Objawy i leczenie przepukliny białej linii brzucha

Przepuklina białej linii brzucha jest chorobą charakteryzującą się wybrzuszeniem wewnętrznych struktur otrzewnej przez uformowane szczeliny wzdłuż białej linii brzucha. Od 3% do 12% - to rozpowszechnienie tej choroby wśród wszystkich przepuklin, u dzieci jest ustalone w jednym ze stu przypadków. Najczęściej taka przepuklina występuje u mężczyzn w średnim wieku - od 20 do 30 lat. Z reguły w worku przepuklinowym znajdują się: pętle jelitowe, części dużego lub małego worka.

Anatomiczne odniesienie

Aby zrozumieć i wyjaśnić obraz przepukliny, należy zwrócić uwagę na anatomiczne i fizjologiczne cechy ściany brzucha.

Składa się z takich warstw:

 1. Właściwie to otrzewna. Jest to cienka warstwa wewnętrzna składająca się z tkanki łącznej. Jego zadaniem jest otoczyć jamę otrzewnej od wewnątrz, a także obejmuje niektóre narządy wewnętrzne otrzewnej.
 2. Tkanka tłuszczowa - warstwa pokrywająca otrzewną.
 3. Poprzeczne powięzi - silne i mocne liście, składające się z tkanki łącznej. Wzmacniają elementy ściany brzucha. (Powięź odgrywa rolę obudowy dla mięśni, otaczając je i chroniąc).
 4. Mięśnie prasy. Obejmują prawie całą przednią powierzchnię ściany brzucha.Są umiejscowione symetrycznie po obu stronach otrzewnej. Mięśnie pokryte są powięź z zewnątrz.
 5. Warstwa powierzchniowa tkanki tłuszczowej.
 6. Okładka skóry.

Wąska strefa, pozbawiona mięśni, jest kierowana wzdłuż środkowej linii ściany brzucha. W tej strefie znajdują się powięzi, które łączą lewą i prawą stronę otrzewnej. Biała linia brzucha jest tą samą strefą. Jest nierówny: w kierunku górnego regionu biała linia rozszerza się do trzech centymetrów i zwęża się w dół.

Najczęściej znajduje się w szerokim obszarze wypukłości przepukliny.

Przyczyny choroby

Czynniki przyczyniające się do wystąpienia choroby podzielono na dwie grupy:

Przyczyny, które prowadzą do osłabienia struktur białej linii brzucha i przyczyniają się do rozbieżności powięzi.

Obejmuje to:

 • czynniki dziedziczne: im bliżej krewni cierpią na przepuklinę, tym większe jest prawdopodobieństwo jej powstania w następnym pokoleniu;
 • Nadwaga: Osoby otyłe mają nadmierną masę tłuszczu podskórnego w okolicy ściany brzucha. Z tego powodu jego struktury są osłabione, rozciągnięte, co zwiększa ryzyko przepukliny;
 • poniósł operację i uraz brzucha.Każda blizna na brzuchu pozostawiona po operacji lub urazie jest słabym punktem, preferowanym przez przepuklinę;
 • ciąża: u kobiet w okresie ciąży płodu struktury rozdęcia otrzewnej i osłabienia mięśnie mogą się rozchodzić w różnych kierunkach.

Druga grupa to przyczyny, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej:

 • niedostateczny stres fizyczny na nieprzygotowanym organizmie. Często obejmuje to osoby początkujące lub osoby, których sposób życia wiąże się z obciążeniem prądem;
 • zaparcia, przewlekły kaszel i kichanie - podczas tych czynności człowiek musi się odcedzić, co zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej;
 • u kobiet: ciężka i długotrwała poród, a także duże rozmiary dzieci.

Etapy rozwoju patologii

Przepuklina jest długim procesem, przechodzącym przez kilka etapów, z których istnieją trzy:

 1. Tłuszczak przedotrzewnowy. Pojawia się po wystawieniu na działanie żołądka kilku czynników. W tym czasie powstaje mała szczelina - brama przepukliny.
 2. Początkowy etap. W już uformowanej bramie elementy otrzewnej częściowo opadają.
 3. Ostatni etap - tworzenie pełnej przepukliny ze wszystkimi komponentami:
 • torebka przepukliny - ściana brzucha;
 • brama przepukliny - szczeliny w białej linii brzucha;
 • zawartość przepukliny - jelito, części żołądka, sieci.

Objawy przepukliny białej linii brzucha

Na pierwszych etapach powstawania przepukliny nie wykazuje żadnych charakterystycznych objawów, z wyjątkiem niewielkiego występu w okolicy brzucha. Obecność bezbolesnego nowotworu jest pierwszą oznaką. W dotyku jest miękki, zwykły kolor, w pozycji poziomej może zniknąć sam. Zwykle powstającą przepuklinę odkryje się przez przypadek - podczas dotykania brzucha lub badania przed lustrem.

Później, w obszarze wysunięcia, pojawiają się bolesne odczucia, które zwiększają się po jedzeniu, ćwiczeniu lub w dowolnej innej sytuacji, w której wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej.

Po ostatecznym utworzeniu przepukliny ma następujące objawy:

 • elastyczny wzrost;
 • położony wzdłuż białej linii, w pobliżu pępka;
 • średnia średnica występu wynosi od 1 do 10 centymetrów;
 • bolesny po obciążeniu, bezbolesny w stanie spokoju;
 • zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej.

Opis ten jest typowy dla stabilnego i płynnego przebiegu choroby.

Brzuch przepukliny u noworodków

U dzieci ten podgatunek przepukliny powstaje z powodu osłabienia tkanek łącznych. Najczęściej wada ta jest spowodowana wrodzonymi wadami tkanek. Po urodzeniu u niemowląt w jamie brzusznej występuje niewielki występ, który po pewnym czasie wzrasta.

Obraz kliniczny:

 • dziecko staje się niespokojne po jedzeniu, zaczyna płakać; z długotrwałym płaczem wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej, co wpływa na wzrost wybrzuszenia;
 • dziecko może rozerwać się;
 • odbijanie po jedzeniu;
 • zatrzymanie stolca;
 • w kale są małe nagromadzenia skrzepów krwi.

Zabieg wykonuje się ręcznie: chirurg, po wykryciu, sam kieruje występem, a następnie ustala miejsce, w którym znajdowała się przepuklina. W przyszłości dziecko przejawia terapeutyczny trening fizyczny, gimnastykę. W innych, ciężkich przypadkach, dziecko jest interweniowane chirurgicznie.

Uduszona przepuklina białej linii brzusznej

Uraz jest jednym z powikłań. Przez to pojęcie rozumie się nagłe przerwanie funkcji tego organu, który znajduje się w worku przepuklinowym.Naruszenie przepukliny białej linii powstaje przy szybkim wzroście ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej.

Zazwyczaj naruszenie wiąże się z następującymi objawami:

 • okresowe nudności, wymioty treści jelitowych;
 • w kale znaleziono krew;
 • brak gazów;
 • wyraźny zespół bólowy w dotkniętym obszarze brzucha;
 • w pozycji poziomej przepuklina nie znika sama.

Jeśli narządy są naruszone, oznacza to, że są powoli niszczone i giną. Ten stan musi być pilnie potraktowany. Jedynym sposobem jest operacja awaryjna.

Środki diagnostyczne

Rozpoznanie opiera się na badaniu pacjenta i danych instrumentalnych metod badawczych. Przede wszystkim lekarz bada miejscowe objawy patologii przepuklin, a następnie wyciąga pierwsze wnioski dotyczące lokalizacji i wielkości wypukłości.

Największą siłą diagnostyczną są metody badań instrumentalnych:

 1. Radiografia z użyciem materiałów kontrastowych. W trakcie badania do jamy żołądka wprowadzane są wzmacniacze kontrastowe, po których kontury organów są widoczne na obrazie. Celem tego badania jest zbadanie, czy część żołądka wpadła do worka przepuklinowego.
 2. Gastroduodenoskopia. Po podaniu leku, który zmniejsza miejscową wrażliwość, sonda z aparatem umieszczana jest w jamie ustnej pacjenta. Takie badanie dostarczy informacji na temat stanu żołądka i jego błony śluzowej. Również gastroduodenoskopia określa udział żołądka w patologicznym procesie.
 3. Diagnostyka ultradźwiękowa. Za pomocą tej metody badań można ocenić stan narządów jamy brzusznej i zbadać zaangażowanie w proces przepuklinowy.
 4. Obrazowanie metodą komputerową i rezonansu magnetycznego. Ta metoda diagnostyki daje warstwowy obraz organów będących przedmiotem zainteresowania, wizualizuje ich położenie względem siebie.

Również takie metody diagnostyki umożliwiają odróżnienie przepukliny od innych chorób żołądka i jelit: wrzodów, zapalenia żołądka, zapalenia trzustki, chorób o charakterze onkologicznym.

Leczenie przepukliny białej linii brzucha

Usunięcie przepukliny białej linii brzucha jest jedynym sposobem całkowitego wyleczenia choroby. Leczenie zachowawcze w tym przypadku. Kiedy przepuklina ma stabilny przebieg, interwencja chirurgiczna odbywa się rutynowo. Pilna operacja - jeśli występują oznaki uszczypnięcia narządów.

Rodzaje interwencji:

 1. Rozciągnij plastik. Wykonuje się odcinek przepukliny, po którym białą linię otrzewnej zaostrza szew, co wzmacnia jej ścianę. Ten plastik ma swoje wady: duże nacięcie, wysokie prawdopodobieństwo wielokrotnego wysunięcia.
 2. Nierozciągliwy plastik. Aby wzmocnić przednią ścianę otrzewnej, lekarze stosują tkanki syntetyczne - protezy siatkowe. Pod względem skuteczności, nierozciągliwy plastik ma mniejsze prawdopodobieństwo nawrotu niż napięcia.
 3. Laparoskopia przepukliny białej linii brzucha. Podczas interwencji laparoskopowej chirurg wykonuje trzy nakłucia, za pomocą których wprowadzane są specjalne narzędzia, umożliwiające usunięcie przepukliny. Po operacji lekarz stosuje tkankę siatkową. Chirurgia laparoskopowa ma wiele zalet: niskie prawdopodobieństwo nawrotu, brak dużych blizn, krótkie terminy okresu rekonwalescencji.
 4. Operacja otrzewnowa. Podczas tej operacji wykonywane są również trzy przebicia, przez które wstrzykiwany jest balon, który jest napompowany. W ten sposób powstaje mała przestrzeń, która umożliwia uzyskanie dostępu do występu i jego usunięcie.

W przypadku komplikacji wykonywana jest operacja awaryjna.Podczas pilnej interwencji chirurg usuwa tkankę martwiczą i, jeśli to konieczne, część dotkniętego jelitem.

Rehabilitacja

Tylko w przypadku jednej operacji proces leczenia nie kończy się. Końcowym etapem leczenia jest odzyskanie pacjenta. Dieta jest jednym z głównych sposobów przywrócenia pacjenta. Po operacji pacjentowi podaje się dużo wody, a nieco później - płynne zupy i buliony. Dieta w następujące dni: stałe pożywienie, wzbogacone o kompleksy witaminowe. Zaleca się przyjmowanie pokarmu, który nie powoduje zwiększonego wytwarzania gazu i zaparć.

Dieta dietetyczna zakłada także frakcjonalność żywienia: pacjent powinien spożywać pokarm w małych porcjach.

Bandaż z przepukliną białej linii brzusznej ma swoje zalety: zmniejszenie prawdopodobieństwa przepukliny pooperacyjnej, zachowanie szwów, utrzymanie słabych mięśni otrzewnej. Należy pamiętać: bandaż na przepuklinę bez operacji nie ma celów medycznych, w szczególnych przypadkach niepiśmienne użycie urządzenia medycznego jest nawet szkodliwe.

Terapeutyczny trening fizyczny

LFK jest nie tylko leczniczy, ale także zapobiegawczy. Wszystkie ćwiczenia są wyznaczane przez specjalistę-rehabilitologa.Z reguły ćwiczenia fizjoterapeutyczne mają na celu przywrócenie napięcia wszystkich mięśni ciała, ale największą uwagę przywiązuje się do mięśni brzucha.

Po operacji wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest pompowanie prasy. Tak, możesz. Naciskanie prasy po usunięciu przepukliny jest ważnym punktem wzmacniającym mięśnie przedniej ściany brzusznej. Jednak zajęcia dla prasy powinny być wykonane prawidłowo, a mianowicie: pacjent musi zgiąć kolana. W tym przypadku obciążenie maleje. Oprócz prasy można wykonywać rutynowe pompki - w ten sposób zaangażowane są większość mięśni ciała, szczególnie mięśnie prasy i okolic ramion.

Nie zaleca się zamiany prasy z przepukliną. Nacisk na prasę znacznie zwiększa ciśnienie wewnątrz otrzewnej, co jest podstawową przyczyną rozwoju przepukliny.

Oprócz ćwiczeń fizjoterapeutycznych pacjent otrzymuje sesje masażu, masażu własnego, fizjoterapii i ćwiczeń terapeutycznych w basenie.

Prognoza

Dzięki szybkiej diagnozie i skutecznemu leczeniu - prognoza jest korzystna. Ryzyko ponownego pojawienia się przepukliny zależy od rodzaju operacji. Ponadto, dobre samopoczucie i stan pacjenta pod wieloma względami zależy od tego, jak bardzo przestrzega przepisanego leczenia i jak sumiennie wykonuje instrukcje dotyczące rehabilitacji.

W celu zapobiegania zaleca się prowadzić aktywny tryb życia, aby utrzymać pełną dietę, aby odciążyć obciążenie w pracy i na siłowni. W przyszłości należy monitorować masę ciała, unikać zaparć.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Styczeń 2020).

Loading...