Anatomiczna struktura, funkcje i możliwe urazy obojczyka

Ludzki szkielet jest połączonym systemem, który zapewnia funkcje biologiczne i mechaniczne ludzkiego ciała. Wszystkie kości szkieletu odgrywają ważną rolę w podtrzymywaniu ludzkiego życia. W tym sensie obojczyk nie jest wyjątkiem. Pełni szereg funkcji zapewniających ruchomość kończyn górnych.

Lokalizacja obojczyka

Obojczyk jest unikalną kością w swoim rodzaju, łączącą kończyny górne z tułowiem. To jest jego wyjątkowość i znaczenie dla normalnego funkcjonowania ludzkiego ciała. Jest to podwójna kość, która sugeruje, że są dwie z nich dla każdej osoby. Obojczyk umieszczony bezpośrednio nad pierwszym żebrem. Jeśli położysz rękę na półce, która znajduje się pod szyją lub poruszysz ręką, natychmiast wystaje i może być łatwo połapana. Należy jednak zauważyć, że jego lokalizacja przyczynia się do jego podatności na zagrożenia. Ponieważ przy różnych traumach, ona przede wszystkim bierze "ogień do siebie". Tak więc wiele pozornie drobnych urazów powoduje jej siniaki lub złamania.

Ponieważ kość jest połączona z łopatką jednym końcem, a druga z mostkiem, jest częścią obręczy barkowej.Łączy się z tymi częściami szkieletu za pomocą więzadeł, tworząc połączenia.

Jej obrażenia są obarczone ogromnymi zagrożeniami, ponieważ zajmuje centralne miejsce w górnej obręczy barkowej. Wszakże wokół kości są duże naczynia krwionośne i wiązki nerwów, które dostarczają krew kończynom górnym i ćwiczą unerwienie. Ponadto wokół obojczyka są niezbędne narządy, które mogą doprowadzić do śmierci osoby.

Również wokół niego znajduje się pięć mięśni i ścięgien, które razem zapewniają funkcjonalność regionu szyjnego i piersiowego.

Anatomiczna struktura i funkcje

Struktura obojczyka jest dość prosta. To jest gąbczasta kość łącząca ramię z tułowiem. Składa się z ciała, które ma dwa końce: zewnętrzny i wewnętrzny.

W swoim kształcie kość przypomina literę S, tylko bardziej rozciągnięta i długa. Jego długość jest różna dla wszystkich ludzi, ale wynosi około dziesięciu do szesnastu centymetrów. Na uwagę zasługuje fakt, że obojczyk nie zawiera szpiku kostnego. Jednak to nie czyni z niej wyjątkowej kości. Jego wyjątkowość polega na tym, że osasowuje się przed innymi kośćmi.Proces ten rozpoczyna się w macicy i kończy się wystarczająco późno - do 25 lat. Jeśli używasz rentgena, możesz zobaczyć mały guzek w kształcie stożka na powierzchni kości. Bardzo wielu ludzi bierze to za patologię, chociaż w rzeczywistości jest to norma anatomiczna. Patologię można uznać jedynie za wzrost, zwłaszcza jeśli jej pochodzenie jest nieznane. W tym przypadku może to być neurinoma, osteochondroza lub chondroma. Ważne jest, aby zdiagnozować patologię na czas, aby natychmiast rozpocząć leczenie.

Funkcje

Główne funkcje to:

 • funkcja transportu (ruch fizycznych impulsów do innych kości szkieletu);
 • Ochronne (ochrona naczyń krwionośnych i limfatycznych znajdujących się pod tym segmentem anatomicznym);
 • zapewnia zakres ruchów ręki (fakt ten eliminuje tarcie kości, ponieważ kość jest oddalona od klatki piersiowej).

Jest niezwykłe, że u naszych prymitywnych przodków i pośrednich postaci małp człekokształtnych, kość ta była znacznie krótsza niż u współczesnych ludzi. W procesie ewolucji zmieniło się, gdy osoba zaczęła używać rąk do wykonywania różnych czynności w pracy.

Uszkodzenia mechaniczne

Dostępne są następujące typy:

 • dyslokacje;
 • siniaki;
 • złamania.

Kontuzje

Zamknięte uszkodzenia tkanek miękkich, bez narażania integralności ich struktury.

Są to:

 • bezpośredni;
 • pośredni.

Proste linie powstają w wyniku bezpośredniego traumatycznego wpływu na obojczyk, a pośrednie rozwijają się w wyniku urazu sąsiednich narządów (barku lub mostka).

Kiedy obserwuje się obrażenia:

 • ściskanie tkanek miękkich;
 • traumatyzacja małych statków;
 • powstawanie krwiaków;
 • utrata czułości;
 • zmniejszona aktywność ruchowa.

Dyslokacje

Dyslokacje są dwojakiego rodzaju:

 • mostek;
 • szkaplerz (acromial).

Przy lokalizacji i leczeniu dyslokacji ważne jest, z jakiej strony obojczyka jest uszkodzona. Dyslokacja szkaplerza występuje częściej i z reguły częściej obumiera się częściej obojczyk. Przyczyną dyslokacji jest upadek na ręce lub ostry odwrót.

Objawy:

 • obrzęk uszkodzonego obszaru;
 • ból w dotkniętym obszarze;
 • unieruchomienie ręki;
 • wybrzuszenie jednego z jego końca.

Złamania

Jest to najpoważniejsza uraz, który pojawia się w wyniku upadku na ramię lub kończynę. Objawem złamania jest całkowita utrata funkcjonalności: osoba nie może poruszyć uszkodzonej ręki. Występuje również silny ból i obrzęk.

Leczenie takich urazów zależy od stopnia ich obrażeń. Metody leczenia mogą być tak proste (za pomocą rozgrzewających maści i kremów) i złożone (interwencja chirurgiczna). W okresie rekonwalescencji zaleca się noszenie specjalnych ortez i miękkich bandaży, które przyczyniają się do szybkiego przywrócenia uszkodzonego obszaru.

Patologie

Ta kategoria obejmuje choroby, które nie wystąpiły z przyczyn mechanicznych.

Zespół sternarny

Występuje z powodu nieprawidłowej pozycji ciała. Na przykład w przypadku, gdy dana osoba siedzi w pozycji wygiętej. Jeśli zignorujesz objawy, patologia może prowadzić do powstania kręczu szyi.

Neurinoma

To jest łagodna edukacja. Może się rozwijać przez lata, a nawet dziesięciolecia. Najczęściej obserwowane u osób starszych. Może powodować ból, który może promieniować na ramię lub ramię. Może również być całkowicie bezobjawowy i można go wyczuć tylko podczas badania palpacyjnego. Nowotwory złośliwe są niezwykle rzadkie.

Osteochondroma

Jest to również łagodny nowotwór. Osteochondrom występuje częściej u dzieci i może osiągać duże rozmiary (do 14 cm). Utrudnia ruch ręki, a także charakteryzuje się bólem.

Chondroma

Ta formacja charakteryzuje się wewnętrznym kiełkowaniem kości. Jest to również choroba nowotworowa, która ma przebieg łagodny. Chondroma ma niezwykle powolny rozwój i objawia się bólem, takim jak obojczyk i staw barkowy. Występuje u osób w średnim wieku (po 30-40 latach). W chondromie obserwuje się wiele formacji, ale jeśli jest tylko jeden, ryzyko wystąpienia nowotworu jest wysokie.

zapalenie szpiku

Choroba ma charakter zakaźny i występuje po przeniesieniu chorób zakaźnych: dławicy piersiowej, zapaleniu zatok, zapaleniu ucha środkowego, grypie, SARS. Może również wystąpić u osób z cukrzycą lub dolegliwościami nerek. Charakteryzuje się ropnym - nekrotycznym uszkodzeniem kości, zaczerwienieniem skóry, bólem, stanem zapalnym, powiększonymi węzłami chłonnymi. Bardzo niebezpieczna i poważna choroba, która może prowadzić do niepełnosprawności.

Mięsak Ewinga

Złośliwe uszkodzenie obojczyka. Charakteryzuje się bolesnymi wrażeniami, naruszeniem oddychania, utratą apetytu, poszerzeniem żył, chronicznym zmęczeniem. Rokowanie choroby jest niekorzystne.

Ponieważ obojczyk jest ważną częścią anatomicznego szkieletu, jego traumy lub patologie mogą prowadzić do unieruchomienia ręki i wpływać na jakość życia danej osoby.Dlatego w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń lub bolesnych wrażeń konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania porady medycznej i leczenia.

Loading...