Jak leczyć przepuklinę przełyku

Przepuklina przełyku znacząco obniża jakość życia człowieka: ból, zgagę, pobudzenie, rytm serca, trudności w oddychaniu. Choroba może powodować komplikacje w sercu, jelitach i płucach. Długoterminowe emisje przełyku z kwasowej zawartości żołądka zwiększają szanse na rozwój onkologii przełyku. W przypadku braku odpowiedniego leczenia przez ponad 10 lat ryzyko zachorowania na raka wzrasta 8-krotnie. Przepuklinę przełyku można wyleczyć za pomocą metody medycznej i odpowiedniej diety. W ciężkich przypadkach operują.

Przepuklina przełyku i jej rodzaje

Pod przepukliną przełyku rozumie się przemieszczenie narządów jamy brzusznej w rejon klatki piersiowej przez otwór przepony. Najczęściej jest to ruch pętli jelita cienkiego, żołądka i przełyku. Inną nazwą przepukliny przełyku jest przepuklina rozworu przełykowego.
Choroba jest dość powszechna: jedna na pięć osób w Federacji Rosyjskiej cierpi z tego powodu. W wielu przypadkach towarzyszy chorobie wrzodowej (67,8%), przewlekłemu zapaleniu żołądka i jelit (16%) oraz zapaleniu trzustki (53,8%). Co druga rezydentka po 60 roku życia ma przepuklinę typu hyatilic.

Przepuklina przełyku objawia się niewielką lub żadną symptomatologią.Jak tylko lekarz postawi diagnozę, pacjenci mają wiele skarg na nie tolerowany stan. Niektórzy lekarze uważają chorobę za psychosomatyczną.

Istnieje kilka przepuklin w przełyku:

1 Przesuwne (osiowy, osiowy, wędrujący). Występuje u 90% pacjentów. Kiedy zmienia się pozycja ciała, górna jedna trzecia dolnej części żołądka, dolny zwieracz, brzuszna część przełyku wnika w obszar klatki piersiowej, a następnie ich powrót do pozycji anatomicznej. Duże przepukliny tego przełyku nie są w stanie wyprostować się z powodu zrostów uformowanych w worku przepuklinowym. Fiksacja występuje również ze skróconym przełykiem.

2 Paroofagiczny (ustalone, blisko przełyku). Anatomiczna kardiomia pozostaje pod przeponą, a podstawowa część żołądka wnika do klatki piersiowej przez otwór żywieniowy. Chorobie towarzyszy ból i zły postęp żywnościowy z powodu naruszenia.

3 Mieszane - połączenie przepukliny stałej i ślizgowej przełyku. Istnieją 3 stopnie choroby, w zależności od objętości penetracji przełyku i żołądka.

Wideo
W teledysku Elena Malysheva opowie szczegółowo wszystko na temat przepukliny przełyku i nowoczesnych metod leczenia.

Przyczyny choroby

Przemieszczenie narządów może wystąpić z kilku powodów:

 • Słabe mięśnie i więzadła przełyku i przepony. Zmiany wieku prowadzą do utraty ich elastyczności i utraty podstawowej funkcjonalności. Dolny zawór do żywności przestaje działać prawidłowo. Ponadto, mięśnie tworzące otwór pokarmowy przepony osłabiają się, co zwiększa średnicę otworu. Często po 60 latach obserwuje się resorpcję pod przeponą tkanki tłuszczowej. Opisane zjawiska występują nie tylko u osób w wieku emerytalnym, ale także u młodych pacjentów o słabej sprawności fizycznej.
 • Predyspozycje genetyczne. U niektórych osób słabość tkanki łącznej wiąże się z genopetonem (płaskie stopy, zespół Marfana). Mają przepuklinę przełyku z towarzyszącą przepukliną pachwinową lub udową.
 • Ostry lub okresowy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, który powoduje rozszerzenie otworu w otworze i prowokuje przemieszczenie części lub całego narządu.

Nacisk wzrasta z kilku powodów:

 • wzdęcia;
 • podczas ciąży i ciężkiego porodu;
 • gromadzenie w jamie brzusznej płynu z marskością, onkologią lub niewydolnością serca;
 • przedłużony kaszel: połowa pacjentów z przewlekłą niedrożnością płuc ma przepuklinę przełyku;
 • ciężka praca lub ciężka praca przy słabym aparacie mięśniowo-szkieletowym przepony i przełyku;
 • ciężkie wymioty;
 • ciężka otyłość;
 • regularne przejadanie się;
 • przewlekłe zaparcia.

Silne wyciągnięcie przełyku. Występuje w dwóch przypadkach:

1 Naruszono jego funkcję motoryczną - występują silne cięcia długości. Grudka pokarmowa porusza się bez zmian organicznych. Sprowokować wrzód żołądka, wrzód dwunastnicy, zapalenie trzustki lub zapalenie pęcherzyka żółciowego w przewlekłej postaci.

2 Zmniejszenie długości przełyku ze względu na zmiany bliznowate, które je pociągnęły. Blizny są wynikiem oparzeń termicznych i chemicznych lub wrzodu trawiennego przełyku.

Zwróć uwagę!
Choroby przewodu żołądkowo-jelitowego są często przyczyną powstawania przepukliny przełyku. Wynika to z regularności: im dłużej choroba trwa, tym bardziej prawdopodobne jest powstawanie przepukliny.

1 Urazy - otwarte (penetracja pocisku zranienia) i zamknięte (tępe pociągnięcia, gwałtowny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej) uszkodzenie przepony.

2 Klatka piersiowa lub krótki przełyk. Kiedy patologia żołądka znajduje się w klatce piersiowej, przełyk wchodzi do niej wysoko ponad przeponą.

Ważne!
Ton dolnej zastawki żywnościowej zmniejsza nikotynę, kofeinę, hormony, leki.

Symptomatologia

Małe przepukliny się nie objawiają, pacjent może nie wiedzieć o chorobie. W innych przypadkach objawy zależą od wielkości przepukliny, narządów w worku przepuklinowym, istniejących chorób i powikłań.

Główne objawy to:

1 Zgaga o różnej intensywności jest najczęstszym objawem. Pojawia się po jedzeniu w nocy, gdy ciało znajduje się w pozycji poziomej. Zgaga występuje, gdy zawartość żołądka dostanie się do przełyku.

2 Różne bóle (pieczenie, cięcie, szycie) w hipochondrii, nadbrzuszu, okolicy serca, za mostkiem. Przyczyną jest stagnacja żywności i podrażnienie błony śluzowej. Jedna trzecia pacjentów opisuje objawy podobne do choroby wieńcowej, ale sprawdzenie ich serca nie potwierdza takiej diagnozy. W podeszłym wieku patologie serca mogą być połączone z przepukliną przełyku. Pacjenci często traktują tylko pierwszego, nie wiedząc o drugim.

3 Dysfagia jest złym przejściem pokarmu. Występuje w 40% przypadków, nawet podczas spożywania płynnej żywności.Występuje, gdy produkt jest szybko wchłaniany lub spożywany na ciepło lub na zimno.

4 Belching z zawartością powietrza lub żołądka. Przed erupcją "powietrza" pojawia się uczucie raspiraniya w żołądku, po czym - dyskomfort znika. Powstrzymywanie pojawia się, gdy wrzucisz pokarm do przełyku z żołądka. Podczas posiłków powietrze jest połykane za pomocą słabego aparatu więzadłowego lub niskiego tonu zwieracza.

5 Chrypka, język boli. Jest związany z oparzeniem żołądka, kiedy sok żołądkowy dostaje się do jamy ustnej.

6 Długo (kilka tygodni) czkawki występują u 4% pacjentów. Spazmatyczne skurcze przepony są związane z podrażnieniem nerwu błędnego.

Przepuklina ślizgowa objawia się dopiero po wlaniu do przełyku zawartości żołądka. Wszystko zaczyna się od bólu i zgagi, a kończy się trudnym przejściem pokarmu przez przełyk.

Przejawy przepukliny pęcherzowo-gardłowej wiążą się ze stagnacją pokarmu w żołądku. Pacjenci zaczynają ograniczać się w jedzeniu, a następnie odmawiają. Występuje ostra utrata wagi. Często przepuklina prawieoponowa jest powściągliwa, powodując ból.

Przepuklina pachwinowa charakteryzuje się silnym bólem. Ponadto występują wymioty (naruszenie dolnego zwieracza przełyku) lub wymioty z żółcią lub krwią (naruszenie górnej części żołądka).Ogólny stan osoby pogarsza się: obrzeża skóry bledną, wrzuca zimny pot, pojawia się oddech, temperatura i puls wzrastają.

Diagnoza choroby

Z powodu braku objawów i niespecyficznych objawów wielu pacjentów leczy się z powodu pseudo-chorób. Przez długi czas bezskutecznie odwiedzali lekarzy innej specjalności. Łatwo jest jednak stwierdzić obecność przepukliny przełyku.

Główne rodzaje diagnostyki to:

1 Przesłuchanie pacjenta. Lekarz powinien zaalarmować zgagę, pieczenie w jamie ustnej, ból brzucha (za mostkiem), nudności, częste nudności, niedomykalność.

2 Diagnostyka instrumentalna. Wszystkie jego rodzaje są przeprowadzane na pusty żołądek: wyklucz posiłki na 12 godzin przed badaniem, płyn - przez 4 godziny. Odmawiają także papierosów i gumy do żucia.

 • EGDF (fibrogastroduodenoskopia). Przez jamę ustną na elastyczną rurkę wprowadza się układ optyczny do przełyku i żołądka. Odbywa się to z podejrzeniami chorób żołądkowo-jelitowych i przepukliny przełyku. Przed wejściem do gastroskopu jamę ustną znieczulono lidokainą. Czas trwania procedury wynosi do 10 minut. Obecność przepukliny wykazują przepuklinowego wnęki, zmniejszając długość części przełyku, a odległość między przednimi siekaczy zwieracza, obecność w przełyku soku żołądkowego spłaszczenie kąt His, patologii zaworu Gubareva,obecność komórek błony śluzowej jelit w przełyku.
 • RTG - obowiązkowe badanie w przypadku podejrzenia przepukliny rozworu przełykowego. Badanie będzie oceniać górny odcinek przewodu żołądkowo-jelitowego. Rozpocznij od prześwietlenia klatki piersiowej jamy brzusznej. Następnie pacjent pije zawiesinę baru i leży pod kątem 40 stopni. Lekarz obserwuje jej ruch, robiąc kilka zdjęć. Ten typ diagnozy nie jest zbyt pouczający dla ustalonej przepukliny.
 • Metryka PH - Codzienne oznaczanie kwasowości. Zmierz częstotliwość i charakterystykę odlewania zawartości żołądka. Sok żołądkowy pobrano do analizy w celu określenia funkcji kwasotwórczej. Do badania użyj komputera, jednostki nagrywającej, oprogramowania, sondy transnazalnej. Sonda jest wprowadzana przez nos, a elektroda jest zamocowana na skórze. Wszystko to jest połączone z urządzeniem nagrywającym i jest zużyte przez 24 godziny. Pacjent podczas badań może spać, jeść i robić wiele rzeczy.

Metody leczenia

Przepuklina leczona przełyku może być zachowawcza (bez zabiegu chirurgicznego) lub zabieg chirurgiczny.

Metoda niechirurgiczna

Bez operacji leczy się tylko małe przepukliny z niewielkimi objawami.O 99% metoda jest podobna do leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego. Ważnym elementem będzie wykluczenie złych nawyków i korekta odżywiania.

Metoda leczenia

Przepuklina przełyku jest leczona sześcioma grupami leków:

 • Leki zobojętniające kwas solny do zobojętniania nadmiaru kwasu solnego: Almagel, maalox, phosphalugel.
 • Prokinetyki, aby przywrócić prawidłowy postęp żywności: cerukal, domirid, motilium.
 • Blokery receptorów histaminowych w celu zmniejszenia wytwarzania kwasu chlorowodorowego: ranitydyna, oksatydyna, famotydyna.
 • Inhibitory pompy protonowej są podobne do poprzedniej grupy, ale mają mniejsze działanie: omeprazol, nolpaza i środki antykoncepcyjne.
 • Kwasy żółciowe do neutralizacji losowo "zaniedbanych" kwasów żółciowych: ursophane, urochol.

Metoda działania

Leczenie chirurgiczne jest zalecane, gdy:

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
 • ciężka forma, która nie jest leczona;
 • duża przepuklina ze słabą przepuszczalnością pokarmu lub wrzuceniem go do przełyku;
 • prawdopodobieństwo wystąpienia naruszenia lub innych powikłań jest wysokie (zwężenie przełyku, niedokrwistość);
 • Przełyk Barretta;
 • przepuklina żołądka.

Operacja jest konieczna, aby przywrócić anatomię żołądka i przełyku, zapewniając mechanizm antyrefluksowy zapobiegający wyciekom żywności.

Operacja jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży z ciężką chorobą układu sercowo-naczyniowego, onkologii, cukrzycy, zakrzepowe zapalenie żył.
Istnieje kilka rodzajów operacji, w zależności od metody dostępu do worka przepuklinowego. Koszt leczenia chirurgicznego zależy od wielu czynników i indywidualnych cech pacjenta:

Rodzaj operacjiKoszt, rub.
Fundusze Nissen50 000 - 150 000
Operacja Belsy70 000 - 90 000
Wzgórze Gastrocardiapexy80 000 - 160 000
Metoda Allison50 000 - 100 000
Wideo
Profesor K.V.Puchkov powiedzieć o metodach chirurgicznych leczenia przepukliny, cechy okresie pooperacyjnym oraz metody leczenia przepukliny przełyku zgaga podczas:

Fundusze Nissen

Może być wykonany metodą otwartą lub z laparoskopem. Górna trzecia część żołądka tworzy mankiet, który nie pozwala, aby zawartość żołądka przedostała się do przełyku. Ponadto górna część jest opuszczana, szyte są łodygi membrany. Pozwala to zmniejszyć średnicę dziury. Operacja jest przeciwwskazana w zwężonym przełyku, zaburzeniu czynności motorycznej i zapaleniu.

Wady:

 • Przedłużający się przebieg choroby skraca przełyk, co nie pozwala na jego obniżenie. Następnie część żołądka pozostaje w klatce piersiowej, co może spowodować nawrót.
 • Mankiet nie jest ustalony i może spaść. Choroba zacznie się ponownie rozwijać.

Zalety:

 • Możesz użyć laparoskopii, która zapewni minimalne obrażenia i skróci czas regeneracji.
 • Niskie ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Działanie białek

Jest wskazany w przypadku dużych przepuklin i ewidentnego refluksowo-przełykowego zapalenia przełyku. Lekarz wykonuje cięcie po lewej stronie w 6. przestrzeni międzyżebrowej. Istnieje przymocowanie dolnej części przełyku, zwieracza do przepony. Oprócz ściany dolnej części przełyku.
Wady metody w dostępie do przepukliny. Nacięcie chirurgiczne ma wyraźny zespół bólowy i jest trudne do zniesienia przez pacjentów. Jednak operacja pomoże wyeliminować towarzyszące patologie w jamie klatki piersiowej.

Gastrocardiopexy

Produkują laparotomię - cięcie w środku brzucha. Chirurdzy szyją górną część żołądka, przełyk do niektórych struktur (duża sieć, koliste więzadło wątroby, itp.).

Najczęściej spotykaną gastrokarpiaxią jest Hill, gdy występuje silna fiksacja części żołądka, przełyku do środkowego więzadła przepony i przedniej powięzi.

W trakcie operacji problematyczne jest dla lekarzy znalezienie powięzi przedwczesnej i więzadła przyśrodkowego łukowego.

Metoda Allison

Istnieje szycie nóg przepony (przepuklina). W ósmej lub siódmej przestrzeni międzyżebrowej dokonuje się cięcia. Po zabiegu prawdopodobieństwo nawrotu jest wysokie - 10%. Refleks żołądkowo-przełykowy nie zostanie wyeliminowany. Dziś sama metoda nie jest stosowana, tylko w połączeniu z innymi metodami interwencji chirurgicznej.

Tradycyjna medycyna

Przedstawiciele tradycyjnej medycyny mówią, że są w stanie "naprawić" przepuklinę przełyku. Oni gołą ręką naciskają "we właściwym miejscu" brzucha, przywracając żołądek do stanu anatomicznego. Jednak nie ma dowodów na to, że pomaga to wyeliminować przepuklinę przełyku. Żadne badanie nie potwierdziło skuteczności tych metod.

Tradycyjna medycyna ma kilka sprawdzonych przepisów:

Wymieszać pokruszonych liści mięty, matka podbiału, korzeń prawoślazu i nasion lnu w tej samej proporcji 1 łyżka. łyżka. Zbierz 1 litr wody. woda i godzina nalegania.Gotować w łaźni wodnej przez 5 minut. Weź pół szklanki do 6 razy dziennie.

Zmiel suche liście agrestu i zalej wrzącą wodą: 1 łyżka. mieszanina 0,5 litra. woda. Wlać dwie godziny. Zjedz pół filiżanki przed posiłkami.

3 Mleko kupione: 25 gramów cegieł zalać 2 łyżki. mleko. Mieszaj mieszaninę na małym ogniu. Wziąć filtrowaną ciecz 2-3 razy dziennie na 2 łyżki.

W domu

Leczenie w domu składa się z:

 • poprawna dieta;
 • przyjmowanie leków;
 • terapeutyczne treningi fizyczne;
 • środki ludzi.

Lekarz przepisuje dietę, która pomoże wyeliminować przełykowy zrzut zawartości żołądka.
W domu można pozbyć się objawów chorób, które powodują dyskomfort. Jednak przed użyciem środków folk, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Od zgagi pomoże:

 • mieszanka skórek pomarańczowych, korzenia lukrecji;
 • herbata goryczkowa;
 • nalewka z nasion lnu;
 • sok ze świeżych ziemniaków i marchwi.

Możesz poradzić sobie z erupcją przy pomocy:

 • sok żurawinowy, miód i aloes;
 • kolory popiołu górskiego.

Złagodzenie zaparcia:

 • kompot suszonych owoców;
 • nalewka z rokitnika, liści siana i korzenia rabarbaru.

Zmniejszy wzdęcia:

 • nalewka kminku;
 • nalewka z rumianku;
 • ziołowa kolekcja dziurawca, krwawnik pospolity, cassowe;
 • mieszanina mięty pieprzowej, korzenia waleriany i owoców kopru włoskiego.

Ćwiczenia oddechowe

Gimnastyka oddechowa zwiększa skuteczność leczenia uzależnień. Ćwiczenie wykonuje się 2 godziny po jedzeniu:

1 Połóż się na boku, nogi powinny być niższe niż głowa o 15-20 cm, intensywnie wdychając brzuch, wydychając - dla relaksu. Wykonuj codziennie przez 10 minut.

Zwróć uwagę!
Na początku, podczas wydechu, nie ciągnij za brzuch. Element wprowadzany jest dopiero po 3-4 sesjach.

Stań na kolanach, delikatnie zginaj w różnych kierunkach. Przechył odbywa się przy wdychaniu, ale wyprostowany - przy wydechu. Po 3-4 lekcjach w pozycji stojącej.

Połóż się na plecach, obracaj ciałem w różnych kierunkach, kontrolując swój oddech.
Gimnastyka oddechowa to zapobieganie rozwojowi patologii i powikłań. Ulepszenia będą widoczne już na 3-4 miesiące zajęć.

Ćwiczenia

Nadwaga jest pierwszym problemem przepukliny: tłuszcz podnosi żołądek. Zła postawa i napięcie mięśni zwiększa ryzyko rozwoju choroby.

Nie wszystkie ćwiczenia można wykonać z przepukliną przełyku. Mogą zwiększać ciśnienie na przeponie, zwiększać nudności, utrudniać oddychanie i rozszerzać aperturę.

Najprostszym i najłatwiejszym ćwiczeniem będzie chodzenie w szybkim tempie.Zmniejszają napięcie, poprawiają postawę i prowadzą do napięcia mięśni. Skuteczne skakanie w miejscu, jak w pozycji pionowej żołądek "zroluje" z powrotem. Mięśnie brzucha trenują umiarkowane skłonności i przysiady.

Jeśli masz ataki bólu, możesz spróbować:

Połóż się na poziomej powierzchni plecami i rozluźnij swoje ciało. Wmasuj dłonie na kilka centymetrów w mostku. W tym dniu powtórz 3 razy.

2 Pij 1 łyżkę. wody, aby stanąć na niewielkim wzgórzu (krok). Zeskocz na dół, trochę amortyzuj.

Ważne!
Sen powinien znajdować się na wysokiej i sztywnej poduszce, która zapewni wysokość 10-15 cm. Nie idź spać po jedzeniu.

Zasady żywienia, codzienne menu

Pacjent z przepukliną przełyku musi przestrzegać następujących zasad:

 • ułamkowe i częste posiłki;
 • ostatni posiłek na kilka godzin przed snem;
 • wykluczyć produkty, które zwiększają kwasowość żołądka: smażone, słodkie, spirytusowe, kwaśne soki, mocna kawa i herbata, produkty wędzone;
 • produkty z limitem maksymalnym, które zwiększają wzdęcia: mleko i kwaśne produkty mleczne, kapusta, groch, świeże wypieki, winogrona, napoje gazowane;
 • Podstawą żywienia powinna być dobrze ugotowana owsianka (proso, owies, jęczmień, kasza gryczana);
 • używaj tylko chudego mięsa i gotowanych ryb;
 • nie używaj przypraw;
 • Owoce i warzywa obrane i starte;
 • po zjedzeniu trochę jak.

Produkty muszą być naturalne, a menu wyważone. Po wykluczeniu szkodliwych pokarmów przygotuj menu dnia:

ŚniadaniePrzekąskaLunchPrzekąskaKolacjaKolacja 2
1. wodyBananZupa jarzynowa (bulion drobiowy z zadem)1 łyżka. wody1 łyżka. wodyRodzynki, suszone śliwki
Jajko na twardoGalaretka owocowa lub galaretkaKasza jęczmiennaPieczone jabłkoGotowana ryba100 gr. twarożek
1 łyżka. herbata ziołowaKotlet z kurczaka na parzeHerbata z suszonych owocówGotowane warzywaSok
100 gr. niskoprocentowy twarożekSałatka ze świeżych warzyw i oliwy z oliwekPlastry suszonego chleba

Przepuklina przełyku jest przewlekłą chorobą nawracającą. Pacjenci cierpią na zgagę, czkawkę, bóle i zaparcia. Metody niechirurgiczne w połączeniu z odpowiednią dietą wykazują wysoką skuteczność leczenia. Interwencja chirurgiczna jest środkiem skrajnym, stosuje się ją tylko w przypadku dużych przepuklin w przełyku.Oddychanie i ćwiczenia ułatwiają powrót do zdrowia.

Obejrzyj wideo: Laparoskopowe usunięcie przepukliny rozworu przełykowego (Refluks żołądkowy) (Sierpień 2019).