Badanie rentgenowskie: dopuszczalne dawki promieniowania

Naukowcy - ewolucjoniści twierdzą, że promieniowanie przyczyniło się do powstania życia na Ziemi. Promieniowanie radioaktywne jest niezbędne do życia w taki sam sposób, jak światło słoneczne i ciepło. Niewielki wzrost tła promieniowania poprawia metabolizm w organizmie, a jego zmniejszenie (promieniowanie zerowe) spowalnia wzrost i rozwój żywych organizmów.

Promieniowanie naturalne jest całkowicie nieszkodliwe dla ludzi, ponieważ ziemskie pole elektromagnetyczne niezawodnie chroni wszystkie żywe istoty przed najbardziej szkodliwymi promieniami. Ale pojawienie się sztucznego promieniowania ma zwiększone obciążenie promieniowaniem na tle promieniowania osoby.

Prawdopodobnie z tego powodu, w epoce "oswojonego atomu", gdy jego energia jest wykorzystywana we wszystkich sferach ludzkiej aktywności społecznej, bardzo wiele osób cierpi na radiofobię. Pojawienie się tego zaburzenia przyczyniło się do wypadku w elektrowniach atomowych w XX wieku, ponieważ zwiększone tło promieniowania powoduje nieodwracalne zmiany w żywym ciele. Ponadto współczesna medycyna jest po prostu nie do pomyślenia bez instrumentalnych metod diagnostycznych, z których rentgen jest jednym z najbardziej poszukiwanych i godnych zaufania.Jak być nowoczesną osobą, która jest dosłownie otoczona promieniowaniem, zarówno naturalnym, jak i sztucznym? Oczywiście obawia się, jak uchronić się przed jej szkodliwymi skutkami. W tym kontekście bardzo istotne jest pytanie, jak często można wykonać zdjęcie rentgenowskie i jak bezpieczne jest takie badanie?

Mit o szkodliwości promieniowania zewnętrznego

Należy zauważyć, że źródłem naturalnego promieniowania może być powietrze, woda, rośliny, gleba, a nawet produkty spożywcze (na przykład banany zawierają naturalny izotop potasu-40). Powodem tego jest promieniowanie słoneczne i energia rozkładu niektórych naturalnych substancji. Naturalne promieniowanie promieniowania jest wszędzie i dosłownie przenika całą przestrzeń wokół nas. Nawet sam człowiek jest źródłem takiego promieniowania, ponieważ składa się on również z substancji zdolnych do promieniowania. W ciele ludzkim znajdują się takie elementy, jak potas-40 i rubid-87, które tworzą osobiste tło promieniowania. Źródłem promieniowania mogą być domy, w których mieszkamy, budynki przemysłowe, materiały budowlane, odzież i artykuły gospodarstwa domowego.Innym źródłem promieniowania, ale już sztucznego pochodzenia, są nowoczesne urządzenia i urządzenia elektroniczne.

Współczesny rozwój nauki i technologii stworzył świat pełen promieniowania. Ale po przeczytaniu tych słów nie bój się. Bardzo często ludzie boją się tego, czego nie rozumieją lub nie wiedzą. Tak, w naszym świecie, oprócz promieniowania naturalnego, w ciągu ostatnich stu lat dodano wiele sztucznego promieniowania:

 • satelity kosmiczne pokrywające dosłownie każdy metr naszej Ziemi;
 • urządzenia gospodarstwa domowego;
 • telefony komórkowe (obawy z nimi związane jeszcze nie zniknęły całkowicie);
 • promieniowanie z sieci "Wi-Fi";
 • komputery osobiste, które są w każdym domu;
 • Inne sieci wykorzystujące fale o różnych zasięgach.

Jednak wszystkie te rodzaje promieniowania istnieją na naszej planecie od wielu milionów lat. I do dziś nikt, nawet najbardziej konspiracyjny spisek, nie był w stanie udowodnić szkody wynikającej z tego rodzaju promieniowania. Ponadto każdego roku ulepszane są wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego i urządzenia elektroniczne, które stają się coraz bardziej bezpieczne. Na przykład monitory komputerowe emitują obecnie o wiele mniej fal niż jakiekolwiek inne osiem lat temu. Ale tutaj promieniowanie radiograficzne jest inną sprawą.Jest to zamknięte źródło promieniowania, które jednak przenika ciało zarówno pacjenta, jak i lekarza rentgenowskiego.

X-ray - co to jest?

Dowiedzmy się, czym są promienie X. Promieniowanie radiograficzne to promieniowanie rentgenowskie, które są krótkimi falami elektromagnetycznymi. Na podstawie promieniowania są czymś pomiędzy promieniowaniem ultrafioletowym a promieniowaniem gamma. Są tak silne, że nawet gęste substancje, takie jak metal, nie wspominając o ludzkim ciele, mogą prześwitywać. Fakt ten pozwala nam oświecić organizm i zobaczyć stan struktur kostnych i narządów wewnętrznych na zdjęciach radiograficznych. Potencjalnie ten rodzaj promieniowania może być niebezpieczny dla zdrowia.

Ponieważ ten rodzaj promieniowania ma właściwość jonizującą, jest zdolny do destabilizacji pracy komórek i wywoływania ich uszkodzeń. W rezultacie może dojść do uszkodzenia struktury DNA, co wpłynie na zdrowie przyszłych pokoleń. Niemniej jednak, promieniowanie rentgenowskie jest wykorzystywane jako narzędzie terapeutyczne i diagnostyczne. Kiedy promieniowanie przechodzi przez komórki ciała, jonizuje atomy i cząsteczki, to jest prowokuje do ich podziału.Dlatego w medycynie stosuję promieniowanie rentgenowskie o niskiej energii, a proces napromieniania obejmuje niewielki przedział czasowy. Z tego powodu nawet często powtarzane badanie radiograficzne jest prawie bezpieczne i nieszkodliwe.

Ponadto różne tkanki i narządy mają indywidualną zdolność pochłaniania promieni rentgenowskich. Wpływa to na skutki uboczne i konsekwencje takich badań, a także na możliwość powtórzenia procedury. Na przykład, gruczoły tarczowe, seksualne i gruczoły sutkowe mają zwiększoną zdolność wchłaniania, a narządy takie jak nerki, pęcherz, płuca i wątroba praktycznie nie cierpią na promieniowanie.

Jak często mogę wykonać zdjęcie rentgenowskie

Dzisiaj wielu ludzi cierpi na radiofobię. Panicznie boją się napromieniowania i, co do zasady, ich obawy nie są bezpodstawne. Dowiedzmy się, jak często można przejść badanie radiograficzne, aby uniknąć negatywnych konsekwencji. Zgodnie z normami medycznymi, dopuszczalna norma napromieniowania promieniami rentgenowskimi występuje raz w roku. Jednak, jak napisaliśmy powyżej, praktyka medyczna poświadcza, że ​​teoretycznie możliwe jest wykonywanie zdjęć rentgenowskich co najmniej dziesięć razy w roku, bez negatywnych konsekwencji i skutków ubocznych. Maszyny rentgenowskie z przeszłości różnią się od teraźniejszości, jak niebo i ziemia.Są całkowicie bezpieczne i nie mają negatywnego wpływu na organizm.

Możesz przeprowadzić badanie tyle razy, ile potrzeba, aby postawić prawidłową diagnozę. Ryzyko nadmiernej ekspozycji może pojawić się tylko wtedy, gdy pacjent otrzymał już dawkę równą 60 mSv (millisieverts) przez jeden rok.

Ponadto częstotliwość zabiegów różni się dla różnych grup pacjentów. Na przykład:

 • praktycznie zdrowi ludzie mogą być badani do celów profilaktycznych raz w roku;
 • Osoby zagrożone (palacze lub osoby pracujące w niebezpiecznych warunkach) powinny być testowane dwa razy w roku;
 • pracownicy instytucji dziecięcych (przedszkoli i szkół), pracujący jako nauczyciele, wychowawcy, pracownicy kuchni, poddawani prześwietleniu rentgenowskiemu dwa razy w roku;
 • pacjenci cierpiący na przewlekłą patologię układu oddechowego mogą poddawać się badaniu radiograficznemu kilka razy w roku lub nawet kilka razy w miesiącu, ponieważ jest to obowiązkowy środek dla nich. W tym przypadku ryzyko napromieniowania promieniami rentgenowskimi jest proporcjonalnie mniejsze niż powikłania i konsekwencje wynikające z nieprawidłowej diagnozy lub nieprawidłowego leczenia.

Procedura może zależeć od kilku czynników, ale jest zalecana wyłącznie przez lekarza. Ponadto lekarz bierze pod uwagę datę ostatniego badania i całkowitą dawkę promieniowania otrzymaną przez pacjenta w ciągu ostatniego roku. Jeśli chodzi o samych lekarzy - radiologów, podejmują środki bezpieczeństwa, które niezawodnie chronią swoje ciało przed ciągłą ekspozycją. Ponadto przechodzą na wcześniejszą emeryturę i mają dłuższe wakacje niż inni profesjonaliści.

Tak więc, podczas badania osoby dorosłej względem zdrowej osoby, przestrzegane są następujące standardy:

 • Badanie rentgenowskie przeprowadza się raz w roku (nie dotyczy to osób pracujących w placówkach dziecięcych i zagrożonych chorobami płuc);
 • większość ludzi przechodzi fluorografię, która ma mniejsze obciążenie promieniowaniem;
 • Promienie rentgenowskie zębów są wykonywane do 5 razy w roku, z efektem kropek na zębach;
 • badanie zatok mózgu jest dozwolone nie częściej niż raz w roku, ponieważ są one blisko mózgu;
 • nie zaleca się wykonywania badań kręgosłupa częściej niż raz w roku.

Przy dobrym zdrowiu zdjęcia rentgenowskie są ważne przez rok. Ponadto, jeśli takie badanie jest konieczne, lekarze biorą pod uwagę wiek pacjenta, jego aktualny stan zdrowia, obecność chronicznych dolegliwości i indywidualne cechy organizmu.

Ile razy mogę zabrać zdjęcie rentgenowskie do dziecka

Niestety, u dzieci często występują urazy wymagające diagnostyki rentgenowskiej. Ponieważ jednak dzieci mają delikatne i wrażliwe organizmy, powinny być chronione przed promieniowaniem.

Bardzo często noworodki są ranne, gdy przechodzą przez kanał rodny. Mają dyslokacje, podwichnięcia, złamania nosa, szczęki i deformacje szkieletu. W tym przypadku, na zdjęciu rentgenowskim, noworodek umieszcza się w specjalnej komorze, która zapobiega przenikaniu promieni (tylko z wyjątkiem tych miejsc, które wymagają badania). W ten sposób dzieci są w pełni chronione przed promieniowaniem bez żadnego ryzyka dla ich zdrowia, a zabieg można przeprowadzić nawet w pierwszym tygodniu po urodzeniu.

Dzieci starsze niż 3-4 lata są chronione przed narażeniem za pomocą specjalnych fartuchów, które są natychmiast noszone przed zabiegiem dla dziecka. Każdy egzamin jest wyznaczany przez pediatrę i jest przeprowadzany tylko za jego zgodą.

Istnieje wiele chorób, gdy radiografia jest po prostu istotna dla diagnozy:

 • choroby płuc, dzieci często chorują na zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli;
 • patologia stomatologiczna;
 • dysplazja stawów biodrowych;
 • ciał obcych w układzie pokarmowym, dzieci bardzo często biorą w usta i połykają małe przedmioty, wkładają je do uszu i nosa, więc w tym przypadku, bez promieniowania X nie może zrobić.

Jak przebiega procedura dla dzieci? Podobnie jak dorośli, ale jedynym problemem jest naprawienie dziecka we właściwej pozycji. Dzieci z natury są bardzo niespokojne i ciekawe, więc nie mogą odpoczywać. W niektórych przypadkach użyj specjalnego urządzenia, które niezawodnie naprawi dziecko w żądanej pozycji.

Odpowiadając więc na kluczowe pytanie, jak często można napromieniować dziecko, możemy powiedzieć, że pożądane jest przeprowadzanie takich badań kilka razy w roku (4-5 razy, jeśli to konieczne). Promieniowanie radiacyjne jest szkodliwe zarówno dla dzieci, jak i młodzieży, jeśli przekracza dopuszczalną normę. Przekroczenie normy może tylko w niektórych przypadkach za zgodą lekarza.Należy zauważyć, że obecnie wszystkie nowoczesne urządzenia mają słabe tło promieniowania, które w rzeczywistości nie ma negatywnego wpływu na organizmy dziecięce.

Dopuszczalne normy ekspozycji

Roczna całkowita dawka promieniowania naturalnego źródła promieniowania dla ludzi wynosi 2-5 mSv. Nie oznacza to jednak, że niemożliwe jest przekroczenie tego wskaźnika. W niektórych przypadkach lepiej jest zdiagnozować i uratować osobę przed komplikacjami niż przestrzegać ustalonej normy. W końcu, czasami szkodliwość promieniowania jest znacznie mniej ważna niż konsekwencje poważnych chorób.

Promieniowanie może gromadzić się w ludzkim ciele, więc nagromadzenie promieniowania jonizującego w całym życiu nie powinno przekraczać 100 - 700 mSv. Dopuszczalna szybkość napromieniowania jest różna, ponieważ mieszkańcy obszarów górskich są narażeni na bardziej intensywne promieniowanie. Są one jednak genetycznie predysponowane do zwiększonego tła promieniowania, bez żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Dawki promieniowania, które osoba otrzymuje podczas napromieniania różnych narządów, można porównać z naturalnymi źródłami promieniowania:

 1. Podczas radiografii klatki piersiowej osoba otrzymuje dawkę ekspozycji około 0,1 mSv. W warunkach naturalnych otrzymuje tę samą dawkę w ciągu dziesięciu dni.
 2. Przy przekazywaniu cyfrowej fluorografii dawka napromieniowania wynosi 0,03-0,06 mSv. W środowisku naturalnym tę dawkę można uzyskać w ciągu trzech lub pięciu dni.
 3. Fluorografia na filmie naraża osobę na promieniowanie w 0,1-0,2 mSv. W warunkach domowych tę dawkę można uzyskać w piętnaście dni.
 4. Podczas badania gruczołów mlecznych (mammografia) organizm otrzymuje dawkę 0,7 mSv, w warunkach naturalnych podobną dawkę można uzyskać w ciągu trzech miesięcy.
 5. Przy wykonywaniu tomografii komputerowej jamy brzusznej i tomografii komputerowej całego organizmu dawka promieniowania wynosi 10 mSv. W warunkach naturalnych otrzymuje się go w ciągu trzech lat.
 6. W badaniu żołądka i jelita cienkiego organizm otrzymuje 8 mSv, w naturalnych warunkach taką dawkę można uzyskać w ciągu trzech lat.
 7. W badaniu jelita grubego napromieniowana dawka wynosi 6 mSv, w naturalnych warunkach jest otrzymywana przez dwa lata.
 8. Otrzymana dawka na rentgenie szkieletu wynosi 1,5 mSv, w warunkach naturalnych może być otrzymana w ciągu sześciu miesięcy.
 9. W badaniu zatok do nosa dawka wynosi 0,5-1 mSv.W warunkach naturalnych osoba otrzymuje tę dawkę przez cztery miesiące.
 10. Podczas radiografii zębów uzyskana dawka wynosi 0,3 mSv, w warunkach naturalnych osoba otrzymuje tę dawkę przez dwa do trzech dni.
 11. Przy określaniu gęstości kości ciało otrzymuje 0,001 mSv, w zwykłym życiu tę dawkę można uzyskać przez kilka godzin.

Można również zauważyć, że podczas lotu samolotem organizm ludzki otrzymuje dawkę 10 μSv (microSivert), która jest podobna do kilku dni napromieniania in vivo.

Czy mogę wykonywać zdjęcia rentgenowskie w czasie ciąży?

Każdy wykwalifikowany specjalista może powiedzieć, że w czasie ciąży należy unikać jakiegokolwiek źródła promieniowania, ponieważ dotyczy ono zdrowia i życia dziecka w łonie matki. Niestety, nawet w tym krytycznym okresie młode matki mogą zachorować i potrzebują badań radiologicznych. Jak być w tej sytuacji? Oczywiście, uratowanie życia matki i poprawa jej stanu zdrowia jest bardzo ważne, ponieważ od niej zależy normalny rozwój przyszłych dzieci, które ona może bezpiecznie wyobrazić i znieść, bez względu na to, jak smutny może to brzmieć.W tej sytuacji zdrowie matki jest najważniejsze i zostanie uratowane. Jednak przy lekkich chorobach i drobne uszkodzenia z radiografii, możesz zrezygnować. Nawet sam doktor nie wyśle ​​kobiety ciężarnej do takiego badania. Możliwe jest zastąpienie promieni rentgenowskich rezonansem magnetycznym, który nie ma znacznego obciążenia promieniowaniem ciała i nie ma żadnych negatywnych konsekwencji.

Jak zmniejszyć negatywny wpływ promieniowania X na organizm

To pytanie jest bardzo istotne dla osób narażonych na częste promieniowanie rentgenowskie. Aby uchronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • regularnie przyjmuj przeciwutleniacze, witaminy i kompleksy mineralne, które mogą wzmacniać organizm;
 • wzmocnij obronę organizmu zrównoważonym i wysokiej jakości żywienia;
 • unikać innych źródeł promieniowania (promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie);
 • chronić organizm przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym z filtrem przeciwsłonecznym;
 • terminowe leczenie chorób przewlekłych i zakaźnych, które osłabiają organizm;
 • Przed i po badaniach radiologicznych konieczne jest spożywanie wielu fermentowanych produktów mlecznych;
 • włączyć do swojej diety gruboziarnisty chleb, płatki owsiane, suszone śliwki;
 • temperować ciało, uprawiać sport i dużo chodzić na świeżym powietrzu.

W rezultacie chcę powiedzieć, że prześwietlenie jest niezbędną i niezbędną metodą nowoczesnej diagnostyki i profilaktyki. W rzeczywistości praktycznie nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia ludzkiego. Jednak tej procedury nie można nazwać użyteczną. Badanie kontrolne należy przeprowadzać tylko wtedy, gdy jest przepisane przez lekarza i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Loading...