Rodzaje i leczenie przepukliny otworu przełykowego przepony

Przepuklina otworu przepony przełyku zajmuje trzecie miejsce w strukturze patologii chirurgicznej. Podczas ustalania tej diagnozy uzasadnione staje się pytanie, czy możliwe jest odzyskanie bez operacji. Odpowiedź zależy nie tylko od postaci choroby, ale także od praktyki medycznej.

Jaki jest skrót GFOD?

HAART (przepuklina otworu przełykowego przepony) to wyjście z brzusznej części przełyku, żołądka oraz w ekstremalnych przypadkach pętli jelitowych z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez fizjologiczny otwór przepony.

Przyczyny

Ponieważ ta choroba może być zarówno wrodzona, jak i nabyta, czynniki etiologiczne są podzielone na odpowiednie grupy.

GDFD staje się deterministyczny podczas rozwoju płodowego, jeśli jest dostępny:

 • naruszenie procesów obniżania żołądka i przełyku w okresie embrionalnym i płodowym;
 • osłabienie tkanki łącznej (dysplazja);
 • tworzenie szerokiego otworu przełykowego przepony;
 • anatomicznie krótki przełyk;
 • tworzenie worka przepuklinowego jeszcze przed narodzinami dziecka.

Wśród czynników przyczyniających się do powstawania nabytych form tej patologii należy wyróżnić:

 • zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej związane z podnoszeniem ciężaru lub zaparciem;
 • ciąża;
 • naruszenie ruchliwości przełyku i żołądka z powodu zmian wrzodziejących lub GERD;
 • tępy uraz jamy brzusznej i uszkodzenie nerwu przeponowego;
 • stany pooperacyjne przełyku i żołądka;
 • związane z wiekiem zmiany właściwości sprężystych tkanek i napięcia mięśniowego.

Objawy

Ważne!
Obraz kliniczny choroby jest często dość ukryty, podczas gdy pacjenci zwykle nie zwracają należytej uwagi na nieprzyjemne odczucia. Często przepuklina przełyku nabiera "maski" dusznicy bolesnej, co tłumaczy się uwolnieniem worka przepuklinowego w pobliżu serca, zwiększonym ciśnieniem wewnątrz jamy klatki piersiowej i podrażnieniem niektórych nerwów. Pacjenci są obserwowani u terapeuty z dolegliwościami bólowymi za mostkiem, napromienianiem łopatki i barku. Odlewanie treści żołądkowej może prowadzić do odruchowego kaszlu podczas podrażniania błony śluzowej układu oddechowego.

W klasycznej, rozwiniętej formie przepuklina otworu przełykowego z przepony jest dość wskazująca. Pacjenci odnoszą się do:

 • obecność bólów w klatce piersiowej,często związane z pochyleniem pnia do przodu;
 • zgaga, pobudzenie, wymioty;
 • odruchowe opóźnienie oddychania lub jego trudności;
 • naruszenie przyjmowania pokarmów;
 • częste zapalenie oskrzeli.

W celu przepisania odpowiedniego leczenia, lekarz musi ustalić, jaki rodzaj przepukliny występuje u danego pacjenta.

Klasyfikacja

Ja Przesuwne (osiowe):

 • przełykowy;
 • kardiologiczny;
 • cardiofundal;
 • olbrzymi (suma częściowa i całkowita żołądka).

JaJa Parafofia:

 • kardiologiczny;
 • fundacja.

JaJaI Krótki przełyk.

W zależności od okresu wystąpienia i, głównie, czynnik sprawczy, wrodzone i nabyte są izolowane.

Przepuklina ślizgowa otworu przełykowego przepony

Ta niezmienna postać patologii charakteryzuje się wypływem części żołądka i dolnej części przełyku, zwykle umiejscowionej w jamie brzusznej. Taka przepuklina występuje, gdy ciało jest pochylone, w pozycji poziomej, ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Kiedy tymczasowy czynnik prowokujący zostanie wyeliminowany, worek przepuklinowy przechodzi do jamy brzusznej.

Istnieją dwa mechanizmy leżące u podstaw powstawania przepukliny osiowej: trakcji i pulsacji.W pierwszym przypadku "pociągnięcie" dolnego odcinka przewodu pokarmowego z powodu redukcji podłużnych mięśni przełyku (z różnymi zmianami przełyku).

W sercu pulsacyjnej przepukliny występuje słabość tkanek przepony w okolicy otworu przełykowego (z zaburzeniem struktury tkanki łącznej, u osób osłabionych, osób starszych i osób w stanie wolnym, stanów pourazowych itp.). Zwiększając ciśnienie w jamie brzusznej i aktywną perystaltykę żołądka, część żołądka przesuwa się przez osłabiony otwór.

Przepuklina przełyku

Odnosi się do stałego typu. Przepuklina przepuklina para przełyku jest podzielona zgodnie z wydziałem, który znajduje się w worku przepuklinowym na podstawie antralii i kardiologii. W przypadku tej choroby w przypadku wyjścia części działu kardiologicznego do klatki piersiowej występuje symptomatologia refluksu-zapalenia przełyku, t. Dolny zwieracz przełyku oddzielający przełyk od żołądka faktycznie przestaje działać.

W przypadku, gdy górna część żołądka jest unieruchomiona w normalnym położeniu, a dystalne obszary wychodzą do przestrzeni komórek przełyku, wskazana jest obecność przepukliny antralnej.Ta patologia jest mniej powszechna (około 2%), może mieć wyraźną symptomatologię lub objawić klasyczny obraz narządów przewodu pokarmowego z objawami bólu, wzdęcia, brak stolca i wymiotów.

Aspekt pediatryczny problemu

Wrodzona przepuklina rozworu przełykowego jest często łączona z innymi ciężkimi stanami (niedorozwojem płuc, wadami serca i mózgu). Niektóre noworodki z tą patologią wymagają natychmiastowej operacji, ponieważ obecność przepukliny zaostrza niewydolność oddechową. Jednak ostatnio lekarze próbują opóźnić operację i ustabilizować stan za pomocą leków.

Wideo
O wrodzonej przepuklinie przeponowej z komentarzem specjalistów.

W jaki sposób ustalono rozpoznanie?

Aby potwierdzić diagnozę, nie wystarczy mieć jedno anamnestyczne dane i wyniki obiektywnego badania. Przepuklina otworu przełykowego może być maskowana dla różnych jednostek nozologicznych (od anemii do dławicy piersiowej). Aby ustalić prawdziwą chorobę, należy zastosować diagnostykę radiacyjną i techniki endoskopowe.

Cechą badania rentgenowskiego jest konieczność dokonania pacjenta postawy Trendelenburga (głowica obniża się wydajność prowokuje przesuwne przepukliny). Przegląd radiogramu pozwala zobaczyć pęcherzyk powietrza w dolnej części żołądka, umieszczony nad przeponą. W przypadku środków kontrastowych do lekarza klatki piersiowej zauważa się obecność kontrastujących części żołądka i jelit, a nawet które weszły w przełykowego otworu. Radiografia pomaga ocenić, który wydział uczestniczy w tworzeniu przepukliny.

Zastosowanie metod endoskopowych do oceny stanu błony śluzowej przełyku, obecność morfologicznych objawów refluksowego zapalenia przełyku (nadżerki, owrzodzenia), w wyniku ciągłego kontaktu z błoną śluzową żołądka, błonę śluzową żołądka wypadaniem w przełyku, choroby współistniejące górnej GIT. Ogrodzenie biopsja i badanie materiału pomaga zweryfikować zmiany w warstwach powierzchniowych przełyku w celu wykluczenia dysplazji lub raka.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Bilans kwasowo-zasadowy jest mierzony - pH-metry.Szczególnie cenne będzie badanie dziennych wahań wskaźników wraz z rejestracją stosunku posiłków, zmian pozycji ciała, aktywności fizycznej,

Manometria przełyku służy do określenia ciśnienia wewnątrzprzełykowego, aktywności motorycznej przełyku i stanu czynnościowego zwieracza.

Ponadto badano kliniczną analizę krwi i kału, aby wykryć ukryte krwawienie z przewodu pokarmowego.

Poniżej zdjęcia z badań: przegląd radiogramu, radiografia z kontrastem i USG:

Leczenie

Zarządzanie pacjentem zależy od rodzaju przepukliny. W typie I choroby (zasadnicza przepuklina rozwarstwienia) i postaci ślizgowej, zwykle terapia odbywa się w sposób zachowawczy. Przepuklina antraliczna (typ II), połączenie szybownictwa z patologią typu I i II (zwyczajowo klasyfikuje się jako typ III), formy całkowite do wyjścia z pętli jelitowej (typ IV) podlegają szybkiej interwencji z powodu wysokiego ryzyka naruszenia.

Nawet przy najłagodniejszym stopniu przepukliny konieczne jest leczenie chirurgiczne. To często występuje w przypadkach, gdy patologia wywołuje krwawienie,Leczenie lekiem jest nieskuteczne, albo ze stałą refluksu jest tworzenie procesów dysplastycznych w przełyku.

Leczenie zachowawcze

Podstawą terapii jest normalizacja stylu życia i odżywiania.

Dieta obejmuje żywność, która została poddana obróbce parą lub gotowana. Wykluczone są pikantne potrawy, tłuste i pikantne potrawy, a także produkty promujące wzdęcia i zaparcia. Zalecane:

 • gotowane warzywa;
 • mięso z niskotłuszczowych odmian (wołowina, indyk);
 • owsianka;
 • sfermentowane produkty mleczne;
 • owoc.

Żywność powinna być w małych frakcjach (4-5 razy dziennie).

Dodatkowe informacje!
Należy zauważyć, że czynnikiem predysponującym do powstawania HBP jest nadwaga. Dlatego zarówno w profilaktyce iw leczeniu istotnych fundamentów obecności tego problemu należy podjąć kroki w celu zmniejszenia tkanki tłuszczowej.

Odmowa palenia i alkoholu, walka z hipodynamią nie są jedynymi składnikami normalizacji sposobu życia. Konieczne jest ograniczenie podnoszenia ciężkich, zmiana warunków pracy, korzystanie z oponami (w profilaktyce zmian ciśnienia w jamie brzusznej).Warto pamiętać, że po posiłku odpoczynek jest ważny przez pół godziny, ale nie w pozycji poziomej. Optymalny będzie chód lub przynajmniej pozycja siedząca ciała.

Cele lecznicze:

 • środki zobojętniające, działanie otaczające (maalox, fosfalugel, almagel) w celu zmniejszenia kwasowości;
 • inhibitory pompy protonowej (omeprazol) do hamowania tworzenia kwasu;
 • prokinetyki (domperydon) do normalizacji funkcji motorycznej przełyku i żołądka;
 • Spasmolytics (drotaverin) może złagodzić skurcz, a tym samym mieć działanie przeciwbólowe;
 • preparaty bizmutu (de-nol) mają działanie ochronne na błonę śluzową przewodu żołądkowo-jelitowego.

Leczenie chirurgiczne

Wobec powikłań przepukliny i innych wskazań stosuje się szereg technik operacyjnych. Dostęp do naprawy przepuklin i tworzyw sztucznych jest wybierany w zależności od wieku pacjenta i współistniejących chorób. Młodzi pacjenci otrzymują górne nacięcie. W przypadku konieczności przeprowadzenia jakościowego śródoperacyjnego badania otaczających narządów i tkanek, korzystają z dostępu brzusznego.

Usuwanie narządów do jamy brzusznej i zamykanie tkanek za pomocąróżne techniki, a także nakładanie materiału siatkowego wzmacniającego na obszar przełykowej przepony przepony.

W okresie pooperacyjnym konieczne jest utrzymanie prawidłowej diety przy przestrzeganiu diety bez żużlu i unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego.

Wideo
Jak usunąć przepuklinę przeponową.

Terapia ćwiczeń

Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni brzusznej prasy i gimnastyki oddechowej (przepona jest ważnym mięśniem zaangażowanym w akcję oddechową).

Ważne jest, aby pacjent nauczył się prawidłowo oddychać. Jednocześnie oddychanie jest powolne i głębokie, z uczuciem podnoszenia i opuszczania brzucha, a nie klatki piersiowej, jak to często bywa w przypadku oddychania powierzchownego (klatki piersiowej).

Przy tej patologii, zboczach i zwrotach na boki, przysiady, korzystanie z pilates i kompleksów jogi będzie użyteczne.

Pytania dotyczące służby wojskowej

Przepuklina przełyku otworu przepony jest klasyfikowana zgodnie z artykułem 60 "Listy chorób". Zgodnie z Dekretem Rządu Federacji Rosyjskiej "O Zatwierdzeniu Regulacji Sił Powietrznych" z dnia 4 czerwca 2013 r. Nr 565, poborowi, którzy przeszli rehabilitację po leczeniu chirurgicznym i pracują na podstawie umowy, mają grupę A (Goen).

Podstawą do zastosowania art. 60 jest odmowa leczenia lub niemożność interwencji chirurgicznej z powodu przeciwwskazań, a także nieskuteczność interwencji z późniejszymi nawrotami.

Podpunkt 60Podstawowa rejestracjaPasażerowie na wezwaniePrzekazywanie usługi na podstawie umowy
Choroba, która powoduje naruszenie funkcji klatki piersiowej.

Uraz przepukliny 2 lub więcej razy w roku

nienadający sięnienadający sięograniczony zakres
GVPD z wypadaniem górnej części przełyku, serca i części żołądkaograniczony zakresograniczony zakresz ograniczonym dostępem
Upadek przedsionka i oddziału kardiologicznego żołądkaograniczony zakresograniczony zakresz ograniczonym dostępem
Wypadnięcie przełyku, oddział kardiologiczny znajduje się na poziomie przeponyz ograniczonym dostępemz ograniczonym dostępemważne

Przepuklina otworu przepony jest patologią, która w pewnych warunkach może być kontrolowana, zapewniając normalną jakość życia pacjenta. Jeśli istnieją wskazania, interwencja chirurgiczna przynosi dobre wyniki, a osoba po rehabilitacji może bezpiecznie prowadzić wymierny styl życia,ale aby uniknąć nawrotów, ważne jest przestrzeganie zaleceń żywieniowych i aktywności fizycznej.

Obejrzyj wideo: Esophagus | Gastrointestinal system physiology | NCLEX-RN | Khan Academy (Sierpień 2019).