Czy dorosły aspiryna jest przydatna lub szkodliwa?

Aspiryna jest lekiem "ludowym" z wieloma receptami: temperatura spada, krew rozrzedza się, a ból głowy (ból zęba) łagodzi. Również ta wspaniała tabletka od lat 70. ubiegłego wieku została podjęta w celu zapobiegania atakom serca, udarom i onkologii. I kochanki przez długi czas zarządzają nim nawet w zakresie konserwacji. Niedrogi i wszystkie zwykłe leki, testowane według czasu: data wynalazku - 1838.

Kwas acetalosalicylowy (aspiryna): pole zastosowania

Kwas acetylosalicylowy jest nadal szeroko stosowanym lekiem. Jest to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny stosowany w leczeniu:

 • migreny;
 • gorączki;
 • nerwoból;
 • reumatyzm.

Przypadki chorób dziecięcych zespołu Reye'a po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego w czasie grypy sprawiły, że działanie przeciwgorączkowe tego leku znalazło się na drugim miejscu.

Przydatne właściwości aspiryny obejmują przeciwzakrzepowe i kardioprotekcyjne właściwości kwasu acetylosalicylowego.

Zapobieganie zakrzepicy i chorobom sercowo-naczyniowym

Tłumienie agregacji płytek (poprzez hamowanie wytwarzania tromboksanu A2) i synteza prostaglandyn, kwas acetylosalicylowy hamuje rozwój zakrzepicy i patologii układu sercowo-naczyniowego.

Obecnie aspiryna jest często stosowana jako profilaktyka zakrzepicy i związanych z nią niebezpieczeństw dla serca i naczyń krwionośnych.

Do odkrycia w 1971 r. I dowodu na rozcieńczenie i właściwości kardioprotekcyjne kwasu acetylosalicylowego, John Wein, angielski farmakolog, otrzymał w 1982 r. Nagrodę Nobla.

Profilaktyczne przyjmowanie małych dawek kwasu acetylosalicylowego zmniejsza ryzyko zakrzepicy w tętnicach wieńcowych i mózgowych, co zapobiega zawałowi serca, udarowi niedokrwiennemu i innym chorobom sercowo-naczyniowym.

Żucie tabletki aspiryny z zawałem mięśnia sercowego daje pacjentowi szansę przeżycia i jest wykorzystywany w pierwszej pomocy.

Sprzeczności: świńska grypa, zakrzepica i aspirynę

Kilka słów o nowym sezonie świńskiej grypy, w której, zgodnie ze standardowym medycznym protokołem, aspiryna nie jest zalecana.

Świńska grypa w 2016 roku, nawiasem mówiąc, prowadzi nie tylko do zapalenia płuc, ale także do zakrzepicy.

Leonid Zhabotinsky zmarł na powikłanie grypy świń - zakrzepica tętnic jelitowych. Może kwas acetylosalicylowy może uratować sztangę, wręcz przeciwnie?

Jeśli przeciwwskazania do stosowania aspiryny powinny być stosowane w przypadku zakrzepicy innych leków:

 • Warfaryna, fenylina itp.

Wybierając lek, musisz dokładnie przestudiować jego skład, ponieważ wiele nowoczesnych leków rozcieńczających powstaje na bazie tego samego kwasu acetylosalicylowego: na przykład kardiomagnez, aspekard, kardioprin.

Zapobieganie chorobom onkologicznym aspiryny

Profesor Peter Rothwell z Uniwersytetu Oksfordzkiego, po zbadaniu dużej grupy pacjentów, stwierdził, że stałe przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego prowadzi do zmniejszenia częstości występowania:

 • rak gardła i przełyku;
 • rak jelit;
 • rak płuc;
 • rak okrężnicy i odbytnicy.

Aspiryna była przyjmowana przez 5 lat w małych dawkach: 75-100 mg.

Później eksperyment powtórzono na specyficznych guzach i ustalono rzeczywisty wpływ aspiryny na przewód pokarmowy - prawdopodobieństwo wystąpienia raka zmniejszyło się o 20%. Zmniejszenie prawdopodobieństwa raka innych narządów (piersi, płuc itp.) Podczas przyjmowania kwasu acetylosalicylowego nie zostało udowodnione.

Ponadto ustalono krótkoterminowy efekt: po zatrzymaniu leku ponownie wznowiono ryzyko raka.

Długotrwała profilaktyka kwasem acetylosalicylowym nawet w małych dawkach może prowadzić do gastroduodenopatii jelita, wrzodów dwunastnicy i żołądka oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.Dlatego konieczne jest okresowe przyjmowanie ochraniaczy na przewód pokarmowy i monitorowanie poziomu płytek we krwi.

Gdy aspiryna jest zakazana

Co jest korzystne - właściwości rozcieńczające aspiryny, stają się śmiertelne, jeśli są dostępne:

 • wrzody żołądka lub jelit;
 • krwawienie wewnętrzne;
 • hemofilia;
 • małopłytkowość;
 • upośledzona przepuszczalność naczyń;
 • alergie na aspirynę.

Wszystkie te patologie są przeciwwskazaniami do przyjmowania leku.

 • Kwas acetylosalicylowy jest kategorycznie zabroniony w przypadku krwawienia z macicy, obfitych miesięcznych, niszczących guzów.
 • Przyjmując kwas acetylosalicylowy do zaburzeń krzepnięcia krwi, nieelastyczne naczynia mogą powodować rozległy krwotok, w tym mózg.
 • Reakcja alergiczna na salicylany często objawia się w postaci astmy oskrzelowej, a do rozwoju alergii wystarczy jedna tabletka

Mity i błędne przekonania

Jedno z nieporozumień powszechnych wśród populacji: aspirynę drażni błony śluzowe ze względu na obecny w niej kwas acetylosalicylowy.

W rzeczywistości kwas acetylosalicylowy nie ma nic wspólnego z efektem ubocznym leku na przewód pokarmowy - jest to cechą absolutnie wszystkich leków z wielu NLPZ, w tym aspiryny.

Sposób według któregokolwiek z NLPZ - blokowania cyklooksygenazy (enzym biorący udział w produkcji prostaglandyn, które wywołują stan zapalny).

Istnieją dwa rodzaje enzymów - COX-1 i COX-2.

Oprócz syntezy prostaglandyny, inhibitory COX-1 i przynosi korzyści - chroni błony śluzowej przewodu pokarmowego, zapewniając proliferacji (podział) komórek nabłonkowych.

Większość leków (kwas acetylosalicylowy i między nimi), inne niż selektywnego działania selektywnego blokowania obu typów enzymu, co prowadzi nie tylko do zmniejszenia stanu zapalnego, ale także zmniejszenie grubości ochronnej warstwy śluzówki przewodu pokarmowego i późniejszego rozwoju erozji.

Selektywne leki (movalis, nimesulide, celecoxib) hamują tylko COX-2. Są mniej szkodliwe dla przewodu pokarmowego, ale mają również skutki uboczne. Takie NLPZ są przeznaczone do długotrwałego stosowania i są stosowane głównie w chorobach stawów i kręgosłupa.

Drugi mit: aspiryna tabletki pokryte dodatkami i mniej niebezpieczne dla żołądka i jelit, niż zwykle.

Ten urwistym intensywnie rozproszone farmakologów uwalniające aspiryny różne przykłady drogiego „miękkie” działania - w powłoce, miesza się z innymi elementami, w szczególności z wodorotlenkiem magnezu:

 • aspirynę cardio,
 • cardiomagnet,
 • aspecard i inni.

W rzeczywistości, pomimo ochronnej tabletki powłoki szkody z nich dla żołądka i jelit jest dokładnie taki sam, jak w zwykłych tabletek aspiryny: działania uboczne nie występują przy bezpośrednim kontakcie z lekami powierzchni przewodu pokarmowego, ale jej wchłanianie do krwiobiegu. W związku z tym, bez względu na postać, w jakiej będą NLPZ (domięśniowo, dożylnie, doustnie lub w postaci żelu zewnętrznej), zmieniając jedynie szybkość absorpcji będzie - uboczne pozostają takie same.

Wniosek: wszystko jest względne

Dziś wielu, pod wpływem anty-reklamy, tworzyło uprzedzenia, a nawet przerażenie przed aspiryną, bo wszędzie słychać:

 • jest niebezpieczny dla grypy;
 • podrażnia błonę śluzową żołądka i jelit;
 • powoduje krwawienie ...

W rezultacie lek jest nieświadomie uważany za najbardziej niebezpieczny spośród wszystkich NLPZ.

W rzeczywistości, przydatne właściwości tego leku, jak widziałem, wiele i przeciwwskazań są względne:

 • Zagrożenie grypą występuje w postaci rzadkiego zespołu Ray u dzieci.
 • Ryzyko zapalenia i owrzodzenia błon śluzowych jest nie większa niż podczas stosowania innych leków z grupy NLPZ.
 • Właściwości rozcieńczalnik krwi, jako przeciwwskazania do łamania krzepnięcia i krwawienia są wskazania medyczne zakrzepicy i zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Przeciwwskazania mają absolutnie jakiekolwiek medyczne przygotowanie i zawsze powinny być dokładnie przestudiowane i nie brać lekarstwa bezkrytycznie, kierując się zasadą: im więcej tabletek piję, tym zdrowiej będę.

Wideo: Kwas acetylosalicylowy: korzyści i szkoda

Obejrzyj wideo: Leczenie ziołami [NAPISY PL ]