Bezwzględne zwężenie kanału kręgowego

Bezwzględne zwężenie kanału kręgowego - proces patologiczny, w którym występuje krytyczne zwężenie przestrzeni rdzenia kręgowego. Kanał kręgowy, w wyniku bezwzględnego zwężenia w pewnym obszarze, może zmniejszyć się do dziesięciu lub mniej milimetrów. Ten stan w większości przypadków kończy się faktem, że nerwowe tkanki rdzenia kręgowego zaczynają odczuwać kompresję. Objawiają się niebezpieczne objawy neurologiczne - naruszenia narządów wewnętrznych, zespół bólowy, poważne zaburzenia wrażliwości i mobilności.

Kolejną kwestią jest naruszenie krążenia rdzenia kręgowego. Z powodu braku tlenu i składników odżywczych zaczyna głodować i niemal natychmiast umiera w komórkach nerwowych. Występuje niedokrwienny udar rdzenia kręgowego. W rezultacie pacjent może pozostać na całe życie związany z wózkiem inwalidzkim. A jeśli zwężenie jest zlokalizowane w klatce piersiowej i powyżej, istnieje wysokie prawdopodobieństwo zatrzymania krążenia lub trudności w oddychaniu.

Nie można leczyć absolutnego zwężenia metodami konserwatywnymi. Jeśli taka diagnoza została podjęta, pilnie potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Specjalista zazwyczaj usuwa część kręgu lub krążka międzykręgowego, który wywiera nacisk na tkankę nerwową. Taka operacja często powoduje komplikacje, ale jeśli nie jest przeprowadzana, prawdopodobieństwo najgorszego wyniku jest wysokie.

Bezwzględne zwężenie

Kanał kręgowy jest chroniony przez jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała - rdzeń kręgowy. Dzięki temu narządy wewnętrzne funkcjonują normalnie, impulsy nerwowe są przekazywane do mięśni, kończyn górnych i dolnych. Rdzeń kręgowy jest chroniony nie tylko przez szorstkie kości kręgów, wokół niego jest kilka innych powłok, w tym woreczka opony twardej, membrana pajęczynówki. Ponadto jest chroniony przez płyn mózgowo-rdzeniowy lub płyn mózgowo-rdzeniowy.

Jak widać, ewolucja skierowała wiele wysiłku, aby zapewnić, że taki ogromny pakiet tkanki nerwowej, taki jak rdzeń kręgowy, był dobrze chroniony i nie odczuwał żadnych zewnętrznych wpływów. Ale z powodu negatywnych czynników różnych typów może pojawić się niebezpieczny stan, taki jak zwężenie lub zwężenie kręgosłupa.

Zwężenie zwykle rozwija się z powodu artrozy, osteochondrozy lub przepuklin, wzrostu kości na kręgach. Kolejnym czynnikiem ryzyka są traumatyczne skutki. Ponieważ główne ryzyko jest podejmowane przez osoby ze zmianami zwyrodnieniowo-dystroficznymi w kręgosłupie, nie jest zaskakujące, że czynnik wieku odgrywa dużą rolę. Zwężenie może również wystąpić w wyniku nowotworów wewnątrz kanału kręgowego - torbieli lub nowotworów.

Pacjenci w wieku emerytalnym częściej niż inni są ofiarami choroby, takiej jak zwężenie. Stan patologiczny tego typu można podzielić na dwa typy - zwężenie względne i bezwzględne. Zwężenie jest uważane za absolutne, jeśli kanał kręgowy w nim lub on jest zredukowany do 10 i mniej milimetrów. Jeśli przestrzeń pozostaje szersza, ale zwężona w porównaniu do normy - jest to relatywne zwężenie. Względna forma zwężenia często występuje bezobjawowo i jest wykryta przypadkowo w diagnozie innych chorób. Całkowite zwężenie to zupełnie inna sprawa.

Objawy

Obraz kliniczny bezwzględnego zwężenia zmienia się w zależności od tego, która część kręgosłupa jest zlokalizowana, z jakich powodów i jak szybko się rozwija. W większości przypadków pacjentowi grozi kompresja rdzenia kręgowego, udar niedokrwienny jego tkanek, aw konsekwencji - niepełnosprawność.Czasami jednak silne napięcie rdzenia kręgowego nie występuje nawet przy bezwzględnym zwężeniu, a rokowanie jest bardziej komfortowe.

Zwężenie szyjki macicy

Jeśli w szyi występuje bezwzględne zwężenie kanału kręgowego, kończyny górne gwałtownie osłabiają się, aż do porażenia. Jeśli czułość jest zasadniczo utrzymywana, obserwuje się co najmniej częściowy paraliż. Towarzyszy temu parestezja - drętwienie, poczucie "gęsiej skórki" w okolicy ramion i obręczy barkowej.

Ponadto przy silnym ucisku rdzenia kręgowego mogą pojawić się następujące objawy:

 • Trudne oddychanie, aż do niemożliwości;
 • Paraliżuje całe ciało pod szyją;
 • Czułość znika poniżej obszaru szyjnego.

Ta lokalizacja zwężenia jest najbardziej niebezpieczna dla pacjenta. W wielu przypadkach występuje najgorszy możliwy wynik.

Zwężenie klatki piersiowej

Symptomatologia bezwzględnego zwężenia na poziomie kręgosłupa piersiowego jest mniej wyraźna. Niech kanał kręgowy będzie tutaj najbardziej wąski, jest bardziej chroniony. Ze względu na szkielet żeber jest praktycznie nieruchliwy, co oznacza, że ​​najmniejsze prawdopodobieństwo ruchów polega na poddaniu kręgosłupa ściskaniu.Ponadto zwężenie rozwija się rzadziej w tym obszarze - w rzeczywistości często nie manifestują się zmiany zwyrodnieniowe i dystroficzne.

Objawy zwężenia klatki piersiowej obejmują:

 • Zespół bólu, podając w sercu i brzuchu;
 • Parestezje klatki piersiowej, otrzewnej, ramion;
 • Całkowita lub częściowa utrata zdolności poruszania się i wrażliwości poniżej dotkniętego obszaru;
 • Zaburzenia genitaliów, odbytnicy i pęcherza moczowego.

Zwężenie w okolicy lędźwiowej

W większości przypadków rdzeń kręgowy znajduje się pod naciskiem. Ponieważ lędźwie mogą wytrzymać duże obciążenia i więcej niż inne części ruchów kręgosłupa.

Obraz kliniczny obejmuje:

 • Ból napadowy lub uporczywy, pojawia się w okolicach pośladkowych i udowych;
 • "Ból pleców" dolnej części pleców;
 • Skomplikowane lub niemożliwe chodzenie, kulawizna;
 • Zaburzenia słabości i wrażliwości kończyn dolnych;
 • Częściowy lub całkowity paraliż poniżej dotkniętego obszaru;
 • Zaburzenia genitaliów, odbytnicy i pęcherza moczowego.

Komplikacje

Im węższy kanał kręgowy, tym gorzej przechodzi stan naczyń i nerwów. Naczynia i nerwy są zablokowane - pożywienie tkanek, unerwienie się pogarsza.Rozpoczyna się proces zapalny. Z powodu braku dopływu składników odżywczych istnieje niebezpieczeństwo niedokrwiennego udaru rdzenia kręgowego, co często prowadzi do dożywotniego upośledzenia. W takim przypadku komórki nerwowe mogą zacząć umierać w dużej liczbie, a osoba traci zdolność do normalnego poruszania się i odczuwania kończyn.

 • Zalecana lektura: kręgowe zwężenie boczne

Rdzeń kręgowy jest narządem, który najsilniej odczuwa niedobór tlenu i krwi. Warto zablokować ich dostęp bardzo krótko, a tkanki prawie natychmiast zaczynają umierać. Rezultatem jest porażenie kończyn dolnych lub jeśli zwężenie jest zlokalizowane w rejonie klatki piersiowej i powyżej - śmierć spowodowana niezdolnością do oddychania.

Interwencja chirurgiczna

Nie ma sensu mówić o zachowawczym leczeniu bezwzględnego zwężenia. Po zdiagnozowaniu lekarze zalecają operację chirurgiczną. Nie ma czasu na wahanie się, ponieważ może to prowadzić do śmierci komórek nerwowych, w wyniku czego pacjent będzie zawsze na wózku inwalidzkim na całe życie.

W zależności od obrazu klinicznego i możliwości kliniki można zastosować różne metody interwencji chirurgicznej w przypadku bezwzględnego zwężenia:

 • Laminektomia. Usunięto element łuku kręgu.Kanał kręgowy jest natychmiast uwalniany. Ta operacja jest odpowiednia dla efektów traumatycznych. Ten typ ekspozycji był używany przez około sto lat, jest znany chirurgom i rzadko powoduje nowe komplikacje;
 • Dysektomia. Dysk międzykręgowy jako całość lub jego część podlega usunięciu. Jeśli przyczyna zwężenia znajduje się w przepuklinie, można usunąć tylko tkankę chrzęstną jądra miażdżystego.

W obu przypadkach, po usunięciu źródła kompresji, wbudowany jest implant w strukturę kręgosłupa. Konieczne jest ustawienie kręgosłupa w pozycji fizjologicznej, aby pacjent mógł normalnie się poruszać, a co najważniejsze - aby zapobiec nowej kompresji. Obecnie lekarze do tego celu zwykle używają stopów tytanu lub plastiku.

Przed operacją lekarz w klinice otrzymuje niezbędne testy. Oczywiście, jeśli jest jeszcze czas. Idealnie, przed operacją, musisz ponownie zdiagnozować, a także zbadać stan układu sercowo-naczyniowego. Niestety, czasami te środki ostrożności należy zaniedbać, aby utrzymać normalne życie i mobilność pacjenta.A nawet życie w zasadzie.

W niektórych przypadkach może dojść do nawrotu zwężenia kanału kręgowego. Może się tak zdarzyć, ponieważ ciało będzie przecinać uszkodzoną tkankę z bliznami lub tworzyć nadmierne przyrosty kości, a następnie można zalecić interwencję chirurgiczną. Specjalista weźmie pod uwagę, że nie jest to pierwsza operacja i podejmie wszelkie działania, aby zapobiec nowym komplikacjom.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia na ból kręgosłupa - STENOZA KANAŁU KRĘGOWEGO - TOP 3 ćwiczenia (Styczeń 2020).

Loading...