Manualna terapia szyi

Terapia manualna szyi jest skuteczną metodą leczenia osteochondrozy szyjnej, która polega na mechanicznym działaniu na tkankę mięśniową i kręgi górnej części grzbietu. Metodę stosuje się w przypadku nieprawidłowości w kręgach szyjnych i stawach oraz w przypadku blokady czynnościowej, która występuje w wyniku obrzęku lub skurczy mięśni.

Manipulacja stymuluje procesy normalizacji mające na celu wyrównanie kręgów względem siebie. Przed rozpoczęciem procedury należy ustalić diagnozę kliniczną, która obejmuje rodzaj odchylenia funkcji kręgosłupa i pomaga określić ewentualne przeciwwskazania. Diagnoza pokazuje dokładny obszar zaburzeń ruchowych, który przyczynia się do skutecznego leczenia.

Wskazania do stosowania

Częstotliwość sesji ustala lekarz. Zwykle zabieg powtarza się 2 razy w tygodniu, ale jeśli kręgosłup jest dobrze tolerowany przez terapię manualną - można to zrobić codziennie.

Czas trwania kursu wynosi od 2-3 tygodni do 2-3 miesięcy i zależy od przebiegu choroby i osobistych cech organizmu osoby leczącej.

Przechodząc do sesji, powinieneś sobie wyobrazić,że takiej terapii manualnej jak zabiegom mogą towarzyszyć bolesne przyjęcia, zwłaszcza takie, jak się wydaje, rozpoczynające leczenie. Jeśli w przypadku braku przeciwwskazań podczas zdarzenia, pacjent odczuwa zbyt duży ból, a po tym, jak manipulacje nie są wystarczająco silne, aby wstać, należy pilnie zmienić lekarza lub omówić z obecnym specjalistą wszystkie obecne bolesne odczucia.

Konsekwencje i komplikacje

Ryzyko pogorszenia choroby jest elementem każdego leczenia, ale jest ono minimalne, jeśli terapia jest wykonywana przez specjalistę zgodnie z przeciwwskazaniami i swoistością choroby. Lekarz jest zobowiązany doskonale znać swoją pracę, ponieważ nawet mały błąd może zranić pacjenta. Niewłaściwe wykonanie procedur może spowodować szereg takich zmian, ale nie korzystne, ale negatywne:

  • Złamanie kręgów szyjnych;
  • Zespół nadmiernej ruchomości stawów;
  • Uszkodzenie mięśni i więzadeł;
  • Uraz przepukliny międzykręgowej;
  • Przemieszczenie lub blok kręgów;
  • Udar niedokrwienny;
  • Naruszenie krążenia krwi lub krwawienie.
  • To interesujące: joga na szyję

Zdając sobie sprawę z możliwego uszkodzenia ciała, należy z należytą starannością wybrać lekarza, który nie boi się powierzyć swojego zdrowia. Konieczne jest zapewnienie specjalistycznego wykształcenia i skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym na temat racjonalności wykonywania terapii manualnej. Dzisiejsza medycyna nie daje jasnego wyjaśnienia korzyści i szkód wynikających z tej metody. Terapia manualna nie jest panaceum, tylko zmniejsza wyrażone objawy choroby, w tym ból. Każdy, kto może znaleźć dobrego specjalistę i ukończyć kurs leczenia z ulepszeniami ciała, o krok bliżej jego powrotu do zdrowia.

Obejrzyj wideo: Terapia Manualna - Osteopatyczne manipulacje krótkodźwigniowe HVLA #41 FizjoTerapia HD