Przepuklina dysku l5 l5, l5 s1, l4 l5

Przepuklina kręgowa dysku jest obrzękiem krążka międzykręgowego ze względu na jego fizjologiczne granice. Może znajdować się we wszystkich częściach kręgosłupa, ale najbardziej wrażliwe części to kręgosłup lędźwiowo-lędźwiowy. Tutaj obciążenie jest najbardziej intensywne, nie tylko podczas pracy fizycznej, ale także podczas odpoczynku w poziomym położeniu ciała.

kręgosłup zwykle oznaczone literami łacińskimi, L- lędźwiowych, S - sakralnych, dane wskazują na konkretnego działu specyficznego kręgu. W odcinku lędźwiowym pięciu, pięć kręgiem krzyżowym są połączone ze sobą, więc przepuklina występuje tylko na poziomie pierwszego kręgu krzyżowego działu.

Przepuklina międzykręgowa dysku L5 S1 (L5 C1)

Międzykręgowy przepuklina dysku L5 S1- jeden z najniebezpieczniejszych. Oprócz obciążenia fizjologicznego, kompresja tej strony jest często spowodowana nieprawidłową redystrybucją aktywności fizycznej podczas uprawiania sportu.

Charakterystycznie kierunku przepukliny kanału kręgowego, więc trzeba kompleksowe leczenie patologii, nie tylko zająć się objawy, ale również w celu uniknięcia niebezpiecznych powikłań.

Objawy

Leczenie

Kiedy przepuklina dysku jest l5 s1, preferowane jest leczenie zachowawcze, a jeśli jest niewypłacalne lub występują powikłania, lekarz zaleca jedną z opcji chirurgicznych w celu wyeliminowania patologii.

Zdjęcie: leczenie trakcji przepuklinowej

Leczenie, zarówno zachowawcze, jak i chirurgiczne, jest wybierane dla pacjenta, biorąc pod uwagę:

  • rodzaj przepukliny;
  • intensywność i czas trwania zespołu bólowego;
  • istniejące komplikacje;
  • ogólny stan;
  • obecność przeciwwskazań do leków.

Ćwiczenia na przepuklinę l5 s1 najlepiej wykonać podczas remisji, aw przypadku złożonego leczenia zachowawczego - po usunięciu stanu zapalnego uduszonych tkanek. Są przeznaczone do rozwijania i wzmacniania mięśni pleców i prasy, a także do rozciągania kręgosłupa. Ogólna fizjoterapia, akupunktura, masaż, zabiegi wodne dają także pozytywny efekt przy odpowiednio dobranym kompleksie zabiegów.

Międzykręgowy przepuklina dysku L4 L5

Często powstaje w wyniku urazów, długotrwała praca siedząca. Przyczyną choroby jest niewłaściwa postawa, niewygodne zorganizowane miejsce pracy, współistniejące schorzenia kręgosłupa.Przepuklinę krążka międzykręgowego l4 l5 klasyfikuje się podobnie jak przepuklinę innych oddziałów. Najczęstszym - mediana dyskopatii L4 L5 i grzbietowy przepuklina dysku L4 L5 (odmiany dyskopatii z powrotem).

Przepuklina piątego odcinka lędźwiowego kręgosłupa wywołuje ból nie tylko w miejscu, ale w pośladek, górną część uda, możliwa do napromieniania w duży palec u nogi.

Zdjęcie: operacja usunięcia przepukliny międzykręgowej

Gdy krążek jest przepuklina l4 l5, leczenie wykonuje się podobnie do wszystkich rodzajów przepuklin:
1) Konserwatywny:

  • usunięcie zespołu zapalnego i bólu;
  • wzmacniając mięśnie i rozciągając kręgosłup.

2) Interwencja chirurgiczna:

  • jeśli nie ma pozytywnej dynamiki z leczenia zachowawczego;
  • jeśli istnieją wskazania.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Luty 2020).

Loading...