Co powinienem zrobić, jeśli mam nerwy w plecach?

Szczypanie nerwu w kręgosłupie powoduje ostre bóle. Objawy zablokowanego nerwu w kręgosłupie mogą na krótko nadejść i nagle zniknąć. Dlatego pacjent nie zwraca uwagi na problem i nie rozpoczyna leczenia. To duży błąd, ponieważ szczypanie nerwów rdzeniowych może być tylko czubkiem góry lodowej. Choroba wymaga nadzoru medycznego i zapobiegania. Jak się zachowywać, jeśli istnieje uszczypnięty nerw?

 

Przyczyny i objawy

Prawie zawsze pacjent skarży się, że nerw w jego plecach został ściągnięty właśnie dlatego, że zbyt mocno naciągnął plecy. Kręgosłup przyjmuje większość ładunku, gdy osoba unosi grawitację lub gwałtownie się porusza. Plecy gwałtownie reagują na taki stres dla ciała. Typowe czynniki ryzyka to:

 • Przeciążenie (podczas uprawiania sportu lub podnoszenia ciężarów przez gospodarstwa domowe);
 • Dłuższy pobyt w jednej pozycji, na przykład podczas pracy w biurze;
 • Ciągłe napięcie kręgosłupa podczas ciąży;
 • Zimny, zimny wiatr;
 • Konsekwencje długich chorób, na przykład przeziębienia;
 • Nieprzyjemna postawa podczas snu;
 • Zbyt miękkie lub zbyt twarde łóżko;
 • Nadmiar masy ciała.

W regionie lędźwiowym i sakralnym

Czasami pacjenci uważają, że korzeń bólu lędźwiowego jest w normalnym zmęczeniu i mają nadzieję, że po ich odejściu. Ale strzelanie, znajdowanie fal bólu nie może przejść.

 • Trudno pomylić ten syndrom bólu z uczuciem chorych mięśni, ponieważ ma strzelający, przeszywający charakter;
 • Ból jest bardzo wyraźnie zlokalizowany;
 • U kobiet w ciąży i osób, które niedawno rodziły, często szczypią nerwy lędźwiowe;
 • W przypadku bólu natychmiast pojawiają się skurcze mięśni, trudno jest zmienić pozycję;
 • Jeśli boli po prawej stronie, może się wydawać, że wątroba cierpi;
 • Jeśli boli cię po lewej, możesz pomyśleć, że śledziona lub serce boli.

Jeśli źródłem problemu są tylko napięte mięśnie, ból będzie zlokalizowany niejasno i szybko przeminie. Dlatego nie należy mylić zmęczenia z zakleszczonym nerwem.

Nerw kulszowy jest najbardziej wrażliwy ze względu na swoją długą długość. Rozciąga się od dolnej części kręgosłupa do stóp. Podczas szczypania nerwu kulszowego czasami trzeba leczyć sparaliżowane nogi.

Tkanki nerwowe w dolnej części kręgosłupa mogą być zaciśnięte, między innymi dlatego, że:

 • Zmieniło się położenie krążka międzykręgowego. Jeśli kregosłup jednocześnie deformuje nerwy, na pacjenta może wpływać infekcja lub proces zapalny;
 • Praca narządów miednicy została zakłócona;
 • Wystąpił łagodny lub złośliwy guz.

W wyniku ucisku miednica lub talia mogą się stopić, praca aparatu moczowo-płciowego może zostać zakłócona, a kończyny dolne mogą się osłabić.

W regionie szyjnym i ramiennym

Zacisk nerwowy w odcinku szyjnym lub ramiennym kręgosłupa jest rzadki, zwykle z powodu nagłych ruchów głowy lub niskich temperatur. Skurcze w odcinku szyjnym kręgosłupa są rzadką, ale najniebezpieczniejszą drogą rozwoju patologii - powikłaniem może być całkowity lub częściowy paraliż. Jeśli szczypanie w kręgach ramiennych jest w stanie zaniedbania, może rozwinąć się silny proces zapalny nerwów i patologii neurologicznych.

Uszczypnięcie nerwu może być również podczas snu w stanie odurzenia, gdy osoba nie kontroluje ruchu i nie czuje, że jest w niewygodnej pozycji.

Pomiędzy łopatkami lub pod ostrzem

Jeśli nerw jest uwięziony między łopatkami lub pod łopatką w rękach, może zacząć gwałtownie strzelać. Wielu pacjentów zaczyna się obawiać, że bóle mają charakter sercowy, ale tak nie jest. Inni uważają, że ból jest zlokalizowany w płucach.

W obszarze piersi

Tutaj kręgosłup doświadcza największego codziennego obciążenia, a jeśli nerw jest ściśnięty, pacjent traci najwięcej w mobilności:

 • Miejsce na skórze, pod którym zacinają się tkanki nerwowe, w okolicy klatki piersiowej staje się czerwone;
 • W tym samym miejscu pęcznieją mięśnie pod skórą;
 • Gorączka wzrasta, pocenie się staje obfite;
 • Ból toczy się ostro i bez wyraźnego powodu.

Podczas ciąży

W czasie ciąży kobieta często zdaje sobie sprawę, że ma nerw w plecach i nie wie, co robić. Naruszenie nerwów może nastąpić bezpośrednio podczas porodu - z powodu silnego napięcia ciała i złego położenia płodu. Fakt, że kręgosłup jest zbyt długi, doświadcza nietypowego obciążenia i zaczyna się deformować. Po porodzie dramatyczna redukcja masy ciała może stać się dodatkowym stresem. Aby zapobiec rozwojowi wypukłości i przepuklin, konieczne jest rozpoczęcie leczenia na czas.

Diagnostyka

Ból kręgosłupa pomiędzy łopatkami i pod łopatką może mieć wiele przyczyn, a samo-rozpoznanie jest niedopuszczalne. Zdecyduj, co zrobić, gdy nerw w plecach jest ściśnięty, może tylko lekarz. Aby znaleźć przyczynę i zrozumieć, czy istnieje szczypta, trzeba przejść różne badania krwi, MRI, badanie manualne, elektromiogram.Promienie X pod różnymi kątami są wykonywane bez przerwy. Obraz pokaże, czy kręgosłup i krążki międzykręgowe są w stabilnej pozycji, czy obserwowane są patologie mięśni i kości osób trzecich.

Wskazane jest poddanie się wszelkim procedurom diagnostycznym w celu wykluczenia możliwości wystąpienia raka, problemów kardiologicznych lub neurologicznych.

Leczenie

Gdy nerw jest zaciśnięty w plecach, w okolicy lędźwiowej, między łopatką lub pod łopatką, pacjent powinien być leczony w trzech etapach:

 • Wyeliminuj ból. Zastosowano zastrzyki, tabletki, maści. Aby wyleczyć naruszenie, pacjent powinien odpoczywać, więcej się zrelaksować, przestać przyjmować słono lub pikantne jedzenie;
 • Pozbądź się procesu zapalnego za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Są również wykorzystywane w różnych formach. Pierwsze i drugie etapy leczenia są nierozerwalnie związane i zwykle odbywają się jednocześnie;
 • Gdy ból i proces zapalny ustąpiły, lekarze rozpoczęli pracę nad przywróceniem nerwu pleców, talii, pomiędzy łopatką, pod łopatką. Pomocny będzie terapeuta manualny, terapeuta masażu, akupunktury, trener fizjoterapii i kompleksy witaminowe.

Leki

Movalis łagodzi ból i stany zapalne, stosuje się doustnie lub iniekcyjnie. Diklofenak jest najpopularniejszym i najtańszym lekiem, ale ma wiele przeciwwskazań. Odnosi się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ketonal jest dobry pod tym względem, że jest odpowiedni dla kobiet w ciąży. Ibuprofen jest dostępny w postaciach do użytku zewnętrznego i doustnego, rynek obecny jest również w postaci zawiesiny dziecięcej.

Maści i żele są łatwe w użyciu w domu, jeśli istnieje zaciśnięty nerw w tylnej części objawów, które należy pilnie usunąć.

Ale nadal musisz skonsultować się z lekarzem, ponieważ takie leczenie patologii kręgosłupa może powodować alergie. Finalgon dobrze poprawia krążenie krwi w dotkniętych tkanek, niedrogie. Viprosal ogrzewa i usuwa ból. Betalgon ma dobry wpływ na zaopatrzenie w naczynia włosowate, dzięki czemu komórki regenerują się i ból znika. Flexen - silny lek przeciwzapalny, a Carmolis dobrze usuwa zespół bólowy.

Gorsety ortopedyczne

W przypadku szczypania nerwu w kręgosłupie lekarz może zalecić noszenie gorsetu. Wspierają plecy, uwalniając w ten sposób odległość między kręgami, z czasem, gdy stan zapalny ustąpi, nerw zostaje uwolniony, a oznaki patologii znikają.Gorsety są podzielone na piersi, lędźwiowo, lędźwiowo i ciężarnie.

Terapeutyczny trening fizyczny

Kiedy ataki ostrego bólu nie ma, zaleca się kontynuowanie leczenia z następujących klas i ćwiczeń gimnastycznych:

 • Pływanie z królikiem i z tyłu. Szczególnie przydatny, jeśli przeprowadzono operację;
 • Leżąc na plecach, podnieś klatkę piersiową z podłogi;
 • Stojąc na czworakach, następnie zginaj, a następnie rozwiń swoje plecy, opierając się na środkowej pozycji;
 • Uściskaj kolana rękami i kołysz się na plecach.

Zajęcia gimnastyczne powinny odbywać się systematycznie i każdego dnia, tylko wtedy będą skuteczne. Lepiej jest trzymać je pod nadzorem specjalisty w terapii fizycznej, która zapewni, że kręgosłup pacjenta nie jest prosta.

Masaż

Jeśli nie było pochwycona nerwów pleców, między łopatkami, pod łopatką - pomoc usługi masażu. Jednak najprostsze techniki masażu mogą opanować i zbliżyć się do pacjenta. Pacjent leży na brzuchu, rozluźnia się i kładzie ręce na ciele. Sesja powinna zaczynać się od głaskania.

 • Interesujące jest, aby przeczytać: dlaczego boli pod prawym łopatką

Poruszamy się najpierw w górę, a potem w dół. Ruchy są okrągłe. Przy każdym masażu, zwłaszcza jeśli nie jest to profesjonalny, należy pamiętać, że praca wykonywana jest z mięśniami pleców, a nie kręgosłupa. Tylko doświadczony terapeuta manualny może pracować bezpośrednio z nim. Po głaskaniu idź pocierać, ugniataj. Ruch nie jest bardzo intensywny, gładki. Nie wytwarzaj silnych, wykrawających, klepiących manipulacji. Sesja tradycyjnego masażu kończy się również uderzeniami.

Operacja

Jeśli lekarze nie mogą już zdecydować, jak potraktować szczyptę konserwatywnie, możliwa jest operacja. Jest to wykonywane w tych przypadkach, jeśli nerw jest szczypta z powodu przepukliny międzykręgowej. Operacja nazywa się mikrodiscektomią. Chirurg usuwa zdeformowane tkanki, które uciskają nerwy. Pacjent wyzdrowieje z mikrodyspektomii z dwóch tygodni do trzech miesięcy.

Zapobieganie

Aby nie stać się ofiarą zaciętego nerwu, należy podjąć środki zapobiegawcze. Nie pozostań długo w chłodzie, szczególnie w przeciągu. Dochłanianie może powodować stan zapalny. Nie śpij na miękkim lub odwrotnie twardym łóżku.W obu sytuacjach kręgosłup jest w skręconej pozycji przez całą noc, kręgi powoli się przesuwają. Jeśli to możliwe, użyj materaca ortopedycznego.

Staraj się unikać nagłych ruchów. Podnosić ciężary w domu, siadać i podnosić przedmiot, utrzymując proste plecy. W tym momencie kręgosłup nie powinien być przekrzywiony.

Unikaj siedzenia przez długi czas lub stania w jednej pozycji. Jeśli jesteś przedstawicielem zawodu "siedzącego" lub po prostu spędzasz dużo czasu przy komputerze, staraj się częściej rozgrzewać. Kontroluj swoją wagę, ponieważ dodatkowe funty zwiększają stałe obciążenie pleców. Podczas ciąży stosuj gorsety i bieliznę wspomagającą dla kobiet w ciąży.

Obejrzyj wideo: 12 Powodów Dlaczego Brak Ci Pieniędzy (Sierpień 2019).