Co to jest przepuklina jelitowa i jak ją leczyć

Przepuklina jest procesem patologicznym w ciele, który charakteryzuje się wypływem pętli jelitowych przez słabe punkty ściany brzucha lub jamy brzusznej. Rola pierścień przepuklinowego może wykonywać luki w tkance mięśniowej, jelit lub otrzewnej ubytków tkanki po interwencjach chirurgicznych lub powiększony otwór w ścianie jamy brzusznej, powstałe na skutek procesów patogennych w organizmie.

Rodzaje przepukliny jelita

W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów przepukliny jelita, w zależności od miejsca jej lokalizacji. Najczęściej spotykane są pępowina, pachwinowy i udowy. Mniej powszechny odcinek lędźwiowy i kulszowy.

Do przepuklinę pępkową jelit rodzą się kobiety i dzieci. Na tym co u dzieci patologia często ma wrodzony charakter i powstaje z powodu specyfiki struktury pierścienia pępowinowego. Predyspozycja do tego typu przepukliny wynika z obecności uchyłka otrzewnej w okolicy pierścienia pępkowego.

Przepuklina pachwinowa jelita występuje dość często i może być jednostronna lub obustronna. Istnieją dwa rodzaje przepuklin pachwinowych: proste i ukośne. W przypadku bezpośredniego części przepukliny jelita na zewnątrz przez zewnętrzną pierścienia pachwinowego, skośny przepukliny charakteryzuje wypustu jelita przez wewnętrzny otwór pachwinowego.

Powstanie przepukliny udowej jelita obserwuje się u kobiet po czterdziestu latach. Takie występowanie rzadko osiąga duże rozmiary, ale ma tendencję do naruszania. Przepukliny tego typu są pełne i niekompletne. W drugim przypadku zawartość przepuklinowej wypukłości nie opuszcza powięzi i jest zlokalizowana w pierścieniu udowym.

Mężczyźni często mają białą przepuklinę brzuszną. W tym przypadku rola przepukliny wypełnia luki w białej linii brzucha. Złożoność takich formacji polega na tym, że mogą być wielokrotne. Wypukłości są uformowane jedna na drugiej, choroba może być bezobjawowa, pojawiają się oczywiste objawy w okresie zaostrzenia przepukliny.

Innym rodzajem przepuklin jelitowych jest pooperacyjny. Powstają pomiędzy rozbieżnymi tkankami rozcięgna a mięśniami. Główną przyczyną ich występowania jest ropiejąca rana w miejscu szwu, wprowadzenie tamponów i procesów zapalnych w ciele po operacji. Pooperacyjna przepuklina jelitowa może osiągnąć duży rozmiar, aby ją wyeliminować, będzie wymagać plastiku otrzewnej.

Bardzo rzadko zdarzają się rwy kulszowe, krocza, blokady i przepuklina boczna jelita. Wraz z tworzeniem wewnętrznych wypukłości pętle jelitowe trafiają do kieszeni brzucha, otrzewna może obejmować tylko część jelita - jest to obarczona pojawieniem się przepukliny ślizgowej.

Przyczyny

Przyczyny przepukliny jelitowej:

 • aktywność fizyczna;
 • ciąża, długotrwała poród z powikłaniami;
 • przewlekłe zaparcia, trudności z oddawaniem moczu;
 • ciężki kaszel, zapalenie oskrzeli, koklusz;
 • dziedziczna predyspozycja do choroby;
 • związane z wiekiem zmiany w ciele, zwiotczenie tkanki mięśniowej;
 • ciężka utrata masy ciała podczas postu lub w trakcie choroby;
 • nadwaga;
 • doznały urazów brzucha;
 • wodobrzusze.
Dodatkowe informacje!
Przepuklinę często rozpoznaje się u osób, które grają na instrumentach dętych lub pracują jako dmuchacze szkła. Jest to spowodowane stałym ciśnieniem w jamie brzusznej.

W pierwszych stadiach rozwoju choroby symptomatologia może być słaba lub całkowicie nieobecna. Gdy wysunięcie zwiększa się, pacjent może odczuwać ogólne złe samopoczucie i dyskomfort w jamie brzusznej.

Objawy

Główne objawy to:

 • ciężki narastający ból w otrzewnej, czasem może się charakteryzować kolką, napadami lub walkami;
 • uczucie "pęknięcia" jelita i pęcherza moczowego, po wizycie w toalecie pacjent wciąż odczuwa uczucie niepełnego opróżnienia jelita;
 • zakłócenie przewodu pokarmowego;
 • zaparcia, wybudzenia, nudności, wymioty;
 • niedrożność pętli jelitowych, wzrost temperatury ciała (obserwowany po naruszeniu przepukliny);
 • zaostrzenie chorób układu moczowo-płciowego.

Jednym z objawów przepukliny jelita jest wyjście przepuklinowej wypukłości poza odbyt. Ta manifestacja często jest mylona z hemoroidami. Pacjent odczuwa ból i flegmę w okolicy krocza, ciągły ból ciągnący. Jeśli nie pójdziesz do lekarza na czas, możesz rozpocząć odurzenie.

Zwróć uwagę!
U kobiet z przepukliną jelita występ może być widoczny w świetle pochwy. Dzięki dużej edukacji pacjent odczuwa ból i dyskomfort podczas stosunku płciowego.

Komplikacje

Przepuklina jelita w przypadku braku odpowiedniego leczenia może prowadzić do wielu powikłań. Przede wszystkim jest to tworzenie nieodwracalnego występu.Jeżeli wstępne stopnie przepukliny ma tę właściwość, aby ukryć choroby, gdy osoba ma położenie poziome, a następnie w końcu tworzą zrosty i zawartość worka przepuklinowego nie zawraca się do jamy brzusznej. Pociąga to za sobą zmiany topograficzne w narządach wewnętrznych, zaburzenia krążenia i dysfunkcję jelit.

Uraz przepukliny

Kolejną komplikacją choroby jest naruszenie przepukliny. W tym przypadku pętle jelita są ściskane, a normalne funkcjonowanie narządów wewnętrznych wchodzących do worka przepuklinowego pęka. Ta patologia jest usuwana tylko poprzez interwencję chirurgiczną, ale nawet po operacji, osoba utrzymuje niedowład ściany jelita. Jeśli nie skontaktujesz się z lekarzem na czas, zaczyna się martwica tkanek i zgorzeli w jelicie.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Nie mniej niebezpieczne dla zdrowia pacjenta może być uraz przepukliny jelita. Urazy mogą być zarówno zamknięte, jak i otwarte, gdy integralność skóry jest zakłócona. Powikłanie objawia się w postaci bólu, obrzęku w miejscu powstawania przepuklin, stłuczeń.Przy otwartym urazie torebka przepuklinowa może zachować swoją strukturę, ale mechaniczny wpływ na przepuklinę nie pozostanie niezauważony. W takich przypadkach konieczne jest skonsultowanie się z chirurgiem w celu uzyskania bardziej szczegółowego badania.

W niektórych przypadkach u pacjenta może rozwinąć się przepuklina gruźlicy lub nowotwór. Nowotwory mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe, na przykład nowotwory i mięsaki. Przy pierwszych przejawach takich powikłań należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską, nieterminowe leczenie lub jego brak pociąga za sobą zgon.

Diagnostyka

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy i dyskomfort w okolicy brzucha, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. W zależności od lokalizacji przepukliny, lekarz przeprowadza dodatkowe badanie specjalisty profilowego: proktologa, ginekologa, gastroenterologa.

Podstawowym etapem rozpoznania choroby jest badanie ultrasonograficzne narządów jamy brzusznej, rentgenografia przejścia baru w jelicie i diagnostyczna laparoskopia.

Ponadto lekarz przeprowadza badanie diagnostyczne metodą kaszlu.Położył rękę na występie, pacjent musi kaszleć. Jeśli formacja się rusza i zmienia się jej wielkość, to diagnoza przepukliny zostaje potwierdzona. Ten typ badań nie jest wykorzystywany jako główna manipulacja diagnostyczna, ponieważ nie można wykryć upośledzonej przepukliny za pomocą palpacji.

Leczenie

Przepuklina jelitowa jest leczona jedynie interwencją chirurgiczną. Zachowawcze metody mogą być stosowane na początkowych etapach rozwoju choroby, gdy objawy są słabo wyrażone.

Niezależnie od wielkości i umiejscowienia przepukliny, operacja polega na odizolowaniu worka przepuklinowego, oddzieleniu jego błon i zmianie pozycji zawartości. Zamknięcie przepukliny wykonuje się przy maksymalnym zachowaniu topografii narządów wewnętrznych i funkcji jelit.

Niektóre typy przepuklin są eliminowane przez hernioplastię z ich własnymi tkankami. Jest to możliwe przy braku powikłań, gdy przepuklina nie jest osłabiona i łatwo podatna na korektę. Wady ściany brzusznej pokryte syntetyczną siatką nie tylko niezawodnie utrwalają narządy w otrzewnej, ale także nie powodują odrzucenia.

W przypadku naruszenia przepukliny jelitowej konieczna jest operacja w trybie nagłym, której wynik zależy od terminowości kontaktu z lekarzem. Jeśli w czasie operacji nastąpiła martwica części jelita, zostaje ona usunięta.

Najskuteczniejszą metodą jest leczenie endoskopowe. Lekarz robi cięcie o średnicy jednego centymetra i wprowadza endoskopową komorę z instrumentami. Podczas operacji wszystkie manipulacje są widoczne na monitorze, chirurg ma okazję zobaczyć przepuklinę i skuteczniej ją usunąć.

Zalety metody endoskopowej:

 • niska tkanka pourazowa;
 • brak widocznej bliznicy pooperacyjnej;
 • krótkie terminy pobytu pacjenta w szpitalu;
 • szybki okres rehabilitacji;
 • minimalne ryzyko powikłań i nawrotu choroby.

Okres rekonwalescencji po operacji trwa kilka miesięcy. W tym czasie pacjent powinien zminimalizować wysiłek fizyczny, dobrze zjeść i wykonać serię leków zapobiegawczych.

Wideo
Metody diagnostyki i leczenia przepuklin jelitowych.

Leczenie przepuklin jelit środkami ludowymi

Tradycyjna medycyna jest szeroko stosowana w leczeniu przepuklin jelitowych.Istnieje wiele sposobów, które nie tylko eliminują objawy choroby, ale także zmniejszają wielkość wypukłości.

Kompres z kiszonej kapusty

♨ W leczeniu przepukliny szeroko stosuje się kompres z kiszonej kapusty. Do jego przygotowania należy wziąć garść kiszonej kapusty solanką i umieścić ją w miejscu wysunięcia. Na wierzch grubą ściereczką. Możesz również użyć jednego liścia kapusty kiszonej. Kompres zaleca się nosić stale, aż przepuklina nie zmniejszy się. Zmieniaj zawartość kompresu co dwie godziny.

Nalewka z chabrów

♨ Weź trzy łyżeczki suszonych kwiatów chabra i wlej pół litra wrzącej wody. Po ochłodzeniu nalewki wypij trzy do czterech razy przed posiłkiem przez cały dzień.

Nalewka z orzecha kokosowego

♨ Kup aptece liście pestki, jedną łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody. Nalegać przez cztery godziny. Kieliszek bulionu do picia przez cały dzień, podzielony na trzy równe części. Aby poprawić smak, możesz dodać łyżkę miodu.

Przepuklina jelita z szybkim leczeniem nie przyniesie dyskomfortu pacjentowi. Z czasem zdiagnozowana choroba pozwoli uniknąć komplikacji i powróci do zwykłego trybu życia w krótkim czasie.

Obejrzyj wideo: Jak powstaje PRZEPUKLINA u NIEMOWLĄT? Objawy i leczenie przepukliny u niemowląt (Sierpień 2019).