Jak uniknąć operacji przepukliny. Porady osteopatii i rehabilitologa

Przepuklina - migracja lub, innymi słowy, występ zawartości jądra miażdżystego w kierunku kanału kręgowego. Kręgosłup składa się z segmentów. Kręgów segment - dwa kręgi i płyty między nimi, wraz ze statkami, nerwów, mięśni i więzadeł otaczających kręgi. Dysk pomiędzy kręgami jest tkanką chrzęstną lub rdzewiejącym rdzeniem w skorupie.

Aby lepiej zrozumieć, czym jest krążek międzykręgowy, wyobraź sobie szklisty cukierek z galaretką w środku. Spróbuj wycisnąć ten cukierek. Najpierw się odkształca, a potem pęka i galaretka wychodzi. Bardzo podobne do powstawania przepukliny kręgosłupa.

Jak powstaje przepuklina

Początkiem powstawania przepukliny jest wysunięcie. Jest to pęknięcie więzadła pierścienia z dwóch kręgów i wysunięcie dysku w kierunku kanału kręgowego. Ponadto, pierścień wiążący jest zerwany i rozdarty, a wyjście z boku kanału kręgowego zawartości rdzenia miażdżystego. Powstaje przepuklina (ryc. 1)

Przepuklina może być położona pośrodku lub blisko środka kręgu. Jeśli środkowa przepuklina jest mała i znajduje się pod trzecim kręgiem lędźwiowym, to klinicznie nie jest niebezpieczna.Ponieważ poniżej drugiego kręgu lędźwiowego rdzenia kręgowego i nerwów prezentowane kucyk jest gdzie „uciec” od przepukliny. Dzieje się tak, jeśli kanał kręgowy jest szeroki. Niestety, u niektórych pacjentów jest ona wrodzona. I wtedy nawet mała przepuklina może dawać objawy neurologiczne.

Ryc. 1

Niż przepuklina poprzeczna jest niebezpieczna

Najgroźniejsza jest przepuklina pachwinowa lub boczna, która zwęża kanał kręgosłupa bocznego (ryc. 2). W kanale tym znajdują się nerwy rdzeniowe, odpowiadające poziomowi segmentu ruchu i wrażliwości różnych części ciała. Poprzez kręgów lędźwiowych, na przykład, są nerwy zapewniają wnętrzności, zapalenie narządów miednicy mniejszej i, oczywiście, kończyn dolnych.

Ryc. 2

Kanał boczny powstaje w wyniku poprzecznych procesów sąsiednich kręgów. Od wewnątrz jest wyłożony pęczkami. Na zewnątrz chwytają go najgłębsze i najkrótsze mięśnie. Nazywają się autochtonami. Jeśli te mięśnie i więzadła są słabe i odcinka kręgowego jest duże obciążenie, niestabilność boczny kanał prowadzi do odkształcenia i pęknięcia krążka i powstawania przepukliny.

Co więcej, jeśli słabe mięśnie i więzadła są ciągle nadmiernie napięte, wtedy stają się one zapalne i puchną. Wtedy nerw może być ściskany nie przez przepuklinę, ale przez obrzęk tego obszaru, pokazując kliniczny obraz przepukliny. Zdarza się, że istnieje obraz przepukliny na MRI, a neurochirurgi nie znajdują go w operacji. W tym segmencie kręgów wykrywany jest tylko wyraźny obrzęk tkanek lub stan zapalny. Okazuje się, że bezskutecznie.

W których częściach kręgosłupa przepuklina występuje częściej

Przepukliny powstają w najbardziej ruchliwych częściach - regionie szyjnym. Najczęściej - w środkowym odcinku szyjnym, w odcinku piersiowo-lędźwiowym - jest to przepuklina na poziomie pierwszego i drugiego odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Przepukliny pomiędzy czwartym, piątym kręgiem lędźwiowym i pierwszym kręgiem krzyżowym są najczęstsze. Kręgi te obciążają całe obciążenie osiowe kręgosłupa.

Jaka jest przyczyna choroby?

Najważniejsze, co chciałbym wyjaśnić: przepuklina nie jest chorobą, od której cierpi ten pacjent. Przepuklina jest konsekwencją globalnego zaburzenia biomechaniki kręgosłupa. Nie zgadzam się z opinią w kręgach medycznych, że przepuklina nie jest konsekwencją nadwagi i wielokrotnej mikrourazy kręgosłupa w ciągu życia.Przepuklina jest następstwem niewłaściwego sposobu życia, naruszenia algorytmu ruchu ciała, niepowodzenia jego kompensacji.

Przepukliny kręgosłupa często występują u szczupłych, szczupłych ludzi. W wyniku biomechaniki kręgosłupa cierpi autochtoniczna muskulatura. Jak już powiedzieliśmy, jeśli mięśnie i więzadła są słabe, zasmarkane, wówczas nadmierna ruchliwość powstaje w tych lub innych segmentach kręgów.

Doktor-rehabilitolog I.Yudina:
Dam obraz dla lepszego zrozumienia struktury kręgosłupa. Struktura aparatu więzadłowego, który utrzymuje kręgosłup, kierunek jego włókien jest bardzo podobny do wieży Szuchowa.

Jeśli więzadła nie są napięte, "wystają" w różnych kierunkach, ramka kręgosłupa słabnie. A potem dostajemy wieżę w Pizie.

Jak przebiega biomechanika kręgosłupa?

Są tu dwa aspekty:

  • Osoba może mieć genetycznie "słaby", więzadłowy aparat predysponowany do rozciągania.
  • Drugi wiąże się z jasno określonym charakterem zadania każdego działu kręgosłupa, każdego kręgu.

Na przykład odcinek szyjny jest najbardziej mobilny. To sprawia, że ​​zbocza po bokach, tam i z powrotem, obrót. Oddział klatki piersiowej jest bardziej sztywny, ale ma te same funkcje.Co więcej, jednym z jego najważniejszych zadań jest skręcanie ciała po bokach. Skręcenie kończy się na poziomie trzeciego kręgu lędźwiowego

Dolny odcinek lędźwiowy sprawia, że ​​skarpy są skierowane do przodu, do tyłu i na boki. To nie powinno się obracać. W strukturze przypomina most wiszący.

Naprawiony sposób życia, nadmiar odpowiedzialności prowadzi do unieruchomienia, skamieniałości w pierwszej kolejności w odcinku piersiowym kręgosłupa. Traci umiejętność przekręcania. A następnie funkcja ta jest podejmowana na szyi i talii i zaczynają się obracać zamiast klatki piersiowej, w wyniku - stają się hipermobile, stają się słabe.

Jak sprawdzić biomechanikę kręgosłupa

Jeśli chcesz sprawdzić poprawność biomechaniki kręgosłupa twoich przyjaciół i krewnych, po prostu zadzwoń do nich, gdy siedzą lub stoją tyłem do ciebie. Zwykle mimowolna reakcja na zakręt wygląda tak: obracanie głowy kosztem szyi, a następnie obracanie ramion i ciała do talii. Jeśli dana osoba musi skręcać sobie kark, co jest bardziej typowe dla kobiet lub zwijać się w dolnej części pleców, a jeszcze bardziej natychmiast obrócić całe ciało, tak często robią to mężczyźni - to wskazuje na niepoprawny stereotyp mięśni.

Lekarz osteopatyczny M.Kolinsky:
Dlatego żartujemy z pacjentami, a humor jest bardzo pomocny w leczeniu.Ponieważ szyja boli u odpowiedzialnych kobiet, a talia jest w odpowiedzialnych mężczyznach.

Jaki jest powód naruszenia stereotypu motorycznego?

Każde naruszenie nierównowagi posturalnej, czyli równowaga ciała stojącego pod wpływem siły grawitacji ziemi, prowadzi do problemów kręgosłupa.

Co jest ustanowione w dzieciństwie

Zacznijmy od wczesnego dzieciństwa. Współczesne badania neurologów i obserwacje osteopatów pokazują, że prawie połowa obrażeń jest niewykryta. Dziecko ma bardzo wysoki poziom adaptacji. Ale twarda materia, kości czaszki ustawiają się niepoprawnie i dostosowują kręgosłup i całe ciało. Szeroko otwarte dolne żebra, żołądek żaby, splątanie klatki piersiowej, tworzące nieprawidłową okluzję są oznakami nierozpoznanego urazu porodowego.

Dziecko początkowo ukształtowało zły stereotyp silnika. Niepoprawnie przewraca się, niewłaściwie siada i, oczywiście, zaczyna iść źle. Może to prowadzić do naruszenia postawy, a nawet do rozwoju skoliozy.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Dlatego, aby zapewnić dziecku zdrowy kręgosłup, konieczne jest przynajmniej profilaktyczne wykazanie jego osteopatii i, jeśli to konieczne, poddanie się kuracji.

Kompletna rekonstrukcja stereotypu motorycznego zapewnia również gimnastykę refleksyjną metodą Vojty. Aby naprawić prawidłowy ruch i wyrównać łańcuchy mięśni pomaga masaż i ćwiczenia.

Co wpływa na ruchomość kręgosłupa u dorosłych

Ciąża, zwłaszcza duży owoc. Występuje osłabienie przedniej ściany brzucha, poprzeczne mięśnie brzucha, pośladki. Miednica ostro pochyla się do przodu. Wszystko to wpływa na autochtoniczną muskulaturę, która wspiera stabilność kręgosłupa. Rezultatem jest występ lub przepuklina okolicy lędźwiowej. Dlatego lekarze stale powtarzają o potrzebie pełnej rehabilitacji po porodzie.

Każde naruszenie funkcji przewodu żołądkowo-jelitowego, na przykład zapalenie okrężnicy, wpływa na mięśnie kręgosłupa, pogarszając jego ruchliwość. Równie ważne są przeniesione operacje kawitacyjne - usunięcie pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego, cięcia cesarskiego i tak dalej. Wewnętrzne zrosty napinają mięśnie tylnej powierzchni ciała, a blizny na przedniej ścianie brzucha - zmieniają przednie łańcuchy mięśniowe.Wynik - unieruchomienie poszczególnych odcinków kręgosłupa, nadmiernej ruchomości wyrównawczego swoich innych działów. Pacjenci często zastanawiają się: doszedłem do osteopatii z bólem pleców, a on leczy mój żołądek.

Co do przepukliny kręgosłupa szyjnego, ich przyczyną może być taki sam jak w przypadku urządzenia, w tym obszarze, na przykład - w tarczycy. Wystarczy, aby zakłócenia ruchu kręgosłupa szyjnego wywołuje powszechne w dzisiejszych czasach kręgów szyjnych. Bruksizm - chroniczny stres system nie tylko dentystyczne prowadzą do bólów głowy, a także przyczynia się do tworzenia się występów i przepuklin, a w konsekwencji, zespołu bólowego. Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, a także zmienić ruch kręgosłupa szyjnego.

Komentarz do lekarza osteopatycznego:
Dlatego też, gdy pacjent przychodzi do nas, nie spiesz się w leczeniu przepukliny, a badania całego ciała w poszukiwaniu swojej prawdziwej przyczyny.

Objawy kliniczne przepukliny kręgosłupa

Ból pleców ma ogromną liczbę powodów. Bolesny, bolący ból nie jest związany z przepukliną. Ponadto przepuklina może być cicho przez długi czas i być „szansa znajdzie” podczas badań rentgenowskich. Klasycznym objawem przepukliny kręgosłupa - ucisk nerwu pochodzące z segmentu rdzenia, w których jest obecna.

1 W pierwszym etapie ostry ból pojawia się w części ciała, którą nerw dostarcza. W przypadku przepukliny szyjnej - to ostry ból w mięśniach ramienia. Dla lędźwi - w nogę, udo, podudzie, stopę.

2 W drugim etapie, co jest bardziej niebezpieczne z powodu jego konsekwencji, jest to pojawienie się deficytu neurologicznego. Zaczyna się spadek lub, przeciwnie, wzrost wrażliwości skóry. Pacjent stopniowo przestaje odczuwać nogę lub ramię. W kończynie występuje drętwienie i osłabienie. Pacjent nie może stać na palcach, na pięcie. Możliwe zakłócenia funkcji narządów miednicy: zaparcia, naruszenie oddawania moczu.

Kiedy operacja jest konieczna

Istnieją wyraźne wskazania do chirurgicznego leczenia przepukliny kręgosłupa. Jest to wzrost deficytu neurologicznego, na przykład drętwienie i zmniejszona ruchliwość kończyny. Jeśli objawy pojawiają się nagle i nagle z już zdiagnozowaną przepukliną, operację należy wykonać w ciągu 24 godzin, a najlepiej w ciągu 6 godzin od pojawienia się objawu.

Ważne!
Zespół bólu nie jest wskazaniem do zabiegu chirurgicznego, a powoli postępujący deficyt neurologiczny nie jest wskazaniem do zabiegu chirurgicznego.

Sama operacja nie eliminuje przyczyny choroby, ale tylko pozwala nie stracić funkcji narządu. Globalne zaburzenie biomechaniki kręgosłupa pozostaje.Dlatego po operacji na kręgosłupie pacjent potrzebuje dobrej rehabilitacji.

Jak uniknąć leczenia chirurgicznego

Nie gwałtowne trakcji, lokalne kręgi fizjoterapia, żadne zastrzyki do rzekomego worka przepukliny - nie leczyć przepuklinę. Żadna tkanina nie lubi zbędnych nakłuć. Miejscowe iniekcje tylko zwiększają proces adhezji i zmiany bliznowate.
Potrzebne jest zintegrowane podejście, w tym wspólne leczenie pacjenta przez kilku specjalistów.

1 W pierwszym etapie pacjent jest obsługiwany przez osteopatę. Jego zadaniem jest znaleźć przyczyny braku równowagi ciała. Na przykład, aby pracować z kolcami po operacji, aby zminimalizować napięcie blizn. Z zaparciami aktywuj przewód pokarmowy. Przepuklina odcinka lędźwiowo-krzyżowego - zwiększa ruchomość i ruchliwość narządów miednicy. Przepukliny w szyi mogą wymagać ostrożnego obchodzenia się z czaszką i uzębieniem. Po usunięciu przyczyn nierównowagi lokalnych koniecznie przeprowadzić globalny równoważenia kręgosłup, jak i autonomicznego układu nerwowego - główny mediator z bólu.

2 Po przebiegu inicjatywy osteopatycznego leczenia idzie do lekarza, fizykoterapii i masażu.Praca z pacjentem z przepukliną to cała sztuka. Typowa rekomendacja lekarzy na przepuklinę - gorset mięśniowy pompy. Ale pacjent do pacjenta jest inny. Wielu pacjentów już znajduje się w mięśniowym napięciu napiętych, spazmatycznych mięśni. Pod tym zbrojem gorset leży słaba wewnętrzna muskulatura kręgosłupa, która trzyma ciało z całej siły, aby przeciwdziałać grawitacji. Naszym zadaniem jest właściwie zbudować łańcuchy mięśniowe. Naucz pacjent świadomie włączać odpowiednie grupy mięśniowe, używaj oddychania jako czynnika relaksacyjnego.

Wideo
Przegląd pacjenta po kompleksowym leczeniu z lekarzem osteopatycznym.

Ile sesji osteopatycznych jest potrzebnych do złagodzenia stanu?

Zwykle wystarczy 1-5 technik stabilizacji stanu. Przerwa między dawkami powinna wynosić co najmniej 5 dni. Ponieważ leczenie osteopatyczne jest bardzo głębokim procesem dostosowania ciała do samoregulacji, ostrzegamy, że w ciągu 48 godzin ciało zostaje zrównoważone jako całość. I w tym czasie stan może się nieco pogorszyć.

Klasycznie poprawa zaczyna się w dniu 5. Po kursie w przyszłości zalecamy wizyty raz w miesiącu, a następnie co 3 miesiące. A w przyszłości - raz w roku.Pod warunkiem, że pacjent aktywnie wykorzystuje zintegrowane podejście. I aktywnie pracuje nad swoim zdrowiem.

Ile lekarstw potrzebujesz z lekarzem?

Jeśli zostanie stwierdzona przepuklina - osoba będzie musiała wykonywać odpowiednią aktywność fizyczną przez całe życie. Pod warunkiem, że chce mieć dobrą jakość życia. Zadaniem lekarza jest nauczyć pacjenta odczuwania jego ciała, prawidłowego budowania łańcuchów mięśniowych, aby zacząć cieszyć się ruchami ciała. A następnie osoba wybiera to, co lubi: kolonetyki, pilates, joga, fitness. Ale jednocześnie zna cechy swojego ciała i stawia "czerwone flagi" podczas swoich ulubionych zajęć. Np. Przy pochylaniu nie zwiększaj ciśnienia w klatce piersiowej. I z przepuklinami oddziału szyjki macicy - joga jest dozwolona, ​​ale nie należy podchodzić do słupków na głowie i "brzozy" bardzo ostrożnie. Na siłowni sam pacjent wybiera niezbędne symulatory i wprowadza poprawne akcenty w ćwiczeniach krwawienia.

Uważaj na swoje ciało, słuchaj, ładuj to rozsądnie, odpoczywaj i bądź zdrowy.

O artykule
Artykuł pochodzi z Kliniki Jakości Życia. Oczekuje się, że zostaniesz poproszony o konsultację i leczenie.

Tel. +7 495 143-0-144. Witryna: //qualis-vita.ru/