Leczenie przepukliny przeponowej u dzieci i dorosłych

Przepuklina przeponowa charakteryzuje się nieprawidłowym wybrzuszeniem narządów jamy brzusznej w okolicy klatki piersiowej. Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, a gdy apertura lub tkanki pojawiają się w dowolnej części przepony, żołądek, jelito lub przełyk mogą wnikać do jamy klatki piersiowej. Narządy wewnętrzne są przekazywane w mięśniu lub ścięgnie przepony, zakłócając prawidłowy proces trawienia. To tworzy przepuklinę przeponową.

Przepuklina może być ostra lub przewlekła. Ostra postać choroby pojawia się nagle, z powodu zewnętrznych urazów lub z predyspozycją do choroby. Przewlekła przepuklina przepony rozwija się stopniowo, w pierwszych stadiach choroba przebiega bezobjawowo, pacjent może nawet nie wiedzieć o jej istnieniu.

Rodzaje i objawy przepukliny przeponowej

W medycynie istnieją dwa główne typy:

I. Pourazowe (wynikające z urazów, ran przenikających, po zabiegach chirurgicznych).

II. Nie traumatyczne:

 • wrodzony;
 • neuropatyczny (z powodu osłabienia przepony, która powstaje po naruszeniu kontroli nerwowej mięśnia);
 • przepuklina naturalnych otworów przepony: przełyk, puste żyły, aorta;
 • fałszywa przepuklina wrodzona (wada rozwojowa rozwijająca się w okresie embrionalnym).

Oba rodzaje przepuklin mają dwa podgatunki:

 • prawdziwa przepuklina (przepuklina ma przepuklinę, często część żołądka lub pętlę jelitową wychodzi, zawartość przepukliny jest owinięta przez opłucną lub otrzewną, takie przepukliny zwykle naruszają);
 • fałsz (nie mają worka przepuklinowego, początkowe odcinki żołądka lub przełyku są podatne na wysunięcie).
Ważne!
Przepukliny przeponowe są bardzo powszechne w praktyce medycznej. W młodym wieku co dziesiąta osoba ma tę patologię układu pokarmowego. Po pięćdziesięciu latach - w każdej sekundzie. 7% osób, które skarżą się na ból w odcinku piersiowym, ujawnia przepuklinę przepony.

Przyczyny choroby są wywoływane przez czynniki predysponujące i wytwarzające. Do producentów zalicza się ciążę, aktywność fizyczną, podnoszenie ciężarów, przewlekłe zaparcia i przejadanie się. W rezultacie zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, co "wpycha" narządy wewnętrzne do wrażliwych części przepony.

Czynniki predysponujące obejmują osłabienie tkanki łącznej,który może mieć zarówno wrodzony charakter jak i nabyty po urazach, zmianach dystroficznych w układzie więzadeł, stłuczeniach strefy przeponowej i otrzewnej.

Przeznaczyć główne objawy przepukliny przepony:

 • ból w klatce piersiowej, który jest gorszy podczas kaszlu, kichania;
 • „Kwaśne” odbijanie lub odbijanie powietrza (pojawia się, ponieważ cząstki żywności wejściem do układu oddechowego i wydalany poza żołądka może spowodować częste płuc lub oskrzeli);
 • zgaga (często występuje, gdy po zjedzeniu poziomej pozycji ciała, z przechyłami i ostrym zgięciem pnia);
 • problemy z połknięciem płynnej żywności;
 • duszność, kaszel, uczucie braku powietrza;
 • wzdęcia;
 • pieczenie w klatce piersiowej, dudnienie w klatce piersiowej;
 • po jedzeniu zwiększa się twoje tętno.

Przewlekła postać choroby ma podobne objawy, jak skurcz przepukliny przepony. Pacjent odczuwa silny ból w jednej części klatki piersiowej, brak apetytu, nudności. Na tle ciągłego pęcznienia gazy już nie odpływają. Jeśli wystąpią takie objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przepuklina przeponowa u dzieci

Przepuklina przepony może być wrodzona i rozpoznana tuż po urodzeniu dziecka. Patologia ta zaczyna się formować w czwartym tygodniu ciąży, gdy pomiędzy wnęką okołoporodową a tułowiem znajduje się przegroda. Wśród głównych powodów:

 • palenie w czasie ciąży;
 • używanie alkoholu i narkotyków (przenikają oni krew matki i niszczą strukturę genetyczną komórek);
 • przyjmowanie leków (antybiotyki, cytostatyki);
 • narażenie na promieniowanie jonizujące, zatrucie chemiczne, uboga ekologia.

Zdjęcie przepukliny przeponowej u dziecka

W połowie wszystkich przypadków przepukliny wrodzonej przepony występują towarzyszące patologie przewodu żołądkowo-jelitowego, ośrodkowego układu nerwowego, serca i nerek. Czasami przepuklina jest współistniejącą chorobą dziedzicznych chorób chromosomowych (zespół Downa, zespół Patau, Edwards).

Zwróć uwagę!
W oparciu o istniejące statystyki, przepuklina przeponowa często występuje u chłopców i występuje u jednego dziecka dla 2000-4000 niemowląt.

Objawy przepukliny przepony u noworodka pojawiają się natychmiast po urodzeniu lub w pierwszych miesiącach życia.Asymetrię klatki piersiowej i wydrążonego brzucha obserwuje się wizualnie. Często po lewej stronie mostka znajduje się guzek, który nie porusza się podczas wdechu-wydechu.

Dziecko ma sinicę i duszność. Płacz noworodka jest cichy, ponieważ płuca nie mogą otworzyć się na pełną siłę, a skóra może mieć niebieskawy odcień. Dziecko doświadcza trudności w karmieniu, zmienia pozycję ciała, nie zwracając uwagi na objawy choroby w czasie, stan noworodka może się znacznie pogorszyć.

Nowoczesna technologia pozwala na zdiagnozowanie przepukliny przeponowej płodu już w drugiej połowie ciąży. Badanie ultrasonograficzne może wykazać ściskanie jelit w płucach i ujawnić stopień powikłań choroby.

W ostatnich latach praktykuje się wewnątrzmaciczne leczenie przepukliny przepony. Operację przeprowadza się w "otwarty" sposób, kiedy macica jest wycinana lub zamykana za pomocą małego nacięcia. Podczas operacji wykonywana jest sztuczna niedrożność tchawicy, a następnie następuje wzrost i rozszerzenie płuc. Tak więc zawartość przepukliny są zmuszeni do jamy brzusznej.

Jeśli wskaźniki medyczne nie są w stanie przeprowadzić eliminacji wewnątrzmacicznej patologii, operacja jest debugowana przed urodzeniem dziecka.

Ogólna diagnostyka

Przed leczeniem przepukliny przeponowej konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego badania i diagnozy wysunięcia. Rodzaj przepukliny, jej wielkość i umiejscowienie zależą od jej dalszego leczenia.

Pierwotne badanie przeprowadzone przez lekarza nie może dać pełnego obrazu rozwoju choroby, w tym celu zaleca się wykonanie wielu procedur diagnostycznych:

1 Rentgen jamy brzusznej i klatki piersiowej. Sześć godzin przed zabiegiem nie można jeść niczego. Przed promieniowaniem rentgenowskim pacjentowi podaje się mieszaninę barową do wypicia, dzięki czemu monitor może śledzić jej ruch wzdłuż przełyku do żołądka.

2 pH-metry. Diagnozę przeprowadza się za pomocą sondy i pozwala określić poziom kwasowości w żołądku i przełyku.

3 Fibrogastroscopy (FGD). Test przeprowadza się na pustym żołądku, pacjent musi połknąć specjalną sondę z kamerą na końcu. Taka diagnostyka umożliwia ocenę poziomu uszkodzenia błony śluzowej żołądka, przełyku i dwunastnicy. Ponadto możliwe jest ustalenie lub wykluczenie obecności krwawienia naczyniowego w narządach przewodu żołądkowo-jelitowego, które spadły do ​​worka przepuklinowego.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
4 Biopsja błony śluzowej przełyku (wykonane podczas EGD).

W przypadku podejrzenia o naruszenie przepukliny przeponowej pacjentowi podaje się zdjęcie rentgenowskie bez użycia mieszaniny barowej.

Leczenie przepukliny przepony

Całkowicie wyeliminować przepuklinę przeponową jest możliwe tylko poprzez interwencję chirurgiczną. Jednak operacja jest jedyną kardynalną metodą leczenia, ale ma wiele przeciwwskazań i wysoki odsetek nawrotów choroby. Zabiegi chirurgiczne stosuje się, gdy metody zachowawcze nie dają właściwego wyniku, a choroba postępuje.

Główne wskazania do operacji:

 • przepuklina o dużych rozmiarach;
 • powikłania (krwawienie, wrzody, erozja przełyku, niedokrwistość, zapalenie przełyku);
 • utrwalenie przepukliny w bramie przepuklinowej;
 • dysplazja błony śluzowej przełyku;
 • przepuklina okołoprzełykowa typu ślizgowego (ma tendencję do naruszania).

Często chirurdzy stosują metodę fundoplikacji Nissena. Istotą tej operacji jest stworzenie sprzęgła w górnej części żołądka. Zapobiegnie to przedostawaniu się zawartości peletek do przełyku i uniknięciu zapalenia przełyku.

Operację można przeprowadzić na dwa sposoby: otwarty i laparoskopowy. Po przeprowadzeniu klasycznej fundoplikacji w sposób otwarty, jakość życia pacjenta jest znacznie niższa niż przed chorobą. Istnieje wiele ograniczeń, musisz stale przestrzegać diety, nie przejadać się, ponieważ wysunięcie może powrócić.

Bardziej niezawodny i oszczędny dla ciała jest laparoskopowy. Podczas operacji lekarz ma możliwość zobaczenia na monitorze całego obrazu anatomicznego, redukując tym samym traumatyczny proces.

Laparoskopia polega na uwolnieniu górnej części żołądka i przełyku od zrostów i zwróceniu ich do jamy brzusznej. Po operacji średnica otworu przełykowego przepony zmniejsza się do normalnej wielkości.

Wideo
Metody leczenia przepuklin przeponowych.

Rehabilitacja po operacji

Po operacyjnym leczeniu przepukliny przeponowej pacjent potrzebuje zestawu procedur naprawczych. Pacjent potrzebuje dwa razy dziennie, aby wykonać gimnastykę oddechową dwie godziny później do ambasadora przyjmowania pokarmu.

Kilka ćwiczeń oddechowych zapobiegawczych:

 • Połóż się na prawym boku, aby głowa znajdowała się powyżej poziomu nóg. Weź oddech, maksymalnie wysuwając brzuch, po wydechu rozluźnij mięśnie. Żołądek nie wciąga, ale rozluźnia się. Ćwicz 10 minut. Tydzień po regularnym treningu, po wydechu, musisz zacząć wciągać brzuch.
 • Stojąc na kolanach wykonuj skos prawy-lewy. Następnie zmień pozycję startową, zrób to samo, tylko wstając. Schemat wykonania: wdychanie - pochylenie, wydech - pozycja wyjściowa.
 • Leżąc na plecach, obracaj jego ciało z boku na bok.

Wszystkie ćwiczenia wykonywane są bez większego wysiłku. Obciążenia należy zwiększać stopniowo, począwszy od ogólnego stanu zdrowia i kończąc pacjenta.

Dieta

Prawidłowe odżywianie z przepukliną przepony odgrywa kluczową rolę na drodze do wyzdrowienia. Używanie szkodliwych produktów przyczynia się do pogorszenia stanu pacjenta i powoduje dyskomfort. Skuteczność leczenia metodami zachowawczymi, takimi jak przestrzeganie diety, jest potwierdzona przez lekarzy.

Pacjent powinien całkowicie wykluczyć proste węglowodany i żywność, co powoduje proces fermentacji. Wśród takich produktów: babeczki, słodycze, biała kapusta, fasola, piwo, napoje gazowane.

Stosowanie smażonych, wędzonych, pikantnych potraw z przyprawami, szaszłykami i marynowanymi warzywami powoduje wytwarzanie soku żołądkowego i enzymów trzustkowych. Jest to substancja bezpośrednio drażniąca w przewodzie żołądkowo-jelitowym.

Żywność kwaśna (soki, owoce, jabłka, cytryny) może powodować erozję błony śluzowej żołądka lub przełyku i powodować wrzody.

Wśród polecanych produktów są lekkie zupy dietetyczne, kaszki na wodzie, suszone owoce, suszone śliwki, gotowane buraki. Ta dieta nie tylko nie podrażnia żołądka, ale także zapobiega zaparciom i obrzękom.

Lekarze zalecają picie alkalicznej wody mineralnej. Pamiętaj, aby napisać sto mililitrów pół godziny przed posiłkiem, a przez cały dzień ilość może osiągnąć sześć szklanek.

Należy zauważyć, że jedzenie powinno być ułamkowe, 4-5 razy dziennie. Ostatni posiłek jest nie później niż cztery godziny przed snem. Po posiłku, w żadnym wypadku nie możesz iść do łóżka, potrzebujesz być co najmniej pół godziny.

Ważne!
Dieta przepuklina przeponowa sugeruje stosowanie nie więcej niż 2000 kilokalorii dziennie. Dla osób z nadwagą, które nie są przyzwyczajone do tak małych dawek, można zamówić lekkie przekąski.

Tradycyjna medycyna z przeponą przepuklinową

Gdy przepuklina przeponowa nie przejawia się w ostrej postaci, można usunąć jej objawy i poprawić samopoczucie pacjenta za pomocą przepisów ludowych. Całkowicie wyleczyć chorobę, nie mogą, ale pomóc pozbyć się zgagi, odbijania i innych nieprzyjemnych objawów.

Mleko kozie

♨ Mleko kozie jest naturalnym lekarstwem na przepuklinę przeponową. Zaleca się spożywać pół szklanki ciepłego mleka koziego dwa razy dziennie przed posiłkami. Przebieg leczenia nie jest ograniczony.

Ziołowe środki zaradcze

♨ W aptece zakup następujące składniki: korzeń goryczki, korzeń althei, owoce anyżu, kozieradkę i siemię lniane. Weź sto gramów każdego składnika i zmiel wszystko w młynek do kawy. Otrzymany proszek do spożywania łyżeczki trzy razy dziennie. Możesz dodać miód do smaku.

Sok z mleczu

♨ Zbierz dwie duże garści świeżych liści mniszka lekarskiego, opłucz i osusz. Następnie pomiń wszystko przez sokowirówkę. Weź dwie łyżeczki soku raz dziennie. Ta roślina doskonale poprawia napięcie mięśni i oczyszcza organizm.

Przepuklina przeponowa nie jest straszną diagnozą, jej leczenie można prowadzić zarówno zachowawczo, jak i przy pomocy chirurgii.Terminowe wykrycie choroby i dokładna diagnoza pozwolą nie tylko pozbyć się przepukliny, ale także zapobiegną jej ponownemu pojawieniu się.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Sierpień 2019).