Leczenie przepuklin pępkowych z zabiegiem chirurgicznym

Przy pierwszych objawach przepukliny pępkowej należy skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć wzrostu wypukłości i naruszenia worka przepuklinowego. Powstała przepuklina u dorosłych wymaga interwencji chirurgicznej, konserwatywne metody leczenia dają tylko tymczasowy efekt, który przejawia się w usuwaniu objawów. U dzieci w wieku poniżej 3 lat przepuklina może być naturalnie odwrócona, w niektórych przypadkach choroba ustępuje po osiągnięciu przez dziecko wieku pięciu lat, gdy mięśnie brzucha są w pełni wzmocnione. W każdym przypadku przepuklina pępkowa wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej i konsultacji z chirurgiem. Po wszechstronnym badaniu ciała pomoże mu wybrać ćwiczenia terapeutyczne i profilaktyczne oraz ustalić, czy pacjent potrzebuje operacji ratunkowej.

Rozpoznanie przepukliny obejmuje szereg zabiegów, począwszy od badań krwi i moczu kończąc na specjalistycznych konsultacjach specjalistów. Aby lekarz mógł określić lokalizację i wielkość formacji, pacjent jest poddawany badaniu rentgenowskie żołądka i dwunastnicy, gastroskopii, przełykowo-dwunastnicy i badaniu ultrasonograficznemu żołądka.Aby zbadać stan przepuklinowego wyrostka, pacjent może potrzebować przepukliny, której istotą jest podawanie substancji do jamy brzusznej.

Przygotowanie do operacji i metody jej prowadzenia

Przed planowaną operacją pacjenta umieszcza się w szpitalu i przygotowuje do nadchodzącej manipulacji. W przeddzień zabiegu pacjent powinien powstrzymać się od spożywania jedzenia i płynów, poinformować lekarza prowadzącego, czy ma on przewlekłe choroby i indywidualną nietolerancję niektórych leków. Przed operacją lewatywa jest czyszczona.

Ważne!
Jeśli pacjent wejdzie do szpitala z ostrym bólem, który jest wywołany przez naruszenie przepuklinę pępkową - operacja jest przeprowadzana bez wstępnego przygotowania w nagłym wypadku.

W medycynie istnieje kilka metod wykonywania operacji na przepuklinę pępkową:

  • laparoskopia;
  • metoda Mayo;
  • metoda Sapezko;
  • Metoda Grekova;
  • za pomocą implantów siatkowych.

Laparoskopia

Laparoskopię uważa się za najdelikatniejszą metodę interwencji chirurgicznej, ponieważ podczas operacji pacjent wykonuje małe nacięcie, a okres rehabilitacji jest minimalny. Sama manipulacja trwa od piętnastu minut do dwóch godzin.Pacjentowi zaleca się spędzić pierwsze trzy dni po operacji w szpitalu, ale jeśli przepuklina była mała i nie było komplikacji podczas jej usuwania, pacjent mógł wrócić do domu drugiego dnia.

Początkowo pacjent powinien nosić podtrzymujący gorset lub bandaż. Tydzień później możesz iść do pracy.

Ta metoda ma kilka przeciwwskazań:

  • AIDS, zakażenie wirusem HIV;
  • niewydolność wątroby;
  • okres menstruacji u kobiet.

Operacja według metody Sapezko i Mayo

Naprawa przepuklin metodą Mayo wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas operacji lekarz wykonuje cięcie w części pępowinowej i rozcina przepuklinę. Jego zawartość jest poprawiana pod kątem wad i zmian patologicznych, a następnie narządy wewnętrzne są umieszczane na swoich miejscach. Sama torebka przepuklinowa jest usuwana, a pozostałe krawędzie są zszyte.

Ważne!
Podczas operacji może być konieczne usunięcie pępka. Lekarz ostrzega pacjenta o tym z góry.

Operacja według metody Sapezko ma podobieństwo do metody Mayo, jedyną różnicą jest metoda szycia. Według Sapezko, brzegi rozcięgien koegzystują w dwóch warstwach w pozycji pionowej.Tworzy to podwójną strukturę, która sprawia, że ​​ściana przednia brzucha jest bardziej jędrna, wyrównuje mięśnie i zwęża linię brzuszną.

Jednak nie wszyscy pacjenci nadają się do tego typu operacji. Obecność nadwagi i otyłości u pacjenta uniemożliwia przeprowadzenie operacji dla Sapezko, w takim przypadku chirurg stosuje metodę Mayo.

Interwencja chirurgiczna metodą Sapezko i Mayo ma długi okres rehabilitacji, który może osiągnąć rok. Ponadto proces gojenia ran wymaga ciągłego monitorowania i przestrzegania wszystkich zaleceń lekarskich. Niektórzy pacjenci mogą się nawrócić. Często wynika to z niewłaściwego sposobu życia pacjenta, powrotu do ciężkiej pracy fizycznej, zanim mięśnie przedniej ściany brzucha wyleczyły się i stały się silniejsze.

Operację metodą Greko wykonuje się z ropieniem worka przepuklinowego bez wstępnego przygotowania w celu zapobiegania naruszeniu i martwicy tkanek. Lekarz całkowicie wyczerpuje przepuklinę i uszkodzone narządy.

Nowoczesną i skuteczną metodą usuwania przepukliny jest operacja z wykorzystaniem implantów siatkowych.Endoproteza znajduje się powyżej pierścienia pępkowego lub pod rozcięgiem, nie wywołuje reakcji alergicznych i nie jest odrzucana przez organizm. Okres wszczepienia takiej siatki wynosi tydzień, po czym wypełnia się własnymi tkankami pacjenta i tworzy silną ochronę przed wielokrotnym wysuwaniem narządów wewnętrznych.

Wideo
Leczenie technologii przepuklin pępkowych Rebound HRD.

Czy robi się operację przepukliny pępowinowej czy ją wykonuje?

Ta patologia występuje dość często, ponieważ wraz ze wzrostem macicy u kobiety wzrasta nacisk na przednią ścianę brzucha. Jeśli mięśnie nie są wystarczająco elastyczne lub ma wrodzoną wadę pierścienia pępkowego, przepuklinę pępkową można uformować już w drugim trymestrze ciąży. W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo i nie powoduje dyskomfortu. W tym przypadku przepuklina pępkowa nie wymaga żadnego leczenia, tylko obserwacja chirurga.

Kobietę w ciąży zaleca się nosić specjalną bieliznę i bandaż, który wybiera lekarz. W czasie ciąży interwencja chirurgiczna jest przeciwwskazana, a także leczenie.Po 6-9 miesiącach od porodu, po przywróceniu ciała, usuwa się przepuklinę.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Przepuklina pępkowa nie wpływa na rozwój płodu i samego porodu. Często kobieta rodzi się naturalnie bez użycia cesarskiego cięcia.

Zwróć uwagę!
Podczas operacji usunięcia przepukliny pępkowej kobieta może jednocześnie usunąć wady wzroku po urodzeniu dziecka: zrobić liposukcję i zaostrzenie skóry.

Leczenie przepuklinę pępkową u dzieci

Przepuklina pępkowa u dzieci jest wrodzona i nabyta, niezależnie od przyczyn jej wystąpienia, przepuklina u dziecka ma właściwość samoleczenia. Często występ jest ustalany do roku lub dwóch, rzadziej - do pięciu lat. W tym czasie dziecko powinno być obserwowane u dziecka chirurga z zachowaniem środków medycznych i profilaktycznych.

W przypadku, gdy przepuklinowy wysięg nadal rośnie, czemu towarzyszą nieprzyjemne objawy, dziecko osiągnęło wiek pięciu lat, a przepuklina nie zniknęła - wykonywana jest planowana operacja.

Interwencja chirurgiczna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.Lekarz wykonuje cięcie wokół pępka, wycinając i zszywając brzegi worka przepuklinowego, uprzednio dostosowując zawartość przepukliny. Cała procedura trwa około 30 minut.

Ponadto usunięcie przepukliny u dzieci może wystąpić laparoskopowo. Ta operacja trwa nie dłużej niż piętnaście minut, a następnie nie trzeba usuwać szwów. W niektórych klinikach laparoskopię wykonuje się ambulatoryjnie, kilka godzin po operacji dziecko może wrócić do domu.

Powikłania po operacji

Z czasem leczenie przepukliny pępkowej nie przyniesie pacjentowi żadnego dyskomfortu w późniejszym życiu. Planowana operacja jest wykonywana z uwzględnieniem wszystkich fizjologicznych cech pacjenta, po przeprowadzeniu pełnego zakresu procedur diagnostycznych. W większości przypadków naprawa przepukliny nie powoduje żadnych komplikacji, a po operacji osoba powraca do zwykłego trybu życia.

Ryzyko powikłań powstaje w momencie naruszenia przepukliny. W takim przypadku operacja jest przeprowadzana w trybie pilnym. Dotyczy to kobiet w ciąży i niemowląt. Podczas interwencji chirurgicznej lekarz przecina przepuklinę i bada wszystkie narządy, które weń wkroczyły.Porażone części jelita są usuwane, a żywe narządy są zastępowane. Okres rehabilitacji po naruszeniu przepukliny jest dłuższy, pacjent może wymagać dodatkowego leczenia gastroenterologa.

Kolejną nieprzyjemną komplikacją po operacji jest nawrót choroby. Przyczyną może być nieprzestrzeganie chorego łóżka po operacji, niska jakość szwów, ropienie blizn i błędy medyczne podczas operacji.

Rehabilitacja

Po usunięciu przepukliny pępowinowej pacjent przebywa kilka dni w szpitalu pod nadzorem lekarza. Długość okresu rehabilitacji zależy od wielkości przepukliny, stopnia zaniedbania choroby i metody interwencji chirurgicznej. Często trwa od kilku tygodni do sześciu miesięcy.

Na początku pacjent powinien chronić się przed wysiłkiem fizycznym i obserwować leżenie w łóżku. Dwa tygodnie po operacji, zgodnie z zaleceniem lekarza, pacjent rozpoczyna wykonywanie ćwiczeń terapeutycznych i profilaktycznych, które mają na celu wzmocnienie mięśni otrzewnej. Jeśli przepuklinowy występ był duży, pacjent powinien założyć bandaż podtrzymujący. Zmniejszy to nacisk na przednią ścianę jamy brzusznej.

Ważnym momentem w okresie pooperacyjnym jest żywienie. Zalecane posiłki frakcyjne i dieta. Z diety należy całkowicie wykluczyć tłuste, smażone, wędzone potrawy i napoje gazowane. Lekkie zupy i kaszki na wodzie, suszone owoce i warzywa na parze nie wywołają uczucia ciężkości w żołądku. Kategorycznie nie zaleca się spożywania pokarmów, które mogą wywoływać zaparcia i wzdęcia.

Wideo
Podstawowe zasady przywracania ciała po operacji na przepuklinę pępkową.

Koszt operacji

Koszt operacji przepukliny pępkowej zależy od złożoności wypukłości i kliniki, w której pacjent będzie leczony. Do kosztów można doliczyć dodatkowe koszty leków, materiału na szwów, endoprotezy.

Usunięcie przepukliny plastikiem przez własne tkanki

Od 25 000 rubli.

Usunięcie przepukliny za pomocą endoprotezy

Od 30 000 rubli.

Nawrotowa przepuklina

Od 40 000 rubli.

Usuwanie dużych przepuklin

Od 35 000 rubli.

Operacja o zwiększonej złożoności (naruszenie, obecność przeciwwskazań)

Od 45 000 rubli.

Leczenie przepuklinę pępkową wymaga pilnej uwagi do lekarza i powołania niezbędnego leczenia.Usunięcie wypukłości we wczesnym stadium zachodzi przy minimalnym ryzyku, a proces odzyskiwania znacznie się zmniejsza. Należy pamiętać, że przepuklinę pępkową nie można wyleczyć metodami zachowawczymi. Interwencja chirurgiczna jest jedynym sposobem na pozbycie się choroby na zawsze.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Październik 2019).

Loading...