Przepuklina żołądka, co to jest i jak go leczyć

Przepuklina żołądka charakteryzuje się patologiczną penetracją żołądka lub jego części do jamy klatki piersiowej. W stanie normalnym, włókna łączące i mięśnie przepony utrzymują przełyk, zapobiegając wnikaniu do jamy otrzewnej w klatkę piersiową. Gdy otwór przełykowy przepony słabnie, przełyk z żołądkiem przesuwa się, a narząd zostaje naruszony. Choroba może przebiegać bezobjawowo, często pacjent nie odczuwa bólu i dyskomfortu. Przepuklinę żołądka można zdiagnozować całkowicie przez przypadek, z rutynowym badaniem przewodu żołądkowo-jelitowego.

W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów przepuklin. W zależności od lokalizacji przepukliny są zewnętrzne i wewnętrzne. W przypadku przepukliny zewnętrznej narządy jamy brzusznej przechodzą przez słabe obszary tkanki mięśniowej otrzewnej. Przepuklina wewnętrzna charakteryzuje się penetracją narządów wewnętrznych do klatki piersiowej przez otwór przepony.

Przepukliny wewnętrzne mogą być stałe i nie ustalone. Stała przepuklina znajduje się w jednej sekcji i nie porusza się pod ciężarem i zmianą położenia. Nie ustalony - ma właściwość "przesuwania", zmieniając jego położenie.

Wszystkie przepukliny wewnętrzne są podzielone na trzy podgatunki:

 • Tractional. Powstają z powodu pojawienia się mechanizmu trakcyjnego, który poprzedza redukcja mięśni przełyku.
 • Pulsatory. Często zdiagnozowane u kobiet w ciąży i osób cierpiących na otyłość. Jest to spowodowane osłabieniem tkanek pośrednich i wzrostem nacisku na okolice brzucha.
 • Mieszane. Występują z mieszaną symptomatologią, która jest nieodłącznie związana z kilkoma rodzajami przepuklin.

Objawy przepukliny żołądka we wczesnych stadiach choroby są prawie niewidoczne. Kiedy choroba zaczyna się rozwijać, a przepuklina powiększa się, pacjent ma wiele wyraźnych znaków, między innymi:

 • ból lub ostry ból w okolicy żołądka i klatki piersiowej, narastający po jedzeniu lub przechyleniu do przodu;
 • odbijanie z sokiem żołądkowym, zgaga, niedomykalność, czkawka;
 • uczucie "guza w gardle";
 • Równolegle z przepukliną może rozwinąć się dławica piersiowa lub tachykardia;
 • Dysfagia (zaburzenie procesu połykania) występuje, gdy przepuklina żołądka nasila się, gdy u pacjenta rozwija się niedrożność przełyku;
 • anemia;
 • krwawienie wewnętrzne (ślady krwi znajdują się w kale).
Zwróć uwagę!
U osób starszych przepuklina żołądka może powodować ból w klatce piersiowej z zaburzeniami rytmu serca. To odchylenie w medycynie nazywa się patologią serca, objawy choroby są podobne do przepukliny.

Przyczyny

Przepuklina żołądka może pojawić się z powodu niewłaściwego trybu życia, przewlekłych chorób przewodu pokarmowego i wrodzonych predyspozycji. Główną przyczyną przepukliny jest osłabienie tkanki mięśniowej otrzewnej z powodu wywieranego ciśnienia. W grupie ryzyka kobiety w ciąży, kobiety kojarzące się i osoby starsze. W czasie ciąży mięśniowa ścianka żołądka jest podatna na rozciąganie, jeśli nie stosujesz środków zapobiegawczych, na przykład noszenia bandaża lub specjalnego pasa, może wystąpić przepuklina żołądka.

Dodatkowe informacje!
Rozpoznanie przepukliny brzusznej występuje u 69% osób w wieku powyżej 65 lat, u dzieci choroba ta rozpoznawana jest tylko w 9% przypadków.

Przepuklinę można wytworzyć w wyniku ciężkiej pracy fizycznej i obciążeń sportowych. Noszenie ciężarków przed sobą, podnoszenie ładunku i ostre nachylenie przyczyniają się do postępu choroby.

Jeśli osoba cierpi na zaburzenia przewodu pokarmowego, ma przewlekłe choroby żołądka, cierpi na zaparcia i wzdęcia,powinien natychmiast wezwać lekarza. Im wcześniej czynniki predysponujące zostaną wyeliminowane, tym mniejsze ryzyko przepukliny.

Otyłość lub ostra utrata wagi zmniejszają elastyczność mięśni żołądka. Stałe objadanie się lub odwrotnie, nieregularne nawyki żywieniowe, palenie i picie napojów alkoholowych (dotyczy to zarówno mocnych, jak i niskich napojów alkoholowych), negatywnie wpływa na zdrowie pacjenta.

Przyczyną przepukliny może być wrodzona patologia tkanki łącznej - zespół Marfana. Jeśli nie podążasz za ładunkiem na ciele, możesz utworzyć przepuklinę wewnętrzną i zewnętrzną żołądka.

Przyczyną przepuklin żołądkowych u dzieci jest wrodzona patologia, rozwijająca się na poziomie domacicznym. Krótki przełyk dziecka, może wciągnąć żołądek do jamy klatki piersiowej.

Diagnostyka

Choroba jest diagnozowana przez badanie ultrasonograficzne żołądka. Aby uzyskać dokładniejszą diagnozę, w tym wielkość przepuklinowej wypukłości, lokalizację i typ przepukliny, wykonuje się fluoroskopię. Lekarz gastroenterolog przy kompleksowej kontroli pacjenta może wyznaczyć lub wyznaczyć dodatkowe badania, które pomogą odkryć przyczynę wystąpienia przepukliny i chorób towarzyszących.

Wśród metod diagnostycznych są:

 • biopsja ścian żołądka i przełyku;
 • wypadanie błony śluzowej żołądka i przełyku;
 • monograficzny odpowiednik patologii refluksu;
 • analiza stolca do krwawienia.
Ważne!
Po rozpoznaniu i wykryciu choroby należy natychmiast przystąpić do leczenia. Zaniedbana forma przepukliny żołądka lub jej przewlekła postać może wywoływać pojawienie się wrzodu, erozji, raka lub zwężenia żołądka.

Metody leczenia

Przepuklina żołądka dobrze reaguje na leczenie zachowawcze, pozytywny wynik można uzyskać tylko wtedy, gdy patologia zostanie wykryta w czasie, gdy przepuklina nie jest osłabiona i nie ma żadnych powikłań. W przypadku, gdy pacjent skarży się na ostry ból w klatce piersiowej, niezdolność do połknięcia pokarmu i ogólne osłabienie organizmu, często wykonuje operację przepukliny.

Ponadto leczenie chirurgiczne jest konieczne, gdy:

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
 • zwężenie i perforacja przełyku;
 • krwawienie wewnętrzne;
 • podejrzenie chorób onkologicznych, nowotworów na ścianach żołądka lub przełyku;
 • zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego;
 • dławiąca przepuklina;
 • nieskuteczne leczenie farmakologiczne.

Podczas operacji chirurg powraca do swojego "miejsca" żołądka i przełyku, a otwór przełykowy przepony jest zszyty i zamocowany. W niektórych przypadkach może być konieczne dodatkowe mocowanie żołądka za pomocą szwów w jamie brzusznej.

Leki

Przepuklinie żołądka zawsze towarzyszy proces zapalny ścian przełyku. Spowodowane jest to stałym odlewaniem zawartości żołądka do światła przełyku. Aby wyeliminować dyskomfort i chronić przełyk przed negatywnymi skutkami soku żołądkowego i przetworzonych produktów, należy wyznaczyć leki do okulizacji (leki zobojętniające sok żołądkowy). Równolegle z tym konieczne jest obniżenie poziomu kwasowości soku żołądkowego. Pacjenci otrzymują przepisane preparaty grupy blokerów pompy protonowej i blokerów receptora H2-histaminy.

Przyjmowanie leków należy łączyć z odpowiednim odżywianiem i łagodnym stylem życia. Pacjentowi nie wolno podnosić ciężarów, wykonywać ostrych ruchów naprzód, nosić ciasne ubrania, które mogą ściskać klatkę piersiową i brzuch. Sen jest zalecany na pół siedzenie, w tym celu można podnieść łeb łóżka lub wznieść się z kilku poduszek.

Dieta

Jednym z kluczowych momentów w leczeniu przepukliny jest dieta i prawidłowe odżywianie. Pacjent powinien całkowicie wykluczyć z produktów dietetycznych, które powodują obrzęk i zaparcia, jeść w podzielonych porcjach sześć razy dziennie. Jedzenie powinno być lekkie, kategorycznie przeciwwskazane ostre, wędzone, solone, marynowane potrawy. Stałe produkty spożywcze muszą zostać zmielone w blenderze, dlatego warto spożywać płynne pokarmy.

Ponieważ podczas snu w organizmie człowieka wszystkie procesy spowalniają, w tym trawienie, ostatni posiłek powinien odbyć się nie później niż trzy godziny przed snem. Przejadanie się jest niedozwolone. Osoby otyłe muszą nie tylko przestrzegać diety, ale także w porozumieniu z dietetykiem. Lekarz będzie mógł wybrać optymalną dietę, która nie tylko złagodzi główne objawy przepukliny, ale także przyczyni się do utraty wagi.

Przed posiłkami i po posiłku zaleca się wypicie jednej łyżki nierafinowanego oleju. W ciągu dnia zaleca się picie wody o podwyższonym poziomie zasad. Pomaga zmniejszyć poziom kwasowości w przełyku.

Po posiłku nigdy nie kładź się do łóżka.Lepiej jest spędzać czas na świeżym powietrzu, iść na spacer. Sen zalecany jest po prawej stronie, w tej pozycji można uniknąć dostania się kwasu do klatki piersiowej.

Ćwicz

Umiarkowana aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na samopoczucie pacjenta. Podczas wykonywania ćwiczeń terapeutycznych wzmacniane są nie tylko mięśnie, ale również proces przetwarzania żywności staje się bardziej aktywny, żywność nie "stagnuje", nie ma obrzęku i zszywek kału.

Każdego dnia zaleca się wykonanie co najmniej kilku takich ćwiczeń:

 • Skakanie w miejscu. Nogi razem i spróbuj skakać 5-10 razy. Wykonując to ćwiczenie, możesz "umieścić" żołądek na swoim miejscu.
 • Leżąc na plecach, masuj obszar klatki piersiowej od góry do dołu. Powtarzanie zalecane jest dwa razy dziennie.
 • Zostań na niewielkim wzgórzu, na przykład o krok, i wypij szklankę wody. Po zeskoku. Ćwiczenie to pomoże także żołądkowi wsunąć się na swoje miejsce, ponieważ odprowadzenie wody doda mu trochę wagi.
 • Piesze wycieczki w szybkim tempie. Podczas chodzenia powinieneś trzymać plecy prosto, a mięśnie brzucha powinny się przecedzić. Ta metoda zmniejszy uczucie ucisku w klatce piersiowej.Zwiedzanie może być jak rano i przed snem.

Tradycyjne metody leczenia

Recepty tradycyjnej medycyny z przepukliną brzucha są bardzo popularne, ponieważ wielu pacjentów sceptycznie odnosi się do przyjmowania leków i interwencji chirurgicznych. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się głównych objawów choroby i usprawnienie procesu trawienia.

♨ Na przykład, aby zwalczać erupcje, możesz użyć nalewki z miodu, żurawiny i aloesu. Wszystkie składniki muszą przejść przez maszynę do mięsa lub posiekać w blenderze. Otrzymaną mieszaninę zalać ciepłą wodą i nalegać na sześć godzin. Nalewka do picia przez cały dzień w równych porcjach. Litr wody na 100 gramów składników.

♨ W przypadku zgagi pomaga wywar z suszonych skórek pomarańczowych i korzenia lukrecji. Składniki biorą w równych ilościach, siekają i wlewają wodę dwa centymetry powyżej poziomu mieszanki. Gotować, aż woda odparuje o połowę. Rosół bierze trzy łyżki za każdym razem przed jedzeniem.

♨ Zapobiegaj powstawaniu wzdęć, zbierając owoce z kopru włoskiego, mięty pieprzowej i korzenia kozłkowego.Weź sto gramów posiekanych ziół i zalej litr wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia w ciemnym miejscu. Pij trzy łyżki rano i wieczorem.

Wideo
Z wideo dowiesz się, jak przebiega przepuklina żołądka i co zrobić, gdy wystąpi choroba.

Przepuklina żołądka, chociaż powoduje wiele dyskomfortu dla pacjenta, jest podatna na leczenie zachowawcze. Z czasem diagnozując chorobę i rozpoczynając leczenie, można nie tylko całkowicie pozbyć się przepukliny, ale także zapobiec nawrotowi choroby i rozwojowi powikłań.

Obejrzyj wideo: Zapalenie przełyku - jakie są objawy i leczenie? (Styczeń 2020).

Loading...