Jak pokonać przepuklinę na pępku

Przepuklina pępkowa jest najczęstszą patologią u niemowląt. Według danych statystycznych tę chorobę obserwuje się u co trzeciego wcześniaka i co piąte dziecko urodzone na czas. Drobne defekty w aparacie lędźwiowym pępka występują praktycznie u każdego noworodka. Przepuklina pępkowa jest często wrodzoną wadą rozwojową, a zatem objawia się we wczesnych latach niemowlęcych.

Mechanizm rozwoju przepuklin pępkowych

Podczas gdy płód znajduje się w łonie matki, naczynia krwionośne, które zapewniają niezbędne pożywienie od matki do dziecka, przechodzą przez pierścień pępowinowy. Do czasu narodzin nie ma potrzeby odżywiania, naczynia są opróżniane, pierścień pępowinowy jest zwykle zamknięty. Ale czasami tak się nie dzieje - właśnie wtedy jest przepuklina pępkowa.

Rozwój przepuklin pępowinowych ułatwiają:

 • duża masa ciała;
 • mała prędkość zamykania pierścienia pępowiny;
 • defekt w tkance łącznej i mięśniach pierścienia pępkowego;
 • długi i silny płacz dziecka;
 • niestrawność, prowadząca do zaparć, wzdęć;
 • częste choroby związane z kaszlem;
 • krzywica i choroby, prowadzące do zmniejszenia napięcia mięśni;
 • występuje również u dzieci, które wcześnie poszedł z powodu niedostępności mięśni do nadmiernego obciążenia

Często przyczyną tej patologii są dziedziczne predyspozycje. Jeżeli diagnoza została postawiona ojcu lub matce dziecka, wówczas prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało taki problem, osiągnie 70%.

Odgrywa również rolę i przebieg ciąży. Jeśli matka cierpiała na choroby zakaźne, często cierpiała na stres lub miała kontakt ze szkodliwymi substancjami, może dojść do rozwojowej choroby płodowej, aw rezultacie do osłabienia aparatu więzadłowego i mięśni, co może prowadzić do przepukliny pępkowej.

Rodzice dziecka z tą diagnozą nie powinni się nadmiernie martwić, ponieważ często przepuklina jest wyleczona niezależnie. Jeśli przepuklina nie minęła przed 3 rokiem życia, jest to pretekst, aby pokazać się lekarzowi, który decyduje o tym, czy leczenie chirurgiczne jest wskazane. Jednak operację można przeprowadzić tylko w wieku 5-6 lat.

Jeśli przepuklina nie pojawiła się w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale przez 3-5 lat, przepuklina wymaga leczenia chirurgicznego w zaplanowanej kolejności, bez operacji nie może sobie poradzić.

Objawy i przejawy przepukliny pępkowej

Najczęściej przepukliny pępkowej trudno nie zauważyć występ pępka wielkości od pół centymetra do 2, a czasami nawet do 10 cm może być widoczna gołym okiem. Z niewielką ilością przepukliny może zniknąć, gdy dziecko leży na plecach, a zwiększenia podczas kaszlu, kichania, płacz, płacz, lub defekacji.

Wielkość występów zmienia się w dużym stopniu w zależności od wielkości pierścienia pępowinowej. W badaniu oraz omacywaniu przepuklina pępkowa pod wpływem prasowania, jak to znajduje się wewnątrz, które umożliwia lekarzowi pomiaru wielkości wady i pierścień pępowinowej określenia jaka jest zawartość przepukliny pępkowej: pętli jelita, sieci większej i przedotrzewnowej tłuszczu.

Lekarz powinien być odróżnione od przepukliny „pępka skóry” - funkcja anatomiczna pępka pierścień pępowinowej jest zamknięty, jest uważane za odchylenie od normy.

Zazwyczaj przepuklina pępkowa nie powoduje bólu u dzieci, ale często dzieci z tej diagnozy trochę bardziej niespokojny z rówieśnikami, jak wspólne dla wszystkich dzieci kolka jelitowa daje im trochę więcej dyskomfort.

Powikłania choroby

Ten rodzaj przepukliny u dzieci bardzo rzadko prowadzi do różnych powikłań, ale nadal są one możliwe. Obejmują one:

 • Naruszenie przepukliny - ucisk przepuklinowej wypukłości.
 • Uraz przepukliny.
 • Proces zapalny tkanki przepuklinowej.
 • Niedrożność jelit, w wyniku szczypania pętli jelitowych za pomocą pierścienia przepuklinowego.
 • Coprostaza w wyniku niedrożności jelit.
Zwróć uwagę!
Jeśli dziecko czuje się normalnie, jest to dość łatwe do zaobserwowania, ale jeśli występują bóle, mdłości, wymioty, zaparcia, zły stan zdrowia - mogą to być objawy wyżej wymienionych powikłań, dlatego należy natychmiast skonsultować się z lekarzem!

Jak pomóc dziecku w przepuklinie pępowinowej

Zazwyczaj leczenie przepuklinę pępkową nie jest wymagane, przez 3-5 lat, pod warunkiem niewielkich rozmiarów przepukliny, patologia ta przechodzi bez interwencji chirurga. Aby to się stało, musisz podjąć pewne kroki:

 • Masuj ścianę brzucha. W domu możesz wykonać natychmiast po porodzie. Konieczne jest obgryzienie żołądka dłonią zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od prawej do lewej, bez nadmiernych wysiłków. Masaż prowadzi do przepływu krwi, poprawy odżywienia powięzi, mięśni i więzadeł, aw konsekwencji do ich wzmocnienia. Poprawia także trawienie, które zmniejsza kolkę i dyskomfort. Ważne jest również, aby zwracać maksymalną uwagę na okolice pępka i mięśnie brzucha.Można to osiągnąć, wykonując 10-15 kliknięć punktów po prawej i lewej stronie pępka w promieniu 1-2 cm, a następnie można wcisnąć przepuklinę wewnątrz. Masaż powinien być co najmniej 2 -3 razy dziennie przed karmieniem. Kiedy dziecko ma już 2 miesiące, możesz napisać je do profesjonalnego masażu w poliklinice. Dla dzieci większej liczby dorosłych można również masować, ale przy odrobinie wysiłku.
Wideo
Ten film pokazuje szczegółowo prawidłową i skuteczną technikę masażu. Autorką filmu jest młoda matka, która osobiście stanęła przed tym problemem i sprawdziła technikę na swoim dziecku.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
 • Dziecko przed każdym karmieniem, aby położyć na brzuchu przez 10 minut, który pomaga zmniejszyć ciśnienie w jamie brzusznej, z powodu wycieku gazów.
 • Terapeutyczny trening fizyczny. Można to zrobić po tym, jak lekarz naprawi przepuklinę i naprawi za pomocą opaski lub bandaża. Kompleks prostych ćwiczeń powinien wybrać specjalista.

Metody tymczasowego bandażowania

 • Zastosowanie tynku Porofix. Łata ta składa się z dwóch części, w jednym z nich znajduje się otwór, a w drugim specjalny "pasek". Zaleca się wklejenie łat po obu stronach pępka i połączenie dwóch części przez przepuszczenie jednego do drugiego.Podczas właściwego użytkowania należy uformować fałdkę. Ostateczny wynik jest widoczny na zdjęciu.

 • Użycie specjalnego bandaża, który lekarz musi wyznaczyć.
 • Zamykanie pępowiny za pomocą plastra nie powoduje alergii bez zagnieceń. Zmień co najmniej co 3 dni.
Zwróć uwagę!
Taktykę leczenia powinien wybrać wyłącznie lekarz. Samo leczenie jest niebezpieczne!

Jeśli wszystkie podjęte środki nie przynoszą wyniku 3-4 lat, należy zasięgnąć porady lekarza, który rozważy możliwość leczenia chirurgicznego.

Chirurgiczna opieka nad przepukliną pępkową

Jeśli przepuklina pępkowa nie zniknie w wieku 5 - 6 lat, zdecydowanie trzeba operować, ponieważ w przyszłości może to wpłynąć na przebieg ich ciąży. Chirurg decyduje, czy poradzić sobie z chłopcami, ale szanse, że pierścień się zamknie, jeśli nie zdarzyło się to przed 6 rokiem życia, są niezwykle małe.

Interwencja chirurgiczna może być przeprowadzona dwoma metodami:

 • Gernioplastykę przeprowadza się na dwa sposoby:
1 Przez laparoskopię - operację przeprowadza się za pomocą specjalnych narzędzi przez 3 małe otwory - wycięcie.Metoda najbardziej nie traumatyczna, z minimalnym okresem rehabilitacji. Pacjenci są wypisywani już 2-3 dni po operacji.

2 Po zainstalowaniu specjalnej siatki. Po wycięciu i przesunięciu zawartości w środku, przepuklinowe bramy nie są po prostu zszyte, ale pokryte specjalną siatką, która ostatecznie łączy się z sąsiednimi tkankami i nie pozwala powtórce przepukliny.

 • Klasyczna operacja, z niewielkim rozmiarem łatwo regulowanej przepukliny.
Ważne!
Jeśli lekarz zaleca operację, nie bój się i odmawiaj, ponieważ w ten sposób narażasz zdrowie i życie swojego dziecka. Komplikacje mogą wystąpić nieprzewidywalnie w najbardziej nieodpowiednim momencie!

Popularne metody walki

Pomimo faktu, że tradycyjna medycyna nie uznaje skuteczności tradycyjnych metod leczenia, ale wiele osób jest pewnych czegoś przeciwnego. Do tej pory najczęstsze metody:

Z użyciem gliny. Z każdej glinki medycznej do ciasta, o nieco większej wielkości niż wypukłość. Zamień go w gazę i przyklej do pępka za pomocą opaski. Pożądana jest zmiana każdego dnia.

Za pomocą miedzianej monety. Wziąć miedziany prosiaczek, wetrzeć go alkoholem, owinąć go w gazę i przykleić plasterkiem pępka do pępka.

Umieranie z brzucha. W 1 litrze czystej wody rozpuść łyżkę octu i wylej uzyskany roztwór w okolice przepukliny.

Przy użyciu serwatki. Rozgrzej serwatkę, nakładaj szmatkę namoczoną w żołądku tak często, jak to możliwe. Potas wydalany z surowicy pomoże wzmocnić tkanki żołądka.

Z wykorzystaniem kory dębu. Przygotuj napar z kory dębu, zrób kompresy codziennie 2 razy. Kora ma właściwości ściągające, które będą miały korzystny wpływ na tkanki ściany brzucha.

Spisek. Istnieje również opinia, że ​​przepuklina skutecznie rozmawia. To nie jest uzasadnione. Nie prowadź swoich dzieci do szarlatanów, ale raczej zapewnij im profesjonalną opiekę medyczną.

Zapobieganie przepuklinę pępkową

Działania profilaktyczne powinny mieć na celu wzmocnienie ściany brzucha i zmniejszenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Należą do nich:

 • Układanie dziecka przed karmieniem na brzuchu.
 • Masaż do leczenia zachowawczego.
 • Nie pozwalaj dziecku płakać gwałtownie i przez dłuższy czas.
 • Karmienie piersią i inna umiarkowana aktywność fizyczna.
 • Unikaj występowania zaparć i wzdęć w okruchach (prawidłowe odżywianie matki przy karmieniu piersią, stosowanie substancji leczniczych espumizan, kolki,planktex i inne z kolką; z zaparciami, aby zastosować dyufaklak, mikrobioloty lub umieścić rurę gazową).

Problem przepuklin pępkowych u dzieci jest bardzo pilny, ale jego znaczenie jest często przesadzone. Jeśli twoje dziecko jest zdiagnozowane, nie panikuj. Konieczne jest zbadanie wszystkich informacji. Znajdź idealne metody walki z przepukliną, ciężko pracuj, aby je pokonać, wtedy choroba z pewnością się cofnie. Zastosuj metody profilaktyki i bądź zdrowy!

Obejrzyj wideo: Jak powstaje PRZEPUKLINA u NIEMOWLĄT? Objawy i leczenie przepukliny u niemowląt (Sierpień 2019).