Zidentyfikuj przepuklinę w kręgosłupie kobiety

Przepuklina kręgosłupa u kobiet jest również powszechna, podobnie jak u mężczyzn. Jest to bardzo poważna i poważna choroba, która pojawia się z powodu odkładania się fragmentów dotkniętego dysku w kanale kręgowym. Między kręgami znajduje się warstwa tkanki chrzęstnej - jest to krążek międzykręgowy. Dzięki temu kręgosłup człowieka jest elastyczny, ma zdolność do zginania i rozkurczania.

Czym jest przepuklina?

Przepukliny są nazywane przemieszczeniem dysku, gdy włóknisty pierścień jest uszkodzony z wypadnięciem jądra. To jądro, znajdujące się w kanale kręgowym, ściska zakończenia nerwowe, które są blisko, co prowadzi do pojawienia się bólu. Zagrożone są kobiety po 50 latach i przyszłe matki w czasie ciąży. W pierwszym występują związane ze starzeniem zmiany w strukturze tkanki, przyrost masy ciała, proste wyczerpanie związane z wiekiem oraz rozwój chorób, w tym kręgosłupa, które mogą przyczynić się do powstania przepukliny. U kobiet w ciąży zwiększa się obciążenie kręgosłupa, co powoduje wypadnięcie dysku.

Rodzaje przepuklin międzykręgowych

Rodzaje przepuklin międzykręgowych są klasyfikowane zgodnie z dotkniętą częścią kręgosłupa, gdzie są rozróżniane:

 1. Szyjny przepukliny - jest bardzo rzadkie, ponieważ jest to najbezpieczniejsza kręgosłup dla tej patologii.
 2. Przepuklina piersiowa - występuje jeszcze rzadziej w odniesieniu do zmiany szyjki macicy.
 3. Lędźwiowego przepuklina - najbardziej powszechnym typem choroby występuje w 80% przypadków całkowitej liczby pacjentów.

Rozmiar przepukliny dzieli się na trzy typy:

 • prolabirovanie - wypadnięcie wystąpiło na 2-3 mm;
 • występ - strata 5-15 mm;
 • wytłaczanie - przepuklina wisi w formie kropli.

Ważne! Tylko kompleksowa diagnoza, aby określić lokalizację i rodzaj patologii - to bezpośrednio wpływa na obwodzie dalszego leczenia.

Symptomatologia

Pierwsze oznaki pojawienia się przepukliny dysku jest bardzo podobna do przejaw osteochondroza. Następuje ból w okolicy pleców o różnej intensywności. Ból zależy od wieku pacjenta, jeśli przepuklina w młodym wieku, to objawia się rzadkie bolesne doznania z tyłu, które stają się silniejsze, gdy podnoszenie ciężarów, długo siedzi przy biurku lub w niewygodnej pozycji. U kobiet w wieku, ból jest znacznie silniejszy, nie pozwalają na swobodne poruszanie się. Ponadto, jeśli nie był ściągnięty nerwów, nie ma drętwienia, porażenie lub niedowład nóg.

Wraz z szybkim rozwojem przepukliny obserwuje się następujące objawy:

 1. Drętwienie rąk i nóg.
 2. Krępujące bóle kręgosłupa.
 3. Częste bóle głowy.
 4. Ból w mostku z oddychaniem.
 5. Niska wydajność pracy.
 6. Naruszenie funkcji defekacji i oddawania moczu.

Czasem bóle w sercu, gruczoły sutkowe, w okolicy miednicy, występują wyraźne zmiany w ciśnieniu krwi. Przepuklina jest maskowana z powodu chorób płuc, serca, neuralgii międzyżebrowej.

Objawy zależne od lokalizacji

Przepuklina okolicy szyjnej jest sztywnością kręgów szyjnych i bólem w górnej części pleców. Jeśli przepuklina jest duża i ściska nerwowe korzenie rdzenia kręgowego, to są bóle w klatce piersiowej, częste migreny, ból rąk i ramion. Ta patologia występuje w 10% wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Trudno jest go wykryć, od momentu powstania do pierwszych objawów, może to trwać dłużej niż rok.

Przepuklina odcinka piersiowego kręgosłupa - występuje głównie u kobiet, ale rzadko. Przejawia się przez długotrwałe bóle w klatce piersiowej iw okolicy podspojówkowej. Ból w tej części kręgosłupa ma umiejscowioną naturę.

Przepuklina lędźwiowa jest najczęstszą chorobą. Przejawia się bólem i ciężkością nóg, drętwieniem i możliwością zapalenia nerwu kulszowego.Najczęściej dotyka 4 i 5 kręgów, często zdiagnozowano natychmiast wiele przepuklin w jednym oddziale. Na pierwszych etapach rozwoju choroby nie występują żadne objawy, pojawiają się one w wyniku nagłych ruchów ciała lub podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Ważne! Jeśli występuje zespół bólowy, który jest szczególnie widoczny podczas ruchu, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem w celu wykonania badania kontrolnego i rozpoczęcia leczenia - pomoże to zapobiec powikłaniom w postaci częściowego lub całkowitego porażenia kończyn.

Metody leczenia patologii

Leczenie przepuklin międzykręgowych odbywa się różnymi metodami, stosując leczenie zachowawcze i chirurgiczne. Ponadto, w przypadku niektórych rodzajów przepuklin, metody ludowe są dobre. Operacja w leczeniu przepuklin międzykręgowych jest bardzo rzadka - tylko jeśli leczenie zachowawcze nie pomogło.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze rozpoczyna się od leżenia w łóżku - pacjent potrzebuje stanu spoczynku do dalszej terapii w ciągu 2-3 dni. Następnie pacjentowi zostaje przepisany masaż - pomoże mu rozluźnić mięśnie pleców i złagodzić uczucie ściskania.Terapia manualna pomaga przywrócić strukturę kręgosłupa, odciążyć rdzeń kręgowy. Akupunktura skutecznie łagodzi ból.

W celu usunięcia stanu zapalnego leki są leczone następującymi lekami:

 1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne: Ibuprofen, Naproksen, Diklofenak, Meloksykam.
 2. Miejscowe środki znieczulające stosuje się również w postaci żeli i maści: Diclofenac, Fastum-gel, Finalgon. W przypadku silnego bólu, gdy inne leki nie mogą pomóc, należy stosować blokadę Novocaine i leki steroidowe - prednizolon, aby złagodzić skurcz mięśni w ognisku zapalnym, zmniejszyć obrzęk i stan zapalny usztywnionego korzenia.
 3. Możesz usunąć skurcz za pomocą środków zwiotczających mięśnie: Midokalm, Sirdalud.
 4. Aby stymulować procesy metabolizmu w tkankach nerwowych i ich odbudowę, przepisuje się witaminę B i pirydoksynę.
 5. W ciężkich przypadkach można przepisać leki odurzające: morfinę lub kodeinę.

Aby złagodzić nadmierny nacisk na dysk problemowy i wyeliminować skurcz mięśni, zaleca się noszenie bandaża lub kołnierza medycznego - powinny one być używane szczególnie w okresie zaostrzenia.

Możesz usunąć ból i stany zapalne za pomocą procedur fizjoterapii. W zależności od decyzji lekarza prowadzącego, zaleca się leczenie za pomocą magnesu, fonoforezy, elektroforezy, ultradźwięków. Procedury pomagają poprawić przepływ krwi w rejonie grzbietowym, przywrócić procesy w dziedzinie patologii, poprawić działanie leku.

Koniecznie uprawiaj gimnastykę. LFK zawiera kilka technik: Dikul, Bubnovsky, Pilyuiko, a także fitness i pływanie. Gimnastyka lecznicza jest zalecana pacjentom z przepukliną międzykręgową w celu wzmocnienia gorsetu mięśniowego kręgosłupa. Zaleca się wykonywanie lekkich ćwiczeń prowadzonych w umiarkowanym tempie. Każdego pacjenta dobiera się własny zestaw ćwiczeń, biorąc pod uwagę lokalizację patologii. Wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych nie powinno przynosić dyskomfortu i bólu, w przeciwnym razie wyrządzi wielką szkodę kręgosłupa chorego.

Dla jasności należy podać kilka popularnych ćwiczeń:

 1. Pływanie - odpowiednie dla wszystkich rodzajów przepuklin, bardzo przydatne i niezbędne zajęcia. W wodzie pozycja kręgosłupa zawsze będzie właściwa, więc nacisk na nią jest wykluczony.Podczas pływania wszystkie mięśnie są zaangażowane, co prowadzi do wzmocnienia gorsetu mięśniowego. Powinieneś pływać na plecach lub czołgać się.
 2. Możesz także chodzić po pokoju na czworakach, starając się trzymać ręce i plecy prosto.
 3. Połóż się na plecach, przyciągnij kolana do klatki piersiowej, dotykając klatki piersiowej. Pozwala to na rozciąganie mięśni pleców.
 4. Stań na czworakach i jednocześnie wyciągnij ramię i nogę z przeciwnych stron. Ta pozycja powinna zostać ustalona na kilka sekund. To ćwiczenie wzmacnia więzadła i mięśnie.

Ważne! W żadnym wypadku nie można wykonywać ćwiczeń bez zgody lekarza. Może to zaostrzyć już bolesną sytuację.

Leczenie chirurgiczne

Interwencja operacyjna jest stosowana tylko w tych przypadkach, gdy:

 1. Silny stały ból przez kilka miesięcy nie ustępuje nawet po zażyciu środków przeciwbólowych.
 2. W rękach lub stopach występuje naruszenie funkcji życiowych.
 3. Występuje nietrzymanie kału lub moczu.

Te wskazania medyczne zakłóca normalne funkcjonowanie chorej, więc procedura jest przyporządkowana do przepukliny, chrząstki lub kręgu.

Istnieje kilka rodzajów interwencji chirurgicznej:

 • Otwarta operacja za pomocą laparoskopu;
 • operacja laserowa mikrochirurgiczna.

Należy rozważyć każdą metodę interwencji chirurgicznej:

 1. Operacja usunięcia przepukliny w sposób otwarty nazywa się discectomy. Jest to radykalna procedura chirurgiczna, w której chirurg usuwa przepuklinę i, jeśli to konieczne, zajętą ​​tarczę, zastępując ją implantem tytanowym. Ta operacja zachowuje naturalną strukturę odcinka kręgowego. Okres rekonwalescencji trwa kilka miesięcy.
 2. Obróbka laserowa odnosi się do metod minimalnie inwazyjnych, w których chirurg wprowadza lekki przewodnik po przepuklinie, który ogrzewa rdzeń przez odparowanie wody. To zmniejsza przepuklinę i jądro dysku. Zalety takiej interwencji: niski uraz, brak zmian anatomicznych, pobyt w szpitalu nie dłużej niż 3 dni i okres rehabilitacji w ciągu miesiąca. Jednak w tej metodzie istnieją również negatywne strony w postaci ryzyka zapalenia i obrzęku, z wyjątkiem usuwania przepukliny, nie ma innych procesów odbudowy.
 3. Operację endoskopową wykonuje się poprzez niewielkie nakłucie z tyłu, do którego wkłada się instrumenty i kamerę. Za pomocą endoskopu chirurg usuwa przepuklinę i poprawia krążek.Zaletą tej metody jest zmniejszenie ryzyka powikłań, krótki okres rehabilitacji (5-6 dni), niski traumatyzm. Sukces tej interwencji wynosi 80% wszystkich wykonanych operacji.

Ważne! Interwencja chirurgiczna obarczona jest komplikacjami i długim okresem rehabilitacji. Dlatego są bardzo rzadko mianowani, w przypadku konieczności życiowej. Musisz spróbować pozbyć się przepukliny z użyciem konserwatywnych metod lub środków ludowej.

Tradycyjne metody leczenia

Przepuklinę międzykręgową można leczyć w domu - w początkowej fazie daje to dobry wynik. Leczenie środkami ludowymi polega na stosowaniu nalewek, okładów, maści i przyjmowaniu wywarów. Leczenie, w przeciwieństwie do leku, długie. Odpowiedni dla wszystkich, elementy są dostępne, niektóre są wydobywane za darmo i niezależnie. Ponadto, niektóre kategorie pacjentów mogą nie być odpowiednie do leczenia (ciąża, karmienie piersią, nietolerancja leków), więc leczenie środkami ludowymi jest rodzajem zbawienia.

Rozważmy kilka popularnych przepisów:

wlew pięciornik

Jest stosowany wewnętrznie i zewnętrznie w celu łagodzenia stanu zapalnego, bólu, obrzęków. Przygotowuje się go z 300 g zmielonych korzeni roślin, które należy umieścić w litrowym słoju i wylać z wódką, umieścić w ciemnym miejscu do infuzji. Napełniaj przez trzy tygodnie, od czasu do czasu trzęsąc. Następnie wypuść infuzję i weź jedną łyżkę stołową 3 razy dziennie, aż się skończy. Zrób sobie przerwę w ciągu miesiąca i przygotuj następną porcję.

Ciasto miodowe

Z miodem i mąką uformuj lepką masę, z której powstanie płaskie ciasto o grubości 1 cm, na bolące miejsce. Przykryj folią i opaską. Zastosuj przed pójściem do łóżka i natychmiast połóż się do łóżka. Przebieg leczenia wynosi 10 dni.

Alkoholowy środek tonizujący

Weź 2 łyżki. łyżki dziurawca, piołun, żywokost, sabelnik, mięta i wyciśnięty czosnek. Wymieszaj wszystkie składniki, zalej szklankę wódki i pozostaw ją w ciemnym miejscu na 7 dni. Zastosuj codziennie do miejsca lokalizacji przepukliny, aby przeprowadzić leczenie w ciągu 10 dni.

Do stosowania miejscowego, kompres z liści łopianu lub kalanchoe, ciepły olej z drzewa cedrowego, jodły, z dodatkiem rozgrzanej soli i gryki.Przepisy ludowe można stosować po konsultacji z lekarzem. Pomagają w łagodzeniu skurczów i bólu, przynoszą ulgę, a we wczesnych stadiach pomagają nawet wyleczyć chorobę.

Zapobieganie

edukacja zapobiegania przepuklina obejmuje wykonanie niektóre dostępne dla każdej osoby, zasad: konieczne jest wzmocnienie mięśni pleców, odporność, spać na twardym materacu, nie podnosić ciężary, nie robiąc ostre zakręty i przechyla obudowę ciała, aby utrzymać aktywny, utrzymać stałą postawę.

Tylko ludzkie zdrowie zależy od troski o siebie. Prawidłowe zachowanie pomoże uniknąć wielu chorób, w tym pojawienia się przepukliny międzykręgowej. Uważaj na zdrowie kręgosłupa - to główny organ naszego ciała, od którego zależy nasz stan życiowy.

Obejrzyj wideo: ĆWICZENIE PIESEK NA RWĘ KULSZOWĄ (Luty 2020).

Loading...