Co to jest przepuklina rozworu przełykowego i jak ją leczyć?

Przepuklina rozworu przełykowego, wraz z rozwojem choroby, z jej objawami jest podobna do innych patologii przewodu pokarmowego (przewodu żołądkowo-jelitowego). Na początkowych etapach prawie żadnych przejawów, ale potem zaczyna dostarczać osobie pewnej niedogodności. Mimo to, według danych statystycznych, ta choroba jest dobrze leczona.

Definicja i obraz kliniczny

Ta dolegliwość jest przewlekłą patologią, charakterystyczną cechą jest przemieszczenie części żołądka sąsiadującej z przełykiem lub dolną częścią przełyku w jamie klatki piersiowej. Czasami inne organy poruszają się w mostku.

Istnieje kilka rodzajów tej przepukliny:

 • The parasophageal - występ w jamie klatki piersiowej górnej części żołądka. W tym przypadku NPS (dolny zwieracz przełyku) i brzuszna (dolna) część przełyku znajdują się w jamie brzusznej.
 • Osiowy (przesuwne, osiowe) - penetracja do klatki piersiowej górnej części żołądka, wraz z NPS i brzuszną częścią przełyku.
 • Połączone - połączenie dwóch pierwszych typów.

Etiologia rozwoju choroby

Istnieje wiele powodów, które powodują powstanie przepukliny rozworu przełykowego.Wszystkie są podzielone na dwie klasy:

 • wrodzony;
 • nabyte.

Pierwsza obejmuje przepukliny, a także przepuklinowe kieszenie, które pojawiły się podczas dojrzewania płodu (wkładki wewnątrzmacicznej), powiększonego przełyku, niedorozwoju przepony i kilku innych.

Są to: zmiany wieku, wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, procesy zapalne i uszkodzenia w przeponie i inne. Istnieją przypadki, w których występuje kombinacja dwóch lub więcej przyczyn o innym charakterze.

Symptomatologia patologii

Objawy tej patologii zależą bezpośrednio od jej rodzaju i etapu. Należy zauważyć, że początkowo choroba występuje ze słabą symptomatologią. To znacznie komplikuje diagnozę, co prowadzi do pewnych komplikacji i dłuższego leczenia. Dlatego lekarze bardzo zwracają uwagę na swoje zdrowie i pewne oznaki, aby zwracać się do specjalistów w odpowiednim czasie. Pozwoli to rozpoznać chorobę na początkowych etapach i rozpocząć skuteczną terapię.

Charakterystyczne objawy to:

 • zgaga, od łagodnego do ciężkiego;
 • ból trzustki;
 • ból w jamie brzusznej;
 • dysfagia (upośledzone połykanie);
 • palący ból za klatką piersiową, może być podobny do ataków anginy;
 • nudności, odbijanie.

Objawy te są charakterystyczne dla osiowej odmiany przepukliny pierwszego i drugiego stopnia. Kiedy choroba pojawia się z wysunięciem żołądka, wtedy pojawia się symptomatologia:

 • zgaga;
 • eructation;
 • napady mdłości;
 • ból w jamie brzusznej po jedzeniu i pochylony do przodu.

Czasami obecność choroby może być potwierdzona przez regularnie pojawiającą się czkawkę - ten objaw obserwuje się u około 3% pacjentów.

Gdy wielkość takich formacji jest duża, często obserwuje się objawy sercowo-oddechowe. Jest to spowodowane ściskaniem płuc i serca. Takie objawy to: szybka akcja serca, sinica (obszar niebieski wokół ust), duszność i inne ...

Metody diagnozy

Aby założyć rozwój przepukliny rozworu przełykowego, wystarczy przeprowadzić szczegółowe badanie wizualne i szczegółowo przeprowadzić wywiad z pacjentem. Niemniej jednak, badania rentgenowskie, esophagogastroscopy (ECGS) i EKG są wykorzystywane do dokładnego diagnozowania patologii.Ostatnie badanie przeprowadza się, gdy pacjent skarży się na ból w klatce piersiowej. Konieczne jest wykluczenie możliwości wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Zwykły brzuch i normalna przepona, prawa - słaba przepona i przepuklina rozworu przełykowego.

Za pomocą EFGS - określ stan błon śluzowych żołądka i przełyku. Badanie to jest wykonywane przy użyciu elastycznych endoskopów z włóknem optycznym z przyłączeniem Dopplera i ultradźwięków. Część robocza takich endoskopów może łatwo zmienić konfigurację, w zależności od kształtu badanych narządów. Transmisja obrazu i światła poza granice endoskopu odbywa się za pomocą światłowodu. Jednocześnie możliwe jest uzyskanie dobrego oświetlenia i wysokiej jakości obrazów bez podgrzewania sąsiednich tkanek. Zabieg wykonuje się na czczo.

W przypadku wszystkich typów przepuklin rozworu przełykowego metody diagnozy są takie same.

Stopnie rozwoju patologii

Choroba wyróżnia się rodzajami i etapami rozwoju. Ascialjohialnaja przepuklina ma 3 stopnie i bezpośrednio zależy od objętości penetracji ciał wewnętrznych:

I stopień - występ w jamie klatki piersiowej dolnej części przełyku.

II stopień - wyjście na mostek górnej części żołądka.

III stopień - penetracja dna żołądka, aw niektórych przypadkach części antralnej.

Często dochodzi do wybrzuszenia jednej części żołądka, bez przemieszczenia przełyku. Jest to charakterystyczne dla przypadków, gdy przysłona przepona jest znacznie poszerzona - paraosektoralny kształt przepukliny rozworu przełykowego.
Jak bardzo żołądek przenika do jamy brzusznej, patologia dzieli się na antral i fundusz. Istnieją również małe przepukliny jelitowe i gruczołowe.

Jeśli u starszej osoby zdiagnozowano GADP pierwszego stopnia (aksjologiczny), wówczas ten stan jest najczęściej uznawany za prawie normalny (granica), co rozwija się ze względu na zmiany związane z wiekiem.

Metody leczenia

Strategia leczenia zależy bezpośrednio od rodzaju, zakresu, nasilenia i nasilenia objawów, a także współistniejących patologii i powikłań. Choroby pierwszego i drugiego stopnia, o słabo widzianym kompleksie objawów, są z reguły leczone metodami terapeutycznymi. Należą do nich:

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
 • przyjmowanie preparatów farmakologicznych;
 • dieta;
 • zmiana stylu życia.

Terapia

Aby leczenie terapeutyczne było jak najbardziej skuteczne, pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń i zaleceń lekarza. Przede wszystkim dotyczy to przyjmowania leków. Po drugie, normalizacja ich stylu życia i rewizja diety. Po trzecie, realizacja działań mających na celu zmniejszenie masy ciała.

Ogólne zalecenia!
Posiłki dzielona (zawiera częstych posiłków w małych porcjach), rezygnując z picia alkoholu, tłuste i smażone, stosowanie restrykcyjnej żywności pikantny, słony, kwaśny i wędzone. Nie zaleca się wykonywania ćwiczeń związanych z tułowiem tułowia i podnoszeniem ciężarów.

Leki są zwykle przepisywane, jeśli choroba osiągnęła już średnią ciężkość. Leczenie konserwatywnymi metodami ma na celu zapobieganie rozwojowi refluksu żołądkowo-przełykowego, a także lokalizację przejawionego refluksowo-przełykowego zapalenia przełyku. Ta ostatnia choroba charakteryzuje się uszkodzeniem dolnej części przełyku. Głównym powodem jest regularne odlewanie do przełyku zawartości jelita lub żołądka.

Terapię prowadzi się przy użyciu środków farmakologicznych następujących grup:

 • Blokery H-2 - stosowane w celu zmniejszenia produkcji kwasu, te same właściwości mają inhibitory pompy protonowej.
 • Leki zobojętniające sok żołądkowy - maalox, fosfalyugel, almagel. Przypisać, kiedy wymagana jest neutralizacja działania kwasu solnego.
 • Prokinetic oznacza. Głównym działaniem jest przyspieszenie procesu opróżniania żołądka. Z tego powodu ryzyko uwolnienia do przełyku jego zawartości jest znacznie zmniejszone.
 • Spasmolytics.
 • Środki przeciwbólowe.
 • Preparaty o działaniu ściągającym i okrywającym (skrobia, wokal, azotan bizmutu).

Leczenie chirurgiczne

W ciężkich postaciach przepukliny rozworu przełykowego (parodontaż, jak również obecność choroby refluksowej) lekarze zalecają leczenie chirurgiczne. Ma na celu prawidłowe przywrócenie naturalnego umiejscowienia narządów wewnętrznych. W celu uzyskania pożądanego rezultatu, szyta jest brama przepuklinowa, a także mocowanie na brzusznej ścianie ciała i dolnej części żołądka, a także jego plastik.

Operację przeprowadza się metodą otwartą lub laparoskopową. Druga opcja jest mniej bolesna i mniej traumatyczna. Przeprowadza się go bez znaczących cięć, co wynika z zastosowania specjalnej technologii optycznej. Zalety tej metody:

 • wysoka wydajność;
 • ryzyko krwawienia jest minimalne;
 • okres pooperacyjnego powrotu do zdrowia jest znacznie mniejszy w porównaniu ze zwykłą interwencją chirurgiczną;
 • prawie całkowity brak procesu klejenia.

Operacje są zalecane w przypadkach, gdy istnieje większe zagrożenie wszelkiego rodzaju komplikacjami, takimi jak naruszenia, wewnętrzne krwawienie z żołądka i tak dalej.

Wideo
Opis choroby i sposoby leczenia.

Zapobieganie i dieta

Najskuteczniejsze metody zapobiegania pojawianiu się i rozwojowi różnego rodzaju przepuklin rozworu przełykowego to dieta. Jego głównym celem jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych. Jego główne warunki to właściwy dobór produktów, odmowa szkodliwego pożywienia i przestrzeganie określonej diety. W szczególności lekarze zalecają spożywanie małych porcji, ale często przestrzegają zasad zdrowego żywienia.

Z pożywieniem ludzkie ciało musi otrzymać wszystkie niezbędne składniki (witaminy, minerały, aminokwasy i pierwiastki śladowe) w odpowiedniej ilości. Jednocześnie należy zwrócić szczególną uwagę na reżim picia.Ze względu na to, że woda wyzwala procesy metaboliczne, które sprzyjają przyspieszeniu regeneracji.

Wszystkie produkty muszą być dokładnie przetworzone termicznie. Opcje priorytetowe to gotowanie do gotowania na parze, pieczenia, gotowania i gaszenia.

Ważne!
W trakcie leczenia nie powinno się go stosować w pożywieniu różnych marynat, sosów, przypraw i przypraw. Dzieje się tak, ponieważ wpływają one na poziom kwasowości w organizmie, a to z kolei może prowadzić do komplikacji w pracy układu trawiennego.

Możliwe powikłania

Jeśli leczenie tej choroby nie rozpocznie się w odpowiednim czasie, przejdzie ona w postać przewlekłą z pojawieniem się refluksowo-przełykowego zapalenia przełyku. Ten ostatni jest erozyjny i wrzodziejący i często powoduje wewnętrzne krwawienie. W rezultacie - niedokrwistość.
Ponadto, w przebiegu refluksu przełyku często towarzyszą takie objawy:

 • zmiany w ścianie przełyku, kilkakrotne zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu złośliwego;
 • perforacja;
 • wrzód trawienny;
 • naruszenie przepukliny przeponowej.

Powikłania często dotyczą również narządów takich jak płuca, serce, trzustka.

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego może wykonać jedynie doświadczony lekarz po szczegółowym badaniu. Czy self-medication, gdy pojawienie się pierwszych typowych objawów jest silnie odradzane. Im wcześniej pacjent ucieka się do miejscowego lekarza lub gastroenterologa, tym bardziej prawdopodobne jest szybkie wyzdrowienie.

Obejrzyj wideo: Refluks żołądkowo - przełykowy wyleczony (Styczeń 2020).

Loading...