Korzyści i przeciwwskazania praktyki jogi w przepuklinach kręgosłupa

Przepuklina międzykręgowa to przemieszczenie jądra krążka międzykręgowego. Jeśli kręgosłup jest w dobrym stanie, inne narządy działają normalnie, a aktywność ruchowa kończyn jest zachowana. Ćwiczenia jogi mają korzystny wpływ na cały układ mięśniowo-szkieletowy, ponieważ ćwiczenia wykonywane podczas tego pomagają równomiernie rozkładać obciążenia w całym ciele. Powoduje to usunięcie napięcia z uszkodzonego segmentu i całej kolumny jako całości.

Zasady ćwiczeń

Joga w leczeniu przepukliny kręgosłupa powinna przynieść rozluźnienie całego ciała i nie powodować bólu, a jeśli pojawią się bolesne odczucia, aktywność powinna zostać zatrzymana. Nie możesz wykonywać gwałtownych ruchów i skoków. Należy unikać dużych obciążeń i nie wykonywać ćwiczeń, w których kręgosłup jest skręcony.

Wykonując ćwiczenia, musisz posłuchać swojego ciała i poczuć, jak rozciągają się wszystkie włókna mięśniowe. Zajęcia odbywają się regularnie i powoli - prędkość nie przyniesie dobrych wyników.

Ważne! Zwiększenie obciążenia jest konieczne stopniowo - ćwiczenie jogi nie powinno się męczyć, ćwiczenia powinny być wypełnione energią i witalnością.

Joga dla początkujących

Po podjęciu decyzji o leczeniu jogą, aby pozbyć się przepukliny kręgosłupa, powinieneś zapoznać się z ćwiczeniami dla początkujących. Wykonanie ich nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego. Warto ustawić się na regularne wykonywanie asan (ćwiczeń) rano, nie jedząc śniadania i pozostając w dobrym nastroju. W związku z tym konieczne jest kontrolowanie oddechu, a nie przeciążanie.

Joga dla początkujących z przepukliną kręgową obejmuje proste asany:

 1. Tadasana. Wstań prosto, postaw stopy na szerokość ramion, rozłóż ramiona, wyciągnij brzuch. Po natchnieniu wyciągnij kręgosłup bez podnoszenia rąk. Wydychaj powoli, wracając do pozycji wyjściowej. Powtórz 3-4 razy.
 2. Uttana tadasana. Stojąc stabilnie, podnieś ręce - po bokach, złóż ręce nad głową. Wdech - sięgnij po dłonie, nie podnosząc stóp z podłogi. Wydech - powoli opuść ręce, rozsuwając je na boki i opuszczając. Powtórz 3-4 razy.

Ważne! Ćwiczenia te mają na celu rozciągnięcie kręgosłupa. Po ich wykonaniu, osoba powinna odczuwać ból i sztywność na plecach, w przeciwnym razie konieczne jest zatrzymanie ćwiczeń.

Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa: czy joga jest przydatna?

Teraz powinniśmy osobno porozmawiać o wydziale szyjki macicy. Joga w przepuklinach odcinka szyjnego kręgosłupa powinna wzmacniać mięśnie, poprawiać ukrwienie i łagodzić ból w dotkniętym obszarze iw głowie. Przed wykonaniem asan, wymagany jest mały trening:

 • konieczne jest obrócenie głowy w prawo i lewo;
 • przechylić głowę do przodu, dotykając klatki piersiowej i pleców;
 • Odwróć głowę na boki, dotykając barku uchem.

Następnie możesz wykonać zestaw ćwiczeń jogi z przepukliną kręgosłupa:

 1. Połóż się po lewej stronie, z głową na lewej wyciągniętej dłoni. Prawą ręką oprzyj się o podłogę przed swoim ciałem. Podnieś głowę i napraw na 5 sekund. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie po prawej stronie.
 2. Siedząc na krześle, połóż dłoń na czole i przechyl głowę do przodu, powodując opór ręką. Wzmacnia to ściany przedniej części szyi.
 3. Pozycja, podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu, tylko połóż dłoń na skroni. Pochylając głowę, naciśnij dłoń na skroni. Wzmacnia boczne ściany szyi.

Ćwiczenia stymulują mobilność kręgów szyjnych, wzmacniają je, uelastyczniają i pomagają pozbyć się przepukliny kręgosłupa.

Joga z przepukliną klatki piersiowej

Joga w przepuklinach kręgosłupa piersiowego obejmuje następujące ćwiczenia:

 1. Padnij na kolana, usiądź na piętach. Zrób wydech i przechyl korpus bagażnika do przodu. Dotknij czoła czoło, a ramiona są przedłużone wzdłuż tułowia. W tej pozycji musisz naprawić na kilka minut. Ta asana pomaga rozluźnić mięśnie klatki piersiowej w odcinku kręgosłupa.
 2. Usiądź na krześle, podnieś ręce do góry. Powoli odciągnij ciało - plecy powinny leżeć na oparciu krzesła.
 3. Usiądź na podłodze, wyciągnij ręce. Zapnij je w zamku za plecami, łącząc ostrza ze sobą.

Ważne! Uważaj na swój oddech - powinien być zmierzony, poziom bicia serca. Jeśli serce bije często, musisz się zatrzymać i odpocząć.

Joga w przepuklinie oddziału lędźwiowego

Joga w przepuklinie kręgosłupa w okolicy lędźwiowej ma na celu wyeliminowanie napięcia mięśni pleców i przywrócenie naturalnej postawy. Zalecane są następujące ćwiczenia:

 1. Pies strzela w dół. Przymocuj stopy i palce do podłogi. Następnie stań na palcach, nie odrywając rąk. Przenieś ciężar na pięty i oderwij skarpetki od podłogi. Ćwiczenie kończy się trzymaniem ręki w kształcie krzyża, grzbiet zawsze jest zgięty.
 2. Motyle Asana. Połóż się na podłodze, rozłóż ręce i nogi.Wdech - podnieś nogi, wydech - rozstaw nogi.
 3. Shavasana. To ćwiczenie ma na celu rozluźnienie wszystkich mięśni, a nie obciążenia. Konieczne jest położyć się na podłodze i rozluźnić wszystkie mięśnie ciała. W tej pozycji napraw, oddychaj głęboko i równomiernie. Jeśli ćwiczenie zostanie wykonane prawidłowo, wydaje się, że ciało "rozprzestrzenia się" na podłodze.

Joga jest szeroko stosowana w leczeniu przepuklin i lędźwi. Pomaga całkowicie wyleczyć chorobę bez szkody dla całego organizmu. Wykonywać ćwiczenia, wybrane przez specjalistów, konieczne jest kilka razy dziennie dla maksymalnego efektu.

Co to jest Iyengar Yoga

Joga Iyengara z przepukliną kręgosłupa to bezpieczny kompleks ćwiczeń, stworzony dla chorych i osłabionych ludzi. Ćwiczenia wykonywane są przy pomocy przedmiotów pomocniczych: rolek, koców, krzeseł, pasów, drewnianych klocków. Taki system jogi można praktykować bez ograniczeń wiekowych, zajęcia są dozwolone od 6 lat.

Ćwiczenia takie jak joga nie dają dużej aktywności fizycznej, więc nie ma przeciwwskazań. Jego zadaniem jest wpływać na wszystkie mięśnie, powodując ich relaks, szczególnie w miejscach zagłuszania i deformacji. W przyszłości mięśnie te zostaną wzmocnione wszystkimi dostępnymi środkami.

Jako przykład można przytoczyć asanę Adho mukha shavasana. Tutaj trzeba złożyć trzy razy 4 cienkie koce i położyć je na sobie drabiną (z półkami) na podłodze. Przykryj kocową połówkę rolki. Połóż się na brzuchu tak, aby górne kości miednicy (wystające wzdłuż linii brzucha) mieściły się na najwyższym stopniu złożonych koców, a brzuch leżał już na rolce. Ręce odpręż się i załóż pod głowę - połóż policzek na zgiętym ramieniu. Ta pozycja dobrze rozluźnia lędźwie. Pozostań w tej pozycji przez 5 minut.

Przeciwwskazania

Często eksperci zalecają robić zamiast asany gimnastyki, ale ważne jest, aby wiedzieć, że joga ma przeciwwskazania do przepukliny kręgosłupa. Główne zakazy wykonywania ćwiczeń to:

 • silny ból;
 • zawroty głowy;
 • słabość;
 • mrowienie podczas wykonywania ćwiczeń.

Jeśli przepuklina międzykręgowa doprowadziła do niskiej mobilności, wówczas ćwiczenia jogi muszą zostać anulowane. Wszystkie opisane dolegliwości dają szansę na ponowne angażowanie się w jogę, kiedy będą one leczone lekami.

Często zadawane jest pytanie: czy można uprawiać sport z przepukliną kręgosłupa? Eksperci nie zalecają sportu, który powoduje stres na kręgosłupie. Należą do nich: skoki wzwyż, zapasy, podnoszenie ciężarów, bieganie, tenis, piłka nożna, hokej, badminton.Ale niektóre sporty, przeciwnie, są przydatne dla chorego kręgosłupa. Na przykład rowery, pływanie, narty i inne sporty tylko wzmocnią mięśnie i zapobiegną nawrotom. Ważne jest, aby kontrolować swoje uczucia i, w przypadku bólu, zrezygnuj z nauki, dopóki nie wyzdrowiejesz. Eksperci zalecają również stosowanie poziomego paska do rozciągania grzbietu, wykonując na nim proste ćwiczenie "zwisające". To szczególnie pomaga starszym osobom łatwo tolerować zmiany w ciele, które przychodzą z wiekiem.

W leczeniu przepuklin międzykręgowych powinieneś użyć wszystkich możliwych opcji. Nie bądź leniwy, aby wykonywać gimnastykę, dzięki której możesz uniknąć operacji.

Loading...