Zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Zwężenie kanału kręgowego kręgosłupa lędźwiowego wyraża się w częściowym zachodzeniu na siebie kanału kręgowego. Gdy rura kanału kurczy się, ścina się rdzeń rdzenia kręgowego. Choroba o charakterze progresywnym: przejście do ciężkiego stopnia przewlekłego. Na początkowych etapach pokazano standardowe leczenie za pomocą leków, terapii ruchowej, masażu terapeutycznego. W zaawansowanej postaci choroby wymagana jest interwencja chirurgiczna. Rozważ objawy choroby, metody diagnozy i dowiedz się, jak leczyć zwężenie kanału kręgowego.

Przyczyny rozwoju spinozy

Spinoza dzieli się na wrodzony typ rozwoju i nabywa. W pierwszym przypadku choroba występuje z powodu specyfiki struktury kręgów: powstają one podczas rozwoju zarodka. Osobliwością idiopatycznego (wrodzonego) spinozy są:

 • Nogi płodu powstają nieprawidłowo: jeden krócej niż drugi;
 • Zwiększ lub skróć łuk kręgosłupa;
 • Zmniejszenie wzrostu płodu i inne.

Rodzaje zwężenia

Aby dokładnie zrozumieć, jakie typy zwężenia wpływają na kręgosłup pacjenta, przejdźmy do anatomii kręgosłupa:

 1. Kanał centralny jest rodzajem obudowy dla rdzenia kręgowego;
 2. Boczne kanały korzeniowe działają jak ścieżki dla nerwów i naczyń.Łączą je z obwodowym układem nerwowym i krążeniowym;
 3. Kanały tętnicy kręgosłupa, zlokalizowane w regionie szyjnym.

Istnieją trzy rodzaje zwężenia kanału:

 • Zwężenie centralne: względna sporaza (mniej niż 1,2 cm), bezwzględna (mniej niż 1 cm), boczna (mniejsza niż 0,4 cm);
 • Zwężenie tętnicy kręgowej dzieli się z kolei na zwężenie na prawej tętnicy kręgowej i zwężenie lewej tętnicy kręgowej.
 • Być może informacje ci się przydadzą: wtórne zwężenie

Manifestacja spinozy

To, co jest zwężeniem kanału kręgowego, może być zrozumiane przez specyficzne oznaki, dzięki którym choroba zdradza samą siebie. Ucisk naczyń i zakończenia nerwowe rdzenia kręgowego powoduje łańcuch nieprzyjemnych konsekwencji:

 • Napięcie nadtwardówkowe staje się wysokie;
 • Z powodu nacisku na włókna nerwowe dochodzi do ich stanu zapalnego i obrzęku;
 • Naruszone krążenie krwi w narządach miednicy mniejszej, w jamie brzusznej, cierpią.

Najbardziej bolesnym objawem spinozy jest neurogenne chromanie przestankowe. Wyraża się w bólu w dolnej części pleców. Podczas krótkich spacerów bolesne odczucia wzrastają i zmniejszają się, gdy pacjent siada. Zginanie tyłu do przodu, w lewo lub w prawo, łagodzi ból, aż ciało wróci do swojej pierwotnej pozycji. Kulawizna neurogenna charakteryzuje się napięciem mięśni kończyn dolnych, któremu towarzyszy skurcz w łydkach. Ból kręgosłupa przenoszony jest na kończyny dolne. Narządy miednicze są równie dotknięte, zlokalizowane po lewej i prawej stronie kręgosłupa. Ponadto pacjent ze zwężeniem kanału kręgowego na poziomie lędźwiowym zakłóca pracę układu moczowo-płciowego.

Niewidoczne objawy choroby prowadzą do niepełnosprawności.

Objawy choroby

Powyżej zbadano objawy powodujące zwężenie kanału kręgowego w okolicy lędźwiowej. Różnią się jednak od objawów spinozy powstającej w zwężonym kanale szyi lub klatki piersiowej. Tak więc, charakterystyka klatki piersiowej jest charakterystyczna:

 • Odczucia bólu w potylicy, częściowo w szyi;
 • Mięśnie ramion cierpią;
 • Drętwienie lub mrowienie w górnej części tułowia;
 • Paraliż osobnych części lub całego ciała w tym samym czasie;
 • Naruszenie i zatrzymanie czynności oddechowej;
 • Brak wrażliwych odruchów jest poniżej poziomu uszkodzenia.

Kręgosłup piersiowy jest najmniej dotknięty zwężeniem. Przyczyną braku mobilności jest trudność wywierania na niego zewnętrznego wpływu, co może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Oznaki takich spinos obejmują:

 • Selektywna wrażliwość skóry brzucha i klatki piersiowej;
 • Ból w jamie brzusznej, ból w sercu;
 • Ból w miejscu urazu.

Komplikacje

Jeśli leczenie zwężenia kręgosłupa nie zostało wykonane na czas, pacjent czeka na komplikacje. Przede wszystkim występują objawy neurologiczne, których intensywność manifestuje się w zależności od stopnia ucisku rdzenia kręgowego. W przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego powikłania rzadko się odwracają. Wśród nich są:

 • Dolna parapareza;
 • Naruszenie normalnego funkcjonowania narządów miednicy;
 • Utrata czułości i porażenie.

Diagnostyka

Rozpoznanie choroby rozpoczyna się od zebrania wywiadu: lekarz prowadzący bada dolegliwości pacjenta, charakter i lokalizację bólu, sposób życia pacjenta, który może prowadzić do zwężenia odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Następnie lekarz przeprowadza fizyczne badanie pacjenta i odpowiada na pytanie, co to jest. Tutaj przypisywane są dodatkowe typy diagnostyki.

 • RTG

Procedura napromieniowania promieniami X nie powoduje bólu u pacjenta. Pokazuje zmiany w kości za pomocą promieni rentgenowskich. W przypadku zwężenia ujawnia on osteofity, przerost stawów, uszkodzenia lub słabą stabilność odcinków kręgosłupa. Ponadto zdjęcie rentgenowskie daje obraz, który pozwala zrozumieć, czy pacjent ma zmniejszone bruzdy międzykręgowe. Promienie X nie wizualizują tkanek miękkich i nie dają możliwości identyfikacji nowotworów i innych rodzajów zniszczenia.

 • MRI

Ta metoda badań pozwala uzyskać obraz wewnętrznej struktury organizmu. Zabieg jest nieszkodliwy i nie stanowi zagrożenia dla życia. Obraz uzyskany na MRI pokazuje przekroje podłużno-poprzeczne, które umożliwiają diagnozowanie dowolnej patologii tkanek miękkich. MRI ujawnia przerost stawów, przepuklinę i inne destrukcyjne patologie.

 • Tomografia komputerowa

Badanie rdzenia kręgowego odbywa się za pomocą promieni rentgenowskich. Powstały obraz jest przetwarzany przez program komputerowy i generuje wycięty obraz. Ten sam obraz uzyskano podczas MRI. Diagnostyka za pomocą tomografii komputerowej pozwala odkryć ostrogi kostne, przerost stawów i inne zmiany w tkance kostnej. Tomografia może być łączona z mielogramem. Obraz choroby w tym przypadku jest jaśniejszy.

Leczenie

Zwężenie kanału kręgowego, którego leczenie może być lecznicze lub operacyjne, można leczyć w 100%. Leczenie lekowe jest możliwe w początkowych stadiach choroby, pod warunkiem, że nie występują istotne zaburzenia neurologiczne. Jeśli objawy przejawią się inaczej niż ból w okolicy lędźwiowej i nogach, konserwatywna metoda leczenia nie zadziała.

Leczenie pierwotnej spinozy jest złożonym zastosowaniem zabiegów fizjoterapeutycznych, terapii ruchowej, masażu i lekarstw.

Leczenie lekami obejmuje:

 • Leki niesteroidowe. Mogą usunąć stan zapalny ze ściśniętego korzenia nerwowego i zmniejszyć obrzęk, usunąć ból. Forma, w której leki niesteroidowe mają być spożywane pacjentowi, omawia się indywidualnie;
 • Witaminy z grupy B.Mają pozytywny wpływ na struktury obwodowego układu nerwowego, jednocześnie znieczulając obszary objęte stanem zapalnym;
 • Leki zwiotczające mięśnie. Grupa leków stosowana w celu złagodzenia napięcia mięśniowego;
 • Środki poprawiające przepływ krwi;
 • Preparaty przeciwbiegunkowe;
 • Blokady z lidokainą i hormonami. Uśmierzają ból i obrzęk.

Na późnym przemówieniu do lekarza pokazano działanie operacyjne. W tym czasie objawy neuronalne pacjenta zostają wzmocnione, zaburzenia funkcji narządów zlokalizowanych w małej miednicy zostają zakłócone i pojawia się niedowład. Operacja pomaga usunąć ściskanie korzeni nerwów rdzeniowych.

Zwężenie kanału kręgowego kręgosłupa lędźwiowego jest dolegliwością, która prawdopodobnie zakończy się z powodu niepełnosprawności pacjenta. Nie można tego tolerować, jeśli uważnie traktujesz swoje zdrowie i słuchasz sygnałów przekazywanych przez ciało. Tylko na czas leczenie pomoże pozbyć się choroby na zawsze, nie pozwalając na jakiekolwiek nawroty.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia na ból kręgosłupa - STENOZA KANAŁU KRĘGOWEGO - TOP 3 ćwiczenia (Sierpień 2019).