Objawy i leczenie przesuwającej się przepukliny przełyku

Przepuklina ślizgowa otworu przełykowego przepony różni się swobodnym ruchem jamy brzusznej w klatce piersiowej i plecach. Zjawisko to występuje ze względu na słabość więzadła przeponowego, które nasila się w wyniku procesu zapalnego przełyku lub jego wrodzonych anomalii.

Innym sposobem patologia jest definiowana jako przepuklina rozworu przełykowego, kardiologicznego lub osiowego, a jej klinika w dużej mierze zależy od ciężkości procesu patologicznego.

Głównym objawem przepukliny ślizgowej jest dyspepsja. Pacjent często zgaga, odbijanie kwaśnych treści, czkawka. Te stany wskazują na zmianę błony śluzowej przełyku z powodu odlewania kwaśnej zawartości żołądka.

Więc czym jest przesuwająca się przepuklina? Ten patologiczny ruch narządów jamy brzusznej przez otwór przełykowy w klatce piersiowej. Stan ten nie jest niebezpieczny i prawie nie wpływa na jakość życia, jeśli tylko pacjent odpowiednio ocenia potencjalne ryzyko i podejmuje działania zapobiegające powikłaniom.

Ogólna charakterystyka przesuwnego HFDD

Przesuwająca się przepuklina przełyku przebiega głównie bezobjawowo, co komplikuje diagnozę. U 75% pacjentów nie występują żadne objawy i nie prowadzi się leczenia przez długi czas.Ignorowanie problemu prowadzi do tego, że przepuklina postępuje, i przenika przez membranę zwiększenie części żołądka.

Główną przyczyną tej choroby jest osłabienie mięśni.

Ale jeden czynnik nie wystarcza na pojawienie się choroby. Połączenie patologii układu mięśniowo-szkieletowego ze zwiększającym się ciśnieniem wewnątrz jamy brzusznej jest bardziej prawdopodobne w wyniku przepukliny przełykowej przepony przepony.

Funkcja narządu naruszeniem slippeth nie nastąpić natychmiast. Konsekwencje patologii pojawiają się wraz z rozwojem choroby. Nieskomplikowane przesuwne przełyku przepukliny pierwszy i drugi etap wymaga tylko diety i leków. Na trzecim etapie wybiera się określone leczenie. Osiowa przepuklina rozworu przełykowego czwartego stopnia będzie wymagać leczenia operacyjnego w celu przywrócenia anatomii narządów jamy brzusznej.

Etiologia choroby

Przyczyny przepukliny rozworu przełykowego:

 1. Wrodzone wady rozwojowe. Odnosi się to w okresie obniżenia się z żołądka do jamy brzusznej. Proces ten może zostać zakłócony, co spowoduje narodziny wrodzonej przepukliny przeponowej.Taka choroba wymaga operacji chirurgicznej tak szybko, jak to możliwe, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zgonu w ciągu kilku dni po urodzeniu. Przepuklina rozworu przełykowego u noworodków może zostać usunięta już pierwszego dnia, ale jeszcze bardziej efektywna jest operacja podczas ciąży, wtedy rokowanie jest bardziej korzystne, jeśli tylko dziecko przechodzi normalną rehabilitację w specjalistycznym ośrodku.
 2. Niedorozwój mięśni przepony. Zjawisko to jest związane z fizjologicznym starzeniem się organizmu, dlatego praktycznie niemożliwe jest uniknięcie takiego czynnika. Zapobieganie temu zjawisku może być jedynie ogólne zapobieganie patologiom aparatu mięśniowo-szkieletowego, który obejmuje ćwiczenia terapeutyczne, dietę, wykluczenie złych nawyków.
 3. Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej. Czynnik ten wiąże się z częstymi zaparciami, wzdęciami, przejadaniem się, nadwagą i ciążą. Można tego uniknąć, jeśli w odpowiednim czasie leczenie schorzeń przewodu pokarmowego, poradzić sobie z nadwagą, a podczas ciąży używać specjalnego pasa podtrzymującego.

Objawy kliniczne patologii będą zależeć od stadium powstawania przepukliny przeponowej. W 1 stopniu następuje lekkie przemieszczenie brzusznej części przełyku przez powiększony otwór przepony, podczas gdy żołądek pozostaje na swoim miejscu. Na 2 etapach procesu patologicznego dochodzi do mieszania się tętnicy żołądka, która znajduje się na poziomie przepony. W trzecim etapie korpus żołądka znajduje się nad przeponą.

Na ostatnim etapie powstawania przepukliny w okolicy klatki piersiowej znajduje się większa część żołądka lub całego narządu. W leczeniu tej dolegliwości konieczne są nie tylko metody zachowawcze, ale także interwencja chirurgiczna.

Bez operacji poważny przebieg patologii grozi skompresowaniem żołądka z jego późniejszym wymarciem.

W jaki sposób manifestuje się HPAP

Główne objawy kliniczne przepukliny ślizgowej przepony:

 1. Zjawiska dyspeptyczne. To zgaga, czkawka, erupcja. Objawy rosną szczególnie po jedzeniu, a gdy pacjent zajmuje pozycję poziomą po napełnieniu żołądka. Takie objawy mogą wystąpić bez widocznej przyczyny, na przykład w nocy i rano.
 2. Dysfigia lub upośledzone połykanie. Takie zjawisko z przepukliną przełyku będzie bardziej psychologiczne, natomiast podczas przyjmowania pokarmu pacjent może odczuwać dyskomfort i bolesność związaną ze stanem zapalnym przełyku, co powoduje strach przed powtarzaniem nieprzyjemnych wrażeń. Z tego, spożycie żywności zaczyna się od braku odruchu połykania. Pacjent zamienia się w stosowanie wyłącznie płynnej i półpłynnej żywności. To z kolei prowadzi do utraty wagi. W związku z tym pacjentem pokazano dietę terapeutyczną.
 3. Częsta patologia układu oddechowego. Zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc wywołane aspiracją, pojawia się w wyniku dostania się do cząstek pokarmu źle przeżuwanego przez drogi oddechowe. To grozi ropnym zapaleniem płuc i przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, które tylko zaostrzają i tak poważny stan pacjenta.
 4. Rozporządzenie. Zjawisko to związane jest z odwrotnym refluksem zawartości żołądka do jamy ustnej. Długotrwałe działanie kwasu żołądkowego prowadzi do chorób zębów. Pacjent z przepukliną przełyku spotyka się ze zwiększoną wrażliwością na szkliwo, zapalenie brodawki, różne zapalenie jamy ustnej i zapalenie dziąseł.Leczenie miejscowego problemu w jamie ustnej nie prowadzi do pozytywnych rezultatów i dopóki główny problem nie zostanie rozwiązany, patologie stomatologiczne będą się rozwijać, a ciągłe podrażnienie błony śluzowej może prowadzić do stanów przedrakowych, a nawet do onkologii.

Rozpoznanie przepukliny przełyku przeprowadza się za pomocą badania endoskopowego.

Ponadto pacjentowi przypisuje się testy laboratoryjne w celu wykrycia lub wykluczenia procesu zapalnego. Pokazano również postępowanie z przełykaniem esophagogastroduenoskopii, czyli badanie błony śluzowej żołądka. Wprowadzenie sondy nie będzie najbardziej przyjemną procedurą dla pacjenta, ale tylko w ten sposób można znaleźć wiele towarzyszących problemów, które należy rozwiązać równolegle.

Zasady leczenia

Wraz z przepukliną przełyku bardzo ważne jest przestrzeganie diety, która powinna stać się częścią nie tylko leczenia w ostrym okresie, ale także zapobieganiem powikłaniom i nawrotom przez całe życie. Dodatkowymi środkami będą gimnastyka terapeutyczna, pływanie, przyjmowanie leków.

Pacjent z konieczności przechodzi kurację z gastroenterologiem w celu zapobiegania tak częstym towarzyszom przepukliny, jak refluksowe zapalenie przełyku.

Ta ostatnia objawia się uwalnianiem treści żołądka do przełyku, co prowadzi do procesów zapalnych i przywiązania kompleksu zaburzeń. Dodatkowy zespół objawów z zapaleniem przełyku wymaga oddzielnego leczenia.

W celu wyeliminowania refluksu bez operacji stosuje się następujące narzędzia:

 1. Preparaty zobojętniające kwas. Wykazano, że zmniejszają negatywny wpływ kwaśnej zawartości na ściany przełyku.
 2. Obwiednia. Są one stosowane w celu wyeliminowania podrażnień błony śluzowej żołądka i przełyku.
 3. Leki rozkurczające. Mianowany przez lekarza, gdy ślizgowej przepukliny przeponowej towarzyszy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
 4. De-Nol. Jest wskazany w chorobach zapalnych i wrzodziejących błony śluzowej żołądka i w przełyku.
 5. Motilium. Jest przepisany w celu usprawnienia procesu trawienia.
 6. Inhibitory pompy protonowej. Uciskać syntezę kwasu solnego, zmniejszając w ten sposób jej działanie drażniące na ściany przełyku i żołądka.

Chirurgiczne leczenie przepukliny śluzowej otworu przełykowego przepony jest zalecane przez lekarza prowadzącego w przypadku naruszenia narządów w okolicy przepony.

Innymi powikłaniami procesu patologicznego są wewnętrzne krwawienie i zwężenie, czyli zwężenie rurki przełykowej. Podczas operacji więzadło przeponowe jest wzmocnione, a dodatkowo można zainstalować specjalną rurkę, która sztucznie rozszerza przełyk, eliminując zwężenie. Po operacji rozpoczyna się długi okres rehabilitacji. Obejmuje to przestrzeganie diety, wyłączenie aktywności fizycznej, wdrożenie zestawu ćwiczeń terapeutycznych.