Jak rozpoznać przepuklinę na brzuchu

Wyjście pod skórą pachwiny, biodra, pleców lub brzucha, do moszny lub do jamy klatki piersiowej narządów wewnętrznych z jamy brzusznej nazywa się przepukliną brzucha. Wizualnie przepuklina brzuszna wygląda jak guz o gładkich konturach i nieuszkodzonej skórze.

Przyczyny, dla których istnieje przepuklina żołądka, można podzielić na dwa typy:

 • Wrodzony. Są to anomalie anatomiczne, które ułatwiają wyjście narządów wewnętrznych z otrzewnej.
 • Zakupione. Choroba może rozwinąć się z powodu urazów, operacji i innych skutków, które naruszają integralność jamy brzusznej, nawet u osoby, która nie jest podatna na powstanie przepukliny żołądka. Do nabytych powodów należą również podnoszenie ciężarów, otyłość, poród, ciąża.
Ważne!
Nie trzeba urodzić się z chorobą. Może zacząć formować się później, gdy osoba z predyspozycją osiągnie dojrzałość. Czynniki prowokujące: różne choroby, urazy i zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej.

Rodzaje przepuklin brzucha

Choroba jest klasyfikowana według różnych czynników anatomicznych i klinicznych:

 • Pochodzenie. W tym przypadku istnieje również podział na nabyte i wrodzone przepukliny brzuszne.
 • Według obrazu klinicznego. Pacjent może rozwinąć komplikacje w okresie pooperacyjnym, być chorobą nawracającą lub pierwotną.
 • Zgodnie z etapem rozwoju. Pełna przepuklina - zawartość worka przepuklinowego przebiega pod skórą, w kanale przepuklinowym i początkowych (zawartość nie jest wyciskana na zewnątrz).

Przepukliny mogą być zewnętrzne i wewnętrzne. W pierwszym przypadku zawartość przepukliny wystaje na zewnątrz przez otwory jamy brzusznej. W drugim wypełnia różne kieszenie brzusznej ściany i nie wchodzi pod skórę.

Zwróć uwagę!
Jeśli przepuklina jest wewnętrzna, pacjent może pomylić ją z niedrożnością jelit. Ponieważ patologie mają te same objawy.

Przepukliny są również podzielone na dusione i nieskomplikowane. Pierwszy to poważne powikłanie, które wymaga interwencji chirurgicznej. Z drugim istnieje szansa na poradzenie sobie, przepuklinę można korygować bez prowadzenia leczenia chirurgicznego.

Zdjęcia
Ta przepuklina torturuje kobietę przez trzy lata.

Oznaki przepukliny żołądka

Istnieje kilka podstawowych objawów, które pomagają rozpoznać przepuklinę:

 • Wypełnienie worka przepuklinowego, wielkości grochu do przeciętnego arbuza.
 • Bolesne wrażenia. Obszar pojawienia się patologii jest wyraźnie spuchnięty.

Wrażenia bólowe są charakterystyczne dla początkowego stadium pojawienia się choroby. Ból jest ostry i nasila się, gdy pacjent się porusza: głęboko wdycha, kaszle. Wraz z tym pojawia się wystający przepuklinowy worek, wystający przez przepuklinę. W tym czasie na przedniej ścianie elementy jelitowe nie są jeszcze wizualnie widoczne. W początkowych etapach przepukliny objawia się jako podskórne zagęszczenie podskórne.

Zazwyczaj występ podczas palpacji jest bezbolesny. W niektórych przypadkach samo znika lub odświeża się, gdy dana osoba przyjmuje poziomą postawę ciała.

Różne rodzaje przepuklin brzusznych mogą mieć swoje własne specyficzne objawy. W tym przypadku objawy będą zależały od tego, który konkretny organ otrzewnej lub jego część utworzyła przepuklinę:

 • W przypadku pętli jelitowych można zauważyć objawy innej choroby - "niedrożność jelit". Pacjent będzie cierpiał na zaparcia, nudności, ostry ból, będzie miał gorączkę.
 • W przypadku pęcherza moczowego można zauważyć nieprawidłowości w przebiegu i częstości oddawania moczu.
 • Przepuklinę białej linii brzusznej charakteryzuje występ w napięciu przedniej ściany brzusznej (kiedy osoba jest "napompowana") i ból w strefie nadbrzusza.
 • Przepuklina pępkowa objawia się nudnościami i bólem, które osoba odczuwa przez wyczucie worka przepuklinowego w pępku;
 • Przepuklina pachwinowa charakteryzuje się rosnącym bólem w okolicy pachwiny i dolnej części brzucha. Pacjent wykryje charakterystyczny występ w strefie kanału pachwinowego, wyczuje osłabienie mięśni.
 • Przepuklina udowa ma podobne objawy. Ale miejsce jego dyspozycji jest już inne. Charakterystyczne objawy - zwiększony ból w dolnej części brzucha z pełnym wyprostowaniem ciała i zaburzeniami oddawania moczu.

Aby dokładnie zaklasyfikować typ przepukliny, konieczna jest diagnostyka różnicowa. Niemożliwe jest poleganie tylko na objawach i objawach.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Diagnoza choroby

Diagnoza jest ustalana przez chirurga, nawet jeśli pacjent wykazuje wszystkie objawy przepukliny brzucha. Faktem jest, że choroba ma wiele oznak innych chorób. Ponadto objawy przepukliny żołądka, jeśli występ jest niewielki, mogą wydawać się niewidoczne na zewnątrz.

W celu potwierdzenia lub odrzucenia założenia przepukliny, chirurg przesłuchuje daną osobę i przeprowadza badanie przez badanie dotykowe i tkanki obszaru jego występowania.

Jak leczy się przepuklinę żołądka?

Główną i jedyną właściwą metodą leczenia jest operacja chirurgiczna. Nazwa zabiegu to hernioplastyka. Istnieje wiele metod i opcji dostępu do chirurgii geriatrycznej. Ale w każdym razie cel jest taki sam: wzmocnienie brzucha przepuklina ściany w rejonie bramy lub w prawo do usunięcia worka przepuklinowego.

Operacja może być wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub lokalnym. Dostęp operacyjny do niezbędnego obszaru może być laparoskopowej (lekarz będzie wykonać kilka drobnych nakłuć na skórze i dostanie specjalną rurkę, zasilanie kamery i miniaturowe urządzenie chirurgiczne) lub otwarty (chirurg wykonuje nacięcie w obszarze przepukliny i edukacji prawej lub issechet).

Wideo
Obejrzyj film wideo, aby zrozumieć, w jaki sposób wykonuje się operację plastyczną przepukliny za pomocą siatki.

Ważnym etapem interwencji chirurgicznej jest plastyka kanału. Biorąc pod uwagę dowody mogą być wybierane za pomocą nowoczesnych protez syntetycznych, implanty, overlay „latki” z własnej tkanki pacjenta lub sieciowania kanał.

Jeśli operacja nie jest to możliwe, na przykład ze względu na wiek,Obecność każdej chorobie ostrej fazie ciąży lub pacjenta, a następnie w celu łagodzenia bólu i innych objawów, jak również zapobiec wzrostowi różnych metod leczenia mogą być stosowane:

 • Masaż.
 • Przyjmowanie leków.
 • Gimnastyka.
 • Dieta.
 • Noszenie bandaży lub specjalnych bandaży.
Zwróć uwagę!
Jeśli podejrzewasz przepuklinę żołądka, nie próbuj samoleczenia. Tylko doświadczony lekarz może uratować cię od choroby. Odmowa wizyty, pogarsza sytuację.

Przepuklina brzuszna dla dzieci

Jeśli przepuklina doszło do dziecka, decyzja o operacji lub wybranie konserwatywne leczenie odbywa się z lekarzem, biorąc pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań i samoleczenia, dynamiki choroby lub zmniejszyć powstawanie, istniejących objawów.

Często dzieci są po prostu obserwowane lub tymczasowo wykorzystywane jedynie w leczeniu zachowawczym i oceniają wyniki.

Jeśli przepuklina nie jest podatna na wzrost i nie skomplikowane, dziecko do 5 lat, to nie będą obsługiwane. W takich przypadkach lekarze zalecają wyłącznie leczenie zachowawcze.

Możliwe powikłania przepukliny

Głównym powikłaniem jest naruszenie przepukliny żołądka. W tym przypadku możliwe jest rozwinięcie martwicy tkanek, które składają się na zawartość torby. Ponieważ będą ściskane, a krew nie wpłynie do nich w wymaganej ilości.

Przy martwicy tkanek, pacjent poczuje ostry ból, prawdopodobnie rozwój zapalenia otrzewnej.

Zapobieganie przepuklinom

Niemożliwe jest zapobieganie wrodzonej przepuklinie brzusznej. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby w stanie dorosłym, warto przeprowadzić takie działania:

 • Odrzuć złe nawyki. Szczególnie palenie, które rozwija się w stałym silnym kaszlu i przewlekłym zapaleniu oskrzeli.
 • Monitoruj stan jelit.
 • Obejmują pokarmy bogate w błonnik roślinny.
 • Unikaj podnoszenia ciężarów i ciężkiej pracy fizycznej (w przypadku braku przygotowania).
 • Walcz z nadwagą i utrzymuj prawidłową masę ciała.

Wśród środków zapobiegawczych jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Mają na celu wzmocnienie mięśni otrzewnej. Jeżeli profilaktyka jest konieczna po leczeniu choroby, wówczas lekarz powinien wybrać rodzaj ćwiczeń i ich częstotliwość.

W przypadku dzieci profilaktyka jest rozumiana jako znacząca opieka. Dziecko nie może być rzucone i mocno owinięte w pelerynę.

Wideo
Obejrzyj film i będziesz mógł dowiedzieć się o objawach, symptomach i możliwościach leczenia przepukliny żołądka.

Przepuklina jest groźną chorobą, niezależnie od przyczyny jej wystąpienia. Opóźniając leczenie, poczujesz wzmacniające objawy: ból, problemy z oddawaniem moczu itp. Adres do chirurga, terminowa operacyjna interwencja pozwoli Ci zapomnieć o chorobie.

Obejrzyj wideo: Odpowiedzi na pytania dotyczące operacji przepukliny pępkowej (Sierpień 2019).