Przepuklina pachwinowa u mężczyzn

Występowanie narządów wewnętrznych przez kanał pachwinowy pod skórą nazywa się przepukliną pachwinową. Przepuklina pachwinowa u mężczyzn występuje 10 razy częściej niż u kobiet. Wynika to ze specyfiki anatomii i fizjologii. Kanał pachwinowy przedstawicieli silniejszego seksu jest znacznie szerszy, a tkanka łączna w tym obszarze jest naturalnie słabsza. Jelito, czasami pęcherz, sieć, przewód nasienny, wpada do worka przepuklinowego.

Przepuklina pachwinowa u mężczyzn jest dość powszechną chorobą wśród przedstawicieli silnej połowy ludzkości. W przypadku terminowego i kompetentnego leczenia możliwe jest uniknięcie jakichkolwiek negatywnych konsekwencji i komplikacji. Dlatego zaleca się natychmiast skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli występuje niewielki obrzęk w okolicy pachwinowej i brak istotnych objawów.

Rodzaje przepuklin pachwinowych

Z pochodzenia wszystkie przepukliny są podzielone na wrodzone i nabyte. W kierunku i układzie odróżnić ukośne i bezpośrednie. Ukośna przepuklina pachwinowa jest najczęściej wrodzona i ma wydłużony kształt. Występują zawsze proste występy, ich kształt przypomina piłkę.

Wrodzona przepuklina

Jak wiecie, ten rodzaj przepukliny u mężczyzn może być nie tylko nabytym, ale także wrodzonym zjawiskiem. Jeśli rozważymy drugą opcję, należy zauważyć, że choroba z reguły cierpi na słabe, a także przedwcześnie urodzone dzieci. Ci chłopcy mają znaczną słabość w przedniej ścianie brzusznej, co wywołuje pojawienie się worka przepuklinowego.

Ponadto, proces opuszczania narządu wewnętrznego u mężczyzn może być związany z naruszeniem normalnego obniżania jądra. Takie sytuacje powodują powstawanie przepuklin pachwinowych i mosznowych.

Wiele osób błędnie wierzy, że przepuklina pachwinowa jest niewielka, może sama ulec samozapłonowi, nie powodując żadnych trudności. Jednak jest to dalekie od przypadku. Z biegiem czasu torebka przepuklinowa osiągnie imponujący rozmiar. A biorąc pod uwagę lokalizację miejsca docelowego, ryzyko naruszenia treści jest również dość duże.

Połączona przepuklina pachwinowa

Istnieje kilka rodzajów przepuklin pachwinowych, które mają pewne różnice. Jednak najbardziej złożona z nich jest połączona przepuklina pachwinowa.Jego osobliwość polega na utworzeniu kilku torebek przepuklinowych po jednej stronie. Nie są w żaden sposób połączone i rozwijają się całkowicie niezależnie.

Przedstawione przepuklina może być skośny, prosty lub połączenie dwóch rodzajów produktów.

Połączone przepukliny są rzadkie u mężczyzn, ale wymagają jeszcze bliższej uwagi. Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem liczby guzów i automatycznie zwiększa ryzyko powikłań, które muszą unikać.

Przepuklina pachwinowa u mężczyzn, objawy

Charakterystyczny obrzęk w okolicy pachwiny na początku nie sprawia, że ​​człowiek się martwi. W pozycji podatnej odświeża się i jest niewidoczny. W chwilach stresu ponownie pojawia się w worku przepuklinowym i wystaje ponad powierzchnię dolnej części brzucha. Później pojawiają się inne objawy:

 • występ zaczyna odczuwać dyskomfort i przeszkadza podczas chodzenia;
 • przewód nasienny gęstnieje;
 • ból w pachwinie i pieczenie występuje, mogą być przejściowe lub trwałe okresowe i intensywny, w zależności od stopnia rozwoju przepukliny;
 • Występ stał się gęsty, skóra zaczerwieniona, ból stał się nie do zniesienia, ostry, mogą występować objawy niestrawności, zatrzymania stolca lub moczu.

Oznaki naruszenia, które powinny ostrzec:

 • zaparcia z powodu niedrożności jelit;
 • kał z krwią;
 • ból w pachwinie, gorszy w momencie stresu;
 • nudności i wymioty;
 • niekontrolowana przepuklina w pozycji leżącej.

Rozmiar przepukliny może być na początku z orzecha włoskiego, a następnie występ znacznie się zwiększa, uniemożliwia założenie ubrania i bardzo trudno jest go ukryć.

Diagnostyka

Wiele osób widziało przepuklinę pachwinową u mężczyzn na zdjęciu. Wydaje się, że nie jest trudno odróżnić ją od innych typów przepuklin. Ważne jest, aby odróżnić tę chorobę przepukliny udowej i opuchniętego jąder.

Główna metoda diagnozy - kontrola wzrokowa. Lekarz prosi pacjenta, aby się położył, wstał, kaszleł, wytężał i uważnie obserwował wystawanie. Przepuklina palpacyjna, określa, czy jest przesunięta.

Jeśli przepuklina z łatwością dostanie się do jamy brzusznej, lekarz dostosowuje i obmacuje przepuklinę, określa ich wielkość. Jeśli chcesz zrobić bardziej szczegółowy obraz, wykonaj diagnostykę ultradźwiękową.

Najpopularniejszymi i najpopularniejszymi metodami diagnozowania tej choroby są proste badania i USG. Istnieją jednak inne metody, które pozwalają dokładnie ocenić obraz i stan indywidualnego pacjenta:

 • Irrigoscopy;
 • herniografia.

Zarówno pierwsza, jak i druga metoda to podgatunki radiografii. Przed zabiegiem występuje wymagane wypełnienie określonego obszaru specjalną substancją nieprzepuszczalną dla promieni rentgenowskich. Jeśli mówimy o irygoskopii, to należy zauważyć, że w tym przypadku jest badana okrężnica.

Z powodu obecności kontrastu możliwe jest uzyskanie dość dokładnych i obiektywnych informacji dotyczących zawartości worka przepuklinowego oraz umiejscowienia narządu wewnętrznego, który do niego spadł.

Irrigoscopy poprzedza specjalne szkolenie, więc człowiek będzie musiał przestrzegać niektórych zasad dotyczących żywienia.

Przyczyny powstawania przepuklin

U mężczyzn częstość przepuklin pachwinowych wynosi około 95%. Pozostałe 5% stanowią przepukliny udowe i pępkowe. Powodem ich wykształcenia są cechy konstytucji.W niektórych mięśnie i tkanki łączne są słabsze, podczas gdy w innych kanał pachwiny jest szerszy. Dużą rolę w powstawaniu przepukliny odgrywa również sposób życia.

Jeśli mężczyzna nie jest wyszkolony, prasa brzuszna jest słaba, a obciążenia fizyczne są niestabilne, wtedy nagłe napięcie, zniesienie wygórowanych ciężarów, nadmierne ciśnienie w jamie brzusznej może sprowokować wyjście narządów wewnętrznych do przepukliny. Leczenie tej patologii to tylko jedna rzecz - operacja.

Pomimo faktu, że według ekspertów, głównym powodem rozwoju przepuklin pachwinowych u mężczyzn jest osłabienie mięśni lub anatomiczne cechy organizmu, możemy zidentyfikować kilka czynników, które wywołują chorobę wśród mężczyzn.

Z takich powodów możliwe jest posiadanie:

 • przewlekły silny kaszel (na przykład w obecności przewlekłych chorób układu oddechowego);
 • nadwaga;
 • częste kichanie (może być wywołane przez regularne ataki alergiczne).

Zatem, próbując wykluczyć te czynniki i zwracając należytą uwagę na leczenie wszystkich chorób, można znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się worka przepuklinowego w strefie pachwinowej.

Możliwe konsekwencje

Jeśli istnieje podejrzenie powstawania przepuklin pachwinowych u mężczyzn, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Sama choroba nie zniknie, a jeśli odłożysz wizytę u specjalisty z powodu zażenowania lub braku czasu, może to doprowadzić do smutnych konsekwencji. Terminowy kontakt z lekarzem i operatorem usunięcie przepukliny pachwinowej u mężczyzn pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji:

 • naruszenie worka przepuklinowego;
 • przekrwienie masy kałowej w jelicie;
 • zapalenie przepukliny;
 • zapalenie jądra.

Wiele z możliwych komplikacji może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.

Przepuklina pachwinowa u mężczyzn, leczenie

Leczenie tej choroby preparatami medycznymi, środkami i metodami tradycyjnej medycyny nie jest prowadzone. Jedynym prawdziwym sposobem leczenia jest operacja. Kiedy przepuklina pachwinowa u kobiet nie wykonuje się w czasie ciąży, jeśli przepuklina jest mała. Dzieci i mężczyźni, którzy nie cierpią na choroby przewlekłe, którzy nie mają bezpośrednich przeciwwskazań do interwencji chirurgicznej, działają w jak najkrótszym czasie.

Istnieją 2 metody prowadzenia operacji:

 1. rozciągnąć przepuklinę - gdy pacjent jest zamknięty przez przepuklinę w swoich własnych tkankach metodą napięcia;
 2. nierozciągliwa przepuklina - zastosowanie implantów siatkowych do zamknięcia przepuklinowych bramek.

Obie metody można wykonać w sposób otwarty i laparoskopowy. Po otwarciu wyciąć worki przepuklinowe, ocenić stan narządów wewnętrznych, wprowadzić je na miejsce, usunąć nadmiar tkanek i uszyć nacięcie.

W ostatnich latach częściej sięgali po nie rozciągającą się przepuklinę. Ta metoda jest bardziej skuteczna, prawdopodobieństwo nawrotu po takiej operacji jest minimalne, czas odzyskiwania jest krótszy.

Leczenie chirurgiczne

Ponieważ operacja jest jedynym sposobem leczenia tej choroby, istnieje kilka metod jej przeprowadzenia.

Endoskopowa hernioplastyka polega na wykonaniu wszystkich manipulacji przy pomocy małych nakłuć. Służą one do dokładnego wprowadzenia do jamy brzusznej wszystkich niezbędnych instrumentów. Po odcięciu worka przepuklinowego zainstalowana jest specjalna siatka wzmacniająca. Cechą tej metody jest niewielki zespół bólu po operacji, niewielka liczba nawrotów i brak konieczności długiego pobytu w szpitalu.

To samo można zrobić operację Liechtenstein związane z realizacją długo nacięcie 10-12 cm. Jednak ta metoda, w przypadku dopuszczalnego rozmiaru worka przepuklinowego otrzymuje obturacyjnej naprawy przepukliny gdy jest wyeliminowanie tej choroby, jest wystarczająca część nie więcej niż 4 cm. Dla tych opcji leczenie charakteryzuje również przez zastosowanie implantu siatkowego, jak to ma masę zalet.

Rehabilitacja

Okres rehabilitacji trwa około 1 miesiąca. W tym czasie człowiek musi przestrzegać środków zapobiegawczych: Nie jeść pokarmy, które zachęcają wzdęcia i zaparcia, nie podnosić ciężary, porzucić złe nawyki, wykonywać specjalne ćwiczenia w zespole.

Kiedy ograniczenia dotyczące aktywności fizycznej zostaną usunięte, możesz zacząć trenować mięśnie brzucha. Najprostsze i najprostsze ćwiczenia pomogą najpierw wzmocnić tkankę mięśniową po operacji. W tym celu odpowiednie są następujące ćwiczenia:

 • leżąc na plecach, naprzemiennie wykonuj okrężne ruchy w prawą i lewą nogę;
 • również leżąc na plecach, przekręć pedały roweru (imitacja);
 • nożyczki wykonujące ćwiczenia leżące na plecach, kopnij nogi w tył i w tył, aby wyglądały jak ruch nożyczek;
 • leżąc na plecach, ugnij kolana, uzbroić głowę, łokieć prawą rękę, aby dotrzeć do lewego kolana i na odwrót.

Ćwiczenia te mogą być również wykonane, aby zapobiec rozwojowi przepukliny jeśli masz słabe mięśnie brzucha, istnieje ryzyko powstania przepukliny pachwinowe i działania są związane z dużym wysiłkiem fizycznym.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Sierpień 2019).