Przyczyny i metody leczenia przepukliny pooperacyjnej żołądka

Pooperacyjna przepuklina brzuszna - patologiczny występ jamy brzusznej w okolicy blizn pooperacyjnych. Ta patologia może pojawić się zaraz po operacji lub kilka miesięcy, a nawet lat, jako opóźniona komplikacja. W każdym przypadku konieczne jest usunięcie pooperacyjnej przepukliny brzusznej przy dalszym wdrażaniu szeregu środków zapobiegawczych.

Brzuszny występ jest częstą konsekwencją usunięcia przepukliny pępkowej lub pachwinowej, ale może również wystąpić po operacji innej choroby. W przypadku powstawania patologii po operacji konieczne są określone stany, które mogą spowodować przepuklinę i bez operacji.

Choroba często łączy się z innymi komplikacjami i może stać się zagrożeniem dla życia. Przepukliny brzuszne częściej niż inne mogą osiągnąć olbrzymie rozmiary, w tym żołądek, epipłon i niektóre pętle jelit.

Dlaczego istnieje przepuklina brzuszna

Istnieją dwa kluczowe czynniki w rozwoju przepukliny jamy brzusznej po operacji:

1. Rozcięcie szwu.

Chirurg podczas operacji może popełnić błąd robienia szorstkiego szwu. Nić jakościowa o niskiej jakości powoduje rozbieżność tkanek, a poprzez utworzony otwór tworzy gruczoł i część ujścia jelita.

Rozbieżność szwu może również wystąpić z winy pacjenta.

W przypadku rany pooperacyjnej należy się zająć, zmienić bandaże, aby nie było infekcji i ropienia. We wczesnym okresie po leczeniu operacyjnym niemożliwe jest podanie dużych obciążeń mięśniom brzucha, co może prowadzić do złamania szwu i pojawienia się przepukliny. Wielu chirurgów uważa, że ​​taka konsekwencja operacji, jak przepuklina brzuszna, występuje tylko w przypadku predyspozycji, które istniały przed operacją.

2. Wrodzone lub nabyte osłabienie mięśni.

Ten czynnik jest szczególnie często obserwowany u osób z nadwagą, siedzącym trybem życia i wrodzonymi chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Przy otyłości mięśnie są osłabione, zastępowane są tkanką tłuszczową, która po zabiegu łączy się znacznie wolniej. Wzrost ciśnienia i obciążenia nie przyczynia się do prawidłowego gojenia się tkanek, ponieważ istnieją wszystkie warunki do powstania przepukliny pooperacyjnej.

Czynniki ryzyka

Czynnikami predysponującymi do pojawienia się przepukliny brzusznej są:

 • wzdęcia;
 • częste zaparcia;
 • przewlekły kaszel;
 • patologia układu oddechowego;
 • zmiany ciśnienia w jamie brzusznej.

Po operacji na brzuchu należy przestrzegać środków zapobiegawczych, w tym diety, schematu dziennego i ćwiczeń fizycznych. Jeśli natychmiast po zabiegu powrócisz do zwykłego trybu życia, może to doprowadzić do złego gojenia się blizny, a ćwiczenia i objadanie się przyczynią się do osłabienia i rozbieżności mięśni.

Choroby i stany, które powodują rozwój przepukliny żołądka po operacji:

 • przewlekłe zapalenie trzustki;
 • niedrożność jelit;
 • kacheksja i otyłość;
 • rodziły ciężkie narodziny;
 • okres ciąży;
 • cukrzyca;
 • zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc.

Objawy choroby

Pierwszym objawem choroby jest wybrzuszenie w okolicy blizny w kształcie okrągłym lub owalnym. Na początku jest to ledwo zauważalne, ale potem jest więcej elementów w worku przepuklinowym, przepuklina stopniowo się zwiększa i bez leczenia osiąga gigantyczne wymiary - ponad 40 cm.

Objawy przepukliny pooperacyjnej bez towarzyszących zaburzeń nie różnią się od zwykłego wysunięcia, ale gdy występują inne powikłania, obraz kliniczny jest uzupełniony szeregiem konkretnych objawów.

Kiedy przepuklina brzuszna zawsze martwi się bólem brzucha o różnej intensywności. Nieprzyjemne odczucia nasilają się podczas ruchu, z kaszlem i zwiększonym obciążeniem. Będzie to ważna cecha diagnostyczna, gdy pacjent ma nadwagę, a występ nie jest określany wizualnie.

Przepuklina, nudności, wymioty, ogólne osłabienie mogą być niepokojące, ale są niespecyficzne objawy, które mogą wskazywać na kilka chorób w tym samym czasie, więc badania zawsze są przeprowadzane.

Mogą wystąpić niebezpieczne objawy powikłań, należy pilnie skonsultować się z lekarzem:

 • bladość lub sinica skóry;
 • nudności z częstymi wymiotami;
 • narastający ból w jamie brzusznej;
 • stan przed-nieprzytomny.

W przypadku przepukliny żołądka może wystąpić powikłanie, takie jak zapalenie otrzewnej. Zapalenie jamy brzusznej następuje z powodu silnego ściskania narządów, następnie rozpoczynają się procesy martwicze, infekcja rozprzestrzenia się na sąsiednie tkanki.

Zapalenie otrzewnej charakteryzuje się następującymi objawami:

 • napięcie mięśni brzucha, twardość ściany brzucha;
 • rozproszony ból w jamie brzusznej;
 • zmniejszenie lub całkowity brak perystaltyki;
 • silne pragnienie, suchość błony śluzowej;
 • powtarzające się wymioty.

Oprócz zapalenia otrzewnej może rozwinąć się niedrożność jelit, o czym świadczy brak stolca, ciągłe nudności, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia, ostry ból w jamie brzusznej, dudnienie. Każdy objaw powinien być brany pod uwagę i służyć jako pretekst do badania.

Badania w przepuklinach

Rozpoznanie i leczenie przepukliny jest wykonywane przez chirurga. Lekarz bada jamę brzuszną, widzi asymetryczny występ w obszarze blizny po operacji. Po naciśnięciu formacja przesuwa się do jamy brzusznej, a także znika w pozycji na plecach.

Diagnoza jest złożona i może obejmować następujące metody:

 • rezonans magnetyczny - pozwala szczegółowo ocenić zawartość worka przepuklinowego i otaczających tkanek, za pomocą MRI, określa się wielkość formacji i narządy dotknięte procesem patologicznym;
 • esophagogastroduodenoscopy;
 • kolonoskopia.

Jak leczy się przepuklinę pooperacyjną?

Leczenie przepukliny brzusznej jest tylko chirurgiczne. Usunięcie wykształcenia odbywa się przez rozciąganie lub rozciąganie plastiku. Jeśli inne przepukliny mogą być utrzymywane przez długi czas metodami zachowawczymi,to pooperacyjna postać choroby wymaga szybkiego leczenia chirurgicznego.

Usunięcie przepukliny żołądka odbywa się kilkoma metodami:

 1. Tworzywa sztuczne z własnymi tkankami. Szycie przepuklin jest przeprowadzane przez tkanki pacjenta bez konieczności mocowania dodatkowych implantów. Ta metoda stosowana jest rzadziej niż inne, ma wiele przeciwwskazań i wysokie ryzyko nawrotów.
 2. Z instalacją implantu siatkowego. Szycie ubytku odbywa się za pomocą specjalnej siatki, która jest przyszyta do tkanek w okolicy przepuklin. Endoproteza łączy się z tkankami, chroniąc ścianę brzucha przed powtarzającym się wysunięciem.
 3. Laparoskopowa hernioplastyka. Dostęp do worka przepuklinowego uzyskuje się poprzez 3 nakłucia w jamie brzusznej. Poprzez otwory wprowadzane są narzędzia i komora, jama brzuszna jest wypełniona gazem. Ta metoda pozwala usunąć przepuklinę, ustalić implant siatkowy z minimalnym ryzykiem powikłań pooperacyjnych i bez szerokich blizn.

Konserwatywne podejście do terapii

Leczenie bez operacji jest właściwe tylko w przypadku, gdy istnieją przeciwwskazania do usunięcia przepukliny i przygotowuje się do naprawy przepukliny.Leczenie zachowawcze obejmuje dietę, noszenie bandaży, eliminowanie aktywności fizycznej i przyjmowanie leków objawowych.

Co zrobić, aby zapobiec powikłaniom przed operacją:

 • normalizuje wagę, co zmniejsza obciążenie brzucha i pomaga wzmocnić mięśnie poprzez zmniejszenie warstwy tłuszczu;
 • unikać napięcia mięśni, nie podnosić ciężarów;
 • terminowo leczyć patologię układu oddechowego i przewodu żołądkowo-jelitowego, aby wykluczyć czynniki, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej (kaszel, zaparcia, wzdęcia);
 • nosić bandaż podtrzymujący podczas wykonywania codziennych zadań.

Warunki rehabilitacji po usunięciu przepukliny pooperacyjnej brzucha:

 • stworzenie warunków do normalnego gojenia blizn chirurgicznych;
 • zapobieganie infekcji rany;
 • Wykluczenie przypadkowych obrażeń i zwiększonego ciśnienia wewnątrz otrzewnej;
 • regularne badanie, USG lub MRI.

Komplikacje

Po każdej operacji istnieje ryzyko powikłań. Grupa ryzyka obejmuje pacjentów ze skomplikowanymi przepuklinami i współistniejącymi chorobami żołądkowo-jelitowymi.

Jakie powikłania są możliwe po usunięciu przepukliny brzusznej:

 • naruszenie - zaciśnięcie narządów w okolicy przepuklinowych woreczków lub worka, któremu towarzyszy niedokrwienie i śmierć tkanek, z wyjątkiem czynności jelitowych, pojawia się stan zapalny, występuje silny ból, rozwija się stan szoku, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska;
 • coprostasis - Stagnacja stolca w części jelita zawartej w worku przepuklinowym, stan jest niebezpiecznie powolnym zatruwaniem organizmu, następnie pojawia się stan zapalny, zakażenie worka przepuklinowego, co jest częstsze u osób starszych;
 • zapalenie otrzewnej - występuje w wyniku perforacji narządu w worku przepuklinowym, objawiającej się ostrym bólem, nudnościami, napięciem mięśni otrzewnej, wyobrażoną ulgą stanu przez kilka godzin.

Ryzyko powikłań zależy od wielkości przepukliny. Rozróżnienie małe, średnie, rozległe i gigantyczne. W tym ostatnim przypadku formacja osiąga ponad pół metra i zajmuje jednocześnie kilka obszarów jamy brzusznej.

Przepuklina pooperacyjna może być nieodwracalna i nieodwracalna. Ten znak określi pilność operacji. W przypadku nieodwracalnej przepukliny ryzyko komplikacji, w tym naruszenia, jest wyższe.Skorygowane przepukliny nie są tak niebezpieczne, wracają na miejsce w pozycji leżącej, narządy nie ściskają, funkcja jest zepsuta minimalna.

Jakakolwiek przepuklina brzuszna wymaga leczenia chirurgicznego, niezależnie od nasilenia objawów i wyników badań. Odłóż naprawę przepukliny, możesz jedynie przybliżać czas rozwoju komplikacji, kiedy będzie wymagana pilna operacja.

Obejrzyj wideo: Odpowiedzi na pytania dotyczące operacji przepukliny pępkowej (Luty 2020).

Loading...