Jak leczyć przepuklinę białej linii brzusznej u dzieci

Czy zauważyłeś w centrum żołądka dziwne występowanie dziecka? Być może jest to przepuklina białej linii brzucha.

W procesie powstawania ściany brzucha (otaczających narządów) u płodu mięśnie brzucha tworzyły rozcięgno - płytkę ścięgna, która jest miejscem zajęcia dwóch prostych mięśni. W rzeczywistości, to ścięgno mięśnia, tylko pozbawione zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych. Przechodzi pionowo od procesu wyrostka mieczykowatego do fałdowania pachwinowego w środku. Podczas rozwoju embrionalnego część procesów jest zakłócona, a rozcięgno staje się mniej trwałe, a defekty - przerzedzenie przy porodzie. W tych cienkich miejscach tworzy się przepuklina białej linii brzusznej.

Przyczyny

Zazwyczaj takie przepukliny zaczynają pojawiać się z wiekiem, ponieważ przepuklina jest uformowana przez pewien czas ze stałym naciskiem na mięśnie brzucha. Może to być częste zaparcia, przedłużający się kaszel (na przykład z przewlekłym zapaleniem oskrzeli lub ciężkim przebiegiem krztuśca) oraz płacz dziecka. Otyłość, wodobrzusze (obrzęk), uraz i nadmierna aktywność fizyczna w tym obszarze mają również negatywny wpływ na rozcięgno. Po operacji na przedniej ścianie jamy brzusznej istnieje ryzyko wystąpienia przepukliny. Warto zauważyć, że przepuklina często występuje u chłopców.

Etapy

Przepuklina również nie łamie nagle rozcięgna, tworzy pewien czas, przechodząc przez trzy etapy ewolucji:

  • Stadium tłuszczaka w celulozie. Worek przepuklinowy nadal nie istnieje, niewielka kumulacja tkanki tłuszczowej wzrasta powyżej rozcięgien.
  • Etap rozpoczęcia formowania torby. Ściany rozrzedzonego ubytku rozchodzą się, powstaje przepuklina z otrzewnej.
  • Stadium w pełni ukształtowanej przepukliny. Płyty otrzewnowe wpadają w ubytek, tworząc kieszonkę - torebkę przepuklinową. W niej pod ciśnieniem może spaść pobliskie narządy. Najczęstsza zawartość, ze względu na przyleganie do przedniej ściany, staje się dużą siecią, kilka lub mniej pętli jelita cienkiego i innych narządów stają się rzadsze.

Biała linia brzucha ma długość około dwudziestu do trzydziestu centymetrów. Wada ściany może mieć dowolną długość tej linii i dowolny rozmiar. Zwyczajowo dzieli się lokalizację na trzy strefy: nad pępkiem, poniżej znajduje się strefa perypodów.
Pod pępkiem jest najsilniejsza część rozcięgna, więc przepuklina tej strefy jest rzadka. Nad pępkiem i blisko niego (paraumbilikalno) - najbardziej możliwe miejsce to powstanie przepukliny.Czasami są problemy z tą różnicą, i przepukliny pępowinowej w pobliżu pępka, ponieważ ich występy wyglądają tak samo, ale gdy badanie palpacyjne właściwy staje się jasne, że wada powodem ściany. W przypadku kilku wad może wystąpić przepuklina od dolnego mostka do pępka. Wszystko to zależy od obecności pierwotnej patologii i wyzwalaczy w życiu.

Obraz kliniczny

Przepukliny o białej linii brzusznej są często diagnozowane u dzieci w wieku powyżej 2-3 lat. Wymiary różnią się od małych, nie więcej niż centymetrów, do olbrzymich przepuklin. Na środkowej linii brzucha można zobaczyć nieuzbrojonym okiem zaokrągloną gładką, elastyczną formację, najczęściej bezbolesną i łatwą do regulacji. Zwykle tylko przedotrzewnowa tkanka tłuszczowa pozostawia wadę rozcięgna. Ponadto ekspansja tkanki łącznej powoduje diastazę (rozbieżność) mięśni prostownika w jamie brzusznej. Ta komplikacja może powstać bolesne doznania, które są związane z wejściem w otwór blachy rozcięgna ciemieniowej otrzewnej tworzącej worka przepuklinowego. Ma zakończenia nerwowe, które mogą reagować i powodować ból.) Jeśli worki przepuklinowe uległy skurczowi, a zawartości nie udało się uciec z powrotem do jamy brzusznej,następnie dochodzi do naruszenia przepukliny białej linii żołądka, któremu towarzyszy reakcja zapalna, ostry ból i zaburzenie perystaltyki jelit. Choć warto zauważyć, że takie powikłanie u dzieci - niezwykle rzadkie zjawisko ze względu na elastyczność ściany brzusznej.

Ważne!
Jeśli dziecko ma takie objawy, jak osłabienie, nagłe pojedynczego wymioty, silne nudności, wyraźny ból w środkowej części brzucha, sama przepuklina nie zmniejsza w pozycji poziomej, a w kale obecne smugi krwi - natychmiast jechać do szpitala chirurgicznego!

Diagnostyka

Rozpoznanie przepukliny białej linii nie powoduje szczególnych trudności. Typowy obraz kliniczny, gromadzenie skarg przez dziecko lub jego rodziców oraz lokalizacja wady w badaniu palpacyjnym prawie zawsze stanowią prawidłową diagnozę. W celu potwierdzenia, najczęściej stosuje się ultradźwięki, co potwierdza obecność wady i pozwala określić rodzaj zawartości w worku przepuklinowym. Jeśli lekarz nie ma żadnych wątpliwości, lub istnieje podejrzenie naruszenia przepukliny szpital może korzystać z tych metod diagnostycznych, takich jak badanie rentgenowskie żołądka, MRI lub MSCT.Pomogą odróżnić przepuklinę od niedrożności jelitowej lub wystawią dokładną diagnozę.

Leczenie

Leczenie przepukliny białej linii brzusznej, w tym także okołowierzchołkowej, jest tylko chirurgiczne. Jeśli przepuklina zostanie wykryta we wczesnym wieku (1-2 lata) lub u noworodka, chirurdzy pediatryczni zalecają powstrzymanie się od natychmiastowego zabiegu chirurgicznego, ponieważ w tym wieku mięśnie przedniej ściany nadal się tworzą i możliwe jest samoleczenie. Rodzicom zaleca się wykonanie masażu brzuszka dla niemowląt i kupienie mu specjalnego gorsetu, który będzie wspierał i chronił rozedmę przed nadmiernym ciśnieniem od wewnątrz. W późniejszym wieku takie czynności mają charakter kompensacyjny, nie eliminują już choroby, ograniczają jej rozwój.

Operacja wykonywana jest po rozpoznaniu. Jeśli uściśniesz z resekcji przepukliny, istnieje ryzyko wystąpienia komplikacji lub dalszego wzrostu wypukłości. Po dostarczeniu klinicznych badań krwi i moczu, dokładna lokalizacja zmiany, dziecko wchodzi do szpitala chirurgicznego i działa w ciągu jednego lub dwóch dni.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
Zdjęcie usunięcia przepukliny białej linii brzucha. Kliknij +, aby wyświetlić

Przeciwwskazaniami do operacji są ciężkie choroby ogólnoustrojowe i obecność czynnika zakaźnego w organizmie. Następnie pacjent zostaje wypisany w celu kontynuacji i po całkowitym wyzdrowieniu może leżeć na stole operacyjnym.
Operacja usunięcia przepukliny nazywa się hernioplastyką. Można wykonywać zarówno tradycyjne otwarte zabiegi chirurgiczne, jak i nowoczesne metody endowemurgiczne. Wszystkie tworzywa sztuczne znajdują się pod znieczuleniem ogólnym (dożylnym lub maseczkowym).

Otwarte typy operacji

1 Przepuklina rozciągliwa (stosowane są własne tkaniny). Ta klasyczna metoda, opracowana w ubiegłym wieku. Jest stosowany do resekcji przepuklin o małych rozmiarach, bez wyraźnej diastazy. Po przecięciu skóry i PCI, ubytek rozcięgna zaszyty jest specjalnymi niewchłanialnymi przędzami z katgutu. Są także słabym punktem tej operacji - przy dużych obciążeniach szew może się rozproszyć. Na nawrotów przepukliny mogą wystąpić niebezpieczne komplikacje, takie jak krwawienie, uwięzienia i martwica worka przepukliny.

2 Nierozciągliwe tworzywo sztuczne (zastosowanie specjalnych implantów siatkowych). Metoda ta pojawiła się po wynalezieniu materiałów polimerowych, które są wystarczająco obojętne, aby pozostać w ciele przez całe życie, nie powodując odrzucenia. Tkanka siatkowa takiego materiału jest pokryta dziurą w tkance łącznej i obrębiona do brzegów mięśni prasy. Ta operacja zapewnia wysoką niezawodność i nie obniża jakości życia dziecka. Zaletą jest również niskie prawdopodobieństwo nawrotu (mniej niż jeden procent) i krótka rehabilitacja. Podczas operacji można również uszyć rozbieżność mięśnia prostego brzucha.

Wideo
Film prezentuje wariant operacji plastycznej przepukliny z użyciem siatki.

Zamknięty typ transakcji

Zaawansowana technologicznie i bezpieczna metoda resekcji przepukliny - przepuklina endoskopowa. Interwencja w organizmie odbywa się nie przez chirurgiczne nacięcie, ale przez 3 małe nakłucie skóry. Jamę brzuszną wstrzykuje dwutlenek węgla, aby uzyskać przestrzeń pomiędzy narządów wewnętrznych i ścianki brzusznej. Specjalne delikatne manipulatory, kontrolowane przez protezy oczek wideo jest przyszyty do ściany jamy brzusznej od wewnątrz. W zależności od umiejętności lekarza operacja wykonywana jest w możliwie najkrótszym czasie.Niewątpliwymi zaletami będzie brak pooperacyjnych blizn, bezbolesność i minimalny okres rehabilitacji. Dziecko może zacząć ćwiczyć aktywność fizyczną po 4-5 dniach. Zagrożenie nawrotem zmniejsza się do niemal zera, ponieważ łatka zainstalowana od wewnątrz, wytrzymuje większy nacisk.

Wideo
Ten film jest zapisem z kamery wideo z endoskopową przepukliną białej linii brzucha. Po wyświetleniu obrazu na ekranie chirurg orientuje się w jamie brzusznej i wykonuje operację.

Zapobieganie pojawieniu się przepukliny

Aby zapobiec rozwojowi procesu powstawania przepukliny, poniższe zalecenia pomogą rodzicom po urodzeniu dziecka.
Ponieważ stagnacja treści jelit i nadmierna waga zwiększają obciążenie przedniej ściany jamy brzusznej, upewnij się, że dziecko regularnie opróżnia jelito, zapobiegając powstawaniu zaparć. W tym celu specjalne rury gazowe i krople są sprzedawane w aptekach w celu lepszego trawienia. Nie przekarmiaj dziecka, kontroluj jego wagi. Masuj mięśnie brzucha.
Staraj się nie pozwolić dziecku płakać przez długi czas.
Kiedy dziecko dorośnie, zabierz je ze sobą sportem. Silne mięśnie na przedniej ścianie brzucha pomagają w tworzeniu gęstego rozcięgna.

Zwróć uwagę!
Wykonywanie ciężkiej gimnastyki i podnoszenie ciężarów takiego dziecka nie będzie przeciwwskazaniem w późniejszym życiu, jeśli podejdziesz do treningu stopniowo i bardzo ostrożnie.

Nawet jeśli Twoje dziecko ma zdiagnozowaną przepuklinę białej linii brzucha, nie martw się. Wraz z rozwojem nowoczesnych metod diagnostycznych i leczenia choroba ta stała się kategorią nie niebezpieczną, a operacja jej korygowania jest dość bezpieczna i standardowa.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie