Maści z przepukliną odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Wypukłe dyski są patologią powodującą zniekształcenie kręgów. Najczęstszą chorobę rozpoznaje się w okolicy lędźwiowej. Takie procesy w kręgosłupie są traktowane różnymi metodami. Ale podstawą leczenia jest leczenie. Oprócz tabletek i iniekcji pacjentowi zaleca się stosowanie środków zewnętrznych. Maści z przepukliną odcinka lędźwiowego przyczyniają się do eliminacji objawów choroby.

Zewnętrzne preparaty do stosowania stosowane w celach terapeutycznych mają różny wpływ na patologię, dlatego powinny być stosowane w przypadku, gdy istnieje odpowiednie wskazanie. Wszystkie leki mają również przeciwwskazania. Pod tym względem niepożądane są maści do samodzielnego przyjmowania bez powołania lekarza.

Ważne! Przed użyciem narkotyków, należy skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć negatywnych konsekwencji.

Rodzaje maści

Wszystkie leki zewnętrzne, które są przeznaczone do leczenia przepuklin, różnią się w medycynie działaniem na uszkodzone tkanki i ciało jako całość. Klasyfikacja funduszy lokalnych polega na podziale na grupy, w zależności od składu i właściwości leku.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

W większości przypadków z przepukliną w dolnej części pleców są one przepisywane dokładnie im. Skład maści działa blokująco na substancje, które aktywują proces zapalny. Ponadto leki mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku maści NLPZ obejmują: Ketanol, Nurofen, Voltaren, Fastum i żel Naise.

Połączone

Skład tej grupy leków obejmuje substancje czynne, które zmniejszają ból, łagodzą obrzęki, zapobiegają stanom zapalnym i przyspieszają gojenie uszkodzonych tkanek.

Osobliwością złożonych maści jest to, że mają one decydujący wpływ na wynikłą stagnację krwi. Podobne właściwości mają Dexpanthenol i Dolobien.

Irytujące

Aby złagodzić stan pacjenta z zaostrzeniem przepukliny kręgosłupa w okolicy lędźwiowej można za pomocą leków drażniących. Działanie leków opiera się na stymulacji naturalnych receptorów. W wyniku nałożenia maści następuje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych. Mogą być stosowane z bolesnymi wrażeniami na plecach i zwiększonym napięciem mięśniowym.Do tej grupy należą: Nikofleks, Kapsikam, Apizartron.

Chondroprotectors

Maści chondroprotektorów grupowych zalecane są w wielu schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego. Ich skuteczność odnotowano w przepuklinach kręgosłupa. Środki aplikacji zewnętrznej mają właściwości regeneracyjne. Gdy są stosowane, normalne procesy normalizują się, a odzyskiwanie tkanki chrzęstnej następuje szybciej. Ponadto, działanie leku eliminuje zespół bólu, zapobiega rozpadowi włókien nerwowych i zwiększa ilość płynu zawartego w jądrze kręgu. Leki: Traumeel C i Cel T.

Używki

Używki stymulujące są stosowane w celu przywrócenia tkanek i normalizacji w nich zachodzących procesów. Nie mają wysokiej wydajności. Najczęściej stosuj stymulanty w okresie rehabilitacji. Środki stymulujące zewnętrzne zastosowanie zwiększają ukrwienie uszkodzonych tkanek i stymulują proces gojenia. Ich użycie można leczyć innymi metodami. Maści z tej grupy: Solcoseryl, Diklofenak.

Balsamy

Balsamy są używane głównie do masażu.Ale także mogą być używane do przywracania stawów, łagodzenia napięcia mięśniowego i eliminowania bólu. Balsamy poprawiają także ukrwienie chrząstki i tkanek oraz normalizują procesy metaboliczne. Ich skuteczność zwiększa się, gdy masują masaż. Do najbardziej znanych balsamów należą: maść Comfrey, balsam Dikul i krem ​​Sofia.

Klasyfikacja według mechanizmu działania

Jak już wspomniano, preparaty do stosowania zewnętrznego z przepuklinowym zapaleniem płynu klasyfikuje się nie tylko pod wpływem substancji, które składają się na ich skład, ale także przez mechanizm działania.

Podziel wszystkie maści (żele) na ogrzewanie i chłodzenie. Zaleca się ich stosowanie w okresie zaostrzenia lub natychmiast po odczuciu ulgi. Użycie leków jest konieczne po uzyskaniu zgody lekarza, ponieważ w niektórych przypadkach działanie maści może być przeciwwskazane.

Ocieplenie

Rozgrzewające maści (żele) służą do zwiększenia przepływu krwi do miejsca przepukliny. Najbardziej znanymi lekami do stosowania zewnętrznego są jad pszczeli i jad węży.

Jednak maści rozgrzewające mają silny wpływ na organizm, dlatego należy wziąć pod uwagę ich przeciwwskazania:

 • patologie sercowo-naczyniowe;
 • upośledzona funkcja wątroby;
 • gruźlica;
 • nietolerancja substancji składowych;
 • otwarte rany;
 • ciąża.

Mechanizm działania środków grzewczych ma na celu przyspieszenie odzyskiwania, ponieważ wpływają one na wszystkie procesy metaboliczne. Zastosuj podobne leki w elektroforezie, terapii manualnej i masażu klasycznego.

Ważne! Taki naturalny produkt, jak jad pszczeli i węża, często powoduje alergie. Bądź ostrożny.

Chłodzenie

Przy silnym bólu w przepuklinach kręgosłupa lepiej jest stosować maści chłodzące, ponieważ napływ krwi może wywołać wzrost zespołu bólowego. Leki te nie działają drażniąco, dzięki czemu można je stosować w przypadku napadów bólowych. Zasadniczo efekt chłodzenia zapewniają żele (żel Fastum, żywokost). ze względu na składniki składowe mają działanie przeciwbólowe i łagodzące.

Nie używaj żeli:

 • z problemami z nerkami i sercem;
 • podczas ciąży i laktacji;
 • z indywidualną nietolerancją preparatu.

Użyj żeli chłodzących w okresie pooperacyjnym, aby nanieść preparat na skórę bez pocierania.Produkt musi zostać wchłonięty przez skórę. W innych przypadkach dopuszcza się masowanie produktu ruchami masującymi. Aby szybko wchłonąć lek, możesz wybrać specjalny żel, który będzie miał jeszcze większy efekt.

Zasady stosowania maści i żeli

Leczenie przepukliny lędźwiowych maści należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Wskazania do stosowania czynników zewnętrznych obejmują:

 • ból w dotkniętym obszarze;
 • napięcie mięśniowe:
 • szczypanie zakończeń nerwowych;
 • naruszenie procesów naturalnych w tkankach.

Aby wzmocnić działanie maści, konieczne jest przemycie skóry mydłem przed nałożeniem produktu. I gdy skóra pokryta jest kompozycją, to jest konieczne, aby schować się ciepły (wełna) chusteczką, a więc składniki leków są absorbowane szybciej przenikać głębiej.

Wiele leków ma silny wpływ na skórę, więc mogą powodować pieczenie, swędzenie lub reakcję alergiczną. Jeśli wystąpią działania niepożądane, należy udać się do placówki medycznej i przestać przyjmować leki.

Pick up oznacza użytku zewnętrznego na przepuklinę lędźwiową powinien lekarz, który weźmie pod uwagę wszystkie cechy patologii i ciała pacjenta.Leczenie zapalenia przepukliny nie powinno ograniczać się do stosowania maści. Konieczne jest uzupełnienie leczenia o leki, fizjoterapię i terapię ruchową. Tylko kompleksowa terapia może pozbyć się przepukliny.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Wrzesień 2019).

Loading...