Kompleksowe ćwiczenia dla szyi Bubnovsky

Styl życia współczesnego człowieka wywołuje częste choroby układu kostno-stawowego, a mianowicie osteochondrozy szyjnej. Aby usunąć stan zapalny w odcinku szyjnym, potrzeba wiele czasu i różnych metod terapeutycznych - masażu, procedur sprzętowych, medycyny, gimnastyki. Wielu specjalistów w celu przywrócenia normalnego funkcjonowania kręgosłupa zaleca pacjentom wykonywanie ćwiczeń dla Bubnovsky'ego z przewlekłą osteochondrozą szyjki macicy.

Osteochondroza szyjki macicy z roku na rok staje się coraz młodsza, coraz więcej młodych ludzi zwraca się o pomoc medyczną. W celach terapeutycznych lub profilaktycznych można zastosować technikę Dr Bubnovsky'ego, którego zasada leczenia opiera się na ruchu. Ćwiczenie można wykonać samodzielnie w domu, nawet z przepukliną kręgosłupa, oglądając wideo. Ale lepiej skonsultować się z lekarzem.

Warunki wstępne i objawy wystąpienia choroby

Miejsce pracy bardzo często zakłada dłuższy pobyt w pozycji siedzącej, w wyniku czego mięśnie się nie poruszają, a stany limfy i krążenia krwi pozostają w stagnacji.Częste skurcze szyjki macicy zwiększają obciążenie dysków międzykręgowych, naruszając ich integralność i elastyczność. Spowodowane pojawieniem się osteochondrozy szyjnej może również:

 • zaburzenia hormonalne;
 • reumatyzm;
 • przechłodzenie;
 • uraz kręgosłupa.

W wyniku zmian w kręgosłupie nerwy i naczynia krwionośne w okolicy szyjnej są zablokowane. W zaawansowanych stadiach, gdy nie było odpowiedniego leczenia osteochondrozy szyjnej, utrzymujący się skurcz naczyń może prowadzić do uszkodzenia mózgu.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej czynniki, dr Bubnovsky opracował skuteczne ćwiczenia na szyi. Takie ładowanie metodą systemową usuwa skurcz i sprawia, że ​​kręgi są ruchome. Ale w leczeniu osteochondrozy według Bubnovsky'ego konieczne jest prawidłowe zidentyfikowanie strefy problemowej i postawienie właściwej diagnozy. Tylko specjalista może to zrobić, a pacjenci powinni wiedzieć, jakie objawy mogą wywołać lekarz.

W osteochondrozy odcinka szyjnego kręgosłupa główne objawy to:

 • migreny i bóle głowy;
 • mrowienie w dłoniach i stopach;
 • drętwienie kończyn;
 • częste zawroty głowy;
 • szczypanie lub wyjście z kręgu;
 • ograniczenie aktywności fizycznej.

Ale główne objawy dla szyjny osteochondroza jest bólem szyi, potylicą, która może przedostać się do ramienia lub barku i nasilać się nawet przy niewielkim obciążeniu.

Jeśli pacjent odczuwa ostry ból, wówczas leczenie w domu jest przeciwwskazane. Lepiej skonsultować się ze specjalistą po raz kolejny i odmówić wykonania ćwiczeń. W takim przypadku pacjent musi najpierw być leczony lekami, a technika Bubnovsky'ego pomoże na etapie remisji. Użyteczne są również ćwiczenia na osteochondrozy klatki piersiowej.

Jaka jest esencja gimnastyki Bubnovsky'ego?

Głównym celem leczenia według systemu Bubnowskiego jest wzmocnienie mięśni wydziału szyjnego i przywrócenie funkcji aparatu więzadłowego. Gimnastyka osteochondrozy szyjnej według Bubnovsky'ego, pod warunkiem regularnej i sumiennej realizacji zestawu ćwiczeń, pozwala uzyskać następujące wyniki:

 1. Redukcja i późniejsze usunięcie bólu.
 2. Usunięcie skurczu mięśni szyi.
 3. Przywrócenie prawidłowego krążenia i przepływu limfy w tkankach.
 4. Zmniejszenie obciążenia kręgosłupa.
 5. Redukcja i stabilizacja zmian dystroficznych w tkankach kostnych i chrzęstnych.
 6. Poprawa stanu i zwiększenie metabolizmu w stanach zapalnych tkanek.
 7. Poprawa jakości życia.

Główną różnicą między ćwiczeniami terapeutycznymi a zwykłymi ćwiczeniami jest indywidualny dobór zestawu ćwiczeń dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę cechy jego choroby. Ponadto technika ta pozwala na wykorzystanie i wzmocnienie głębokiej tkanki mięśniowej.

Aby jeszcze szybciej wyleczyć osteochondroza szyjki macicy, dr Bubnovsky opracował specjalny symulator, jednak można go przeprowadzić tylko pod nadzorem lekarza.

Przygotowanie do treningu medycznego

Ten trening nie wymaga specjalnego treningu dla gimnastyki terapeutycznej. Jednak lekarz podaje kilka wskazówek, które poprawią skuteczność treningu:

 1. Najpierw musisz rozciągnąć mięśnie karku i stawów lub sprawić, że głowa będzie pochylać się w górę iw dół, w prawo iw lewo.
 2. Przed ładowaniem nie jest zbyteczne wzięcie ciepłego, relaksującego prysznica w celu zwiększenia przepływu krwi w tkankach szyi.
 3. Po zakończeniu ładowania zaleca się łatwe rozciągnięcie, aby zmniejszyć ból następnego dnia rano.
 4. Poprawia skuteczność i przybliżenie wyniku pływania po zakończeniu skomplikowanych ćwiczeń.
 5. Poranne spacery na świeżym powietrzu wzbogacają mięśnie karku w stan zapalny tlenu, wzmacniając ich regenerację.

Leczenie według metody Bubnowskiego przepisuje lekarz po zbadaniu pacjenta. Zalecenia specjalisty powinny być ściśle przestrzegane, ponieważ kręgosłup szyjny jest najsłabszym punktem w kręgosłupie. Po zakończeniu badania terapeuta diagnozuje, identyfikuje ognisko stanu zapalnego i określa liczbę ćwiczeń, a także czas trwania leczenia. Czasami może być wymagane zintegrowane podejście z użyciem leków.

7 ćwiczeń Bubnovsky dla działu szyjki macicy

Kompleksowe ćwiczenia dla Bubnovsky - specjalnej gimnastyki, opartej na zasadach kinezyterapii i terapii ruchów. To ćwiczenie aktywuje wszystkie systemy ciała, aby pozbyć się zapalenia kręgosłupa.

Aby wyleczyć osteochondroza szyjki macicy i przywrócić stan kręgów, należy regularnie wykonywać 7 prostych ćwiczeń:

 • skinąć głową (20-30 razy);
 • pochylenia głowy w bok, aż do bólu (20-30 razy);
 • obrót głowy (15-20 razy);
 • dotykając podbródka z głową pochyloną do przodu (20-30 razy);
 • podnoszenie ramion (20-30 razy);
 • rozciąganie i wciąganie podbródka (20-30 razy);
 • w pozycji siedzącej z ugiętymi kolanami, musisz obniżyć głowę i dotknąć kolan podbródkiem (co najmniej 30 sekund).

Odpoczywaj przez 30 sekund między ćwiczeniami. Przeanalizujemy każde ćwiczenie bardziej szczegółowo.

W fazie remisji choroby, terapeutyczne gimnastyka zgodnie z systemem Dr. Bubnovsky'ego:

 1. Sprężyna jest wykonana w pozycji stojącej z rękami w dół wzdłuż tułowia. Głowa powinna być powoli przechylona do przodu i trzymana w tej pozycji przez kilka sekund. Następnie głowa odchyla się, dzięki czemu podbródek unosi się i zamiera na kilka sekund. Następnie wróć do pozycji wyjściowej.
 2. Omówienie - pozycja, podobnie jak w ćwiczeniu opisanym powyżej. Głowę należy obrócić w prawo i pozostać w tej pozycji przez kilka sekund, a następnie skręcić w lewo i pozostać ponownie przez taki sam okres czasu. Powtórz trzy razy.
 3. Metronom jest tą samą pozycją ciała. Głowę należy przechylić do prawego ramienia i trzymać w tej pozycji przez 30 sekund (w tym przypadkuKiedy ćwiczeniu towarzyszą bolesne odczucia lub trudności w okolicy szyjki macicy, czas na pierwsze kilka sesji powinien być nieco zmniejszony). Głowa powraca do swojej pierwotnej pozycji. Następnie ćwiczenie powtarza się również po lewej stronie. Liczba stoków jest 6 razy w każdym kierunku.
 4. Gęś - pozycja, stojące ręce znajdują się na pasku. Podbródek ustawia się równolegle do podłogi i rozciąga się do przodu. głowa obraca się i podbródek należy umieścić na ramieniu, tułów również musi być lekko obrócony, z powodu tego, co może lekko przeszkadzać kręgosłupa, pozostawać w tej pozycji przez 30-60 sekund. powtórzenia są wykonywane 6 razy z każdej strony.
 5. Czapla - ćwiczenia wykonywane są siedząc na krześle, głowa jest prosta, dłonie pokryte są dłońmi kolan. Następnie ramiona są wyprostowane i wycofane (podobnie jak rybak pokazuje wielkość złowionej ryby), a jednocześnie głowa powinna zostać odrzucona. Następnie weź pozycję wyjściową. Kiedy przepuklina kręgosłupa w okolicy szyjnej może pojawić się ból. To ćwiczenie należy wykonać powoli.
 6. Złożony widok jest także pozycją ciała, tak jak w ćwiczeniu opisanym powyżej.Głowica musi być zwrócona w prawo, jednocześnie kładąc lewą dłoń na prawym ramieniu, tak aby łokieć był równoległy do ​​podłogi. Prawo powinno pozostać nieruchome na kolanie. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz to samo w drugim kierunku. Jeśli rozpoczyna się osteochondroza w odcinku szyjnym, słychać specyficzny dźwięk w kręgosłupie.
 7. Fakir - ćwiczenia wykonywane są siedząc na krześle, ręce muszą być uniesione nad głową i lekko zgięte, głowa w tym momencie, aby odwrócić się do zatrzymania na bok i przytrzymać w tej pozycji, po czym obrócić głowę w przeciwnym kierunku i ponownie zatrzymać. Kiedy przepuklina w okolicy szyjnej może wydawać się przejściowy dyskomfort.

W przypadku zaostrzenia podczas przewlekłego przebiegu osteochondrozy i konieczności wykonania kompleksu terapeutycznego ćwiczenia są wykonywane powoli i płynnie, zachowując jak najmniejszą amplitudę. W przypadku ostrego bólu należy przerwać wszelkie działania i skontaktować się ze specjalistą w celu zbadania i korekty leczenia.

Regularne ćwiczenia i właściwe wykonywanie każdego ćwiczenia gimastiki Dr Bubnovsky pomoże szybko pozbyć się problemów w oddziale szyjki macicy i wyleczy osteochondroza.