Objawy przepuklin międzykręgowych

Przepuklina międzykręgowa wyraża się w wysunięciu krążków między kręgami i obecnością bolesności w mostku, kończynach i okolicy lędźwiowej, w zależności od umiejscowienia choroby. Objawy przepukliny międzykręgowej są reprezentowane przez objawy zewnętrzne i wewnętrzne.

Czym jest ta choroba?

Zwykle przepuklina międzykręgowa wpływa na część lędźwiową grzbietu, ponieważ w tym wydziale występuje obciążenie kręgosłupa. Jednak choroba może również wpływać na odcinki piersiowe i szyjne kręgosłupa z różnymi objawami i wyróżniającymi różnicami.

Główne objawy choroby

Kiedy krążek międzykręgowy dopiero zaczyna tworzyć patologie, może być bolesny i nieprzyjemny.

W takim przypadku, aby zapobiec rozwojowi dolegliwości, konieczne jest przestrzeganie pewnych zasad:

 • przy pomocy sportu i codziennych ćwiczeń zaczynają wzmacniać system mięśni i więzadeł;
 • Wykonuj ćwiczenia rozciągające kręgosłup;
 • Aby utrzymać właściwą równowagę płynów i ważnych pierwiastków śladowych, należy prawidłowo jeść.

Dyskomfort w plecach może być spowodowany: zmęczeniem lub hipotermią.Jednak takie bóle szybko znikają i nie występują już w tym samym obszarze.

Pierwsze oznaki dolegliwości

Podczas tworzenia przepukliny pojawiają się takie pierwsze objawy:

 • ostre bolesne uczucia w dotkniętym obszarze, nasilające się przy każdym ruchu i ustępujące w spokoju;
 • prawdopodobnie rozwój kifozy lub skoliozy. Takie znaki są charakterystyczne dla strefy klatki piersiowej grzbietu;
 • W obszarze uszkodzenia może występować zwiększone napięcie mięśni i obrzęk;
 • z przedłużonym przebiegiem choroby, w dotkniętych obszarach może wystąpić uczucie pieczenia i mrowienia.

W niektórych przypadkach może wystąpić drętwienie, częściowy paraliż.

Objawy choroby w oddziałach kręgosłupa

Klęska różnych części kręgosłupa może mieć inną symptomatologię.

Objawy uszkodzenia szyjki macicy

Patologia odcinka szyjnego kręgosłupa powstaje w wyniku uszkodzenia lub rozwoju zmian zapalnych w tej strefie.

Wyróżniające się objawy tej patologii:

 • pojawienie się uczucia mrowienia i drętwienia rąk;
 • bolesne niewygody rąk, które pojawiają się nagle w wyniku szczypania szyjnych nerwów.

Najczęściej pacjent odczuwa ostry ból, który rozprzestrzenia się na ramieniu z ręki na ramię. Objawy choroby mogą się różnić w zależności od tego, która część kręgosłupa jest przepuklina. W przypadku pojawienia się patologii w strefie 5 dysku, pacjent ma osłabienie rąk, które może rozprzestrzenić się na obszar barku.

Jakie objawy pojawiają się, gdy choroba uderzyła w 6 krążków międzykręgowych? Pojawia się poczucie osłabienia mięśni bicepsów i nadgarstków kończyn górnych. W tym przypadku typowe jest również odczucie drętwienia, mrowienia i złego samopoczucia kciuków.

Wraz z porażką 7. dysku, choroba postępuje ze słabością mięśni triceps, rozciągając się do okolicy przedramienia. W tym przypadku dotyczy to środkowych palców.

W przypadku, gdy patologia rozwinęła się w obszarze 8. dysku, dana osoba odczuwa słabość podczas ściskania dłoni, tkliwości i mrowienia, które mogą rozprzestrzeniać się wzdłuż ramienia: od ramienia do małego palca.

Objawy zajęcia klatki piersiowej

Podczas tworzenia przepukliny między kręgami w odcinku piersiowym bolesne odczucia znajdują się w górnej strefie grzbietu. Zwiększona bolesność podczas kichania lub długotrwałego kaszlu. Jednak pojawienie się takich objawów może wskazywać nie tylko na powstawanie przepuklin.Te objawy są również charakterystyczne dla innych dolegliwości narządów wewnętrznych.

Objawy choroby zlokalizowanej w strefie klatki piersiowej zależą bezpośrednio od dotkniętego obszaru i od wielkości przepukliny. W przypadku, gdy patologia znajduje się w centrum, tkliwość rozwija się w górnej części pleców. Taka porażka kręgosłupa może wywołać rozwój dysfunkcji rdzenia kręgowego, procesów nerwowych, a nawet paraliżu nóg.

W niektórych przypadkach, gdy przepuklina wynurza się z boku, występuje dyskomfort w obrębie mostka lub jamy brzusznej. Kiedy patologia powstaje w centralnej strefie bocznej, bolesność występuje we wszystkich możliwych obszarach z tyłu.

Objawy urazów lędźwiowych

Wraz z przepukliną międzykręgową kręgosłupa w okolicy lędźwiowej dyskomfort odczuwany jest w okolicy lędźwiowej i plecach.

W początkowej fazie formowania, gdy wysunięcie małych wymiarów, występuje niewielki nacisk na korzenie rdzenia kręgowego. Tak więc szybko znikają stępione bóle. Po pewnym czasie, po obciążeniu siłą, ponownie pojawia się bolesność. Ból może nasilać się nie tylko po wysiłku fizycznym, ale również przy długotrwałym kichaniu i stałym kaszlu.

W późniejszych stadiach rozwoju choroby nowotwór powiększa swój rozmiar, tym samym nasilając ból. Dyskomfort może wystąpić w obrębie uda, okolicy pośladkowej lub kończyny dolnej.

Przewlekły przebieg choroby występuje z rozległym bólem i rwa kulszowa. Ból rozwija się po wysiłku fizycznym lub ciężkim podnoszeniu.

Ponadto objawy zmiany odcinka lędźwiowego obejmują:

 1. Drętwienie kończyn jest główną cechą.
 2. Uczucie słabości i mrowienia w nogach.

Nieznośny ból może wywołać paraliż. Ponieważ mięśnie pleców są w stałym napięciu, a pacjent nie jest w stanie całkowicie wyprostować się.

Ważne! Po uszkodzeniu okolicy lędźwiowej pacjent może doświadczyć funkcjonalnego nieprawidłowego funkcjonowania jelita lub mimowolnego. A męska połowa z przewlekłym przebiegiem choroby może powodować impotencję.

Pojawienie się powyższych objawów wskazuje na rozwój przepukliny. Samodzielne leczenie tej choroby jest niemożliwe z następujących powodów:

 • dla skutecznego leczenia bardzo ważne jest zdiagnozowanie i zlokalizowanie przepukliny;
 • Specyficzne bolesne odczucia w tej chorobie nie mogą być usunięte za pomocą tradycyjnych środków przeciwbólowych;
 • Wyeliminowanie bólu nie oznacza jeszcze leczenia przepukliny.

Ważne! Zabronione jest podejmowanie samodzielnego leczenia w celu postawienia właściwej diagnozy. Przy pierwszych odczuciach dyskomfortu konieczne jest zwrócenie się do eksperta.

Wszystkie oznaki choroby wymagają interwencji lekarza. We wczesnych stadiach leczenia najczęściej stosowane są metody leczenia zachowawczego. W późnych stadiach rozwoju choroby lekarz przeprowadza operację.

Objawy choroby na późnym etapie

W przypadku przedwczesnego leczenia dolegliwość ta może prowadzić do poważnych powikłań wymagających interwencji chirurgicznej.

Martwica nerwu rdzeniowego

Przy tej patologii obserwuje się następujące objawy:

 • drętwienie palców kończyn górnych, zatrzymanie;
 • osłabienie mięśni zginaczy kończyn górnych;
 • zanik mięśni i przerzedzenie kończyn;
 • utrata kolana i innych odruchów;
 • częściowe porażenie kończyn górnych i kończyn dolnych.

Syndrom tętnicy kręgowej

Płynie z charakterystycznymi znakami:

 • udar niedokrwienny;
 • niedokrwienie.

Ściśnięcie rdzenia kręgowego

W tym przypadku zaobserwowano:

 • patologia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych miednicy małej u kobiet;
 • patologia troficzna narządów wewnętrznych i kończyn;
 • paraliż dłoni i stóp z całkowitą utratą receptywności.

Aby zapobiec rozwojowi negatywnych powikłań, nie rozpoczynaj choroby od pierwszych objawów, które musisz odwiedzić u lekarza, ponieważ ta choroba nie zniknie sama.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ?