Zwężenie boczne kręgosłupa - co to jest?

Silny ból lędźwiowy, osłabienie nóg, obniżona wrażliwość - tak objawia się boczne zwężenie kręgosłupa. Ryzyko rozwoju wynosi 1 przypadek na 5 tys. Osób. Ale statystyki - nie ma powodu, by mieć nadzieję na "być może" i ignorować oczywiste oznaki choroby. Postęp stenozy bocznej jest straszny z powodu jej konsekwencji, a jedynie terminowa diagnoza daje szanse utrzymania zdolności do pracy.

Co to jest?

Boczne zwężenie jest rodzajem zwężenia kręgosłupa. Zwykle szerokość kanału wynosi 5 mm, odchylenie od tej wartości nawet o 1 mm wskazuje na poważną patologię. W bocznym typie choroby centralny kanał kręgowy zmniejsza się w projekcji z boku.

Operacja

Całkowicie wyleczone kręgowe zwężenie boczne jest niemożliwe, leczenie zachowawcze tylko spowalnia rozwój choroby i zatrzymuje symptomatologię. Zwykle groźba interwencji chirurgicznej jest kwestią czasu. Tradycyjne leczenie oznacza przyjmowanie leków przeciwbólowych, naczyniowych i przeciwzapalnych. Kompleks jest wybierany przez neurochirurga leczącego na podstawie ogólnego obrazu choroby.

Chwilowa ulga po przejściu leków wkrótce minie, objawy powrócą, a następnie operacja jest nieunikniona. Leczenie operacyjne obejmuje kilka rodzajów:

  • Laminektomia dekompresyjna: eliminacja kompresji w wyniku wycięcia części kręgu. Resekcja jest dokonywana przez dostęp z powrotem. Pozytywny efekt osiąga się w 68% przypadków, 28% operacji powoduje niestabilność kręgosłupa;
  • Operacje stabilizujące: napraw wyniki laminektomii - struktura kręgosłupa zostaje wyprostowana poprzez zainstalowanie konstrukcji wsporczych. Implantacja implantu wymaga wysokiego profesjonalnego poziomu zespołu lekarzy operacyjnych.

Odzyskanie zabiegu potrwa kilka miesięcy i powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza rehabilitacyjnego. Zalecenia lekarskie w tym okresie będą miały na celu wzmocnienie kręgosłupa, konieczne jest pozbycie się bólu.

  • Interesujący jest odczyt: zniekształcająca spondyloarthrosis okolicy lędźwiowej

W pierwszych tygodniach po zabiegu konieczne jest zamocowanie kręgosłupa za pomocą specjalnego gorsetu. Przedstawiono procedury termiczne, które wzmacniają działanie leków: ultradźwięki, elektrostymulacja, masaż. Rehabilitacja przebiegu terapeutycznego treningu fizycznego.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ?