Czym jest przepuklina przeponowa?

Przepuklina przeponowa jest chorobą, która pojawia się w wyniku przemieszczania się pewnej części przełyku, żołądka lub innych elementów żołądkowo-jelitowych do jamy klatki piersiowej przez otwór w przeponie. Występowanie takiej patologii wśród wszystkich przepuklin wynosi średnio 2%. Najczęściej taka choroba jest wykrywana, gdy ludzie skarżą się na ból i inne zaburzenia w przewodzie żołądkowo-jelitowym.

Membrana jest głównym mięśniem, który bierze udział w procesie oddychania. Z drugiej strony, ten mięsień odgrywa rolę wybrzuszonej błony oddzielającej jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej. Ta anatomiczna formacja znajduje się bezpośrednio pod płucami i jest połączona z żebrami.

Muskularny organ składa się z dwóch części - element centralny ścięgna i mięśniowy element obwodowy. W drugim jest naturalny otwór na przełyk. Jest to słaby punkt, w którym najczęściej powstaje przepuklina przepony.

Przy znacznym wzroście ciśnienia wewnętrznego, narządy zlokalizowane w jamie brzusznej (żołądek, czasami jelito) i przełyku wychodzą z anatomicznego miejsca i przechodzą przez otwór w mięśniu oddechowym, co udowadnia, że ​​znajdują się w jamie klatki piersiowej.

Przyczyny powstawania przepuklin

Głównymi czynnikami powstawania choroby są:

 • wady genetyczne wraz z rozwojem przepony u noworodków;
 • przedłużony wzrost ciśnienia w otrzewnej na tle przewlekłego kaszlu, ćwiczeń siłowych, ciężkiego wysiłku fizycznego, łożyska płodu, zaparcia, otyłości;
 • uraz wewnątrzlitowy: rany penetrujące otrzewną, uderzenia, oparzenia na brzuchu;
 • wiek - najczęściej przepuklina przeponowa występuje u osób w wieku powyżej 50 lat, co wiąże się ze zmianami fizjologicznymi w mięśniu;
 • przeniesione choroby układu nerwowego, w którym nerw przeponowy został uszkodzony, co doprowadziło do naruszenia unerwienia mięśnia;
 • choroby na tle żołądkowo-jelitowym: zapalenie przełyku, zapalenie pęcherzyka żółciowego, wrzód trawienny i jelit, choroby trzustki.

Klasyfikacja przepukliny przeponowej

Istnieje kilka rodzajów przepukliny przeponowej.

Są one podzielone na cztery grupy:

 1. Wrodzona przepuklina. Tworzy się go częściej niż inne i wiąże się z nieprawidłowościami genetycznymi w rozwoju dziecka.
 2. Neuropatyczny. Ten rodzaj pojawia się na tle złamanego napięcia mięśniowego. W tym przypadku przepona rozluźnia się, co pomaga w rozciągnięciu włókien mięśniowych, co może doprowadzić do pęknięcia i powstania wypukłości.
 3. Pourazowa przepuklina. Zdarza się to zarówno z dzieckiem, jak i dorosłym. Ten rodzaj patologii występuje w dwóch wersjach, a mianowicie: przepuklina prawdziwa i fałszywa. Powstaje z powodu urazu mięśni oddechowych.
 4. Przepuklina, utworzona przez naturalny otwór w mięśniu. W przypadku rozciągania tkanek dowolnego rodzaju, naturalny otwór może rozszerzać się w średnicy, co umożliwia narządom wejście do klatki piersiowej.

Prawdziwa przepuklina przeponowa

W tym wariancie patologii znajduje się przepuklinę. Jego ściana jest wyrafinowana, pozbawiona jakichkolwiek włókien mięśniowych. Ulubionym miejscem powstawania takich przepuklin są "słabe" przestrzenie, w przeciwnym razie - luki Larraya. Jednym z wariantów tej choroby są przepukliny o nietypowej lokalizacji, czyli te miejsca, w których przepuklina nie jest typowa dla standardowego przypadku. Jest taka różnorodność niezwykle rzadka.

Fałszywa przepuklina przeponowa

Wrodzona odmiana fałszywego występu jest uważana za wadę rozwojową. Przepuklina w tym przypadku powstaje z powodu naruszenia infekcji w okresie embrionalnym połączeń między jamą brzuszną a jamą klatki piersiowej. Brak worka przepuklinowego jest charakterystyczną cechą wariantu fałszywej patologii, podczas gdy w mięśniu oddechowym znajduje się otwór przelotowy.

Objawy przepukliny przeponowej

Charakterystyka objawów zależy od rodzaju i rodzaju przepukliny.

Ponadto oznaki choroby określają następujące czynniki:

 • tempo rozwoju choroby: ostry lub przewlekły;
 • czas przepukliny pozostaje w nienormalnej pozycji;
 • powikłania (szczypta, zapalenie).

Obraz kliniczny przepukliny o ostrym przebiegu:

 1. Ciągły ból w klatce piersiowej, pojawiające się w wyniku mechanicznego ściskania narządów. Bolesne odczucia są gorsze podczas kaszlu.
 2. Zgaga, zwiększając poziomą pozycję ciała. Również uczucie ciepła rośnie wraz z pochyleniem ciała. Ponadto po jedzeniu może pojawić się zgaga.
 3. Belchingmoże być w dwóch wersjach, a mianowicie: odbijanie powietrzem lub kwasem. Zjawisko to występuje także podczas snu.
 4. Trudności w połknięciu. Po połknięciu pacjent za każdym razem odczuwa guzek w okolicy klatki piersiowej. Ten objaw wiąże się z odbiorem zarówno płynnej, jak i stałej żywności.
 5. Wzdęcia i wzdęcia.
 6. Przewlekły suchy kaszel.
 7. Twardość oddechu. Pacjent może narzekać na zadyszkę, jakby nie miał wystarczająco dużo powietrza lub nie może oddychać.
 8. Poczucie silnych kołatania serca po posiłku.
 9. Niezwykłe dźwięki takie jak bulgotanie w obszarze klatki piersiowej.

Przewlekły wariant przepukliny przeponowej sugeruje utajony charakter rozwoju objawów, czyli na początku pacjent nie odczuwa bolesnego stanu. Wysokość znaków pojawia się w przyszłości, a obraz kliniczny odpowiada ostremu przebiegowi. Przebieg przepukliny przeponowej u dzieci nie różni się od przebiegu u dorosłych.

Oświadczenie o diagnozie

Rozpoznanie choroby opiera się na czterech głównych badaniach.

Metody diagnozy:

 1. Badanie rentgenowskie klatki piersiowej i jamy otrzewnej. W czasie rzeczywistym prześwietlenie pozwala nam zobaczyć dynamikę postępu baru wzdłuż przewodu pokarmowego.
 2. Fibrogastroscopy. Badania osiąga się przez wprowadzenie cienkiej rurki z komorą na końcu do żołądka, przechodzącej w tym samym czasie do samego przełyku. Dzięki FGS lekarze mogą zobaczyć różne komplikacje, takie jak krwawienie.
 3. Pomiar pH.
 4. Pobranie tkanki śródszpitalnej - biopsja. Jednak ta metoda jest wyznaczana, gdy jest to absolutnie konieczne.

Leczenie przepukliny przeponowej

Przepuklinę przepony można całkowicie wyleczyć jedynie za pomocą interwencji chirurgicznej.Ta patologia słynie jednak z nawrotów: w około połowie przypadków pojawia się ponownie, więc priorytetem leczenia jest leczenie zachowawcze.

Ten rodzaj terapii ma na celu zapobieganie i hamowanie rozwoju procesu zapalnego, a wśród zadań jest: zapobieganie zaburzeniom przewodu żołądkowo-jelitowego i normalizacja ciśnienia w jamie brzusznej. Ponadto choroby tła, takie jak zapalenie żołądka lub wrzód, są leczone równolegle.

Istnieją dwie główne metody leczenia zachowawczego:

 1. Dieta i jej zasady:
 • Wykluczenie z diety prostych węglowodanów, które mogą powodować fermentację w jelitach;
 • Wykluczenie kwaśnych pokarmów, takich jak soki, owoce cytrusowe, jagody - wszystko to może spowodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka;
 • Wyłączenie produktów, które inicjują obfite wydzielanie kwasu chlorowodorowego lub enzymów kwasu trzustkowego. Takie produkty to: smażone i wędzone potrawy, ostre smaki, marynowane warzywa;
 • włączenie do codziennej diety suszonych owoców. Szczególnym miejscem wśród nich jest suszona śliwka;
 • korzystanie z alkalicznej wody mineralnej;
 • Nie należy przyjmować pozycji poziomej po jedzeniu i nie chodzić do łóżka.
 1. Druga metoda to leczenie medyczne. Główne cele:
 • ograniczenie nadmiernej produkcji soku żołądkowego. Osiągnięto przez zażywanie "atropiny" lub "platifiliny";
 • eliminacja nadciśnienia mięśni brzucha, co prowadzi do osłabienia zespołu bólowego. Stosuje się leki spazmolityczne;
 • zapobieganie niszczącemu działaniu kwasu żołądkowego na błonę śluzową. W tym celu są przypisywane agenty otaczające typu De Nol.

Innym sposobem leczenia przepukliny przeponowej jest operacja. Jest przepisywany w 10% wszystkich przypadków choroby.

Przed zespołem chirurgów są dwa zadania:

 1. Eliminacja bramek przepuklinowych.
 2. Tworzenie bariery, zapobiegając nagłemu uderzaniu kwasu solnego w światło przełyku.

Operacja polega na przesunięciu przełyku i żołądka z klatki piersiowej w kierunku jego anatomicznej pozycji. Cel ten osiąga się dwoma metodami: laparotomią (wejście przez jamę otrzewnową) i torakotomią (wejście od klatki piersiowej).

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Luty 2020).

Loading...