Objawy i leczenie rwy kulszowej - zapalenie rwy kulszowej

Po postawieniu diagnozy pacjenci pytają: czym jest rwa kulszowa? Tylko niektórzy lekarze zamiast ogólnego terminu zapalenie rwy kulszowej używają krótszej i jaśniejszej - rwy kulszowej. Niewiele osób wie, co to jest zapalenie nerwu kulszowego, a także objawy i leczenie rwy kulszowej, a nawet więcej. Ciało ludzkie jest bardzo złożonym mechanizmem, składającym się z tkanek i licznych splotów nerwowych. Najdłuższy jest nerw kulszowy. Tworzy się z pięciu par rdzeni kręgosłupa. Jeśli jeden z nich zostanie uszczypnięty, manifestacja objawów zaczyna się niemal natychmiast. To szczypanie nazywa się rwa kulszowa.

Czym jest rwa kulszowa?

Nerw kulszowy jest dość długi, tworzy się w biodrowym worku i biegnie w dół, wzdłuż udowej strefy. W dole podkolanowym dzieli się, jedna część idzie do nogi dolnej, druga do stopy. Nie można przeoczyć bólu nerwu kulszowego. Niektórzy niedoświadczeni specjaliści w niektórych przypadkach mylą tę chorobę z osteochondrozą. Najczęściej dzieje się tak, gdy pacjent nie może dokładnie opisać swojego bólu i pokazać dokładne miejsce zmiany.Główna różnica w zapaleniu nerwu kulszowego od osteochondrozy w lokalizacji bólu. W pierwszym przypadku może objawiać się tylko po jednej stronie ciała, w drugim przypadku ból jest spowity.

Przyczyny zapalenia

Jak już wspomniano powyżej, objawy zapalenia nerwu kulszowego objawiają się dość ostro i bardzo trudno jest je tolerować. Istnieje wiele powodów ich pojawienia się:

 • Komplikacje, które powstały na tle niewłaściwego leczenia osteochondrozy;
 • Formacje o różnych rozmiarach w obszarze krążków międzykręgowych;
 • Świeże lub stare urazy mechaniczne kręgosłupa;
 • Powikłanie po ciężkiej hipotermii.
 • Nerw kulszowy może ulec zapaleniu nawet po krótkim przegrzaniu;
 • Zapalenie stawów;
 • Klęska innego rodzaju pochodzenia przez infekcje jamy miednicy;
 • Ropnie;
 • Zakrzepica.

Rwa kulszowa, której przyczyną jest choroba zakaźna, może być pośrednim "winowajcą" zatrucia całego ludzkiego ciała. Jeśli odporność pacjenta zmniejszy się, konieczne będzie dodatkowe leczenie w celu pokonania patogenów. Rwa kulszowa nerwu błędnego może powodować stan zapalny mięśnia gruszkowatego. Takie przypadki są rzadkie i trudne do zidentyfikowania. Istnieje osobny termin medyczny: zespół gruszkowaty. Ból zlokalizowany jest w okolicy pośladkowej, dolnej części nogi i górnej części uda, w pachwinie. Objawy rwy kulszowej z zespołem gruszkowatym przypominają zapalenie korzonków lędźwiowo-krzyżowych.

 • Zalecane lektury: lumbago z rwą kulszową

Nerwoból nerwu kulszowego może również wystąpić z kręgozmyk - przemieszczenie kręgów. Ta dolegliwość jest wrodzona, nabyta. Nerw kulszowy również ulega zapaleniu w wyniku progresji guza rdzenia kręgowego. Jest to dość rzadkie zjawisko. Podobnie, zapalenie nerwu kulszowego, którego głównych przyczyn nie można wykryć przez długi czas, często prowadzi do poważnych komplikacji, aż do rozwoju onkologii i niepełnosprawności.

Objawy choroby

Objawy rwy kulszowej mogą się znacznie różnić od siebie. Tutaj wszystko zależy od ciężkości choroby, ogólnego stanu organizmu, obszaru uszkodzenia tkanek i mięśni nerwowych. Głównym objawem klinicznym jest silny ból.

Zakończenia nerwów znajdują się w całym ciele i mają dużą liczbę receptorów, które są bardzo wrażliwe na wszelkie uderzenia lub uszkodzenia. Dlatego, gdy pacjent jest zablokowany, ból jest prawie nie do zniesienia.

Ból odczuwany jest w okolicy pośladkowej i rozprzestrzenia się na całej nodze, czasem sięgając palców u nóg. W takich przypadkach lekarz prowadzący zaleca maksymalne ograniczenie aktywności ruchowej. W spoczynku ból ustępuje i jest raczej hałaśliwy. Jeśli dana osoba zdecydowała się chodzić, nawet napięte mięśnie pacjenta lekko pochylając się do przodu lub z boku, kaszel, zespół bólowy jest wzmocniony, ból charakteru fotografowania jest możliwy. Objawy rwy kulszowej pojawiają się również w zjawisku drętwienia nóg.

Pacjenci z przewlekłymi chorobami kręgosłupa dokładnie znają pojęcie rwy kulszowej i co to jest. To ta kategoria obywateli często skarży się na okresowy paraliż kończyn dolnych.

Diagnostyka

Tylko lekarz może postawić dokładną diagnozę. Aby to zrobić, musi znać dokładny obraz kliniczny choroby, jej objawów i zapytać pacjenta szczegółowo o jego stan. Jak leczyć zapalenie nerwu kulszowego, mówi neuropatolog. Określić dokładną lokalizację zapalenia nerwu kulszowego, ciężkości uszkodzenia będą wspomagać tylko specjalne urządzenia:

 • RTG. Pacjent otrzymuje w pierwszej kolejności kierunek radiografii.Za jego pomocą można dokładnie określić wszystkie schorzenia występujące w kręgosłupie, a także zobaczyć możliwe zmiany;
 • Tomografia komputerowa. Zaleca się, gdy standardowe zdjęcie rentgenowskie nie jest w stanie wykryć nieprawidłowości. Urządzenie skanuje warstwa po warstwie wszystkich dotkniętych tkanek, szukając głównych ognisk zapalnych;
 • Magnetyczna tomografia rezonansowa;
 • Badanie ultrasonograficzne. Za pomocą "jego" aplikacji lekarz może szczegółowo zbadać stan stawów, ścięgien, chrząstek, więzadeł. Badanie ich w celu wykrycia nowotworów, które mogą stać się bezpośrednią przyczyną wystąpienia stanu zapalnego.

Należy zauważyć, że po zabiegu USG z rwa kulszowa, którego objawy są wystarczająco rozmyte, łatwo rozpoznać, lekarz ma dokładne informacje na temat lokalizacji choroby i jej nasilenia. Zalety tej procedury: bezpieczeństwo dla ciała, nie ma efektu promieniowania; nie ma przeciwwskazań; może "brać pod uwagę" nawet najmniejsze naczynia i włókna.

Metody leczenia

Zapalenie nerwu kulszowego i jego leczenie jest przepisywane wyłącznie przez lekarza prowadzącego, wybranego ściśle indywidualnie.Dlatego nie można dokładnie określić, jak długo traktuje się ten lub inny przypadek choroby. Leczenie zależy od ogólnego obrazu choroby, stopnia nasilenia, stanu zdrowia pacjenta i wieku. W większości przypadków stosuje się złożoną terapię.

Leki

Leczenie rwy kulszowej rozpoczyna się od usunięcia bólu, który ma silny wpływ na główne ogniska zapalne za pomocą leków. W tym przypadku sprawdziliśmy od lat ortofan, diklofenak i reumoksykam. Mają dobry efekt przeciwzapalny, skutecznie znieczulają. Do przyspieszonego szybkiego dostarczania leku do organizmu leku podawanego domięśniowo lub dożylnie. Wyleczyć chorobę, usunąć stany zapalne, przywrócić uszkodzoną tkankę, pomoże chondroprotektorom.

Fizjoterapia

Z rwa kulszowa, której leczenie zostało początkowo wykonane przy pomocy preparatów medycznych i dało pozytywne wyniki, pozwala na następny etap leczenia rwy kulszowej: fizjoterapia. Najczęściej jest to kurs elektroforezy, magnetoterapii. Jeśli lekarz zauważy poprawę, dodatkowo zalecone ćwiczenia terapeutyczne. Kompleks ćwiczeń dla każdego pacjenta jest indywidualny i określony.Programista bierze pod uwagę przyczyny choroby, zaawansowanie, poziom fizycznego przygotowania pacjenta, cechy wieku.

W domu

Leczenie rwy kulszowej w domu jest dozwolone, jeśli w domu stosuje się profilaktykę. Pacjent zostaje wtedy wypisany z placówki medycznej, jeżeli główne ogniska zaatakowanej tkanki zostaną przywrócone, a ból praktycznie nie zostanie zaburzony. Efekt leku można już znacznie zmniejszyć. Z diagnozą rwy kulszowej, ostrego zapalenia nerwu kulszowego, większość osób aktywnie korzysta z leczniczych receptur leczniczych. Jest to dozwolone, ale pod warunkiem, że pacjent szczegółowo poinformuje o tym lekarza i przedstawi on swoje zalecenia dotyczące leczenia choroby do końca.

Wymieniamy najbardziej znane elementy leczenia w domu:

 • Kochanie. Leczenie rwy kulszowej rzadko odbywa się bez uzdrawiającego masażu miodem. Procedura może być przeprowadzona niezależnie lub poprosić o pomoc krewnych. Z rwa kulszowa, której leczenie jest dość skomplikowane, "wymaga", aby produkt był naturalny i płynny. Zajmie 250-300, rozgrzeje i doda 40-50 g.napar alkoholowy. Cieknij i użyj zgodnie z zaleceniami. Ale warto pamiętać, że masaż okolicy lędźwiowej nie powinien być bolesny, ponieważ można zranić mięśnie lub stawy.
 • Wosk pszczeli. Dzięki propolisowi aplikacje rozgrzewające. Dobrze rozgrzać się i złagodzić ból.
 • Balsam, podawany na trawę. Z rwa kulszową do gotowania możesz wziąć glistnika, gorzki pieprz, aloes w równych proporcjach, o dużej łyżce. Wymieszaj i rozcieńczyć masę z wódką, 200-250 g. Co dalej: połóż w ciemnym miejscu na 7-8 dni. Każdego dnia wypracowujemy miejsca lokalizacji bólu, kurs nie przekracza 7-10 dni.
 • Liście agawy. Zastosuj do dotkniętych miejsc, szczelnie owinięte, można ogrzać górę chustką lub szalikiem.
 • Napar z Ledum. 2 duże łyżki wlać 5 takich samych łyżek czystego oleju roślinnego. Otrzymaną mieszaninę należy podawać w infuzji przez 12-14 godzin i stosować zgodnie z zaleceniami, czyli ścierać dotknięte obszary.
 • Kąpiele lecznicze z dodatkiem nalewki z drzewa iglastego. Świeże gałązki igieł zalewamy wrzątkiem i gotujemy na wolnym ogniu przez pół godziny. Weź kąpiel z iglastą nalewką nie dłużej niż 15 minut.
 • Hirudoterapia (leczenie pijawkami).Rwa kulszowa jest chorobą wywołującą proces zapalny w organizmie. Współczesna medycyna udowodniła, że ​​pijawki potrafią usunąć stan zapalny już po jednej sesji.

Warto pamiętać, że, jak nie chwaląc tej czy innej ludowej metody leczenia, nie mówiliśmy jak szybko i bez konsekwencji w leczeniu rwy kulszowej, terapia ludowa może mieć przeciwwskazania. W szczególności może wystąpić reakcja alergiczna.

Żywność zdrowotna

W przypadku zapalenia nerwu kulszowego, objawów i leczenia, które lekarz koniecznie stanowi indywidualny plan posiłków. Leczenie rwy kulszowej wymaga znacznych zmian w diecie. Jedz lepiej trochę, 5-6 razy dziennie. W diecie muszą koniecznie być obecne produkty zawierające błonnik, wapń, magnez, żelazo, witaminy A, C, E.

Aby nasycić organizm wapniem, musisz go użyć do jedzenia: ryby, orzechy, owoce morza, kalafior, orzechy, wątroba.

Magnez znajduje się w awokado, grochu, fasoli, pistacji. Żelazo znajduje się w soczewicy, grochu, kukurydzy, pszenicy. Witamina A znajduje się w brokułach, czosnku, twarożku. Witamina C występuje w kiwi, rokitniku, czarnej porzeczce, pomarańczy, cytrynie. Witamina D: wątroba, kwaśna śmietana, jajo kurze, masło.Z diety będzie konieczne usunięcie lub znaczne ograniczenie produktów wędzonych, słodyczy, słonych i tłustych potraw. Ta kategoria żywności przyczynia się do nadwyżki wagi, co jest wysoce niepożądane w przypadku raka sutkowego.

Zapobieganie

Leczenie rwy kulszowej to tylko połowa sukcesu. Że dolegliwość nie postępuje i ból już się nie pojawia, konieczne jest przestrzeganie ogólnych zasad zapobiegania. Przy właściwym podejściu i wielkiej chęci bycia zdrowym nie jest to trudne:

 • Trzymaj plecy prosto (postawa);
 • Staraj się unikać uszkodzeń mechanicznych i upadków;
 • Zachowaj wagę pod kontrolą;
 • Nie przegrzewaj i nie przechładzaj;
 • Nie zezwalaj na rozwój chorób zakaźnych.

Na pytanie, jak szybko wyleczyć rwa kulszowa zdecydowanie żaden lekarz nie może odpowiedzieć. Choroba przebiega indywidualnie i może mieć zupełnie inne objawy. Dlatego leczenie może być opóźnione na jakiś czas.

Obejrzyj wideo: Rwa kulszowa - co to jest i jak można leczyć? (Grudzień 2019).

Loading...