Jak przebiega przepuklina brzucha, przepony i kręgosłupa?

Przepuklina jest chorobą wrodzoną lub nabytą, w której narząd lub jego część wystaje do sąsiedniej jamy lub pod skórą przez anatomicznie słabe obszary więzadeł i mięśni. Zaburzenie to występuje częściej w okolicy brzucha, a cierpią na to kręgosłup i klatka piersiowa. Pierwsze objawy przepukliny pojawiają się w momencie gwałtownego wzrostu obciążenia, ale niektóre wady powstają stopniowo na tle chronicznej słabości i zwiększonego nacisku na narządy.

Przepuklina odnosi się do chorób chirurgicznych, ma poważne konsekwencje bez leczenia i może wystąpić w każdym wieku, niezależnie od płci i stylu życia. Wybrzuszanie jest bezbolesne, ale większość pacjentów skarży się na ostry lub obolały ból po lewej lub prawej stronie, w zależności od rodzaju choroby.

Oprócz tego jasnego objawu, patologia ma wiele oznak, które pozwalają lekarzowi określić chorobę już na pierwszy rzut oka na obszarze chorej.

Objawy przepukliny jamy brzusznej

W przepuklinach obserwuje się wiele objawów, ponieważ choroba atakuje kilka narządów jednocześnie z naruszeniem ich funkcji. Występ w obszarze pępka objawia się bólem zarówno po prawej stronie, jak i po lewej stronie, a strona ma wartość diagnostyczną.

Przepuklina u dzieci i dorosłych może wykazywać takie same objawy jak choroby ginekologiczne, urologiczne i gastroenterologiczne.

Obecność wspólnego znaku zewnętrznego ułatwia diagnozę, ale obrzęk w obszarze ubytku nie zawsze jest taki, dlatego objawy kliniczne należy zawsze sprawdzać za pomocą zdjęcia rentgenowskiego.

Wszystkie rodzaje chorób mają wspólne objawy o różnym nasileniu:

 • dyskomfort, uczucie ciężkości i ściskanie w obszarze wady;
 • naruszenie funkcji narządów w worku przepuklinowym;
 • bolesność występująca w stanie spoczynku lub podczas obciążenia;
 • ostry ból podczas wysiłku i z powikłaniami;
 • symptom kichnięcia - podczas kaszlu zostaje przydzielony występ;
 • ogólne złe samopoczucie, osłabienie, zmęczenie, drażliwość, zły sen.

Pojawienie się obrzęku w prawej stronie, w lewo, wzdłuż białej linii, w pachwinie - są to oznaki zewnętrznej postaci choroby. Istnieją również wady wewnętrzne. Tego ostatniego nie można określić na podstawie zewnętrznych przejawów. Wewnętrzne pojawienie się patologii jest wysunięciem narządów do sąsiedniej jamy, a nie pod skórą - przepony lub przepukliny otworu przełykowego przepony.Jest to jedna z niewielu postaci choroby, która nie wymaga leczenia chirurgicznego, można ją leczyć zachowawczo.

GPOD przez długi czas nie zachowuje się w żaden sposób, łatwo można go pomylić z zapaleniem przełyku i zwykłą zgagą po jedzeniu. Kształt przepony ustala się dopiero po radiografii kontrastowej lub innych technikach instrumentalnych wykorzystujących kontrast.

Rzadką postacią jest boczny występ. Taki defekt pojawia się po prawej lub lewej stronie, torebka przepuklinowa zawiera pętlę jelita. Defekt linii spygel jest również rzadki. Jest to występ w obszarze zewnętrznej krawędzi mięśnia prostego.

Inguinal

Typowym typem przepukliny jest pachwinowy. Występuje częściej u chłopców i mężczyzn po 30 latach. Głównym czynnikiem wpływającym na wygląd jest wrodzona słabość pierścienia pachwinowego. U kobiet choroba będzie skutkiem dużego obciążenia, co ma również miejsce w czasie ciąży.

Formy przepukliny pachwinowej:

 • ukośny - pojawia się tylko u mężczyzn, pojawia się obrzęk w pachwinie, wygląda jak guzek po prawej stronie, rzadko po lewej;
 • bezpośredni - występuje u kobiet i mężczyzn, często zdiagnozowanych u noworodków;
 • mieszane - rzadka, ale niebezpieczna forma, zawiera kilka torebek przepuklinowych, objawia się bólem i dyskomfortem po prawej lub lewej stronie.

Ogólne objawy:

 • jednostronny lub dwustronny występ w pachwinie;
 • dyskomfort podczas chodzenia;
 • ból podczas stosunku i aktywności fizycznej.

Pępkowy

Wyjście jelita i sieci w obszarze pierścienia pępkowego występuje co najmniej tak często jak w pachwinie. Zjawisko to jest związane ze słabością mięśni i jest częstsze u kobiet. Głównym powodem jest powiększenie pierścienia pępowinowego podczas wzrostu ciśnienia śródbrzusznego.

W przypadku patologii charakterystyczny jest objaw kaszlu, obserwuje się obrzęk w centrum, dyskomfort pojawia się po lewej stronie. Jeśli ból pojawia się po prawej stronie, należy wykluczyć zapalenie wyrostka robaczkowego. Przepuklina pępkowa u kobiet daje wyraźniejsze objawy, zwłaszcza w okresie przedmiesiączkowym.

Manifestacje przepukliny pępkowej:

 • wypukłość, mała bryła w centrum lub w pobliżu pępka;
 • dudnienie w brzuchu, nagromadzenie gazów;
 • występ znika w pozycji poziomej, gdy ciało jest rozluźnione;
 • pierścień pępowinowy jest powiększony;
 • nudności, rzadko pojedyncze wymioty;
 • bolesność w obszarze ubytku, a także w lewej lub prawej stronie.

Najczęściej występuje przepuklina pępkowa u dzieci.W przypadku choroby u niemowląt podejmuje się próby korygowania wady, leczenia zachowawczego plastrami i bandażami bez operacji. W większości przypadków nie daje to wyniku, a przepuklinę należy usunąć chirurgicznie.

Biała linia brzucha

Przepuklina białej linii pojawia się nad pępkiem, wygląda jak guzek i wykazuje słabe objawy. Ta postać choroby jest często skomplikowana, co już daje wyrażoną symptomatologię z ryzykiem martwicy narządów. Osobliwością takiej lokalizacji będzie wysokie ryzyko naruszenia z powodu przejadania się i wysiłku. Pilna operacja jest wymagana w przypadku kciuka lub wstecznego uszczypnięcia. Pozostałe oznaki pojawienia się białej linii nie różnią się od przepukliny pępkowej.

Pooperacyjne

Przepuklina brzuszna lub pooperacyjna występuje w obszarze blizn pooperacyjnych. Jest to zjawisko powszechne, a częściej takie konsekwencje działania obserwuje się po plastiku rozciągliwym. Ta metoda polega na rozciągnięciu naturalnych tkanek jamy brzusznej w celu zamknięcia ubytku. Kiedy w tym celu stosuje się implant siatkowy, ryzyko nawrotu i przepukliny brzusznej jest mniejsze, ponieważ osłabione więzadła i mięśnie są bezpiecznie unieruchomione.

Czynniki występu brzusznego po operacji:

 • niedostateczna diagnoza przed wyborem techniki usuwania;
 • błąd chirurga w trakcie operacji - uraz tkanki, niedokładne utrwalenie siatki;
 • wcześniejszy powrót do pracy fizycznej po operacji;
 • wrodzone cechy układu mięśniowo-szkieletowego;
 • uszkodzenie więzadeł po lewej lub prawej stronie, doznany uraz;
 • otyłość, częste objadanie się, choroby żołądkowo-jelitowe z częstymi zaparciami.

Objawy HBPA

Przepukliny przełyku można przypisać najbardziej "nieszkodliwym" względnie występom w jamie brzusznej i kręgosłupie. Można je leczyć bez operacji, która jest wykonywana w 99% przypadków. GVPD to wyjście z brzusznej części przełyku i tętnicy żołądka do jamy klatki piersiowej. Choroba jest typu ślizgowego i naprawiona. W pierwszym przypadku organy przemieszczają się z jednej wnęki do drugiej. Kiedy występuje stała przepuklina, ryzyko skurczu jest większe, symptomatologia jest bardziej wyraźna.

Przepuklina przeponowa u kobiet i mężczyzn często przebiega bezobjawowo. Okazuje się, że został odkryty przypadkowo, podczas badania klatki piersiowej lub jamy brzusznej.Istnieją pewne specyficzne objawy, ale są one tak rozmyte i rzadkie, że wielu pacjentów nawet nie myśli o przejściu przez badanie.

Typowe objawy przepukliny otworu przełykowego przepony:

 • dyskomfort po mostku po posiłku;
 • częste czkawki, zgaga, mniej odbijania;
 • kwaśny smak w ustach, zwiększona wrażliwość szkliwa;
 • wzdęcia;
 • trudności w oddychaniu;
 • nieprzyjemne odczucia w okolicy przełyku z przechyleniem do przodu.

GAPI rzadko się komplikuje, ale istnieje ryzyko krwawienia i zapalenia przełyku. Przepuklinom przeponowym często towarzyszy refluksowe zapalenie przełyku. Zaburzenie to charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej przełyku ze względu na stałe podrażnienie kwaśną zawartością żołądka.

Leczenie takich pacjentów ma na celu wyeliminowanie refluksu i procesu zapalnego. Możesz usunąć objawy za pomocą środków zobojętniających kwas solny, prokinetyki i środki folk.

Ten rodzaj patologii będzie niebezpieczny w przypadku naruszenia żołądka i przełyku. Przejawia się to jako silny pacjent za mostkiem, wymioty z krwią, ogólne zatrucie organizmu. Takie objawy mogą najpierw spowodować lekarza, wtedy choroba zostanie ustalona, ​​ale już z poważnymi powikłaniami.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Najczęstszą postacią przepukliny kręgosłupa jest występowanie dysku w okolicy lędźwiowej. Choroba ta, podobnie jak GHPD, jest leczona zachowawczo, operacja będzie ostatnią miarą, gdy istnieje zagrożenie niepełnosprawnością.

Wszystkie przepukliny kręgosłupa mają następujące wspólne objawy:

 • ból w obszarze uszkodzonego krążka międzykręgowego;
 • drętwienie i mrowienie skóry;
 • ból wzdłuż jednej strony ciała (po prawej lub lewej stronie, ramię i noga);
 • bóle głowy, zmiany ciśnienia krwi.

W przypadku przepukliny szyjnej objawiają się objawy neurologiczne: zawroty głowy, zaburzenia pamięci, apatia, drażliwość. Uszkodzenie dysku w klatce piersiowej daje objawy podobne do dusznicy bolesnej, przeszkadzające w bólu między łopatkami. Z przepukliną w okolicy lędźwiowej cierpią narządy układu moczowo-płciowego i jelit.

Wrodzona przepuklina u dzieci

U noworodków można zdiagnozować wszystkie typy przepuklin, a najbardziej niebezpieczne dla dziecka są przepony, kręgosłup i pachwinowy. W pierwszym przypadku ryzyko to rozwój niewydolności oddechowej, która występuje z dużą wadą. Przy przepuklinie kręgosłupa u noworodka rokowanie jest niekorzystne, choroba wymaga jedynie leczenia chirurgicznego, ale nie gwarantuje również powrotu do zdrowia.

Przepuklina pachwinowa nie zagraża życiu dziecka, ale istnieje ryzyko niepłodności, gdy nie ma martwicy jąder u chłopców i dziewcząt w macicy z powodu naruszenia. Uszkodzenie narządów rozrodczych może również wystąpić podczas operacji.

Objawy przepukliny przeponowej u noworodków:

 • zadyszka, niebieska skóra;
 • wymioty, wydzielina z ust, zwiększone wydzielanie śliny;
 • zapadnięty brzuch, obrzęk klatki piersiowej.

Przejawy przepuklin pachwinowych u dzieci:

 • u chłopców - zwiększona moszna z jednej lub obu stron;
 • u dziewcząt - zwiększenie warg sromowych;
 • niespokojne zachowanie, zły sen;
 • kał, kolka;
 • zatrzymanie oddawania moczu.

U chłopców przepuklina pachwinowa często łączy się z niedopuszczeniem jądra, a operacja w tym przypadku będzie miała na celu wyeliminowanie dwóch problemów naraz.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Przepukliny jamy brzusznej pojawiają się ze słabością mięśni ściany brzucha, które są rozciągane, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Połączenie tego czynnika z wysokim obciążeniem fizycznym z prawdopodobieństwem wynoszącym 99% doprowadzi do pojawienia się przepukliny, jeśli nie do zmiany czynności i nawyków.

Choroby kręgosłupa są również związane z obciążeniem, ale inne warunki są niezbędne dla początku przepukliny. Choroba krążka międzykręgowego zaczyna się od niedożywienia, które występuje przy osteochondrozy.Krzywizna kręgosłupa, osłabienie mięśni pleców, przeniesiona operacja, brak aktywności mogą stać się przyczyną.

GPAP występuje z regularnym wzrostem ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, co nie zawsze jest, ale jest połączone z wrodzoną słabością więzadła przepony. Aby przyczynić się do tego może być przejadanie się, poniósł ciężkie porody, nadwagę.

Metody leczenia

Przepukliny jamy brzusznej są leczone wyłącznie chirurgicznie. Tylko przepuklina pępkowa u dzieci do roku może samodzielnie odzyskać, ale to rzadko występuje. Występ krążka międzykręgowego jest leczony zachowawczo, leki są przepisywane, fizjoterapia, bandaż. W przypadku HHPA wskazane jest leczenie lekami ze zmianą diety.

Każde naruszenie anatomicznej pozycji narządów jest sygnałem, że organizmowi brakuje odpowiedniego obciążenia lub zbyt dużo. Gdy istnieje predyspozycja do choroby, zaleca się, aby co roku badać ją lekarz, a nawet częściej, gdy pojawią się objawy lęku.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Wrzesień 2019).

Loading...