto należy dostosować dietę, dziecko powinno spożywać zdrową żywność i otrzymywać z niej wszystkie niezbędne substancje.Zapobiegnie to frustracji jelit i zaparciom, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie mięśni otrzewnej.

Obejrzyj wideo: Are Humans Designed To Eat Meat napisy pl. (Wrzesień 2019).

Loading...