Dlaczego kręgi kręgosłupa?

Chrupnięcie w kręgosłupie to zjawisko, które jest absolutnie znane każdej osobie. W młodym wieku postrzegany jest jako zjawisko naturalne i nie wywołuje niepokoju ani lęku. Ale starsi ludzie mówią o niektórych patologiach, które wywołują pojawienie się kryzysu. Czy to naprawdę tak? Dlaczego kręgi kręgosłupa? Zobaczmy, czy to niebezpieczne, czy nie.

Przyczyny kryzysu w kręgosłupie

Chrupnięcie w kręgosłupie może wystąpić z różnych przyczyn. Głównym powodem powstawania pęknięcia są pęcherzyki gazu. Nasze stawy zawierają płyn maziowy, który jest naturalnym "środkiem smarnym" i zapewnia im elastyczność i mobilność. Skład mazi stawowej obejmuje dwutlenek węgla, tlen i azot, z których tworzą się pęcherzyki gazu. Powstały gaz w płynie spoinowym nie może wydostać się, ponieważ złącze jest całkowicie uszczelnione. Dlatego pękają z charakterystycznym dźwiękiem: trzask, chrupnięcie, kliknięcie lub skrzypnięcie. Również w płynie maziowym jest kolagen, który przyczynia się do elastyczności stawów i kręgosłupa. Podczas intensywnych i ciężkich obciążeń kręgosłupa dochodzi do nadmiernego rozciągania torebki stawowej, co pomaga tworzyć bąbelki.W tym przypadku charakterystycznym dźwiękom w stawach nie towarzyszy ból, obrzęk, sztywność stawów lub ograniczona ruchliwość.

Ale to tylko jedna strona problemu. Wiele osób zauważa kliknięcia w kręgosłupie podczas intensywnej pracy, na przykład w momencie podniesienia grawitacji. Lub z ostrym obróceniem ciała w prawo lub w lewo. Należy zauważyć, że chrupnięcie w kręgosłupie, podobnie jak w stawach, jest indywidualną cechą danej osoby. Ponieważ w tych samych warunkach ktoś ma kryzys, a ktoś nie. Ale zwykle chrupanie bez bólu nie jest związane z patologią kręgosłupa.

Jeśli jednak we wszystkich stawach występuje chrupanie i powoduje on lęk u danej osoby, należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne jest wizytę u lekarza, aw razie chrupania towarzyszą mu obrzęki, bolesne odczucia, drętwienie i sztywność kręgosłupa. W takim przypadku możliwe są następujące patologie:

 • osteochondroza jednego z kręgosłupa;
 • występ międzykręgowy;
 • skolioza i kifoza;
 • przepuklina krążka międzykręgowego;
 • doznane obrażenia;
 • przeniesione interwencje chirurgiczne.

Charakterystyczne dźwięki kręgosłupa mogą pojawić się u doskonale zdrowych osób podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających.Pojawia się tylko na początku ćwiczenia, a następnie zatrzymuje się.

Podczas manipulacji spędzanych w ramach terapii manualnej bardzo często takie dźwięki są obserwowane. I są nawet witani przez specjalistów, ponieważ mówią o poprawności swoich działań. Przecież ludzie zwracają się do nich o pomoc przy przesuwaniu kręgów, a kręgarze "wkładają" je na miejsce.

Starsi ludzie z chrupką kręgosłupa lub stawów mówią o odkładaniu soli. W tej chwili chcę być bliżej.

Faktem jest, że sól gromadzi się w stawach tylko w jednym przypadku - z dną moczanową. Dna jest stanem bardzo bolesnym, któremu towarzyszy zapalenie elementów stawowych. W tym przypadku odkłada się sól kwasu moczowego, który jest końcowym produktem reakcji metabolicznych, mianowicie metabolizmu puryn. Sole kwasu moczowego nie mają nic wspólnego z solą, którą spożywamy. Jego skład chemiczny różni się znacznie od soli kuchennej. Kiedy nadmierne tworzenie kwasu moczowego (w wyniku jego nadmiaru lub patologii nerek), trudno jest usunąć kwas moczowy z organizmu.W tym przypadku kumuluje się w postaci kryształów sodu sodowego w stawach, co prowadzi do dny moczanowej.

Kiedy starsi ludzie mówią o solach, które są zdeponowane w stawach i kręgosłupie, oczywiście są w błędzie. W ciele sól kuchenna ulega podziałowi, czyli rozpada się na chlor i sód. Te elementy nie są opóźnione, ale biorą udział w reakcjach metabolicznych. Sód wiąże się z siarką, a chlor łączy się z wodorem i razem uczestniczą w tworzeniu kwasu solnego. Nadmierne spożycie soli kuchennej może prowadzić do retencji wody w organizmie, ale to już inna sprawa. Jednak ilość spożytej soli nie ma nic wspólnego z "depozycją" soli, tym bardziej, że nie ma ona nic wspólnego z chrupnięciem stawów.

Często, w celu odkładania soli w kręgosłupie, pobiera się osteofity, które reprezentują wzrost krawędzi kręgosłupa, ale nie odkładanie soli.

Patologie kręgosłupa

Jeśli uznamy, że kryzys jest objawem niektórych chorób kręgosłupa, możemy wyróżnić następujące dolegliwości:

 • występ;
 • przepuklina krążka międzykręgowego;
 • osteochondroza.

Występ

Należy wyjaśnić, że krążki międzykręgowe są karmione przez rozłożenie właściwych elementów z sąsiednich tkanek.Jeśli sąsiednie tkanki "źle się odżywiają" w wyniku naruszenia dopływu krwi, dyski międzykręgowe "cierpią" z głodu. Jest to najbardziej szkodliwy wpływ na ich funkcjonalność. Po pierwsze, rdzeń dysku traci wodę, staje się sztywniejszy, co zapobiega zmiękczaniu obciążeń i nacisku na kręgach.

Po drugie niedobór składników odżywczych wpływa na stan włóknistego pierścienia, który utrzymuje dysk na swoim miejscu w przestrzeni kręgosłupa. Stopniowo włóknisty pierścień traci swoje położenie, elastyczność i elastyczność, co prowadzi do pojawienia się na nim mikropęknięć. Wszystko to prowadzi do procesów zwyrodnieniowych - dystroficznych. Na tym etapie objawy choroby nie są manifestowane, osoba nie doświadcza bolesnych odczuć, tylko łagodny dyskomfort i zmęczenie.

Uzyskanie sztywności, prasy rdzeniowe na włóknistym pierścieniu, w którym również brakuje składników odżywczych. W ten sposób powstaje występ dysku. Ponadto, wraz z pojawieniem się wypukłości, włóknisty pierścień jest prawie całkowicie zniszczony. W tym przypadku kryzys pojawia się pod naciskiem już zniszczonego krążka międzykręgowego. Występ poprzedza wybrzuszenie krążka międzykręgowego poza jego granice, czyli przepuklinę.

Przepuklina międzykręgowa

W wyniku poważnego uszkodzenia skorupy dysku zawartość dysku wybrzusza się do kanału kręgowego. Więc powstaje przepuklina. Są one klasyfikowane zgodnie z lokalizacją witryny, ponieważ są one tworzone w różnych działach:

 • grzbietowe, które znajdują się w tylnej części bocznej;
 • Mediana, zlokalizowana w środkowej - środkowej sekcji;
 • paramedyk, zlokalizowany w części tylnej - środkowej.

Przepuklina występuje między różnymi częściami kręgosłupa. Jego rozwój pomaga skompresować korzenie nerwowe i rdzeń kręgowy w różnych oddziałach (szyjki macicy, klatki piersiowej, lędźwiowo-krzyżowej).

osteochondroza

Bardzo powszechna choroba objawiająca się zwyrodnieniowo-dystroficznymi procesami krążków międzykręgowych. Rozwija się z powodu nadmiernego obciążenia, siedzącego trybu życia, naruszenia postawy lub nadwagi (co również wiąże się z dużym obciążeniem kręgów). Obecnie osteochondroza obserwuje się u dzieci i dorosłych, którzy spędzają dużo czasu przy komputerze i prowadzą pasywny, mało aktywny tryb życia.

Osteochondroza może wystąpić w wyniku urazu kręgosłupa.Zazwyczaj takie uszkodzenia obserwuje się u zawodników o zbyt intensywnym treningu.

Predyspozycje do osteochondrozy:

 • czynnik dziedziczny, u niektórych osób struktura krążków międzykręgowych jest bardziej luźna i porowata, co przyczynia się do deformacji krążków;
 • regularny stres;
 • chroniczne zmęczenie;
 • złej jakości sen (bezsenność, brak snu);
 • zaburzenia metaboliczne.

Skolioza

Krzywizna kręgosłupa w jednej ze stron nosi nazwę skoliozy. W normalnej pozycji kręgi naprzemiennie z dyskami, aw skoliozie ta sekwencja jest zakłócona. Kręgosłup ma naturalne fizjologiczne kontury, które są uważane za normę:

 • lordoza klatki piersiowej;
 • kifoza sakralna;
 • lordoza szyjna.

Przy odkształceniu co najmniej jednego z tych miejsc rozwija się patologiczne skrzywienie i asymetria tkanki mięśniowej. Takie patologie wpływają na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Z reguły skolioza rozwija się w dzieciństwie. Ale postępuje przez całe życie.

Może to być jeden z następujących typów:

 • złożone (kilka zakrętów);
 • prosty (jeden zakręt).

Artretyzm i artroza

Zapalenie stawów jest chorobą zapalną stawów.Rozwija się z wielu powodów i może być różnego rodzaju.

Rodzaje zapalenia stawów:

 • zakaźny;
 • reumatoidalny;
 • dna;
 • traumatyczny;
 • łuszczycowe.

Zapalenie stawów często rozwija się na tle chorób układowych i autoimmunologicznych. W tym przypadku jego leczenie odbywa się w połączeniu z chorobą podstawową.

Artroza jest niezapalną przewlekłą chorobą tkanki chrzęstnej, objawiającą się procesem degeneracyjno-deformacyjnym. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest niebezpieczna, ponieważ z czasem prowadzi do całkowitego zniszczenia tkanki chrzęstnej, co prowadzi do niepełnosprawności. Chorobie zwyrodnieniowej często towarzyszą kliknięcia i chrzęst w stawach. W tym przypadku sygnalizują początek procesów deformacji.

Chrupnięcie w dolnej części pleców

Jeśli kręgosłup zgrzyta w dolnej części pleców, ale nie ma bólu, sztywności, obrzęku i obrzęku, najprawdopodobniej jest to spowodowane jednym z opisanych powyżej przypadków.

Jeśli kliknięciom towarzyszą bolesne odczucia, obrzęk i ograniczenie ruchliwości, a także inne objawy, najprawdopodobniej mówimy o poważnych chorobach tego obszaru.

Przede wszystkim jest:

 • skolioza (skrzywienie kręgosłupa);
 • odkształcenie dysków i kręgosłupa często towarzyszyły kliknięcia i trzaski;
 • występ;
 • przepuklina krążka międzykręgowego;
 • osteochondroza regionu lędźwiowego;
 • obrażenia i uraz pleców.

Czy mogę zgnieść mój kręgosłup?

To pytanie nurtuje wielu ludzi. Istnieją dwie zupełnie przeciwne opinie w tej kwestii. Pierwsze twierdzą, że skrzypienie i trzaskanie w stawach jest całkowicie bezpieczne. Powstaje z powodu tworzenia się pęcherzyków gazu w płynie maziowym. Kiedy odwiedzamy terapeuty ręcznego lub masażysty, słyszymy, jak klikają nasze kości, wrażenie polega na tym, że "przychodzą na swoje miejsce". Ponadto wszystkie rodzaje kliknięć i skrzypienia w stawach są zauważane podczas rozgrzewek i porannych rozciągłości.

Drugi argumentuje, że chrupanie od zera nie powstaje i sygnalizuje początek procesów zwyrodnieniowych w ciele. We wczesnym stadium takie patologie kręgosłupa nie powodują bólu, ale wraz z upływem czasu nie tylko powodują ból, ale także ograniczają ruchomość stawów. Choroby nie można całkowicie wyleczyć, jednak procesy te można zatrzymać za pomocą odpowiedniego leczenia

Jest inna opinia terapeutów ręcznych i profesjonalnych masażystów na temat kliknięć.Wiele osób lubi łamać palce. Robią to świadomie, prowokując kliknięcia i trzaski na własną rękę. Jakie jest niebezpieczeństwo? W tym przypadku stawy mogą zostać zdestabilizowane (to jest wyjść poza skrzynkę wspólnego), wywołać dyslokacje i podwichnięcia, a także mogą wystąpić zmiażdżone nerwy.

Kliknięcia w kręgosłup czasami pojawiają się z powodu patologicznej mobilności. Osoby cierpiące na tę patologię nieustannie klikają w stawach. Zauważono również, że po chrupnięciu nastąpiła przyjemna ulga. Dzieje się tak dlatego, że kliknięcie pomaga usunąć blokowanie mięśni (skurcz), to znaczy wywołuje ich rozluźnienie.

Możemy więc powiedzieć, że można klikać złącza tylko wtedy, gdy dźwięki te generowane są mimowolnie, tzn. Nie produkuje ich osoba. Kliknięć i trzasków nie należy też wiązać z bólem i innymi nieprzyjemnymi zjawiskami.

Diagnostyka

Konieczne jest pójście do lekarza i uzyskanie diagnozy, jeśli osoba chce poznać przyczynę tego zjawiska.

Diagnoza polega na następujących działaniach:

 • Badanie rentgenowskie;
 • badanie ultrasonograficzne sąsiednich tkanek;
 • badanie płynu maziowego;
 • rezonans magnetyczny (MRI);
 • tomograf komputerowy (CT);
 • badanie krwi w celu wykrycia białka C-reaktywnego;
 • analiza czynnika reumatoidalnego;
 • analiza poziomu kwasu moczowego w organizmie.

Obejrzyj wideo: Dlaczego trzeba ustawiać kręgosłup (Wrzesień 2019).

Loading...