Jakie są przyczyny przepukliny pooperacyjnej?

Przepuklina pooperacyjna powstaje w miejscu blizn pooperacyjnych i charakteryzuje się wypływem narządów jamy brzusznej poza otrzewną. Często pojawia się duża sieć lub pętle jelit.

Przepuklina pooperacyjna ma skłonność do przerostu, pod wpływem ciśnienia w jamie brzusznej mięśnie na miejscu żwacza mogą się rozchodzić, co zwiększa przepuklinę. Choroba nie nadaje się do leczenia medycznego, konieczna jest interwencja chirurgiczna w celu wyeliminowania przepukliny.

Klasyfikacja przepuklin pooperacyjnych

W medycynie istnieje kilka klasyfikacji przepuklin pooperacyjnych, które dzieli się według ich skali i umiejscowienia.

Przez właściwości anatomotopograficzne:

 • środkowy (środkowa, dolna środkowa i górna środkowa);
 • boczny (dolny boczny, górny boczny, lewostronny i prawostronny).

Według rozmiaru:

 • Mały (nie zmieniaj kształtu brzucha);
 • środek (zajmują część oddzielnego obszaru brzucha);
 • Duży (zlokalizowany w oddzielnym obszarze brzucha);
 • Giant (zlokalizowany w dwóch lub trzech obszarach).

Ponadto niewielką przepuklinę pooperacyjną można skorygować, duże wypukłości uważa się za niesprawiedliwe, podzielone na pojedyncze i wielokomorowe. Specjaliści wybierają oddzielny typ nawracającej przepukliny i powtarzają się wielokrotnie (mogą występować w tym samym miejscu kilka razy).

Przyczyny przepukliny pooperacyjnej

1 Operacje awaryjne, w których nie ma czasu na przygotowanie pacjenta i przeprowadzenie kompleksowej ankiety. Pacjent może doświadczyć przerwania w jelitach, wzdęcia, stagnacji stolca. W wyniku tego powstaje silny nacisk na jamę brzuszną, gojenie szwu i tworzenie się blizny pooperacyjnej przebiega z patologiami.

2 Naruszenie reżimu pooperacyjnego. Często sam pacjent staje się sprawcą powstania przepukliny. Niewłaściwe odżywianie, zaburzenia metaboliczne, stres fizyczny mogą prowadzić do rozbieżności w mięśniach brzucha.

3 Procesy zapalne i choroby zakaźne. Po operacji ludzkie ciało jest osłabione i nie jest w stanie zwalczyć infekcji. Niebezpieczeństwo jest reprezentowane przez zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, cukrzycę.Zaparcia, wymioty, gorączka również mają negatywny wpływ na gojenie stawów.

4 Niska jakość technologii obsługi i czynnik ludzki. Używanie podczas operacji cienkich nici, ciężkiego napięcia tkanek, krwiaków i zaniedbania lekarzy może powodować ropienie i zapalenie blizny.

5 Ciąża i poród. Ciąża po operacji na narządach jamy brzusznej może powodować rozbieżność tkanek. Wzrost płodu zwiększa nacisk na mięśnie brzucha, a próby w momencie porodu mogą powodować przepuklinę.

Wideo
Charakterystyka przepukliny pooperacyjnej i cechy jej leczenia.

Objawy

Pierwsze stadium rozwoju przepukliny pooperacyjnej praktycznie nie jest zauważalne, pacjent nie odczuwa bólu, nie ma dyskomfortu w okolicy blizny. Wraz ze wzrostem kiełkowania, przepuklinowy występ odczuwają następujące objawy:

 • nowotwór wzdłuż linii blizn lub w jego pobliżu, stale powiększający się;
 • ból podczas wysiłku fizycznego, podnoszenie ciężarów;
 • ogólne osłabienie organizmu, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty, odbijanie;
 • W miejscu, w którym pojawia się przepuklina, skóra może nabrać koloru sinicowego.

Ignorowanie pierwszych objawów przepukliny pooperacyjnej może prowadzić do jej naruszenia. Rozpoczęciu choroby towarzyszą zaburzenia urologiczne, upośledzenie stolca i nasilony ból w jamie brzusznej.

Ważne!
Terminowo, bez szukania pomocy medycznej, stan pacjenta znacznie się pogarsza. Możliwa martwica narządów wewnętrznych, zatrucie, a nawet śmiertelny wynik.

Diagnoza choroby

Przepuklinę można wizualnie zobaczyć, wybrzuszenie w obszarze pooperacyjnej blizny jest ukryte, gdy osoba leży i wystaje, gdy kaszle i wysiłek. Bardzo często pacjenci postrzegają występ jako defekt kosmetyczny i nie spieszą się z wizytą u lekarza.

Badanie i konsultacja z chirurgiem pomogą w postawieniu właściwej diagnozy. Aby uzyskać bardziej szczegółowe badanie wypukłości, pacjent powinien wykonywać USG jamy brzusznej. Podczas diagnostyki ultradźwiękowej lekarz może zobaczyć rozmiar przepukliny bliznowatej, jej kształt, obecność zrostów i zmiany w strukturach mięśniówki otrzewnej w otrzewnej.

Ogólny stan narządów przewodu pokarmowego zostanie przedstawiony za pomocą radiografii żołądka i jamy brzusznej, przejścia baru przez jelita, herniografii i irygoskopii.Ostatnim etapem diagnozy jest MRI otrzewnej, po którym lekarz będzie mógł wybrać optymalną metodę leczenia i usunięcie przepukliny.

Leczenie przepukliny na pooperacyjnej bliźnie

W przeważającej większości przypadków leczenie przepukliny pooperacyjnej wymaga interwencji chirurgicznej. Przepuklinę usuwa się przez przepuklinę. Małe przepukliny o rozmiarach do pięciu centymetrów można łatwo wyeliminować poprzez zszycie rozcięgna. W tym przypadku plastik tkanki ściany brzusznej jest zamykany przez lokalne tkanki.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Duże przepukliny, którym towarzyszą powikłania przewodu pokarmowego, zamykane są syntetyczną siatką. W obecności zrostów i blizn, pojawia się ich rozwarstwienie, a następnie tylko plastik ścianek brzucha.

W przypadku naruszenia przepukliny pooperacyjnej, sieć i jelita są usuwane.

Rehabilitacja po operacji

Po operacji usunięcia przepukliny na pooperacyjnej bliźnie, pacjent potrzebuje długiego okresu rehabilitacji. Istnieje szereg zakazów, których nieprzestrzeganie może pociągać za sobą wielokrotne pojawianie się wypukłości.

Po raz pierwszy, około półtora miesiąca pacjent powinien założyć bandaż na bandaż.Zmniejszy nacisk na ściany jamy brzusznej i zapobiegnie rozbieżnościom tkanki łącznej.

Pas powinien być mocno zamocowany w miejscu blizny, ale nie ściskać go. Okres pobytu w ośrodku powinien być wyraźnie uzgodniony z lekarzem prowadzącym. Często jest noszona w okresie wykonywania obciążeń, na przykład gimnastyki medycznej lub prac domowych. Przed pójściem spać bandaż jest usuwany, aby mięśnie mogły "odpocząć".

Ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie brzucha

Codziennie wykonując proste ćwiczenia fizyczne, możesz nie tylko wzmocnić ściany jamy brzusznej, ale także przynieść swoje ciało w idealnej formie. Gimnastykę należy rozpocząć nie wcześniej niż półtorej do dwóch miesięcy po operacji. Nawet jeśli pacjent jest wyleczony i nie czuje się źle, nie musisz się spieszyć. Musisz zacząć od lekkich ćwiczeń, kołyszących się nóg, podnoszenia kadłuba. Stopniowo można zwiększyć obciążenie, należy skonsultować się z lekarzem.

 • Połóż się na plecach, nogi dokładnie, ramiona rozciągnij wzdłuż tułowia. Nie zginaj nóg, zmieniając ich kolejność.
 • Leżąc na plecach na kostkach zakładaj elastyczny bandaż.Weź głęboki oddech, zrób wydech, podnieś nogi i rozciągnij bandaż, rozcieńczyć je w różnych kierunkach.
 • Leżąc rozłożyć nogi na szerokość ramion i złapać małą kulkę. Podnieś i przytrzymaj przez około 30 sekund.
 • Siedząc na krześle, nogi trzymają się razem, ręce "na szwach". Weź głęboki oddech, wydychając powietrze - weź prawą nogę na bok i z powrotem. Powtórz z drugą nogą.
 • Dziesięciominutowy spacer. Dwa kroki - oddech, cztery kroki - wydech. Podczas inhalacji obróć ciało w różnych kierunkach.
 • Liczba podejść do rozpoczęcia jest minimalna, powinieneś monitorować dobre samopoczucie. Nie możesz stracić oddechu, śpieszyć się, wykonywać zbyt gwałtowne ruchy. Jeśli czujesz się zmęczony, najlepiej odpocząć i trochę odpocząć.

Dieta

Odżywianie chorych po operacji powinno być ułamkowe z przewagą płynnej żywności. Nie należy przeładowywać żołądka i dopuszczać stagnacji żywności. Konieczne jest całkowite wykluczenie produktów, które sprzyjają obrzękowi, zaparciom lub odwrotnie, mogą powodować biegunkę.

Kategorycznie przeciwwskazane grzyby, tłuste mięso, rośliny strączkowe, napoje gazowane, twarde gatunki zbóż, smażone, wędzone, mąka. Soki owocowe i warzywne, mocna herbata i kawa, kakao, mleko, alkohol.

Gotowanie powinno być gotowane na parze, bez użycia ostrych przypraw, sosów. W okresie pooperacyjnym warto spożywać zupy, owsiankę na wodzie, żywność przetwarzaną w blenderze.

Po zjedzeniu zaleca się trochę chodzić, nie można od razu iść spać. Ostatni posiłek powinien wynosić co najmniej dwie godziny przed snem.

Zapobieganie

Wszelkie manipulacje chirurgiczne nie przechodzą bez śladu dla ciała. W okresie rekonwalescencji musisz być wrażliwy na własne zdrowie i stosować się do zaleceń lekarzy. Konieczne jest uważne monitorowanie:

 • higiena szwu;
 • żywność;
 • wykluczają pracę fizyczną i podnoszenie ciężarów.

Pod warunkiem zdrowego stylu życia i oszczędnego trybu życia organizm szybko się wyleczi.

Przepuklina pooperacyjna jest chorobą, która w większości przypadków wynika z naruszeń reżimu rehabilitacyjnego i niewystarczających umiejętności medycznych. Tylko niewielki procent wszystkich przypadków powstawania przepukliny wynika z predyspozycji pacjenta do słabego gojenia się ran i słabości odporności. Z czasem rozpoczęte leczenie pozwoli ci pozbyć się przepukliny na zawsze.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny powłok jamy brzusznej oraz wszczepienia siatki (Sierpień 2019).