Efekty operacji usunięcia przepukliny kręgosłupa

Choroby kręgosłupa stanowią zagrożenie, które polega na dalszych komplikacjach, w tym na rozwoju nieodwracalnych patologii. Osteochondroza kręgosłupa prowadzi więc do tak groźnych konsekwencji, jak powstawanie przepukliny - wysunięcie jądra miazgi. Leczenie często kończy się zabiegiem chirurgicznym, ponieważ nie zawsze zachowawcze metody i procedury fizjoterapeutyczne dają wynik pozytywny.

Co to jest przepuklina kręgosłupa?

Przepukliny są nazywane przesunięciem kręgu, które stopniowo wywołuje wysunięcie jądra błony śluzowej w wyniku pęknięcia włóknistego pierścienia. Sama patologia rozwija się w wyniku zmian zwyrodnieniowych krążka międzykręgowego, co jest ułatwione przez zmiany związane z wiekiem, uraz, brak odżywienia tkanek i inne czynniki.

W większości przypadków dotyczy regionu lędźwiowego, ponieważ na nim ciąży cały ciężar ruchu i normalna aktywność życiowa. Oddział klatki piersiowej cierpi znacznie rzadziej. Ostatnio obserwuje się wzrost przepukliny zlokalizowanej w okolicy szyjki macicy oraz u młodych ludzi.Wynika to z niskiej mobilności głowy i długich pobytów w statycznej pozycji. Z reguły cierpią pracownicy biurowi, kierowcy i po prostu amatorzy gier komputerowych.

Ważne! Aby nie doprowadzić do powstania sytuacji przepukliny, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem na etapie zespołu bólowego w celu przeprowadzenia pełnego badania. Po operacji usunięcia przepukliny kręgosłupa, której konsekwencje mogą być najbardziej nieprzewidywalne, nie zapewnia gwarantowanego wyniku całkowitego wyleczenia.

Symptomatologia

Dla symptomatologii prezentowanej patologii konieczne jest uważne obserwowanie i konsultacje z lekarzem w początkowej fazie rozwoju. Objawy przepukliny rdzeniowej obejmują:

 1. Z każdym ruchem powstaje zespół bólu w dotkniętym obszarze.
 2. Ból prowadzi do usztywnienia ruchów i pojawienia się skurczu mięśni. W przypadku braku szybkiego leczenia patologia może prowadzić do częściowego lub całkowitego unieruchomienia.
 3. Pacjent, oprócz bólu i dyskomfortu, skarży się na szybkie zmęczenie i senność, które spowodowane jest naruszeniem krążenia krwi w obszarze dotkniętym chorobą oraz w całym kręgosłupie.
 4. W wyniku zaburzenia krążenia krwi pacjent ma zawroty głowy, bóle głowy i nagłe skoki ciśnienia.
 5. W zależności od lokalizacji przepukliny, ból może napromieniować kończyny, pośladki, łopatki i inne części ciała znajdujące się w pobliżu dotkniętego obszaru.
 6. Ponadto, w zależności od lokalizacji patologii w kończynach górnych i dolnych, może wystąpić drętwienie, utrata wrażliwości i mrowienie.
 7. W zaniedbanych przypadkach lekarze diagnozują naruszenie funkcji narządów wewnętrznych - utratę wzroku, niewydolność serca, upośledzenie oddawania moczu lub defekację.

Ważne! Jeśli nie zgłosisz się do lekarza po pomoc w porę, ryzyko porażenia kończyn jest duże. Konieczne jest wykonanie operacji na kręgosłupie w celu usunięcia przepukliny, której konsekwencje, niestety, mogą doprowadzić do całkowitego unieruchomienia kończyn.

Rodzaje przepuklin

Przepukliny kręgosłupa dzielą się na trzy typy w zależności od lokalizacji przemieszczenia i wysunięcia jądra miazgi. Przydziel:

 1. Przepuklina okolicy szyjnej - powstaje w wyniku urazu lub zmian dystroficznych w tkankach chrzęstnych. Operacja przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa,konsekwencje, które mogą prowadzić do rozwoju paraliżu jednej strony lub naruszenia zakończeń nerwowych, są przeprowadzane tylko w przypadku silnego zespołu bólowego i utraty wcześniejszej ruchliwości. Wcześniej pacjentowi można przypisać użycie kołnierza do rozciągania kręgosłupa.
 2. Przepuklina okolicy klatki piersiowej - powstaje niezwykle rzadko, jest następstwem osteochondrozy. Może prowadzić do porażenia rąk, ale w większości przypadków pomaga proste rozciąganie kręgosłupa z gorsetami lub specjalne rozciąganie.
 3. Przepuklina lędźwiowa - rozwija się z powodu długotrwałego podnoszenia ciężaru, urazów kręgosłupa, długich i częstych pobytów, ze względu na zmiany związane z wiekiem. Przepuklina odcinka lędźwiowego, której działanie i konsekwencje mogą znacznie poprawić sytuację, jest najbardziej niebezpieczna. W przypadku braku szybkiego leczenia stan pacjenta może przejść w stan niepełnosprawności - rozwinie się paraliż kończyn dolnych lub zanik mięśni.

Ważne! W przypadku bólu konieczne jest pilne skonsultowanie się z lekarzem i rozpoczęcie leczenia na czas, aby nie doprowadzić do częściowej lub całkowitej bezruchu.

Cel operacji usunięcia przepukliny kręgosłupa

Oczywiście, początkowo przepuklinę kręgosłupa leczy się metodami zachowawczymi, ale w przypadku nieskutecznego leczenia stosuje się zabieg chirurgiczny. W jakich przypadkach używana jest operacja:

 1. Jeśli żadne leki nie doprowadziły do ​​pozytywnego wyniku, a mianowicie eliminacji bólu.
 2. W przypadku, gdy pacjent ma trudności z funkcjonowaniem narządów wewnętrznych miednicy, występuje patologia nietrzymania moczu i kału.
 3. Z paraliżem kończyn, gdzie niemal natychmiast lekarze uciekają się do interwencji chirurgicznej, nie marnując czasu na nieskuteczne leczenie zachowawcze.
 4. W przypadku naruszenia unerwienia mięśni nóg, które często zaczyna się od utraty wrażliwości, wcześniejszej ruchliwości i rozwoju atrofii kończyn.

Operacje usunięcia przepukliny międzykręgowej są wykonywane w przypadku nieskutecznego leczenia, ale dopiero po 3 miesiącach przyjmowania leków. Z reguły lekarze kierują się tu wynikami ankiety, a nie osobistymi preferencjami i życzeniami pacjentów.

Konsekwencje operacji

Pomimo faktu, że omawiane leczenie przynosi w większości przypadków pozytywny wynik,powikłania po operacji na przepuklinę kręgosłupa pojawiają się z dość dużym odsetkiem prawdopodobieństwa.

Najczęstsze problemy to:

 1. Proces bliznowacenia i klejenia - występuje w 100% przypadków. Każda operacja prowadzi do uszkodzenia zdrowych tkanek. W rezultacie obsługiwany dysk kręgowy jest nie do utrzymania w przyszłym życiu człowieka. Sąsiadujące kości i chrząstki starają się chronić zaatakowany obszar, budując tkanki. Jeśli organizm zaczyna odrzucać nowe komórki, proces zapalny nadal powoduje niedogodności.
 2. Naruszenie oddawania moczu i wypróżnianie - występuje z powodu unieruchomionego korzenia nerwowego, które powstaje w wyniku powikłań wynikających z procesu blizn. Niebezpieczeństwo takiego naruszenia w praktycznej niemożności przywrócenia funkcji narządów miednicy.
 3. Epiduritis - patologia charakteryzująca się zapaleniem celulozy rdzenia kręgowego. Często pojawia się jako ropne uszkodzenie, które prowadzi do wystąpienia procesu zapalnego. Zwiększając tkankę, korzenie nerwowe są upośledzone - jest to obarczone paraliżem kończyn.
 4. Rozwój procesów artrozy - jest reprezentowany w postaci splicingu dwóch kręgów i ich braku ruchomości z powikłaniem rozwoju artrozy. Pacjent szybko zaczyna narzekać na ból pleców.
 5. Zapalenie kości i szpiku - zapalenie tkanki kostnej, które w krótkim czasie prowadzi do procesu septycznego. Leczenie odbywa się tylko w szpitalu.

Przepuklina kręgosłupa, której konsekwencje po operacji mogą być znacznie poważniejsze niż sama choroba, dlatego operuje się tylko w skrajnych przypadkach. Dlatego, jeśli lekarze zalecają kompleksowe leczenie, wszystkie recepty powinny być wykonywane na korzyść samego pacjenta.

Leczenie po zabiegu

Operacja zawsze wymaga leczenia szpitalnego. Nie jest wyjątkiem w tym i przepuklinach kręgosłupa. Leczenie po operacji farmakologicznej w szpitalu odbywa się tylko w przypadku powikłań opisanych powyżej. Chodzi tutaj o stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które podaje się dożylnie lub domięśniowo.

Rodzaje leków i dawkowanie są określane tylko przez wyniki badań pooperacyjnych. Stosuje również leki obkurczające i rekonstytuuje leki w postaci chondroprotektorów.

W początkowej fazie pacjent powinien nosić specjalny gorset na plecach. Pomaga to zapobiec bólowi, a także utrzymuje osłabiony kręgosłup w normalnym stanie.

Rehabilitacja

Poniższe procedury odnoszą się do programów rehabilitacji okresu pooperacyjnego:

 1. Stosuje się fizjoterapię - w tym przypadku stosuje się elektroforezę, terapię błotną, ultradźwięki, elektrostymulację śródmiąższową i inne rodzaje użytecznych procedur. Zasada leczenia reprezentowana przez metodę oznacza poprawę krążenia krwi i przywrócenie tkanek chrzęstnych z powodu dodatkowego spożycia witamin i minerałów.
 2. LFK - wyznaczony przez lekarza prowadzącego na pewnym etapie, kiedy ruchliwość pacjenta zostaje przywrócona i nie dostarcza bolesnych wrażeń. Ćwiczenia gimnastyczne mają na celu przywrócenie napięcia mięśniowego i wzmocnienie gorsetu, a także poprawę elastyczności więzadeł. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są powoli i na początkowych etapach pod nadzorem instruktora.
 3. Kinezyterapia - gimnastyka specjalna z wykorzystaniem adaptacji ortopedycznych. Celem ćwiczeń jest rozciąganie kręgosłupa w celu wytworzenia próżni między operowanymi kręgami.W wyniku wytworzonej próżni zmniejsza się obciążenie korzeni nerwowych.
 4. Hydroprocedures - stosowane są różne kąpiele, ale tylko pod nadzorem lekarza prowadzącego lub instruktora. Do kąpieli stosuje się specjalne roztwory do usuwania bólu i stanów zapalnych, a także do poprawy krążenia krwi i przyspieszenia metabolizmu.
 5. Terapia trakcyjna - rozciąganie do wyschnięcia i pod wodą. Podstawowa procedura w okresie rehabilitacji, mająca na celu rozluźnienie mięśni, zwiększenie objętości ruchów i ruchliwość kręgosłupa.

Długotrwała rehabilitacja po operacji usunięcia przepukliny kręgosłupa jest często wykonywana w sanatorium - jest nie tylko przydatna, ale także po prostu wygodna. Na początku pacjent nie może wykonywać nagłych ruchów, a także dużo się porusza. Ponadto, zalecana jest tu także pewna dieta, która pomaga poradzić sobie z krótkotrwałym zaburzeniem narządów wewnętrznych miednicy małej. Poprzez odpowiednią dietę, osobom poddawanym zabiegom chirurgicznym zapobiega gazowanie jelit, grawitacja w żołądku - służy to również korzyściom całego okresu zdrowienia.

Operacja usunięcia przepukliny kręgosłupa jest ekstremalnym środkiem w całym leczeniu patologii kręgosłupa.Dbaj o swoje zdrowie od razu, uciekaj od przywracania kręgosłupa z zachowawczym leczeniem. Tylko w ten sposób będziesz w stanie chronić się przed komplikacjami, zarówno przedwczesną interwencją jak i pooperacyjną.

Obejrzyj wideo: Dyskopatia Lędźwiowa? Wyleczona BEZ OPERACJI! Opinia Pacjenta