Określ i leczyć przepuklinę okołooponową

Przepuklina okołobłoniasta charakteryzuje się wyjściem z jamy brzusznej do okolicy pierścienia pępowinowego. Występ tworzy się na górze pępka, zawartość worka przepuklinowego może stać się pętlą jelita, tkanki tłuszczowej lub dużej sieci. Na symptomatologii i naturze edukacji przepuklina taka często jest mylona z pępowiną, dokładną diagnozę może wykonać jedynie lekarz po kompleksowym badaniu otrzewnej.

Rodzaje przepukliny okołopępkowej

Przepuklina okołooponowa może być odczuwalna niezależnie, pierścień przepuklinowy znajduje się powyżej pępka i często może być zamknięty. Z tego powodu przepukliny parapsulycznej nie można skorygować niezależnie, nie znikają i nie zmniejszają się, jeśli zostanie wykonana pozycja pozioma.

Choroba może mieć wrodzoną naturę, gdy dziecko podczas płaczu i napięcia mięśni brzucha wytwarza występ w górnej części pępka. Można również uzyskać przepuklinę okołowierzchołkową, która przejawia się u osób w starszym wieku.

Ważne!
Najczęściej choroba występuje u dzieci i osób starszych. Dorośli cierpią na przepuklinę okołooponową tylko wtedy, gdy są genetycznie predysponowani do choroby i w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego.

Rodzaje przepukliny okołopępkowej:

 • Prosto (charakteryzuje się utworzeniem poprzecznej powięzi, zawartość worka przepuklinowego przechodzi przez pierścień pępowinowy);
 • ukośne (różni się parami pod pępowinowym pierścieniem, a nad nim zawartość worka przepuklinowego znajduje się między powięzi a białą linią brzucha, następnie przechodzi przez pierścień pępowinowy do tkanki podskórnej).

Główne objawy przepukliny pępkowej:

 • występ w pobliżu pępka, który może zniknąć w pozycji leżącej;
 • ból w pępku, który zwiększa się wraz z wysiłkiem fizycznym;
 • obrzęk, nudności, niestrawność;
 • wizualizacja rozbieżności mięśni środkowej linii brzucha.

Powstała przepuklina u dorosłych ma dwa etapy rozwoju. Początkową postacią choroby jest tłuszczak. Przepuklina nie jest jeszcze wizualizowana, tkanka tłuszczowa dostaje się do warstwy podskórnej, a powstały guz jest podobny do niewielkiego uszkodzenia skóry. Drugi etap rozpoczyna się, gdy przepuklina zaczyna rosnąć, a narządy wewnętrzne jamy brzusznej i tkanek okołoporodowych dostają się do worka przepuklinowego.

Ważne!
Ostry ból w pępku, gorączka, wymioty - mogą wskazywać na naruszenie periomphalic przepukliny. Powinieneś natychmiast udać się do lekarza.

Przyczyny powstawania przepukliny okołowierzchołkowej:

 • choroby jelit, którym towarzyszy długotrwałe zaparcie;
 • aktywność fizyczna, ciężka praca;
 • urazy i operacja brzucha;
 • przewlekły kaszel, choroby układu oddechowo-płucnego;
 • zaburzenia metaboliczne, otyłość, kacheksja (wyczerpanie organizmu).

Przepuklina parakowilna u dzieci

Okołopęcherzowa przepuklina u dzieci ma wrodzony charakter i może objawiać się od pierwszych miesięcy życia. Przyczyną jego powstawania jest patologia formowania się rozcięgna i silny krzyk dziecka, podczas którego rośnie napięcie mięśni brzucha i ciśnienie w jamie brzusznej.

Pierwsze objawy choroby rodzice często przeoczyli. Przepuklina w początkowych stadiach nie przekracza 1-2 centymetrów. Symptomatologia może być podobna do kolki, dziecko płacze, z rosnącym bólem, może wygiąć nogi i zapukać je. Występuje zwiększone tworzenie gazu i zaparcia.

Osobliwością przepukliny okołobałkowej u dzieci jest niemożność jej usunięcia, ponieważ przepuklina ma bardzo małe otwarcie. Przepuklina nie zmniejsza się w pozycji leżącej na plecach.Lekarze zalecają jedynie leczenie chirurgiczne, aby zapobiec wzrostowi wykształcenia i jego powikłaniom wraz z wiekiem pacjenta.

Przepuklina okołooponowa nie wykazuje tendencji do samouzdrawiania, wymaga stałego monitorowania przez lekarza. Wraz z wiekiem przepuklina może nie tylko zwiększać rozmiar, ale także rozciągać przepuklinę, która nie jest sama w sobie zrywana. Operacja dzieci w celu usunięcia przepukliny zrobić w wieku sześciu lat, otwór jest zamknięty przez własne tkanki.

Ogólna diagnoza choroby

Przed przystąpieniem do leczenia przepukliny okołooponowej powinieneś przejść pełną diagnozę choroby i podjąć niezbędne badania. Pacjenci są przypisani:

1Promienie X (pozwala dowiedzieć się, który organ znajduje się w worku przepuklinowym).

2Ultradźwięki (określa charakter powstawania okołooleofobowego).

3Gastroduodenoskopia (przeprowadzona w celu wykluczenia obecności współistniejących chorób).

Ponadto, po przyjęciu do szpitala należy przedłożyć ogólny test moczu i biochemię krwi. Wyniki określają obecność procesów zapalnych w organizmie.

Leczenie operacyjnie przepukliny

Operacja usunięcia przepukliny okołopępkowej nazywana jest hernioplastyką i wykonywana jest w szpitalu.W zależności od złożoności wykształcenia i jego wielkości lekarz szyje przepuklinę lub naturalne tkanki pacjenta lub używa specjalnej siatki. Wszczepienie implantu syntetycznego jest całkowicie bezpieczne, w okresie pooperacyjnym nie powoduje odrzucenia.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Minusem takiej operacji jest możliwe usunięcie pępka i długi okres rehabilitacji, który trwa średnio około roku.

Wideo
Operacja usunięcia przepukliny okołopępkowej.

Interesujące będzie nauczenie się: Jak leczyć przepuklinę pępkową kobiety

Leczenie niechirurgiczne

W początkowej postaci choroby istnieją konserwatywne metody leczenia, które pomogą złagodzić stan pacjenta i zapobiec wzrostowi wysunięcia. Ponadto istnieją kategorie osób, które są przeciwwskazane do interwencji chirurgicznej. Należą do nich:

 • kobiety w ciąży;
 • zaostrzenie chorób, zapalenie;
 • starość pacjenta;
 • przewlekłe patologie jamy brzusznej i narządów wewnętrznych.

Najczęstszą metodą jest zakładanie bandaży.W ciąży i przeciwwskazaniach do operacji pacjent może czasowo zamknąć przestrzeń przepuklinową. Wybór bandaży powinien być przeprowadzony na podstawie ich zaleceń lekarza prowadzącego. Najważniejsze funkcje rzeźbienia obrazy to: szerokość wynosi nie mniej niż dwadzieścia centymetrów, klamry powinno być umieszczone z przodu i całkowicie pokryć wrót przepukliny, pas powinien zmieścić jak najwięcej blisko ciała, ale nie powodują dyskomfortu podczas chodzenia, nie przeszkadzają w oddychaniu.

Bandaż należy usunąć przed snem, nosząc go przez kilka godzin dziennie. Z przedłużonym sobie mięśnie brzucha może osłabić, a występ wchodzi nevpravimuyu forma.

Ćwiczenia wzmacniające jamę brzuszną

Fizycznie nieprzygotowany pacjent podczas ćwiczeń sportowych powinien używać bandaża bandażowego. Zmniejszy obciążenie i zapobiegnie naruszeniu.

Sama gimnastyka jest przydatna nie tylko w profilaktyce przepukliny okołobałkowej, ale także w rehabilitacji po operacji. Wykonywanie wysiłku fizycznego powinno następować stopniowo, stopniowo zwiększając liczbę podejść i intensywność treningu.

1 Połóż się na plecach, połóż dłonie na miejscu powstawania przepukliny.Lewa i prawa stopa z kolei wykonuje ruchy okrężne. Wykonaj dziesięć razy każdą nogę.

2 Leżąc na plecach, ręce rozciągają się "w szwach". Unieś nogi i wykonuj ćwiczenia rowerowe przez minutę.

3 Połóż się na plecach i rozciągnij ręce wzdłuż ciała. Unieś nogi, bez zginania, wykonuj ćwiczenie "nożyczkami". Czas trwania wynosi około jednej minuty.

4 Leżąc na plecach, ręce złożone za głową, nogi lekko uginają się w kolanach. Alternatywnie podnieś kolana i wyciągnij łokcie. Musisz zrobić 25 razy każdą nogę dwa razy dziennie.

5 Połóż się po swojej stronie. Zegnij "dolną" nogę w kolanie, a "górną", aby odciągnąć bez zginania. Powtórz dziesięć razy. Następnie zrób to samo po drugiej stronie.

Metody ludowe

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że periomphalic przepuklina leczonych wyłącznie chirurgicznie, istnieje wiele ulgę w bólu popularne recepty i poprawić ogólny stan pacjenta.

Ściskanie chleba i czosnku

♨ Weź 100 gramów chleba żytniego i dwóch średnich ząbków czosnku. Drobno zetrzyj i wymieszaj aż uzyska gładką konsystencję. Zastosuj się do bolesnego miejsca przez pół godziny raz dziennie. Kompresuj, aż poczujesz ulgę.

Nalewka z agrestu

♨ Jedna łyżka liści agrestu wlać pół litra wrzącej wody. Pozostaw do zaparzenia na dwie godziny. Musisz jeść cztery razy dziennie na 100-120 gramów przed jedzeniem.

Kompres dębowy

♨ Weź 4% octu i wymieszaj w równych proporcjach z wodą. Powstały roztwór zmywa miejsce powstawania przepukliny. Następnie zastosować okład z nalewki z dębu.

Metoda przygotowania nalewki dębowej

♨ Pozostaw dębowe liście, żołędzie i posiekane kora dębu i wymieszaj w równych proporcjach. Mieszanina jest wypełniona 2/3 całkowitej pojemności. Wlać mieszaninę czerwonym winem do góry. Nalegaj przez trzy tygodnie.

Kompresuj co drugi dzień, aż poczujesz się lepiej.

Przepuklina okołobłoniasta łatwo można leczyć i nie stanowi zagrożenia dla życia ludzkiego. Zdiagnozowana na czas choroba i leczenie chirurgiczne pomogą pozbyć się tej dolegliwości na zawsze. Utrzymanie zdrowego stylu życia i oszczędność aktywności fizycznej zapobiegnie rozwojowi występu okołowierzchołkowego.