Niebezpieczeństwo przepukliny pępkowej w ciąży

Przepuklina pępkowa u kobiet w ciąży jest patologicznym procesem, który pojawia się w wyniku osłabienia mięśni jamy brzusznej i charakteryzuje się utratą wewnętrznych narządów otrzewnej przez pierścień pępowinowy. Choroba może wystąpić w przypadku predyspozycji genetycznych lub nawrotu po przepuklinę pępkową niemowlęcia. Ponadto kobiety, które rodziły, są często narażone na choroby. Jeśli przerwa między ciążami jest bardzo mała, rozciągnięte więzadła i mięśnie po prostu nie mają czasu na powrót do zdrowia. Wraz ze wzrostem płodu, ciśnienie zwiększy się na ścianie brzusznej, która jest pełna rozbieżności tkanek i wypukłości

Często przepuklina pępkowa w czasie ciąży nie stanowi zagrożenia dla kobiety, jej dziecka i narządów wewnętrznych. Dotyczy to kobiet z mnogimi ciążami.

Fotografia kobieta w ciąży z pępkową przepukliną

Oprócz powyższych przyczyn powstawania przepuklin pępkowych w medycynie, istnieje szereg wskaźników, które mogą wywołać chorobę. Wśród nich:

  • nadwaga pacjenta;
  • dziedziczna predyspozycja;
  • wiek kobiety w ciąży (u kobiet po trzydziestu latach napięcie mięśniowe okolicy brzusznej jest znacznie niższe);
  • wielowodzie, duże rozmiary płodów.

Znaki i objawy

Pierwsze oznaki przepukliny pępkowej można zobaczyć gołym okiem. W obszarze pępka pojawia się występ, który w pozycji poziomej ciała można ukryć. Łatwo też odzyskać siły, zwłaszcza we wczesnych stadiach ciąży. Przepuklina zazwyczaj występuje w drugim i trzecim trymestrze ciąży, gdy żołądek zaczyna aktywnie rośnie i dziecko wykazuje aktywność płodu (przesuwanie, odwrócony).

Objawy przepukliny w czasie ciąży:

  • pulsowanie występu przy kaszlu, próbach;
  • sztywny ból w pępku (objawiający się w późnej ciąży, gdy płód się porusza);
  • częste zaparcia, nudności, ciągłe dudnienie w żołądku.

Rodzaje rozwoju choroby

W czasie ciąży pacjent może mieć dwa rodzaje rozwoju choroby. Pierwszy charakteryzuje wyciskania organy w jamie brzusznej worka przepuklinowego, spowodowane przez coraz większe w rozmiarze macicy. Wizualnie, wystający jest zauważalny, ale w środku jest pusty. Łatwo się czuć, gdy słyszysz dźwięk wyglądający jak bawełna po naciśnięciu guzka.

Drugi wariant przebiegu choroby jest bardziej skomplikowany. Zawartość worka przepuklinowego (sieci lub pętli jelit) pozostaje niezmieniona, a wraz ze wzrostem okresu ciąży nie można już jej skorygować. Wraz ze zmianą pozycji ciała przepuklina nie zanika, podczas ruchu dziecka, występ może pulsować lub pęcznieć. Ponadto kobieta może odczuwać znaczny dyskomfort: ból brzucha, zaparcia, nudności, odbijanie.

Ten typ przepuklin pępowinowych stanowi największe niebezpieczeństwo dla kobiety, zwłaszcza jeśli pętle jelitowe znajdują się wewnątrz worka przepuklinowego. Istnieje ryzyko naruszenia przepukliny w trzecim trymestrze ciąży lub już podczas porodu. Jeśli powstawanie dużych rozmiarów może prowadzić do przedwczesnego porodu lub fałszywej pracy.

Rozpoznanie przepukliny pępkowej u kobiet w ciąży

Przepuklina pępkowa u kobiet ciężarnych poczętych diagnozowana jest na rutynowym badaniu w konsultacji z kobietami. Aby uzyskać bardziej szczegółowe badanie, wyznacza się konsultację z chirurgiem, która będzie w stanie ocenić trudność wysunięcia i wydać zalecenia dotyczące odżywiania i wysiłku fizycznego matki oczekującej.

Jeśli przepuklinowego wypustów wzrostem wielkości, konieczne jest, aby przejść badanie USG worka przepuklinowego, tomografia komputerowa i gastroskopii.

Zazwyczaj, gdy przepuklina pępowinowa jest przypisany do promieni rentgenowskich, ale dla kobiet w ciąży jest przeciwwskazane bezwzględnie, ponieważ promieniowanie podczas diagnostyki negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Zwróć uwagę!
Rozpoznanie przepukliny podczas ciąży nie jest definitywną diagnozą. Przepuklina może samokorygować się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka.

Leczenie przepukliny

Często wystarcza przepuklina pępkowa u kobiet w ciąży. Kobieta powinna być stale obserwowana przez chirurga i postępować zgodnie z jego zaleceniami. Przy pełnym przestrzeganiu restrykcyjnego trybu i prawidłowego odżywiania przepuklina nie stanowi zagrożenia dla dziecka i pacjenta.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Przepuklina pępkowa jest usuwana tylko chirurgicznie, ale u kobiet w ciąży może przejść samo po urodzeniu dziecka. Jeśli przepuklinowy występ jest duży, operacja jest opóźniona, dopóki kobieta nie rodzi, a jej ciało nie w pełni odzyskać.

Przepuklina pępkowa nie wpływa na zachowanie dziecka i proces porodowy, kobieta może rodzić naturalnie. Wyjątkiem jest przepuklina uduszona, w której lekarze przeprowadzają cięcie cesarskie.

Od dwudziestego tygodnia ciąży lekarze zalecają noszenie specjalnego bandaża dla kobiet w ciąży lub uciskowej bielizny. Rozluźnią obciążenie mięśni jamy brzusznej i zapobiegną postępowi choroby.

Wybierając bandaż, zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem. Nieprawidłowo wybrany pas może powodować patologię rozwoju płodu lub nieprawidłową lokalizację w macicy.

Ćwiczenia

Kiedy ciąża jest przeciwwskazana, duży wysiłek fizyczny, więc trening mięśni powinien być odłożony do czasu po zakończeniu budowy. W domu kobieta może wykonać lekki masaż wokół pępowiny. Lekkimi ruchami, bez użycia siły, masuj żołądek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, mrowienie w obszarze powstawania przepukliny. Każda siła działająca na brzuch jest kategorycznie przeciwwskazana.

Po porodzie możesz zacząć wykonywać proste ćwiczenia.Na przykład codzienne przysiadywanie, wykonywanie skrętu w lewo i w prawo, machanie prasą. Przed rozpoczęciem szkolenia warto skonsultować się z lekarzem.

Ważne!
Każde ćwiczenie jest przeciwwskazane w ciężkiej ciąży. Nieprzestrzeganie leżenia w łóżku może nie tylko pogorszyć przepuklinę, ale także spowodować poronienie.
Wideo
Ćwiczenia profilaktyczne dla kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze ciąży.

Zapobieganie

Planując ciążę, kobieta powinna odpowiednio dbać o swoje zdrowie. Jeżeli pacjent ma już przepuklinę pępkową, co najmniej na rok przed planowaną ciążą, należy wykonać operację przepukliny i następną operację plastyczną pępowinową.

Ważne
Wiedząc o predyspozycjach do choroby i zagrożeniu, konieczne jest podjęcie działań zapobiegawczych. Kobiety z nadwagą powinny uważnie monitorować dietę, ograniczać spożycie tłustych produktów i produktów, które sprzyjają powstawaniu gazów i zaparciom. Aktywność fizyczna nie będzie zbędna, możesz zacząć od chodzenia. W pierwszym trymestrze ciąży nie jest zabronione wykonywanie ćwiczeń porannych, uczęszczanie na specjalne kursy jogi dla kobiet w ciąży.

Podnoszenie ciężarów i praca fizyczna są nie do zaakceptowania dla kobiet w ciąży. Mięśnie jamy brzusznej i tak są w ciągłym napięciu, dodatkowy stres może powodować przepuklinę pępkową. Od drugiego trymestru ciąży lekarze zalecają noszenie specjalnego pasa podtrzymującego dla kobiet w ciąży. To nie tylko służy jako środek zapobiegawczy, ale także zmniejsza obciążenie kręgosłupa.

Przepuklina pępkowa w czasie ciąży nie wywoła dużego dyskomfortu i nie wpłynie negatywnie na dziecko. Ważne jest, aby z czasem odwiedzić lekarza i uważnie śledzić jego wizyty. W większości przypadków patologia przechodzi sama, a pacjent nie potrzebuje interwencji chirurgicznej.

Obejrzyj wideo: Rozejście kresy białej i przepuklina pępkowa po ciąży cz.1 przed operacją (Sierpień 2019).