Co to jest refluksowe zapalenie przełyku i jak go leczyć?

Refluksowe zapalenie przełyku jest chorobą, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej przełyku w wyniku wrzucania do niej treści żołądka. Ponieważ błona śluzowa przełyku nie jest chroniona przed sokiem żołądkowym i kwasami, wynikiem ich interakcji są procesy zapalne, owrzodzenia i uszkodzenie nabłonka przełyku. Jedną z głównych przyczyn tej choroby jest przepuklina otworu przełykowego przepony, kiedy część żołądka zostaje przemieszczona do jamy klatki piersiowej.

Stopnie choroby

Choroba ma kilka stopni nasilenia, w zależności od objawów i stopnia uszkodzenia przełyku:

I stopień - pacjent obserwuje pojawienie się poszczególnych erozji, które nie jednoczą się ze sobą. Być może pojawienie się rumienia w dystalnym odcinku przełyku.

II stopień - erozja łączy się i wpływa na duży obszar.

III stopień - Pojawiają się liczne owrzodzenia, które pokrywają dolną część przełyku.

IV stopień - choroba zmienia się w postać przewlekłą, u pacjenta zdiagnozowano wrzód przełyku i zwężenie.

Kiedy choroba zaczyna się rozwijać, pacjent skarży się na ciągłą zgagę i odbijanie się, może ujawnić się ból w klatce piersiowej.W przypadku, gdy refluksowe zapalenie przełyku przeszło do trzeciego etapu, dyskomfort i bolesne odczucia mają trwały charakter. Jeśli we wczesnych fazach pieczenia pojawiły się po jedzeniu, to w zaniedbanej formie pacjentowi zaleca się wyłącznie leczenie, dieta i prawidłowe odżywianie nie są już w stanie wyeliminować objawów.

Refluksowe zapalenie przełyku może występować zarówno w postaci ostrej, jak i przewlekłej. Ostre zapalenie przełyku refluksowym objawia się ogólnym złym samopoczuciem, gorączką, upośledzonym połykaniem i bólem przełyku. Po spożyciu pokarmu lub płynu pojawia się stan zapalny ścian przełyku, pacjent skarży się na zgagę i odbijanie się resztkami jedzenia.

Zwróć uwagę!
Chronicznej postaci choroby towarzyszy wrzód trawienny i zapalenie żołądka. Oprócz ogólnych objawów refluksowego zapalenia przełyku ból w klatce piersiowej występuje podczas biegania, skakania, niewygodnej pozycji ciała. Pacjent może skarżyć się na duszność i duszność. Po jedzeniu możliwe są wymioty i uczucie pełności żołądka.

Rodzaje

W medycynie występuje kilka rodzajów refluksowego zapalenia przełyku, które różnią się nie tylko objawami, ale także stopniem porażki przełyku i błony śluzowej.

1. Catarrhal.

Zapalenie przełyku typu catarrhal charakteryzuje się obrzękiem wewnętrznych tkanek przełyku i zapaleniem jego ścian. W stanie normalnym ściany przełyku mają różowy kolor z lekkim fałdowaniem. W przypadku nieżytowego zapalenia przełyku błona śluzowa ulega stanowi zapalnym i staje się nasycona czerwienią, zaczerwienieniem i obrzękiem dotkniętych obszarów. Wynika to z gromadzenia się krwinek w warstwie podśluzówkowej, które reagują na czynniki drażniące. Taka patologia jest dobrze zdiagnozowana przez badanie radiologiczne pacjenta.

2. Erozja.

Erozji refluks często towarzyszą ostre infekcje i objawia się przez powstawanie wielu wrzodów na błonie śluzowej przełyku. Ta modyfikacja refluksowego zapalenia przełyku jest mniej powszechna niż refluks w obrębie opłucnej, ale stopień uszkodzenia tkanki jest znacznie większy. We wczesnych stadiach choroby może nie mieć wyraźnych objawów, żadnych objawów, które pacjent zapisuje na temat problemów z trawieniem. Jeśli nie rozpoczniesz leczenia na czas, choroba wiąże się z wieloma komplikacjami, w tym: krwawienie, wymioty szkarłatnej krwi lub w postaci "fusów z kawy", zwężenie (zwężenie ścian) przełyku.

3.Żółć.

Refluks żółciowy charakteryzuje się procesami patologicznymi, podczas których treść jelitowa powraca do żołądka. Następnie powoduje zmiany patologiczne w błonie śluzowej przełyku. Refluks żółciowy powstaje z dróg żółciowych, żółć z kolei zawiera kwasy, które powodują zakłócającą zmianę w organizmie. Pacjent skarży się na stałą gorycz w jamie ustnej, zgagę, uczucie zwężenia w jamie klatki piersiowej.

Ważne!
Refluks żółciowy prowadzi do naruszenia wchłaniania substancji odżywczych w organizmie. Jednym z oczywistych objawów choroby jest utrata masy ciała, suchość skóry, niedokrwistość.

4. Dwunastnica.

Dwugłowy refluks objawia się regularnym lub okresowym odlewanie zawartości dwunastnicy do żołądka. W większości przypadków choroba ta jest diagnozowana jako zespół tymczasowy, który może wystąpić nawet u zdrowej osoby. Zapalenie dwunastnicy może wystąpić z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, podczas wysiłku fizycznego po jedzeniu i w wyniku urazów. W praktyce medycznej tylko 30% pacjentów ma ten objaw diagnozowany jako niezależna choroba.

Głównymi przyczynami refluksowo-przełykowego zapalenia są zaburzenia w dolnym zwieraczu przełyku i utrata napięcia mięśniowego. Ponadto, jest często refluks towarzysz rozworu przepukliny, które wywołały zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej. Wśród innych czynników prowokujących uwagę:

 • czynniki żywnościowe i chemiczne (niedożywienie, zażywanie narkotyków);
 • przekrwienie nerwów;
 • otyłość;
 • palenie i alkoholizm;
 • ciąża;
 • wrzód żołądka i wrzód dwunastnicy;
 • utrata zdolności przełyku do samoczyszczenia;
 • zaparcie.

Objawy

Symptomatologia refluksu przełyku objawia się indywidualnie u każdego pacjenta. W początkowych stadiach pacjent może nawet nie podejrzewać istnienie problemu, ponieważ początkowe znaki wykazują podobieństwa z przejedzenia i zaburzenia jelita. W drugim etapie objawy refluksu powodują znaczny dyskomfort u pacjenta, który objawia się następującymi objawami:

 • zgaga, czkawka, pobudzenie, nudności;
 • ból w klatce piersiowej (często przypomina ból w sercu);
 • trudności z połykaniem jedzenia;
 • duszność, uczucie "braku powietrza";
 • wymioty z domieszką krwi (w późnych stadiach choroby i podczas zaostrzenia);
 • zaparcie, nagła utrata wagi.
Ważne!
Jednym z objawów refluksowo-przełykowego może być uszkodzenie szkliwa i próchnicy zębów. Podczas odlewania żrących substancji z żołądka kwas chlorowodorowy dostaje się do jamy ustnej, która przy dłuższej ekspozycji na zęby może zniszczyć ich górną warstwę.

Refluksowe zapalenie przełyku u dzieci

Refluksowe zapalenie przełyku jest często diagnozowane u dzieci, nawet u niemowląt zagrożonych. Przyczyną choroby jest czynnik anatomiczny, który polega na obecności patologii w obszarze przejścia żołądka do przełyku. U niemowląt chorobie towarzyszy częste niedomykanie, opóźnienie wzrostu i skrócenie masy ciała. Systematyczne objadanie się i karmienie dziecka w niewłaściwej pozycji, kiedy duża ilość powietrza jest połykana podczas posiłków, może być przyczyną rozwoju patologii.

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz

Dziecko z systematycznym objawem refluksu powinno być obserwowane przez lekarza, a rodzice z kolei muszą monitorować odżywianie dziecka.Do jednego roku choroba może przejść niezależnie, ponieważ w tym okresie dochodzi do dojrzewania przewodu żołądkowo-jelitowego. W przypadku braku poprawy, pediatra zaleca specjalną dietę z lekami przeciwrefluksowymi i leczeniem medycznym.

Refluks u starszych dzieci jest spowodowany przewlekłą patologią gastroduodenal, która może być wrodzona i nabyta. Rozwój choroby często prowadzi do niedożywienia, nadmiernego spożycia czekolady, mięty, kofeiny i tłustych potraw.

Diagnostyka

Rozpoznanie refluksowo-przełykowego obejmuje badanie gatroenterologa i wykonanie badań krwi i moczu. Biorąc pod uwagę fakt, że choroba może pojawić się na tle przepukliny otworu przełykowego przepony, należy przeprowadzić kompleksowe badanie całego przewodu żołądkowo-jelitowego i klatki piersiowej. Przede wszystkim pacjentowi poddaje się prześwietlenie przełyku za pomocą zawiesiny baru.

Manipulację przeprowadza się na czczo, przed zabiegiem pacjent musi użyć mieszaniny kontrastowej, która pomoże uzyskać dokładny obraz. Jeśli substancja zostanie wrzucona do przełyku podczas spożywania roztworu, jest to pierwsza oznaka obecności refluksu.

Dalsza diagnostyka polega na wykonaniu biopsji błony śluzowej przełyku i przełyku (badanie przełyku). Lekarz przeprowadza pomiar poziomu kwasowości w świetle żołądka i przełyku. Jako dodatkową technikę wykonuje się manometryczne badanie zwieracza przełyku w celu wykrycia obecności tonu.

Leczenie

Leczenie refluksowego zapalenia przełyku odbywa się poprzez obserwację diety i przyjmowanie leków. Aby na stałe pozbyć się tej choroby, trzeba zidentyfikować przyczyny jej wystąpienia. Z czasem rozpoczęte leczenie gwarantuje całkowite wyleczenie pacjenta, wyjątek stanowią chroniczne formy choroby, gdy lekarze zalecają terapię wspomagającą i eliminację głównych objawów. Głównym celem w leczeniu refluksu czwartego etapu jest osiągnięcie stabilnej remisji.

Przed rozpoczęciem leczenia pacjenci z nadmierną masą ciała powinni schudnąć i unikać przejadania się. Sen jest zalecany przy podniesionej głowie, dzięki czemu można uniknąć przedostania się soku żołądkowego do przełyku. Konieczne jest wykluczenie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, który powoduje ucisk na ścianę brzucha, odmowę noszenia ciasnych pasków.

Leki

Leki z chorobą refluksową przełyku (GERD), jest skierowany na ochronę błony śluzowej przełyku, przełyku i zmniejszenie klirensu normalizowanie niszczących własności reflyuktata. Pacjentom przypisuje się prokinetykę, leki przeciwwydzielnicze (inhibitory pompy protonowej) i leki zobojętniające.

Najbardziej skutecznym środkiem w temperaturze wrzenia są leki należące do grupy inhibitorów pompy protonowej: omeprazol, esomeprazol, rabeprazol i pantorazol. Ich przyjmowanie nie ogranicza się do czasu trwania leczenia, ich składniki nie mają przeciwwskazań, pacjenci mogą przyjmować je przez kilka miesięcy (jeśli jest to zeznanie lekarza).

Jedną z najskuteczniejszych prokinetyki jest motilium. Jest przepisywany prawie we wszystkich typach refluksowego zapalenia przełyku. Z nieżytem zapalenia przełyku leczenie trwa około miesiąca, z erozyjną - półtora do dwóch miesięcy. Jeśli w tym okresie stan zdrowia pacjenta nie ulegnie poprawie, przyjmowanie leku może zostać przedłużone do trzech miesięcy lub dłużej.

Niewchłanialne leki zobojętniające sok żołądkowy są podzielone na trzy pokolenia.Pierwszy zawiera fosforan glinu z antyseptycznym, drugi - glinowo-magnezowy środek zobojętniający kwas, trzecia generacja składa się z glinowo-magnezowych środków zobojętniających kwas żołądkowy z analginianami. Rodzaj leku jest przepisywany przez lekarza prowadzącego, w zależności od stopnia porażki przełyku i stadium choroby. Często czas trwania leczenia lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy trwa od jednego do dwóch miesięcy, z okresową manifestacją objawów - lek jest przyjmowany w razie potrzeby.

Dieta

Podczas leczenia refluksu przełyku musi przestrzegać ścisłej diety. Pacjentowi zaleca się spożywanie gotowanego jedzenia, gotowanych na parze dań, niskotłuszczowych potraw. Jedzenie powinno być podzielone, a porcje małe. Lepiej jeść pięć do sześciu razy dziennie, ale powoli, niż jeść na kupę. Ostatni posiłek jest nie mniej niż trzy godziny przed snem. Po posiłkach nie można od razu iść spać, pierwsze pół godziny musi być w pozycji pionowej, przydadzą się spacery na świeżym powietrzu.

Jeśli chodzi o dietę, wykluczone jest jedzenie tłuste, wędzone, słone i pikantne. Konieczne jest zminimalizowanie spożycia mąki i słodyczy, a jeśli to możliwe, całkowite usunięcie.Alkohol i napoje gazowane, kawa i czekolada służą jako "prowokatorzy" zgagi i erupcji. Jeśli pacjent pali, należy minimalizować stosowanie nikotyny, idealnym rozwiązaniem jest całkowite pozbycie się tego nawyku.

Tradycyjne metody leczenia

Leczenie tradycyjną medycyną jest alternatywną metodą pozbywania się choroby i może być stosowane w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Istnieje wiele przepisów, które pomogą usunąć główne objawy objawów. Wśród nich picie herbaty, nalewki i soku z roślin. Zabrania się używania nalewek i wywarów zawierających alkohol i inne składniki alkoholowe.

Sok z aloesu

1 Dostępnym i sprawdzonym sposobem refluksu jest świeżo wyciśnięty sok z aloesu. Przed każdym posiłkiem i na pusty żołądek należy wycisnąć sok z rośliny do łyżeczki i napoju. Substancja czynna aloesu tworzy efekt otoczki i chroni błonę śluzową przełyku.

Odwar z nasion lnu

2 Aby zmniejszyć poziom kwasowości w żołądku, należy przygotować wywar z nasion lnu. Dla jednego litra wody weź jedną trzecią szklanki lnu i doprowadzaj do wrzenia. Mieszaninę pozostawia się do ostygnięcia.Aby użyć nalewki na dwóch stołowych łyżkach przed posiłkiem.

Wideo
Ludowe przepisy na leczenie refluksu przełyku.

Leczenie refluksowego zapalenia przełyku należy rozpocząć natychmiast po pojawieniu się pierwszych objawów choroby. Eliminując przyczyny złego samopoczucia, można nie tylko pozbyć się pieczenia, ale także uniknąć komplikacji. Należy zauważyć, że tylko wczesne stadia choroby mogą być leczone, przewlekła postać choroby jest nieuleczalna.

Obejrzyj wideo: Zapalenie przełyku - jakie są objawy i leczenie? (Sierpień 2019).