Minimalnie inwazyjne usuwanie

Kręgosłup jest splotem różnych zakończeń nerwowych, naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych, nie wspominając już o nerwach i rdzeniu kręgowym, których uszkodzenie jest obarczone okropnymi konsekwencjami i może prowadzić do niepełnosprawności pacjenta.

Zdjęcie: endoskopia kręgosłupa

Operacja kręgosłupa zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego jest zalecana według bezwzględnych wskazań:

  • brak efektu przedłużonego leczenia zachowawczego;
  • powikłanie przepukliny;
  • niepohamowany zespół bólowy.

Następnym krokiem jest zapewnienie nowoczesnej neurochirurgii, w zamian za radykalną dyscektomii - chirurgii minimalnie inwazyjnej, nacięcia (porów) w trakcie postępowania są niewielkie, urazy i tkanka mięśniowa jest minimalną utratę krwi pod mikroskopem, a odzysk jest znacznie szybsze.

Laserowe usunięcie przepukliny

Podczas usuwania laser przepuklina zakłócenia istota polega na wprowadzeniu włókien do krążka, można wytwarzać podstawowych elementów grzejnych. W wyniku ogrzewania następuje parowanie wody lub przepuklina przepuklinowa zmniejsza objętość.

Foto: endoskopowa dysektomia za pomocą lasera

Endoskopowe usunięcie przepukliny dysku

Inną minimalnie inwazyjną metodą jest endoskopowe usunięcie przepukliny. Przeprowadza się to przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Po prawej lub lewej stronie kręgosłupa chirurg wykonuje nacięcia 5-10 mm, za pomocą których za pomocą specjalnych narzędzi rozchylają się mięśnie i powięź otaczające kręgosłup, a następnie usuwa się przepuklinę lub zwłokę.

Operacja trwa około godziny, krwotok w trakcie zabiegu prawie się nie dzieje. Ze względu na małe obrażenia i brak krwiaka pooperacyjnego, powrót pacjenta do zdrowia następuje w krótkim czasie.

Zdjęcie: endoskopowe usunięcie przepukliny

Nukleotomia spiralna

Jedną z innowacyjnych metod minimalnie inwazyjnego usuwania przepukliny jest nukleotomia spiralna. Podczas zabiegu stosuje się miejscowe znieczulenie. W przestrzeni międzykręgowej, na poziomie worka przepuklinowego, wprowadza się igłę wnękową, przez którą wprowadzana jest kolejna igła ze spiralnego kształtu, gdy obraca się w kierunku przepukliny, tkanki, które ściskają nerw są cięte. Manipulacja trwa nie dłużej niż 30 minut, aw przyszłości wymaga wzmocnienia w postaci leczenia zachowawczego.

Mikrochirurgia dyskowa

Najczęściej stosowaną metodą minimalnie inwazyjnej interwencji w przepuklinach kręgosłupa jest mikrochirurgia krążka. Operację wykonuje się za pomocą specjalnych instrumentów mikrochirurgicznych i mikroskopu, dzięki czemu chirurg usuwa przepuklinę o dowolnej wielkości i lokalizacji za pomocą małych nacięć (2-3 cm). W tym przypadku otaczające mięśnie i kręgosłup nie są uszkodzone. Czas trwania operacji wynosi około 2 godzin.

Zazwyczaj stosuje się znieczulenie i w przypadku przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego można zastosować znieczulenie miejscowe.

Przy minimalnie inwazyjnym usunięciu przepukliny dysku, koszt zależy przede wszystkim od trybu interwencji. Niektóre metody są wprowadzane tylko do cenników w klinikach i dlatego są dość drogie. Metoda znieczulenia i okres pooperacyjny wpływają również na gradację kosztów interwencji chirurgicznej.

Obejrzyj wideo: Endodoncja krok po kroku na przykładzie techniki Endo EZE AET (Luty 2020).

Loading...