Niż leczyć szczyptę nerwu w lędźwiach?

Niż w leczeniu szczypta nerwu w lędźwiach, gdy jest to kwestia bolesnego zespołu w okolicy lędźwiowej lub lędźwiowej kręgosłupa. Jeśli nagle w dolnej części pleców pojawi się ostra "komora", najprawdopodobniej jest to lumbago. Ostry, podostry, przewlekły ból oznacza obecność lumbulgii. Połączenie bólu lędźwiowego z bólem, z powrotem do tylnej powierzchni bocznej uda, powie, że nerw kulszowy jest zaangażowany w proces patologiczny.

Od potocznie talia - nic poniżej pasa od tyłu, można wprowadzić tutaj jako coccygodynia - ból w kości ogonowej. Oprócz nich, rzeczywiste zespoły bólowe (pierwsza grupa), jednak rozróżnić dwie grupy korzeniowego polyradicular monoradikulyarnye i radikulopatia lub, w którym udział procesu i korzonków nerwowych, w których, w przeciwieństwie do czysto bólowych, pojawiają się objawy skupienia. Wszystko to jest ważne dla postawienia diagnozy, a zatem do prawidłowego przepisania leczenia.

Przyczyny

Kiedy ból lędźwiowy osteochondrosis ściskając występuje częściej w zmianach na 4-5 lędźwiowego i lędźwiowego 5 - 1 kręgiem krzyżowym.Charakterystyczny cykliczny przepływ, ostre okresy przeplatają się z remisjami, maksymalne ryzyko lumbago występuje w 4. i 5. dekadzie, wtedy proces uspokaja się, prowadząc do wzrostu bezruch kręgosłupa.

U starszych pacjentów ból wiąże się z powikłaniami, takimi jak przepuklina dysków, zapalenie stawów i stawów biodrowych, dyskogenna kompresja kanału kręgowego, zwłaszcza w obszarze "ogona konia". Nerw może również szczypać wyrost kostny na kręgu - osteoficie. Pogłębia to syndrom bólu skurczu mięśni.

Pierwsza pomoc

Po raz pierwszy wydarzyło się "lumbago", zwłaszcza w ekstremalnych warunkach, na przykład na pikniku lub w wędrówce, stawia chorego i innych w szoku. Najmniejszy ruch powoduje ogromny ból i strach. Bardzo ważne jest, aby móc zapewnić pierwszą pomoc przed lumbago.

Pacjent powinien być umieszczony na twardej powierzchni, nogi powinny być lepiej podparte w podniesionym i zrelaksowanym stanie, poprzez umieszczenie wałka.

Następnie powinieneś przekazać mu następujące tabletki z pieszej wycieczki lub zestawu samochodowego:

 • Znieczulenie z efektem spazmolitycznym (Baralgin, Spazgan, Spazmalgon lub pod ich nieobecność Analgin with 2 tablets no-shpy);
 • Antyhistamina do zapobiegania obrzękowi (Diazolinum);
 • Niesteroidowy lek przeciwzapalny (Diclofenac, Voltaren, Naise, Orthofen);
 • Dobrze jest podać środek moczopędny (furosemid);
 • Rozerwać dolny grzbiet za pomocą dostępnych środków (maść przy szczypaniu lub krem, taki jak Voltaren, Diklofenak, Ibuprofen).

Możesz użyć miotły z gałęzi młodej pokrzywy, po odpowiednim uziemieniu polędwicy, następnie założyć specjalny pasek lub owinąć bliznę szalikiem.
Czego nie można zrobić kategorycznie:

 • Daj pacjentowi alkohol;
 • Namoczyć w kąpieli;
 • Zrób masaż.

Lumbago może przejść tak nagle, jak się zaczęło, może trwać nawet kilka dni. Przy pierwszej okazji powinieneś zadzwonić do lekarza, który przed powołaniem kuracji przeprowadzi ankietę i ustali ze względu na uderzenie nerwu.

 • Być może będzie to dla ciebie interesujące: niż leczyć ból pleców

Metody leczenia

Możliwe jest zaproponowanie takiej klasyfikacji metod leczenia bólu lędźwiowego.

Leki:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne;
 • Witaminy z grupy B;

Niefarmakologiczne:

 • Akupunktura;
 • Terapia manualna;
 • Fizjoterapia, w tym masaż po ustąpieniu ostrego bólu;
 • Aktywacja motoryczna, kinezyterapia.

Operative:

 • Wykonane w zaplanowany sposób;
 • W nagłym wypadku.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są reprezentowane przez dwie grupy. Najskuteczniejszy spośród nieselektywnych NLPZ blokujących enzym COX (cyklooksygenaza) jest uznawany za diklofenak. Następnie pojawia się Ibuprofen, Ketoprofen. Wśród selektywnych NLPZ blokujących izoenzym COX-2 jest lepszy od meloksykamu. Diklofenak i Ketoprofen są dostępne w różnych formach. Istnieje roztwór do wstrzykiwań, tabletek, czopków, maści do użytku zewnętrznego. Ibuprofen jest stosowany w tabletkach i miejscowo jako maść. Meloksikam można nabyć w postaci tabletek, roztworów do wstrzykiwań oraz w czopkach do podawania doodbytniczego.

Tabletek z grupy NLPZ nie można przyjmować na pusty żołądek z powodu dużego prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń biegunkowych i wrzodów żołądka, bezpieczniej jest pić tabletki z posiłkiem lub po jedzeniu i pić dużo wody. Mniej niebezpieczny Meloksikam.

Bolesne wstrzyknięcia witamin z grupy B były w przeszłości. Gdy nerw jest ściśnięty, przepisywany jest Milgamma, zawierający witaminy B1, B6, B12 w połączeniu z miejscowo znieczulającą lidokainą. Milgamma podaje się domięśniowo.W przypadku podawania doustnego witaminy Milgamma compositum występują w drażetkach. Przyjmuje się je w ciągu 6 tygodni po zakończeniu podawania zastrzyków.

Fizjoterapeutyczne metody leczenia, w tym masaż, wskazane jest przeprowadzenie z pewnym ograniczeniem ostrego procesu. Należy podkreślić, że przed powołaniem fizjoterapeuty lekarz prowadzący powinien mieć pełne zrozumienie przyczyny występowania bólu lędźwiowego. W przypadku przerzutów w kręgosłupie fizjoterapia może wywołać przyspieszony wzrost guza i nasilić ból, dlatego ta metoda leczenia powinna być stosowana wyłącznie w przypadku absolutnej pewności w przypadku braku procesu onkologicznego.

Aktywacja silnika polega na uczeniu pacjenta środków samopomocy bez zwiększania obciążenia bólu, a także jest skutecznym sposobem zapobiegania zaostrzeniom. Pomoc w nauczaniu pacjenta do wysiłku fizycznego zapewniają lekarze i kinezjolodzy.

 • Interesujące jest, aby przeczytać: przyczyny ostrego bólu pleców

Leczenie chirurgiczne wykonuje się w celu zmniejszenia ucisku z korzeni poprzez wyciskanie ich dyskami lub ze zwężeniem kanału kręgowego, a także usunięcie guza kręgosłupa, rdzenia kręgowego, jego błon lub korzeni.

Środki ludowe

Ponieważ problem uwięzienia nerwu lędźwiowego jest endemiczne w medycynie ludowej od dawna z powodzeniem stosowany i napary, opłaty, kąpiele i maści na bazie naturalnych surowców. Przykład infuzji może służyć jako napar z korzenia selera. 1 łyżka. korzenie zalać 500 ml wrzącej wody, odstawić na 4 godziny, szklankę napoju infuzyjnego przez 3 godziny.

Przeciwbólowe i łagodzące lekarstwo przygotowuje się z ziół oregano, liści jeżyny, owoców dzikiej róży i tymianku. Proporcje 5: 2: 3: 3 składniki są zmielone na proszek i są zrobione z herbaty. Kąpiel z wywaru z kasztanowca bardzo pomaga. 1,5 kg kasztanowca gotowano przez 30 minut w 5 litrach wody, bulion wlewa się kąpiel, której temperatura odpowiada temperaturze ciała.

Możesz ugotować ten rodzaj maści. Igły jałowca zmieszane z liściem laurowym w proporcji 1: 6, ostrożnie przetarte i dodane do 12 części stopionego masła. Tarcie maści znieczula i łagodzi skurcz mięśni.

Należy pamiętać, że przy szczypaniu nerwu należy dbać o prawidłowe odżywianie. W ostrym okresie nie zaleca się stosowania pikantnych przypraw, produktów wędzonych, pikli i marynat, mocnej herbaty, kawy.

Loading...