Dlaczego u mężczyzn występują powikłania przepuklin pachwinowych?

Występ otrzewnej do jamy kanału pachwinowego następuje stopniowo i nie towarzyszą jej silne odczucia bólowe. Dlatego wielu pacjentów zwraca się do lekarza na późnym etapie choroby. Powikłania przepuklin pachwinowych u mężczyzn rozpoznano w 12-25% przypadków. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Krytyczny stan może wystąpić u danej osoby w dowolnym momencie. Może to być spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, urazem, infekcją, przejadaniem, kaszlem lub zaparciami.

Krytyczny stan z przepukliną pachwinową może wywołać fizyczne przeciążenie.

Komplikacje

W przypadku przepukliny pętle jelitowe, które wypadły, nadal pełnią swoje funkcje. Jeśli ruch stolca i masy pokarmowej przez jelita odbywa się w normalnym trybie, osoba nie może przeszkadzać w niczym, nawet jeśli przepuklina jest duża. Zagrożenie powstaje, gdy praca jelit jest utrudniona lub powstaje w nim patologiczny proces.

Zapalenie

Jeśli worki przepuklinowe lub ich zawartość powoduje reakcję zapalną, zdiagnozowane jest zapalenie przepuklinowe. Proces zapalny często rozciąga się do worka przepuklinowego z jelita lub z otrzewnej.Główną przyczyną zapalenia jest dodatek. Znajduje się w worku przepuklinowym u 4% pacjentów. Jeśli wyrostek robaczkowy jest w stanie zapalnym, rozwija się przepuklinowe zapalenie wyrostka robaczkowego. Pacjentowi z gruźlicą otrzewnej może rozwinąć się gruźlica worka przepuklinowego.

Proces zapalny czasami rozciąga się na przepuklinę z powierzchni skóry, jeśli występuje na niej egzema.

Proces zapalny czasami rozciąga się na przepuklinową wypukłość z powierzchni skóry, jeśli ma otarcia, zakaźne zmiany chorobowe lub egzemę. Zapalenie zatokowe często rozwija się nagle, powodując ostry ból, gorączkę i wymioty. Czasami proces zapalny ma powolny chroniczny charakter.

Naruszenie

Najczęstszym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest naruszenie narządów wewnętrznych. Naruszenie to stan, w którym jelito ściśnięte jest przez ściany kanału pachwinowego. W 68% przypadków dochodzi do naruszenia jelita cienkiego. Nieco mniej skompresowane duże sieci i kątnica. Z powodu naruszenia w jelicie, chyme gromadzi się i dopływ krwi jest osłabiony. Jeśli macica, która znajduje się w worku przepuklinowym, zostanie zaciśnięta, rozwija się ostre zapalenie wyrostka robaczkowego.

Jeśli mężczyzna nie uzyska pomocy medycznej na czas, rozwija zapalenie otrzewnej (zapalenie otrzewnej).

Naruszenie przepukliny powstaje z powodu gwałtownego skurczu mięśni lub przelewania się pętli jelit z miazgą. Głównym objawem powikłań jest ostry ból. W ciężkich przypadkach pacjent wykazuje objawy zespołu zatrucia. Zmniejszone ciśnienie krwi, występuje tachykardia (szybkie bicie serca) i odwodnienie.

Z powodu braku dopływu krwi w tkankach worka przepuklinowego i jego zawartości, rozwija się martwica. Na etapie martwicy uszkodzonego narządu pacjent może odczuwać ulgę z powodu zmniejszenia bólu. Jeśli mężczyzna nie uzyska pomocy medycznej na czas, rozwija zapalenie otrzewnej (zapalenie otrzewnej). Martwica tkanek prowadzi do powstania dziury w zatykanie jelita. Przez nią do jamy żołądka wylewa się zawartość jelita. Ten warunek jest śmiertelny.

Obrażenia

Przepuklinę worka przepuklinowego można uszkodzić w wyniku urazu, łatwo można wykryć otwarte urazowe przepukliny.

Otwarte urazowe uszkodzenie przepukliny jest łatwo wykrywane.

Pacjent zostaje zatrzymany przez krwawienie, usuwa uszkodzoną tkankę i przywraca integralność przewodu jelitowego.

Uraz zamknięty nie zawsze jest wykrywany w czasie. Natychmiast po urazie pacjenci często czują się zadowalająco, dlatego nie należy konsultować się z lekarzem. Uraz przepukliny może prowadzić do zakrzepicy, uszkodzenia naczyń krwionośnych i jelit. Ze względu na przedwczesne leczenie lekarza, pacjenci często rozwijają zapalenie otrzewnej.

Nieodwracalność

Przenikanie pętli jelitowych do kanału pachwinowego jest spowodowane słabością tkanek kanału pachwinowego. Ponieważ u mężczyzn jest szerszy niż u kobiet, choroba jest diagnozowana częściej. Opuszczone narządy wewnętrzne pacjentów mogą kierować niezależnie. Czasami pętle jelit powracają do jamy brzusznej bez pomocy człowieka.

Jeśli przepuklina pachwinowa nie wyzdrowieje przez dłuższy czas, może stać się nieodwracalna.

Nieodwracalną przepuklinę rozpoznaje się, gdy tkanki jamy przepuklinowej łączą się z pętlami jelitowymi. Taka przepuklina rzadko powoduje dyskomfort u osoby.

Niedrożność jelit

Niedrożność jelit odnosi się do stanu, w którym ruch macierzy jest przerwany lub całkowicie zatrzymany w jelicie.Niepowodzenia w pracy jelit często występują podczas przeciążeń fizycznych. Z powodu napięcia mięśni brzucha dochodzi do pełnego lub częściowego naruszenia pętli jelitowej w worku przepuklinowym.

Objawami niedrożności jelit są kurczowe bóle w jamie brzusznej. Powstają podczas falujących ruchów jelita. Później ból może stać się trwały. Pacjenci odczuwają nudności, wzdęcia i wymioty. Niedrożność jelit może prowadzić do rozwoju zapalenia otrzewnej i sepsy.

Niedrożność jelit odnosi się do stanu, w którym ruch macierzy jest przerwany lub całkowicie zatrzymany w jelicie.

Coprostasis

Starsi mężczyźni, ze skłonnością do zaparć, mogą rozwinąć się coprostazą z powodu przepukliny. W przypadku koprostozy masy kałowe gromadzą się w jelicie grubym w worku przepuklinowym. Stagnacja czasami rozprzestrzenia się na jelito cienkie. Pacjenci skarżą się na brak stolca, ogólne złe samopoczucie, nudności, suchy język i tępy ból w dolnej części brzucha. W przypadku coprostasia, przepuklinowy występ ma konsystencję podobną do ciasta. Stopniowo powiększa się. Kopostaza może przejść do kalorycznej postaci naruszenia przepukliny.

Hipogonadyzm

Jeśli przepuklina pachwinowa pozostanie niewykryta przez długi czas, pętle jelita cienkiego lub duża sieć komórkowa wybrzuszają się coraz bardziej do kanału pachwinowego. Z biegiem czasu schodzą do moszny i ściskają jądra, pogarszając dopływ krwi. Z powodu braku odpowiedniego odżywiania aktywność sekretu androgennego jąder zaczyna się zmniejszać. Na tle niedoboru męskich hormonów mężczyźni mają problemy z erekcją, ejakulacją i spermatogenezą. Jeśli operacja nie zostanie wykonana w trybie pilnym, przepuklina pachwinowa doprowadzi do naruszenia funkcji rozrodczej pacjenta.

Z powodu braku odpowiedniego odżywiania, aktywność sekretu androgennego jąder zaczyna maleć, wobec czego mężczyźni mają problemy z erekcją, ejakulacją i spermatogenezą.

Powikłania pooperacyjne

Pomimo faktu, że operacja usunięcia przepukliny nie jest uważana za poważną, po niej mogą wystąpić niepożądane konsekwencje. Prawdopodobieństwo wystąpienia stanów krytycznych zależy od indywidualnych cech pacjenta i profesjonalizmu lekarza prowadzącego. Powikłania mogą powodować nieodwracalne zmiany w ciele pacjenta.

Uszkodzenie przewodu nasiennego

Mężczyźni w kanale pachwinowym mają przewód spermatyczny. Składa się ze statków, nasieniowodów i nerwów. Przewód nasienny znajduje się na przedniej ścianie kanału pachwinowego. Dlatego podczas zmiany pozycji przepukliny chirurg może ją uszkodzić.

Jeśli nerwy przewodu powrózka nasiennego u człowieka są uszkodzone, zmniejsza się wrażliwość skóry w mosznie i wewnętrznej powierzchni uda.

Zaciskanie lub cięcie nasieniowodu prowadzi do pogorszenia funkcji rozrodczej samca i pojawienia się trwałego obrzęku moszny. Jeśli naczynia są uszkodzone, jądro może zanikać.

Uszkodzenie jelita

Podczas rozwarstwienia otrzewnej jelita można uszkodzić, którego tkanki są często zgrzewane z workiem przepuklinowym. Uszkodzenie jelit występuje częściej, gdy operowana jest przesuwająca się przepuklina ślepej i esicy. Podczas zabiegu chirurg może uszkodzić nie tylko jelita, ale także pęcherz. Ryzyko obrażeń narządów wewnętrznych wynosi 13-27%. Uraz jelita i pęcherza może prowadzić do rozwoju martwicy, zapalenia otrzewnej i sepsy.

Tworzenie skrzepliny

Podczas operacji usunięcia przepukliny zwiększa się prawdopodobieństwo zakrzepicy.Aby zatrzymać krwawienie, które ma miejsce podczas cięcia tkanki, ciało zwiększa koagulację krwi. skrzepliny (skrzepy), utworzone w wyniku skrzepów w głębokich żyłach ściankach dolnej. W przypadku zakrzepicy przepuszczalność żył zostaje zakłócona i istnieje ryzyko oddzielenia skrzepliny. Skrzep może zatkać naczynie ważnego organu. Zakrzepica często rozwija się u osób starszych prowadząc siedzący tryb życia.

  • Podczas operacji usunięcia przepukliny organizm zwiększa krzepliwość krwi. Z powodu tego, co na ścianach głębokich żył goleni, tworzą się skrzepliny.
  • Podczas nakładania grubych szwów chirurg czasami uszkadza staw biodrowy. Może to prowadzić do rozwoju procesów degeneracyjno-dystroficznych w tkance chrzęstnej.
  • Co dziesiąty operowany człowiek wytwarza rozlany jądro (wodniak).

Krwawienie

Podczas operacji usunięcia przepukliny może wystąpić ciężkie krwawienie. Przyczyną krwotoku jest rana naczyń udowych. Są czasem uszkodzone przez oddzielenie worka przepuklinowego i podczas nakładania szwów. Prawdopodobieństwo urazu naczyń zależy od indywidualnych cech anatomicznych pacjenta i profesjonalizmu chirurga.

Złamanie stawu biodrowego w stawie

Podczas nakładania grubych szwów po zmianie pozycji przepukliny, chirurg czasami uszkadza staw biodrowy. To powikłanie może wywołać rozwój procesów degeneracyjno-dystroficznych w tkance chrzęstnej. Jeśli rana nie została wykryta w czasie, może wystąpić reakcja zapalna w uszkodzonych tkankach.

Gidrotsele

Z powodu przegrzania jądra mogą stracić zdolność do spermatogenezy i wydzielania androgenów. Dlatego wodniak często prowadzi do bezpłodności.

Co dziesiąty operowany człowiek wytwarza rozlany jądro (wodniak). Choroba charakteryzuje się nagromadzeniem płynu w mosznie. Ze względu na dużą ilość płynu mosznę znacznie wzrasta. Ciecz tworzy dodatkową skorupę wokół jąder, zapobiegając naturalnemu uwalnianiu ciepła, z powodu przegrzania jądra mogą stracić zdolność do spermatogenezy i wydzielania androgenów. Dlatego wodniak często prowadzi do bezpłodności.

Nawrotowa przepuklina

Czasami po operacji operacja przepukliny odbywa się w tym samym miejscu. Liczba nawrotów waha się między 11-35%. Jeśli przepuklina pachwinowa ma złożony kształt, zwiększa się ryzyko jej powtarzającej się utraty.

Przyczyną powikłań jest słabość tkanek kanału pachwinowego i niewiarygodne wzmocnienie ściany tylnej podczas operacji. Pacjent może również wywołać nawrót bez przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego w okresie pooperacyjnym.

Powtarzająca się operacja usunięcia przepukliny jest bardziej traumatyczna i skomplikowana w porównaniu z pierwszą. Często powoduje niepożądane konsekwencje.

Infekcyjne komplikacje

Niebezpieczeństwo dla pacjenta to infekcja. Rana jest częściej infekowana, jeśli podczas operacji chirurg niepotrzebnie naruszył wiele tkanek. Przyczynia się do zakażenia rany i przesuszenia tkanek podczas zabiegu. Podczas operacji przepukliny nawrotowej chirurg czasami nie zauważa ognisk ognisk zakaźnych o grubości. Zakażenie prowadzi do gromadzenia się surowiczego płynu, tworzenia ropnych jam, nacieków i przetok.

Diagnostyka

Określić rozmiar i pozycję przepukliny umożliwia USG. Za pomocą diaphanoskopii uczą się, które organy znajdują się w worku przepuklinowym. Jeśli w przepuklinie znajdują się części pęcherza, przepisana jest cystografia. Gerniografia jest stosowana, gdy pacjent ma objawy przepukliny pachwinowej, ale nie ma widocznych jej objawów.Jeżeli część jelita grubego znajduje się w worku przepuklinowym, pacjent jest kierowany do irygometrii.

Określić rozmiar i pozycję przepukliny umożliwia USG.

Leczenie przepukliny pachwinowej

Zachowawcze leczenie przepuklin pachwinowych jest nieskuteczne. Prowadzi to do rozwoju zrostów, prowadząc do zespolenia tkanek worka przepuklinowego i jego zawartości. Jeśli lekarz zdiagnozuje przepuklinę pachwinową, przepisze pacjentowi leczenie chirurgiczne. Operacja jest wykonywana w trybie pilnym lub zaplanowanym, w zależności od stanu pacjenta.

Bandaż

Planowana operacja jest czasami opóźniona z przyczyn medycznych. Przepuklina nie powiększyła się i nie spowodowała powikłań przed zabiegiem, dlatego zaleca się noszenie bandaży. Główną częścią urządzenia jest sztywna płyta (pelota). Posiada narządy wewnętrzne, nie pozwalając im na wybrzuszenie. Wielkość peloty powinna odpowiadać wielkości przepukliny. Bandaż jest jednostronny i dwustronny, w zależności od rodzaju patologii. Musi być noszony stale, dopóki nie zostanie wykonana operacja.

Przepuklina nie powiększyła się i nie spowodowała powikłań przed zabiegiem, dlatego zaleca się noszenie bandaży.

Operacja

Do leczenia przepuklin pachwinowych stosowana jest hernioplastyka rozciągająca. Podczas zabiegu chirurg dostosowuje przepuklinę w jamie brzusznej i zaszywa przepuklinę, używając tkanek pacjenta. Wadą tej przepukliny jest wysokie ryzyko nawrotów, a także bolesność w okresie pooperacyjnym.

Bardziej niezawodna jest metoda nierozciągliwej przepukliny. Po przywróceniu przepukliny ściany kanału pachwinowego są wzmocnione metalową siatką. Trzyma przepuklinę w jamie brzusznej. Podczas stosowania implantów okres pooperacyjny powoduje mniejszy dyskomfort.

Najmniejszą traumatyczną metodą chirurgicznego leczenia przepukliny jest laparoskopia. W laparoskopii wykonuje się 3 małe nakłucia. Wprowadzają instrumenty endoskopowe i laparoskop z kamerą. Chirurg wykonuje operację, patrząc na monitor. Endoerapia pozwala lekarzowi szczegółowo zbadać narządy pacjenta i zapobiegać ich urazom.

Podczas operacji chirurg zmniejszenia worka przepuklinowego do jamy otrzewnowej i przyszyto przepuklinowego pierścienia, z użyciem tkanek pacjenta.

Jak uniknąć komplikacji

Pierwsze 2 dni po usunięciu przepukliny należy obserwować w łóżku.Możesz wstać tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. W ciągu miesiąca powinieneś unikać aktywności fizycznej. Powrót do zwykłego życia może nastąpić za 2 miesiące, gdy rana zostanie całkowicie wyleczona, a implant nabędzie tkankę łączną. Po tym zmniejsza się ryzyko nawrotu przepukliny. Aby przyspieszyć proces naprawy tkanek, możesz założyć bandaż, ale tylko specjalista powinien go nosić.

Dieta

Spowodować powtarzające się występowanie przepukliny może być obciążone podczas defekacji. Dlatego w okresie pooperacyjnym należy unikać jedzenia, które może powodować zaparcia, biegunkę lub podrażnienie jelit (mięso wędzone, kapusta, napoje gazowane, kawa, kwaśne, marynowane, ostre i smażone potrawy). Jedz często w małych porcjach. Konieczne jest przygotowanie płynnych i półpłynnych potraw z pokarmów bogatych w białko (twarożek, cielęcina, królik, indyk, jaja i ryby).

W okresie pooperacyjnym należy unikać jedzenia, które może powodować zaparcia, biegunkę lub podrażnienie jelit (mięso wędzone, kapusta, napoje gazowane, kawa, kwaśne, marynowane, ostre i smażone potrawy).

Zapobieganie chorobom

Aby zapobiec pojawieniu się przepukliny, zaleca się pływanie. Regularny trening pomoże rozwinąć wszystkie grupy mięśniowe bez powodowania nadmiernego stresu. Aby wzmocnić ścianę brzucha, konieczne jest wykonywanie pompek z podłogi i ćwiczeń wzmacniających mięśnie prasy. Aby zmniejszyć obciążenie mięśni brzucha, należy zgiąć prasę wygiętymi nogami. Uprawianie gimnastyki terapeutycznej może nastąpić dopiero po całkowitym wyzdrowieniu.

Po operacji usunięcia przepukliny pachwinowej: ból, obrzęk, noszenie bandaży, dieta

Ważne cechy okresu pooperacyjnego po operacji przepuklinowej

ANTYCZNE DZIEDZICTWO: WSZYSTKIE PRAWDY DLA PACJENTÓW