Leczenie korzeniowego zespołu szyjki macicy

Zespół korzeniowy kręgosłupa szyjnego jest krzykiem ciała o kryminalnym leczeniu kręgosłupa. Kości nie bolą, ponieważ tkanki kostne nie mają receptorów bólowych. Zniszczenie jakiejkolwiek części kręgosłupa jest procesem bezgłośnym. Tylko ostry ból, charakterystyczny dla zespołu korzeniowego (korzonków nerwowych), prowadzi człowieka do zaniedbania.

Siłą położył ból w łóżku, pacjent szuka odpowiedzi na pytania: skąd ten ból, jak się go pozbyć, to jest możliwe, aby odzyskać i żyć jak przedtem. I to otwiera się na drodze wglądu.

Przyczyny

Para korzeni - wrażliwych i mechanicznych - tworzy neurytów nerwów, które przechodzi przez otwory i łączy przewód kręgów kręgosłupa z głowy i kończyn mięśni. Ścieżka procesów nerwowych w obszarze szyjki jest dość ciasno: kręgów, stawów, ścięgien, mięśni, tętnice, - wszystkie wciśnięte w wąskiej szyjki kręgosłupa.

W takim zatłoczeniu każda nowa formacja stwarza problem:

 • Osteofity, wypukłości, przepukliny ściskają i ranią wszystkie sąsiednie tkanki, powodując ich zapalenie.
 • Naruszone krążenie krwi, są obrzęki - ból w ruchu mięśni szyi - ten sygnał do mózgu o patologii.
 • Tętnice, skompresowane przez napęczniałe i spazmatyczne mięśnie, nie mogą zapewnić samemu mózgowi wystarczającego odżywienia.Boli i ma zawroty głowy.
 • Ale zapalne procesy nerwów czuciowych krzyczą z bólu. Gdy są one naruszane przez niedbałym ruchem głowy, ból przechodzi wokół ścieżki nerwowe i jest podany w mięśniach twarzy, głowy, ramion i kończyn górnych. 60% wszystkich szczypiec nerwowych powstaje w wyniku zapalenia i skurczów sąsiednich tkanek i naczyń.
 • Najczęstszą przyczyną zespołu korzeniowego regionu szyjnego jest zwężenie (zwężenie) tętnicy korzeniowej zasilającej nerw. Jego głód tlenowy powoduje nieznośny ból. A ból ​​jest sygnałem o zapaleniu wszystkich tkanek otaczających kręgosłup, kiedy rozwijają się w nim procesy degeneracyjne. Przyczyną degeneracji (destrukcji) jest brak odżywiania, który powoduje dystrofię (osłabienie).

 • Interesujące jest czytanie: wtórne zwężenie

Zmiany zwyrodnieniowe-dystroficzne - osteochondroza - główna przyczyna zespołu korzeniowego.

Niewielkie kręgi szyjne są w ciągłym ruchu i utrzymują dość ciężką głowę na wadze. Elastyczne i elastyczne krążki międzykręgowe zapewniają elastyczność i ruchomość głowy i szyi przy różnych ruchach. Podczas aktywnej pracy potrzebne jest dobre odżywianie: kręgi, przede wszystkim wapń, dyski - białka i woda.

Posiadając układ krążenia, kręgi pobierają odpowiednie substancje z przepływem krwi, ale dyski do żywności wymagają specjalnych warunków - rytmicznych ruchów kręgosłupa. Takich jak podczas chodzenia, pływania. A jeśli nie ma ruchu, dyski głodują, kurczą się, spłaszczają, pojawiają się wypukłości i przepukliny, osteofity rosną na kręgach. Od nich dochodzi 30% szczypania procesów nerwowych.

Siedzący tryb życia, palenie tytoniu, niedożywienie, osteochondroza z zespołem korzeniowym i innymi powikłaniami.

Przyczynami zapalenia korzeni może być również:

 • Wrodzone wady kręgosłupa;
 • Urazy;
 • Guzy;
 • Zaburzenia tła hormonalnego;
 • Infekcje i przeziębienia;
 • Nieuzasadnione duże obciążenia kręgosłupa.

Objawy

Ból nie jest jedynym objawem zapalenia korzeni, towarzyszy mu:

 • Sztywność i ograniczony ruch rąk, głowy; zmniejszone napięcie mięśni;
 • Drętwienie niektórych obszarów ciała, "gęsią skórkę";

Lokalizacja i rozmieszczenie tych znaków zależy od kręgów, w których nerw jest zaciśnięty.

C1-C2 - porażka procesów nerwowych w tych kręgach pociąga za sobą ciągły ból i drętwienie w potylicy i ciemieniowej części głowy. Charakterystyczne jest zwiotczenie podbródka ze względu na słabość mięśni tego miejsca.

C3 - nerwy pojawiające się w obszarze tego kręgu są połączone z prawą i lewą stroną szyi. Szyja boli i odrętwia od strony, gdzie jest szczypta. Mogą występować problemy z mobilnością tego języka.

C4 - procesy nerwowe z tego działu przechodzą na łopatki i obojczyki. Ból i drętwienie w tych obszarach często wnika w serce. Aby wyjaśnić diagnozę, należy wykonać EKG.

C5 - nerwy z tego kręgu są połączone z mięśniami rąk. Ból i drętwienie obserwuje się od szyi do łokcia od wewnętrznej strony ręki.

C6 - szczypanie nerwu w tym obszarze rozciąga ból łopatki na wewnętrznej stronie dłoni na kciuk dłoni, który często staje się odrętwiały. Słabe bicepsy, ręka ma ograniczony ruch.

C7 - ból korzeniowy z tego kręgu przechodzi wzdłuż zewnętrznej strony dłoni do małego palca i palca serdecznego. Trudno podnosić i zginać ramię przy łokciu.

Najczęstszymi objawami zespołu korzeniowego są silne bóle wzdłuż nerwu, drętwienie skóry, osłabienie mięśni podczas ruchu.

Leczenie

Leczenie zespołu korzeniowego we wszystkich przypadkach indywidualnie: różne mogą być przyczyny, wiek, współistniejące choroby. Ale liczba punktów leczenia jest typowa dla każdego.

W okresie zaostrzeń i silnego bólu - odpoczynek w łóżku z ograniczoną mobilnością.

Przygotowania

W celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego stosuje się terapię lekową; przywrócić krążenie krwi i prawidłowy metabolizm w dotkniętym obszarze. W tym celu stosuje się preparaty o różnym spektrum działania i sposobu podawania: w postaci tabletek, zastrzyków, żeli, maści:

 • Środki przeciwbólowe: Ketorol, blokady Novocaine.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci zastrzyków, tabletek, żeli: "Movalis", "Arthrosan", "Diclofenac" itp.
 • Miorelaxanty - przeciwskurczowe: "Sirdalud", itp.
 • Witaminy (zwłaszcza grupa B): Neuromultivitis, itp. - w celu poprawy odporności, wzmocnienia układu nerwowego, stymulowania metabolizmu.
 • Chondroprotectors: "Alflutop" i tak dalej - w celu wzmocnienia tkanki chrzęstnej dysków.

Fizjoterapia

Laseroterapia przywraca prawidłowy krążenie krwi w obszarze bólu, łagodzi stany zapalne i obrzęk sąsiednich mięśni.

Różne rodzaje fizjoterapii (ultrasonografia, elektroforeza) i terapia manualna są oczywiście użyteczne, ponieważ promować prawidłowy metabolizm w obszarze dotkniętym, ale są w leczeniu kręgosłupa daleko od głównego.

 • Radzimy przeczytać: osteochondroza z zespołem korzeniowym.

LFK

LFK, trening osłabionych mięśni otaczających kręgosłup jest głównym leczeniem. Zwłaszcza w przypadku jego porażki osteochondroza ze wszystkimi komplikacjami, w tym zespołem korzeniowym. S.M. Bubnovsky, opracował metodę kinezyterapii - leczenie ruchem z obciążeniami dynamicznymi. Twierdzi on, że jedynie przywrócenie prawidłowego krążenia krwi w mięśniach poprzez zaostrzenie obciążenia może dać trwały efekt regeneracji w chorobach kręgosłupa. Ale te ćwiczenia muszą być ściśle dozowane, technika realizacji jest opanowana przez trenerów terapeutycznego treningu fizycznego.

Interwencja chirurgiczna z zapaleniem korzeni nerwowych jest rzadka - usunięcie guza lub przepukliny.

Jest takie powiedzenie: "Łamanie - nie buduj". Przez lata człowiek łatwo i niepostrzeżenie niszczy kręgosłup, pozbawiając go ruchu i odżywiania. Leki i terapia pasywna nie przywrócą zniszczonych.Będzie to tylko ich własne wysiłki (i znaczne!) Samego pacjenta.