Jak leczyć przepuklinę pępkową u dzieci

Przepuklina pępkowa u dzieci jest chorobą charakteryzującą się występowaniem narządów wewnętrznych przez przednią ścianę brzuszną z powodu osłabienia tkanki mięśniowej pierścienia pępowinowego. Często przepuklina ma owalny lub okrągły kształt i jest łatwo rozpoznawalna gołym okiem. Przepuklina pępkowa u dzieci ma postać wrodzoną lub nabytą.

U noworodków pępek tworzy się w miejscu pępowiny, przez którą przechodzą naczynia pępowinowe. W pierwszym miesiącu życia dziecka pierścień pępowinowy powinien całkowicie zarastać. Jeśli nie zamyka się całkowicie, pozostaje mały prześwit, przez który wypływają narządy wewnętrzne. W większości przypadków jest to duża sieć, pętle jelit i otrzewnej.

Dodatkowe informacje!
Według istniejących statystyk przepuklina pępkowa u dzieci występuje u co piątego dziecka. Wśród wcześniaków ten wskaźnik jest wyższy - przepuklina jest diagnozowana co trzeci.

Przy normalnej budowie ciała dziecka ściana brzucha składa się z kilku warstw: skóry, tłuszczu podskórnego, mięśni, gęstego rozcięgna i otrzewnej. Mięsień i tkanka mięśniowa są warstwą nośną, na podstawie której zależy, czy powstaje przepuklina, czy nie.Jeśli pod wpływem nacisku na ścianę brzucha, mięśnie nie są wystarczająco elastyczne, przepuklina zanika. Sama edukacja składa się z:

 • worka przepuklinowego (wewnętrzna osłona przepukliny);
 • zawartość przepukliny (narządy znajdujące się w worku przepuklinowym);
 • przepuklinowe (miejsce otrzewnej z osłabioną warstwą mięśniową, przez którą wystaje przepuklina).

Przepuklina u dziecka może nasilać się i zmieniać jego kształt. Podczas płaczu lub załatwiania brzuch wygląda na spuchnięty, występ staje się bardziej zauważalny. Często przepuklina jest diagnozowana przez pediatrę lub pediatrę podczas rutynowego badania dziecka.

Ważne!
Kiedy przepuklina, jeśli wcisniesz palec w pępek, palec wejdzie do jamy brzusznej dziecka. Wskazuje to na patologię rozwoju mięśni brzucha.

Przyczyny

Przepuklina pępkowa może mieć zarówno wrodzoną, jak i nabytą postać. Postępując z tego, przyczyny powstawania przepukliny są różne. Wrodzona postać choroby jest wywoływana przez takie czynniki:

 • Genetyczne predyspozycje do osłabienia mięśni przedniej ściany jamy brzusznej. Istnieje hipoteza, że ​​jeśli w dzieciństwie u jednego z dzieci stwierdzono przepuklinę pępkową, ryzyko rozwoju u noworodka wzrasta do 70%.
 • Osłabienie tkanki mięśniowej pierścienia pępowinowego.Często patologia ta występuje podczas rozwoju płodu. Pod wpływem czynników zewnętrznych (chemicznych, zakaźnych, fizycznych) tworzenie się tkanek łącznych zostaje przerwane, w wyniku czego struktura pierścienia pępowinowego nie jest wystarczająco mocna i nie jest w stanie utrzymać narządów wewnętrznych.

W większości przypadków wrodzona patologia objawia się w pierwszym miesiącu życia. Metoda odcięcia sznurka i nałożenie zszywki pępowinowej w żaden sposób nie wpływa na powstawanie przepukliny.

Przyczynami nabytej przepukliny pępkowej są:

 • Hipotrofia, krzywica (choroby powodują zmniejszenie napięcia mięśni).
 • Wzdęcia, kolka, zaparcia, silny płacz dziecka zwiększają ciśnienie śródbrzuszne, co negatywnie wpływa na zarastanie pierścienia pępowinowego u dziecka.
 • Otyłość;
 • Wczesna akceptacja pionowej pozycji (dziecko wstało zbyt wcześnie i zaczęło chodzić).

Nabyta postać przepukliny występuje w pierwszym roku życia niemowlęcia i może nie mieć widocznej przyczyny. Dopiero po przeprowadzeniu pełnego badania u pediatry i konsultacji z pediatrą można określić czynnik prowokujący.

Objawy

Przepuklina pępkowa u dziecka nie ma wyraźnych objawów, choroba jest diagnozowana wizualnie. Tylko w niektórych przypadkach przepuklina może powodować dyskomfort i towarzyszy mu nieprzyjemny, łagodny ból w pępku. Głównymi objawami przepukliny pępkowej są:

 • występ w rejonie pępka o średnicy od jednego do dziesięciu centymetrów, który po naciśnięciu i schowaniu może się ukryć;
 • zwiększenie formowania naprężenia mięśni otrzewnej;
 • wzdęcia, które wywołuje niepokój dziecka;
 • zależność meteorologiczna dziecka (dziecko reaguje na zmianę pogody, staje się drażliwe i kapryśne).

"Wystający" pępek u dziecka nie zawsze jest oznaką przepukliny. U niektórych dzieci jest to tylko anatomiczna cecha zwana "skórnym pępkiem". Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i nie wpływa na prawidłowy rozwój narządów jamy brzusznej.

Ważne!
Jeśli dziecko ma osłabienie w tym samym czasie, nudności, wzdęcia, ból w okolicy pępka - może to być oznaką kaprostazji. Choroba ta objawia się jako powikłanie po przepuklinach pępkowych i charakteryzuje się nagromadzeniem stolca w jelicie.Przy pierwszych objawach należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Diagnostyka

Przepuklina pępkowa u dziecka jest diagnozowana przez pediatrę podczas rutynowego badania dziecka. Wybrzuszenie w pępku jest niemożliwe, aby nie zauważyć, dla decyzji dokładniejszej diagnozy, wymagana jest konsultacja z chirurgiem dziecięcym. W niektórych przypadkach, gdy przepuklina jest bardzo mała, dziecko musi przejść serię badań, aby wykluczyć obecność innych chorób i ustalić dokładną diagnozę. Przede wszystkim w rzucie bocznym wykonuje się badanie rentgenowskie. Na zdjęciu widać nie tylko obecność przepukliny, ale także zawartość worka przepuklinowego.

Bezobjawowy przebieg choroby komplikuje diagnozę. Dziecko musi przeprowadzić kompleksowe badanie całego ciała: rentgenowskie klatki piersiowej, USG głównych naczyń krwionośnych serca, USG jamy brzusznej, udar i przestrzeni zaotrzewnowej. Jak dokładna będzie diagnoza, skuteczność przepisanego leczenia zależy bezpośrednio.

Leczenie

Leczenie przepuklinę pępkową u dzieci można przeprowadzić na dwa sposoby: zachowawczo i operacyjnie.W zależności od przebiegu choroby i wielkości wypukłości lekarz wybiera najlepszą metodę eliminacji przepukliny. Przepuklina pachwinowa u dzieci występuje dość często, ale nie panikuj od razu, ponieważ przepuklina pępkowa ma skłonność do samoleczenia. Często do pięciu lat, gdy mięśnie prasy stają się mocniejsze, znikają występy. Jeśli mówimy o przepuklinach o małej średnicy, to mijają po roku lub dwóch. W tym okresie bardzo ważne jest przeprowadzenie zalecenie lekarza prewencyjnej za: do masażu, trenować mięśnie brzucha, aby odebrać dziecko odpowiedniej diety.

Gimnastyka

Zaleca się rozpoczęcie gimnastyki medycznej i masowanie natychmiast po narastaniu rany pępowinowej. Zabieg masażu powinien być przeprowadzony przez specjalistę, ponieważ każdy nieostrożny ruch lub duża siła może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Ćwiczenia z przepukliną pępkową podnoszą pediatrę, po kilku przyjęciach u lekarza rodzice samodzielnie prowadzą profilaktykę fizyczną w domu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń przepuklinę należy poprawić.

Procedury

Aby wzmocnić mięśnie brzucha, zaleca się połóż dziecko na brzuchu na dwie do trzech minut przed karmieniem.Aby to zrobić, musisz przygotować solidną, płaską powierzchnię, na której możesz ułożyć zabawki, aby było interesujące dla dziecka rozciąganie się do przodu. Więc wzmocnij mięśnie brzucha i prasę. Możesz powtórzyć manipulację do dziesięciu razy dziennie.

Ważne!
Podczas zabiegu nie wolno pozostawiać dziecka bez opieki. Nawet ci, którzy nie wiedzą, jak się czołgać i przewracać, muszą być stale monitorowani.

Oddając dziecko z tyłu, konieczne jest masowanie brzucha ruchem okrężnym w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, kontuarem i ruchami wzdłuż skośnych mięśni. Pępek może delikatnie mrowić, ocierając się wokół pępowiny.

Do pępowiny szybko zaciśnięta i przepuklina zniknęła, dziecko musi prowadzić mobilny tryb życia. Począwszy od pierwszych miesięcy życia, konieczne jest wykonywanie prostych ruchów stopami, wykonywanie "motyla" (zginaj nogi w kolanach i rozsuń je na boki, i naciśnij obcasy). Im bardziej aktywne dziecko, tym mniej prawdopodobne jest gromadzenie się gazów i występowanie ciśnienia w jamie brzusznej i kolki.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Zasilanie

Dla dziecka z przepukliną pępkową niezbędna jest specjalnie dobrana dieta. Idealnie jest to karmienie piersią. W tym przypadku wszystko, co matka używa do jedzenia, będzie również w diecie dziecka. Matki karmiące piersią są kategorycznie przeciwwskazane w produktach wędzonych, roślinach strączkowych, orzechach, kiełbasach, mleku krowim (można je zastąpić produktami z kwaśnego mleka). Jeżeli dziecko korzysta ze sztucznego karmienia, rodzice wraz z pediatrą wybierają dla niego odpowiednią mieszankę (tutaj nie tylko zalecenia lekarza, ale także nadzór dziecka po karmieniu, bierze się pod uwagę jego indywidualną tolerancję składników mieszaniny).

Wideo
Jak rozpoznać przepuklinę pępkową u dziecka i gdzie rozpocząć leczenie.

Tynk

Jedną z metod leczenia zachowawczego przepuklin pępkowych jest zastosowanie plastra lub specjalnego bandaża w okolicy pępka. Procedura jest wykonywana przez chirurga, przed przymocowaniem występu i przyłożeniem fałdów skórnych nad nim tak blisko, jak to możliwe. W tym celu stosuje się specjalny hipoalergiczny plaster (stosowanie zwykłego jest nieskuteczne w przepuklinie u dzieci). Próby naprawienia przepukliny niezależnie i uszczelnienia regionu pępkowego mogą prowadzić do naruszenia.


Tynk jest unieruchomiony na dziesięć dni i nie jest usuwany nawet podczas kąpieli. Po upływie tego okresu chirurg ocenia wynik i decyduje, czy ponownie założyć bandaż. Często trzy wielokrotne manipulacje wystarczają do wzmocnienia pierścienia pępowinowego.

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem bandaży zapobiegających przycinaniu.

Metody ludowe

Receptury tradycyjnej medycyny mogą nie tylko zatrzymać postęp choroby i wyeliminować objawy, ale także całkowicie usunąć wysunięcie. Głównymi składnikami naparów i okładów są zioła lecznicze, nie mają one szkodliwego wpływu na dziecko i nie szkodzą innym narządom.

Ściśnięcie przepukliny

♨ Weź roślinę z herni i strać ją stromą wrzącą wodą. Naleczkę należy pozostawić do ostygnięcia do temperatury pokojowej (nie powinna być gorąca ani silnie chłodzona). Następnie nałóż zwilżoną gazę na bolące miejsce. Trzymaj przez pół godziny. Możesz powtarzać każdego dnia.

Ściskanie miodu

♨ W leczeniu małych wypuklin, stosuje się kompres miodu, regularne stosowanie tej metody gwarantuje całkowite wyleczenie pacjenta. Do zabiegu należy wziąć jedną łyżkę stołową miodu i nasmarować obszar wokół pępka. Na wierzch z czystym arkuszem papieru i zawinięty w ręcznik. Pozostaw kompres do rana.

Rano usuń pozostały miód ciepłą wodą i osusz ręcznikiem. Wokół pępka narysuj bawełniany wacik nasączony jodowym kółkiem. Wieczorem powtórz kompres miodu.

Tę metodę leczenia należy stosować codziennie przed snem dziecka, aż do całkowitego wyleczenia.

Zwróć uwagę!
Wstępnie należy sprawdzić reakcję skóry dziecka na miód.

Maść z oleju z krów

♨ Równie skuteczną metodą leczenia przepukliny jest domowa maść z masła krowiego i propolisu. Do jego przygotowania trzeba wziąć 50 gramów masła (można to zrobić samemu w domu lub kupić mleko na rynku), w kąpieli wodnej, aby stopić i wlać jedną łyżeczkę nalewki z propolisu. Przed pójściem spać smaruj dotknięty obszar maścią i pozostaw na noc. Rano spłucz ciepłą wodą, wytrzyj i zrób siatkę z jodu.

Ponieważ propolis jest produktem zawierającym miód, konieczne jest przetestowanie skóry pod kątem reakcji alergicznych.

Spisek z przepukliny pępkowej

Od niepamiętnych czasów nasze babcie praktykowały konspirację w leczeniu przepuklin pępkowych u dziecka. Istotą rytuału jest proste i nie wymaga żadnych umiejętności magiczne, fabuła jest nie tylko nie zaszkodzi, ale w niektórych przypadkach pomóc przezwyciężyć chorobę.

Prowadzenie spisku w przypadku matki lub babki dziecka, mają one największy związek z nim i szczerze chcą odzyskać. Nie trzeba uciekać się do pomocy obcych, nie krewnych, nieszczera modlitwa nie przyniesie pożądanego rezultatu. Do poprowadzenia rytuału konieczny jest zanikający księżyc. Przed i po spotkaniu nie można nikomu powiedzieć o konspiracji, kiedy przepuklina zniknie, wtedy można powiedzieć krewnym.

Wieczorem matka delikatnie gryzie przepuklinę i mówi: "Przepuklina, mam dużo miśni, mam siedem zębów, masz jedno, zjedzę cię!" Musisz przeczytać trzy razy, po każdym pluć przez lewe ramię. Przeprowadzaj spisek tylko raz, a wyniki będą widoczne za kilka miesięcy.

Leczenie operacyjne

Operacja ta jest stosowana w przypadkach, w których leczenie zachowawcze nie pomaga, przepuklina stale się powiększa lub została naruszona. Główne wskazania do interwencji chirurgicznej to:

 • występ trąbki;
 • ból lub dyskomfort;
 • przepuklina pojawiła się u dziecka po 6 miesiącach;
 • przepuklina o średnicy większej niż dwa centymetry;
 • dziecko osiągnęło wiek pięciu lat.

Operację przeprowadza się po trzech latach, z wyjątkiem poważnych komplikacji i możliwości naruszenia, w którym to przypadku interwencja chirurgiczna może być konieczna od pierwszych miesięcy życia. W dzieciństwie okres odbudowy pooperacyjnej jest nieznaczny, tkanki mięśniowe są dość elastyczne i łatwo podatne na korektę.

Interwencja operacyjna odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wykonuje małe nacięcie poniżej pępka, koryguje wypukłe narządy i przeprowadza wycięcie worka przepuklinowego, a następnie szycie tkanek.

Łagodniejszym dla dziecka jest laparoskopowa metoda chirurgii. Sam zabieg trwa nie dłużej niż piętnaście minut, a okres rehabilitacji praktycznie nie występuje. Po operacji dziecko w tym samym dniu może wrócić do domu, tylko w rzadkich przypadkach zaleca się pozostać w szpitalu przez 1-2 dni na obserwację.

Naruszenie przepukliny pępkowej

Jednym z powikłań przepuklin pępkowych u dzieci jest jego naruszenie. Gdy zmniejsza się wielkość przepukliny, narządy, które wyjdą z workiem przepuklinowym, są uciskane. Przepukliny nie można skorygować, występuje wyraźny zespół bólowy.Dziecko może skarżyć się na mdłości, być apatycznym, wzrasta temperatura i ogólne zatrucie organizmu. Jeśli nie zwrócisz się o pomoc lekarską na czas, nastąpi martwica tkanek i uszkodzone narządy.

Jedynym prawidłowym rozwiązaniem w przypadku naruszenia jest operacja w trybie nagłym.

Zwróć uwagę!
Naruszenie przepuklinę pępkową u dzieci występuje niezwykle rzadko. Około 10% wszystkich przypadków skutkuje naruszeniem worka przepuklinowego.

Przepuklinę pępkową u dzieci można zdiagnozować w różnym wieku. Jeśli formacja pojawiła przepuklinowego po urodzeniu, przed rokiem jest często przepuklina przechodzi, wzmacnia mięśnie i występ pierścienia pępowinowej jest ukryta.

2 Kiedy dziecko skończy dwa lata, a przepuklina nie przechodzi, konieczne jest dodatkowe badanie. Może to być oznaką słabości ściany brzusznej i nie może czekać na samoleczenie.

5 W wieku pięciu latprzepuklina powinna przejść sama. Jeśli tak się nie stanie, wtedy metody zachowawcze będą bezsilne. W takim przypadku wykonywana jest planowana operacja przepukliny.

6 Po sześciu latach i starszychprzepuklina pępkowa jest bardzo trudna do wyleczenia metodą niechirurgiczną.Aby nie wznowić w przyszłości i nie powoduje dyskomfortu dla dziecka, wykonują operację.

Przepuklina pępkowa u dzieci jest bardzo częstą chorobą, która nie powinna przerażać rodziców. Prawidłowe podejście do leczenia uratuje dziecko przed tą dolegliwością i nie wpłynie na jego dalszy rozwój.

Obejrzyj wideo: Jak powstaje PRZEPUKLINA u NIEMOWLĄT? Objawy i leczenie przepukliny u niemowląt (Sierpień 2019).