Jak leczyć kobiecą przepuklinę pępkową

We współczesnej medycynie leczenie przepuklin pępkowych jest całkowicie bezpiecznym procesem. Jeśli choroba zostanie wykryta we wczesnych stadiach, powrót do normalnego trybu życia przy minimalnej utracie zdrowia nie będzie trudny.

Przepuklina pępkowa jest chorobą, w której narządy wewnętrzne są wystawane poza przednią ścianę brzuszną przez pierścień pępowinowy. Wielkość przepukliny może wynosić od jednego centymetra do dwudziestu. Przy małej przepukliny spada omentum, w skomplikowanych przypadkach istnieje występ pętli sieci większej i jelit, przynajmniej w jelicie cienkim. W pozycji leżącej przepuklina może zniknąć lub zmniejszyć się znacząco.

Głównymi przyczynami wystąpienia przepuklinę pępkową są:

 • nadwaga;
 • ciąża;
 • wodobrzusze i przewlekłe zaparcia;
 • urazy i wysiłek fizyczny;
 • szybko rozprzestrzeniające się nowotwory;
 • wrodzona słabość pępowiny;
 • blizny pooperacyjne.

Istnieje hipoteza o skłonności genetycznej dla przepukliny pępowinowej, choć opinia ta nie jest jeszcze potwierdzona przez badania medyczne. Tendencję do pojawienia się choroby obserwuje się u kobiet rodzących, po osiągnięciu 40 lat.

Główne objawy

Objawowa przepuklina zależy od kilku aspektów: obecności zrostów w okolicy brzucha, wielkości formacji, stanu worka przepuklinowego. W niektórych przypadkach, na przykład w czasie ciąży, kobieta może nie zauważyć pojawienia się przepukliny. W początkowych stadiach, gdy przepuklina ma 1-2 cm wzrostu, nie powoduje bólu.

W przypadku, gdy sieć pokrywa pierścień pępowinowy, przepuklina nie zmienia się pod względem wielkości i trudno jest ją zdiagnozować samodzielnie. Kiedy sieć przechodzi przez rozszerzone mięśnie, przepuklina zaczyna gwałtownie wzrastać i pojawiają się bardziej złożone objawy.

Pierwsze oznaki przepukliny:

 • ból w pępku podczas ruchu, wysiłek fizyczny, próby popychania;
 • nudności, pobudzenie, wymioty;
 • zaparcie i ból podczas oddawania moczu.
Ważne!
W początkowych stadiach ból jest całkowicie nieobecny, a przepuklinę można poprawić samodzielnie. Z biegiem czasu powstają kolce, przepuklina łączy się z tkankami. W tym przypadku nie "ukrywa się" i powinieneś natychmiast udać się do lekarza.

Długotrwałe opóźnienie podróży do lekarza jest obarczone komplikacjami i nieodwracalnymi konsekwencjami. Powikłanie przepuklinę pępkową może pojawić się w dowolnym okresie przedawnienia choroby i charakteryzuje się ostrym pogorszeniem stanu zdrowia.

Powikłania przepuklinę pępkową:

 • coprostasis (stolec w jelicie grubym);
 • naruszenie worka przepuklinowego;
 • zapalenie przepukliny.

Powikłanie w postaci naruszenia przepukliny pępkowej wynika z ciężkiego wysiłku fizycznego, kaszlu, zaparcia. W rezultacie zawartość przepukliny zostaje ściśnięta pępowiną. W uszkodzonych tkankach dochodzi do naruszenia procesu krążenia krwi, aż do całkowitej martwicy tkanek. Dotknięte narządy są podatne na procesy zapalne. Z powodu naruszenia okolicy brzusznej często dochodzi do zapalenia otrzewnej.

Pierwsze objawy powikłań przepuklinę pępkową:

 • zatrucie organizmu: temperatura, nudności, wymioty, ból głowy i mięśni;
 • worki przepuklinowe stają się gorące i twarde, ogniotrwałe;
 • ostry ból w pępku i jamie brzusznej.
Zwróć uwagę!
Takie objawy wymagają natychmiastowego leczenia w ambulansie. Zwłaszcza jeśli pojawili się u kobiety w ciąży. Zignorowanie tych objawów może spowodować przedwczesne porody lub poronienie
.

Badanie i przygotowanie do zabiegu

Przepuklina pępkowa wykryta we wczesnych stadiach wymaga natychmiastowego leczenia, aby zapobiec rozwojowi współistniejących patologii.Pierwszym etapem jest skonsultować się z chirurga, lekarz może przepisać jednego z rodzajów DIAGNOSTICS ultradźwięków, promieniowania rentgenowskiego żołądka i dwunastnicy, gastroskopii lub herniography (w jamie brzusznej wprowadzonych specjalne substancje w celu zbadania przepukliny).

Dokładne badanie wyklucza obecność innych chorób, takich jak rak żołądka. Kiedy przerzuty rozprzestrzeniają się w okolicy pępka, symptomatologia może mieć podobieństwo do przepukliny.

Przed dopuszczeniem i prowadzenia operacji, pacjent musi przejść wszystkie testy, poinformować lekarza o obecności reakcje alergiczne na leki, powiadomić przy podejmowaniu dodatkowych leków.

Całkowicie wyeliminuj spożycie alkoholu. Dieta powinna być wybrana lekka, zupa dietetyczna, owsianka. Ostatni posiłek jest nie późniejszy niż ósma wieczorem.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

W dniu operacji jest przeciwwskazane, aby jeść, pić, czyści się lewatywa oczyszczająca.

Rodzaje interwencji chirurgicznej

W praktyce stosuje się kilka rodzajów operacji.Najpopularniejsza metoda Mayo i Sapezko.

W trakcie metody Mayo wykonuje się kilka nacięć wokół pępka pod znieczuleniem ogólnym. Chirurg usuwa nadmiar tłuszczu i przecina przepuklinę. Po usunięciu zrostów narządy wewnętrzne jamy brzusznej powracają na swoje miejsca. Lekarz usuwa worek przepuklinowy i szyje krawędzie poziomo.

Metoda Sapezko ma pewne różnice, w tym tkance łącznej w okolicy brzucha są szyte warstwa po warstwie. Metoda ta jest uważana za bardziej skuteczną niż poprzednia, ponieważ po jej spadku ciśnienie w jamie brzusznej zmniejsza się i wyrównują się mięśnie brzucha. Ta metoda chirurgiczna jest przeciwwskazana dla osób z nadwagą, ponieważ z powodu dużego brzucha nie można wyeliminować wszystkich wad. Podczas tej operacji pacjenci często są usuwani z pępka, po uprzednim zgłoszeniu ich.

Dzisiaj metody Mayo i Sapezko są uważane za niepewne. Okres powrotu do zdrowia może trwać latami. Pacjent jest przeciwwskazany do aktywności fizycznej, a to z czasem może prowadzić do atrofii mięśni brzucha.

Chirurgia plastyczna z implantami siatkowymi

Bardziej nowoczesne podejście do eliminacji przepukliny pępkowej jest plastyczne za pomocą implantów siatkowych w miejscach osłabienia mięśni ściany jamy brzusznej. Istnieją dwa rodzaje operacji:

 • wszczepienie pod skórę implantu ponad rozcięgno i obwód pępowiny;
 • instalacja siatki pod rozcięgiem.

Najbezpieczniejszą metodą działania jest laparoskopia. Metoda ta nie zawsze jest możliwa przy dużej przepuklinie, ponieważ nie zawsze możliwe jest dotarcie do górnych warstw przepukliny pępkowej. Zamknięta metoda chirurgiczna całkowicie wyklucza rozwój powikłań i znacznie skraca czas rehabilitacji.

Wideo
Leczenie przepuklin pępkowych u dorosłych. Podstawowe zasady pozbycia się choroby.

Więcej informacji na temat przepuklin pępkowych można znaleźć tutaj.

Leczenie przepuklinę pępkową w ciąży

Przepuklina pępkowa jest powszechna u kobiet w ciąży, ale jej pojawienie się często nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Lekarze zalecają noszenie kompresyjnej i podtrzymującej bielizny oraz specjalnego bandaża, który zmniejszy napięcie brzucha.

Operacja wykonywana jest nie wcześniej niż sześć miesięcy po dostawie.To zajmie tyle czasu, aby uzyskać mięśnie w prawidłowym kształcie. Podczas operacji, może zostać skorygowany, a inne problemy poporodowe: rozciąganie skóry i usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Rehabilitacja

Po operacji pacjent przebywa w szpitalu przez kilka dni pod nadzorem lekarzy. Zaleca się leżeć więcej i nie wykonywać ostrych ruchów. Pacjent Zaleca się stosowanie bandaża do mocowania pooperacyjnego unieruchomienia stawów.

Przez dziesięć dni, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w celu wyjęcia szwów i opatrunków. Całkowicie przeciwwskazane podnoszenie ciężarów i wykonywanie pracy fizycznej.

Po laparoskopii, w przypadku braku temperatury, pacjent może natychmiast wrócić do domu.

Dieta w okresie pooperacyjnym

Posiłki pacjent po usunięciu przepukliny pępowinowej w powinny być małe posiłki 4-5 razy dziennie. W okresie pooperacyjnym powinno wykluczać produkty promować powstawanie gazu i zaparcia: rośliny strączkowe, grzyby, tłustych mięs, wędlin, ciasta, chleb żytni i ostre. Unikaj napojów gazowanych i alkoholu.

Przydatne jest spożywanie pokarmów o dużej zawartości błonnika.Aby uniknąć zaparć, regularnie jedzą zupy, zboża, półpłynne puree, gotowaną chudą rybę i mięso.

Po usunięciu szwów możesz stopniowo wprowadzać nowe produkty i powracać do zwykłej diety.

Po jedzeniu zdecydowanie nie należy się położyć, najlepiej wyjść na świeże powietrze, zrobić mały spacer.

Przepuklina pępkowa może spowodować wiele niedogodności dla osoby, począwszy od problemów zdrowotnych i kończąc na nie-estetycznym wyglądzie. Z czasem zwracając się do lekarza, możesz uniknąć powikłań i nieprzyjemnych konsekwencji.

Obejrzyj wideo: Plastyka ściany brzucha przy operacji przepukliny #1 (Sierpień 2019).