Jak pojawiają się przepukliny i kręgosłup

Przepuklina jest patologią chirurgiczną charakteryzującą się patologicznym występem kilku lub jednego narządu do innej jamy. Sam proces wycofania następuje poprzez normalne lub patologiczne otwarcie. Przy sprzyjającym przebiegu choroby organ, który się wyłania często nie nadaje się do uszkodzeń organicznych, tylko jego czynności funkcjonalne zostają zakłócone.

Objawy przepukliny są determinowane przez sam organizm, który wyszedł ze swojej normalnej anatomicznej pozycji, więc nie ma żadnych konkretnych objawów jako takich.

Przepuklina, jako struktura, zawiera trzy elementy:

 1. Brama przepukliny. Jest to defekt w ścianie mięśniowej, przez który organ wykracza poza swoje granice. W roli bramy często są wrodzone słabe punkty ciała, takie jak wyjście z żyły nasiennej i pępowinowej, wyjścia włókien nerwowych lub naczyń krwionośnych. Nabyte bramy powstają w wyniku urazu lub operacji.
 2. Woreczek przepuklinowy - to miękkie tkanki ciała tworzą jamę, która przechodzi przez bramę. W strukturze torby rozróżnia się szyję, spód i ciało. Najczęściej worek jest pokryty tkanką tłuszczową.
 3. Treść - to kilka narządów, narząd lub jego część, które znajdują się w worku przepuklinowym. Najczęściej jako treść są pętle jelita, części sieci, części jelita grubego, krezki. Rzadziej - rury, jajniki, pęcherz, śledziona.

Oznaki przepukliny

Obraz kliniczny patologii przepukliny jest odpychany z miejsca wysunięcia iz organu, który znajduje się w worku przepuklinowym. Dlatego symptomatologię należy rozmontować zgodnie z "poziomami".

Przepuklina przepuklinowa

Patologia w tym obszarze rozwija się stopniowo.

Wraz z rozwojem występu w kręgosłupie rozwijają się trzy zespoły:

 1. Zespół bólu. Często ból jest głównym objawem każdej przepukliny. Tutaj odczucia bólu są odczuwalne przez cały czas. Od samego początku ból jest znikomy, pacjenci rzadko zwracają na to uwagę. Jednak w procesie tworzenia zespół bólowy rozwija się bardziej intensywnie. Nieprzyjemne odczucia są wzmacniane, gdy nacisk na kręgosłup w postaci ciężarów podnoszących, ćwiczeń fizycznych.
 2. Nerwowy. Naciskając rdzeń kręgowy, przepuklina często dotyka pojawiających się włókien nerwowych.Tak więc, w obrazie klinicznym obserwuje się osłabienie mięśni, pacjent jest trudny do pracy, wspina się po schodach, a czasem po prostu kładzie się. Z czasem mięśnie słabną, zmniejszają się. Obserwuje się także parestezję, zaburzenie sfery neurologicznej, które charakteryzuje się uczuciem mrowienia i drętwienia.
 3. Zespół kręgowy. Stały ból powoduje, że mięśnie osiągają stan ciągłego skurczu. Częste i ciężkie skurcze mięśni czasami "ściskają" niektóre nerwy, co sprawia, że ​​zespół bólu coraz bardziej. Pacjent ma już trudności z rozłożeniem pleców i równomierną postawą, więc pacjenci często przyjmują postawę przygarbioną.

Charakterystyka objawów zależy od poziomu przepukliny.

Oddział szyi:

 • lumbago w rejonie mięśni szyi, rozciągające się do stawów barkowych;
 • drętwienie rąk, pełzanie skóry, pogorszenie wrażliwości dotykowej;
 • częste wahania nastroju, drażliwość, często płaczliwość;
 • bóle głowy, zawroty głowy; pacjent słyszy szum w uszach i skarży się na pogorszenie wzroku;
 • utrata pamięci, zaburzenia snu, zaburzenia dokładności ruchów.

Oddział klatki piersiowej:

 • zespół bólowy najczęściej rozprzestrzenia się na grzbiet i dolną część pleców, może zwiększać się z kaszlem, kichaniem lub po wysiłku; często ból rozprzestrzenia się na stopy;
 • z powodu nieprawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego pacjenci często doświadczają trudności związanych z ograniczeniem ruchu;
 • pacjenci czują się słabi, skarżą się na drętwienie;
 • wśród objawów można również znaleźć naruszenie oddawania moczu.

Oddział lędźwiowy:

 • bóle, które spadają na nogi; Bolesne odczucia rozciągają się tylko na jeden pośladek lub jedną nogę, obustronny ból występuje rzadko;
 • mrowienie, drętwienie na skórze uda i dolnej części pleców.

Departament Sakralny:

 • napływ zimna lub ciepła w okolicy lędźwiowej i nogach;
 • osłabienie mięśni kończyn dolnych;
 • naruszenie narządów miednicy.

Przepuklina brzucha

Pierwszymi objawami przepuklin brzusznych są rozprzestrzeniające się odczucia bólowe wzdłuż przednich ścian otrzewnej. Ponadto ból w tym obszarze zwiększa się wraz z aktywnym chodzeniem, aktywnością fizyczną i kaszlem.

Istnieją takie przyczyny powstawania patologii w tym miejscu:

 1. Wrodzone osłabienie mięśni.
 2. Nadmierne obciążenia, wyczerpanie ciała.
 3. Praca, która wiąże się z obciążeniem mocy, zwiększając ciśnienie w jamie brzusznej.
 4. Otyłość.

Występ w tej strefie przejawia się takimi znakami:

 • zaparcie;
 • okresowe nudności z napadami wymiotów;
 • eructations.

Jak wygląda przepuklina? Najczęściej pacjenci znajdują okrągły, zagęszczony wzrost w okolicy brzucha lub pachwiny, który może niezależnie zniknąć w pozycji leżącej i pojawia się również w pozycji stojącej.

Należy pamiętać, że u mężczyzn i kobiet objawy są różne.

Pierwszy przypadek charakteryzuje się:

 • zaokrąglone i duże wykształcenie, które można zbadać w mosznie lub w jego wnętrzu;
 • mięśnie pachwinowe są osłabione, mężczyźni odczuwają silny nacisk.

Kobiety mają to zdjęcie:

 • dyskomfort i ciężkość w obszarze odbytnicy;
 • zaburzenia układu moczowo-płciowego w postaci trudności z oddawaniem moczu.

Charakterystyczną cechą przepukliny w tym miejscu jest obecność zespołu bólowego, który wiąże się z uczuciem pęknięcia. Również pacjenci często skarżą się na ostry ból w tym obszarze. Ból ma wyraźny charakter, są ciasne.

Przepuklina brzuszna ma wiele odmian:

 1. Inguinal. Ta opcja, ze względu na cechy anatomiczne, najczęściej występuje u mężczyzn. Zazwyczaj występ objawia się podczas silnej aktywności fizycznej, w której głównie biorą udział mięśnie pachwiny i jamy brzusznej. Odmiana pachwinowa objawia się bólem brzucha, często z wymiotami i dyskomfortem podczas chodzenia.
 2. Udowy. Gatunek ten występuje głównie u kobiet w średnim wieku (od 40 do 60 lat). Pierwszymi objawami są powstawanie stałej struktury w okolicy biodra. Zazwyczaj udowa wersja choroby rozwija się w wyniku urazów lub operacji. Przejawia się w dyskomforcie, wzdęciach, bólach, rzadziej - zaparciach.
 3. Przepuklina białej linii. Na wczesnych etapach przebiegu przepukliny może się nie zamanifestować. Często obecność choroby jest przypadkowo rejestrowana po badaniu. Przepukliny białej linii manifestują się bólem w środkowej części brzucha.
 4. Pępkowy. Lokalizacja tej odmiany to pępowina. Objawy: ból, który rozprzestrzenia się na cały brzuch i okresowe nudności.

Przepuklina u dzieci

Jak rozpoznać przepuklinę u dziecka? Oznaki i niuanse diagnozy zależą od wieku dziecka. Patologia noworodka zwykle występuje natychmiast po urodzeniu.

Jest to ułatwione przez obecność takich objawów:

 • dziecko krzyczy, jego pępek lub żołądek jako całość będą wybrzuszać się. Występ powiększa się, gdy dziecko krzyczy lub płacze;
 • Żołądek może rosnąć, gdy dziecko pcha.

Więcej dorosłych dzieci często same zgłaszają ból. Najczęściej wskazują miejsce zespołu bólowego. To właśnie w tym miejscu można wykryć występ. W pozycji leżącej przepuklina może sam się poprawić.

Jak rozpoznać przepuklinę

W przypadku wykrycia kilku objawów naraz - należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz będzie w stanie rozpoznać przepuklinę po ogólnym i obiektywnym badaniu przeprowadzonym w pierwszej kolejności, a następnie za pomocą instrumentalnych metod badawczych. Należy pamiętać, że patologia jest rozpoznawalna nawet we wczesnych stadiach kursu, dlatego im wcześniej zwrócisz się do specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia.

Aby zdiagnozować przepuklinę od momentu jej pojawienia się, jest to możliwe i niezależne: konieczne jest staranne zbadanie ciała i próba wykrycia małego występu.

Rozpoznanie przepukliny składa się z trzech etapów:

 1. Ogólna inspekcja. Na tym etapie lekarz bada pacjenta, pyta o skargi pacjenta,analizuje jego styl życia, specyfikę warunków pracy, badania predyspozycji genetycznych oraz liczbę operacji i urazów (jeśli osoba już miała przepuklinę - wzrasta prawdopodobieństwo jej nawrotu).
 2. Kontrola obiektywna. Lekarz przechodzi do samej przepukliny. Bada jego lokalizację, ruchliwość, gęstość nowotworu i objawy towarzyszące obecności wypukłości.
 3. Metody badań instrumentalnych. Na tym etapie przepukliny są diagnozowane najdokładniej. Najczęstsze warianty badań instrumentalnych to obrazowanie rezonansu magnetycznego i tomografia komputerowa, radiografia. Ponadto, dodatkowe metody obejmują morfografię, angiografię i ultrasonografię.

Po przejściu wszystkich procedur dowiesz się decyzji lekarza i dalszej taktyki leczenia.

Objawy skomplikowanej przepukliny

Obraz kliniczny powikłania obejmuje taką grupę objawów:

 • pojawienie się nagłego, ciężkiego i ostrego bólu w miejscu wypukłości; czasami ból jest tak silny, że nie można go znieczulić;
 • przepuklina gwałtownie rośnie;
 • nie można go naprawić;
 • pacjent może wpaść w stan szoku lub upadku;
 • stan pacjenta szybko się pogarsza;
 • słaby puls;
 • obniżenie ciśnienia krwi;
 • częste i płytkie oddychanie.

W szczególnie ciężkich przypadkach:

 • szybki wzrost temperatury ciała;
 • częsty puls;
 • silne wzdęcia;
 • wymioty z mocną treścią i odpowiednim zapachem;
 • w obszarze wybrzuszenia powstaje obrzęk.

Diagnostyka różnicowa

Diagnoza różnicowa jest odmianą diagnozy, polegającą na tym, że lekarze operują powszechnymi i różnymi oznakami różnych chorób. W procesie różnicowania eksperci wykluczają nieodpowiednie objawy i ostatecznie redukują diagnozę do pojedynczej choroby.

Uwzględniany jest każdy wariant patologii. Przepuklina pachwinowa, na przykład, w celu rozróżnienia podobnych z zewnątrz, takie jak: choroby wodniak, żylaków albo przepuklina udowa. przepuklin brzusznych należy odróżnić od innych występów nowotworowych jak (odmiany guzów nowotworowych). Najczęściej łagodne guzy są brane pod uwagę. Lekarze również rozróżniają przepukliny od przerzutów i stanów zapalnych węzłów chłonnych.

Diagnostyka różnicowa skomplikowanych przepuklin jest złożonym i kosztownym ćwiczeniem.

W typowych sytuacjach diagnoza nie jest trudna do ustalenia, ale czasami proces rozpoznawania jest niezwykle trudny. Przede wszystkim specjaliści badają stopień naprawy przepukliny, jej ból i przejaw kaszlu. W przyszłości, w oparciu o otrzymane informacje, opracują plan pierwszej pomocy.

Obejrzyj wideo: Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie (Styczeń 2020).

Loading...