Przepuklina śluzowa przełyku (GVAP), jakie są objawy i leczenie

Przesuwnych rozworu przepuklinę (HH) - typ przepukliny gdy żołądek od normalnego położenia w jamie brzusznej wzrasta w rejonie klatki piersiowej, a do dolnej części przełyku się częściowo do wnętrza otworu, w ten sposób tworząc przepuklinę.

Niebezpieczeństwo choroby polega na braku widocznych oznak, podobnie jak w przypadku innych przepuklin. W tym przypadku występ nie opiera się przed przednią ścianą jamy brzusznej, w jamie klatki piersiowej. Rozpoznanie komplikuje rozmycie objawów, które często mylone są z zapaleniem żołądka lub innymi problemami żołądkowymi.

Przyczyny

Powody pojawienia się ślizgowego GVC są zwykle podzielone na wrodzone i nabyte. Bardzo często działają razem, tzn. Już istniejące warunki w ciele są pogarszane przez czynniki zewnętrzne.

Wrodzone przyczyny:

 • spóźnione obniżenie żołądka podczas rozwoju wewnątrzmacicznego;
 • powolne zakażenie przepony po opuszczeniu żołądka;
 • niedorozwój mięśni przepony, które otaczają otwór przełyku.

Pozyskane powody:

 • Częste lub przewlekłe zwiększanie ciśnienia w jamie brzusznej (aktywność fizyczna, zaparcia, kaszel, ciąża).
 • Nadmiar prawidłowej masy ciała (otyłość w różnym stopniu).
 • Zmiany wieku w ciele, które prowadzą do osłabienia napięcia mięśniowego.
 • Choroba wrzodowa lub zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Po przestudiowaniu tych powodów staje się jasne, że choroba może nagle ogłuszyć wszystkich. Pozyskane przyczyny są w pewnym stopniu obecne w życiu tak wielu osób (szczególnie z nadwagą), ale możemy nie wiedzieć o wrodzonych.

Zwróć uwagę!
Regularnie przechodząc co najmniej kilka z tych powodów, jesteś zagrożony. Nie oznacza to, że choroba musi nadejść, ale powinieneś bardziej uważać na swoje zdrowie. Wystarczająco regularne badanie lekarskie raz w roku.

Główne objawy

W większości przypadków symptomatologia przesuwanego GPS jest ukryta. Objawy przepukliny są często mylone z chorobami przewodu pokarmowego, a we wczesnym stadium choroby mogą się wcale nie manifestować.

Bardziej oczywiste objawy pojawiają się nawet przy progresji przepukliny:

 • częste zgaga;
 • trudności w połykaniu (początkowo pacjent odczuwa jedynie trudności w połykaniu, ale z upływem czasu przełyk rzeczywiście zwęża się, utrudniając połknięcie pokarmu);
 • niedomykalność (mimowolnym powrotu żywności od żołądka do jamy ustnej, które nie powinny być mylone z wymiotów nie zbieranie się na mdłości);
 • stałe odbijanie;
 • palący ból w okolicach mostka, który zwiększa się podczas pochylenia;
 • regularne zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc, które występują z niedomykaniem i zakwaszeniem dróg oddechowych.
Ważne!
Zauważając, że jeden lub więcej symptomów powtarza się stale, konieczne jest, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza. Jest to bardzo ważna zasada, ponieważ objawy mogą bardzo prawdopodobnie wskazywać na przesuwanie się HLP. Należy rozumieć, że w tym przypadku charakterystyczny występ nie występuje na zewnątrz, więc nie należy ignorować już istniejących oznak choroby.

Pomimo faktu, że w miarę upływu czasu przesuwne przepuklina występuje prawie bezobjawowe i nie pogarsza jakości życia w późniejszych etapach staje się bardzo niebezpieczna. Istnieje przewlekłe zapalenie błony śluzowej, które prowadzi do powstawania owrzodzeń lub erozji. Z biegiem czasu mogą powodować wewnętrzne krwawienie. Również na tle choroby są częste przypadki pojawienia się anemii.

Diagnostyka

Podczas diagnozowania przesuwającej się przepukliny otworu przełykowego przepony stosuje się radiografię lub rezonans magnetyczny. Są to jedyne dwie metody, które pozwalają lekarzowi wykryć przepuklinę ślizgową. W tym przypadku ultradźwięki nie są stosowane, więc jego wyniki nie są orientacyjne.
Dokładne określenie diagnozy wraz z radiografią, badanie przełyku, endoskopia, pomiar poziomu pH w przełyku. Na podstawie kompleksowego badania lekarz może dokładnie potwierdzić diagnozę, a także określić stopień zaawansowania przesuwania się przepukliny.

Leczenie

Interwencja operacyjna z przesuwanym GDPS jest rzadko używana. Zazwyczaj lekarze mają konserwatywne metody terapii, które są bardzo skuteczne w radzeniu sobie z chorobą. Ten rodzaj leczenia nie jest tak szybki jak operacja, ale daje pozytywne wyniki i nie wymaga długiego i bolesnego powrotu do zdrowia.

Wideo
Ten film opowiada o metodzie oszczędzania interwencji chirurgicznej, ale także bardzo wyraźnie i wyraźnie pokazuje zasadę pojawienia się przepukliny ślizgowej.

Okres leczenia dla pacjenta jest dość wygodny.Wystarczy, że wykona nieskomplikowane zalecenia lekarza i nieco skoryguje jego sposób życia. Już na wczesnym etapie będzie zauważalna poprawa samopoczucia, nieprzyjemne objawy prawie całkowicie przestaną się martwić.

Aby przyspieszyć proces odzyskiwania i bezpiecznie ustalić wynik, lekarze traktują leczenie w sposób kompleksowy. W zależności od indywidualnego przypadku dobrana jest właściwa terapia lekowa wraz z terapią wysiłkową i dietą terapeutyczną.

Leki mają na celu usunięcie objawów, a także zapobieganie możliwym konsekwencjom:

Istota metodologii
Recenzje po artykule
Poduszka Meiram
Przyjmujemy zamówienia w przedsprzedaży.
Zamów teraz
 • przeciwskurczowe;
 • środki przeciwbólowe;
 • leki zmniejszające kwasowość;
 • leki na zgagę;
 • leki, których celem jest hamowanie produkcji kwasu solnego;
 • preparaty do odbudowy i ochrony błon śluzowych;
 • leki poprawiające trawienie.

Gimnastyka lecznicza

W przesuwnych ГПОД bardzo przydatne są bardzo umiarkowane ciche ćwiczenia fizyczne. Powinny one być ukierunkowane na relaksację, ogólne wzmocnienie ciała i ścian prasy brzusznej, a także, gdy konieczne jest zmniejszenie masy ciała.Przez LFK pacjent osiąga zmniejszenie ciśnienia w jamie brzusznej, co wywołuje wysunięcie przełyku.

Warto zacząć od pieszych wycieczek na świeżym powietrzu lub skorzystania z bieżni. Na symulatorze powinieneś chodzić w tym samym tempie, co na ulicy, bez zwiększania obciążenia. Minimalny czas spaceru to nie mniej niż pół godziny, w przyszłości konieczne jest zwiększenie tego czasu. Chodzenie to łatwy sposób na poprawę napięcia mięśniowego, unikając przeciążenia i łagodząc stres.

W niewielkiej ilości powinieneś wykonywać ćwiczenia dla prasy i stoków. Wystarczy kilka podejść od 10 do 15 razy, musisz wziąć pod uwagę swoje zdrowie i fizyczne przygotowanie.

Obowiązkowe do wykonywania skoków, niezbyt intensywne z przerwami na odpoczynek i wytchnienie. Możesz skakać w miejscu, wykonując kilka podejść naraz. Skakanie pomaga żołądkowi wpaść na miejsce w jamie brzusznej, co eliminuje strzyżenie przepukliny. Aby zwiększyć efekt, niektórzy pacjenci piją przed wypiciem szklanki wody, zwiększając ciężar żołądka i przyspieszając jego ruch. Oprócz podskakiwania w miejscu, możliwe są również przeskoki z dolnego stopnia lub niska wysokość (na przykład etap sportowy). Daje to dodatkowe wytrząsanie żołądka.

Warto zwrócić uwagę na jogę i pilates. Są to spokojne, prawie statyczne ćwiczenia, które działają przez wszystkie grupy mięśniowe bez tworzenia nacisku. Pilates jest jednym z najlepszych sposobów pompowania prasy w bardzo umiarkowanym rytmie. Wcześniej nie zapomnij skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie wszystkie asany będą równie przydatne w przepuklinie. Poinformuj także instruktora o istniejącej chorobie.

Obserwować umiar w sporcie, zwiększać obciążenie tylko stopniowo, gdy lekarz to zatwierdził. Ćwiczenia i aktywność fizyczna powinny na zawsze wejść w twoje życie, a nie tylko na okres terapii. Pomoże to uniknąć nawrotu choroby.

Zwróć uwagę!
Pacjent z przesuwnym GVPD powinien starannie wybrać obciążenie fizyczne. Zabronione jest wykonywanie ćwiczeń siłowych na zawsze. Konieczne jest porzucenie zajęć, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej. W tym przypadku sport tylko boli. Istnieje możliwość gwałtownego postępu choroby, zwiększenia otwarcia przepony, prowokacji nudności lub trudności w oddychaniu.

Dieta

Dieta przepisana przez lekarza powinna być przestrzegana dokładnie i stale:

 • jedzenie frakcyjne około 4 do 6 razy dziennie w małych porcjach, to nie pozwoli żołądkowi rozciągnąć się i normalizować trawienie (jedna porcja powinna być umieszczona na spodku);
 • porzucenie szkodliwego pokarmu, który silnie drażni żołądek i przełyk śluzowy (tłuszczowy, smażony, solony, marynowany, fast food, żywność wygodna, słodycze, słodkie napoje gazowane z barwnikami);
 • podstawą diety powinno być niskotłuszczowe mięso, zboża, warzywa, owoce, produkty mleczne;
 • żywność może być gotowana, pieczona, duszona, gotowana na parze;
 • pić czystą wodę w ciągu dnia, tylko nie od razu po jedzeniu;
 • Ostatni raz możesz jeść na 1-2 godziny przed pójściem spać.

Dokładna lista zatwierdzonych produktów zostanie podana przez lekarza na podstawie Twojej diagnozy. Podczas leczenia niektóre dostosowania diety, ale ogólnie, dieta zawsze będzie musiała być przestrzegana.


Nie zapominaj, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest spożywanie tłuszczów. Zupełnie dopuszczalna jakość oleju roślinnego w małych ilościach. Olej powinien być przyprawiony sałatką, ale nie używaj go do smażenia.

Jak każda inna przepuklina, przesuwająca się GAP jest poważną chorobą, z którą nie powinieneś żartować.Pomimo prostych zasad terapii, muszą być ściśle przestrzegane, nie pozwalają na samoleczenie i dbają o swoje zdrowie bardzo ostrożnie. Takie podejście pomoże pozbyć się choroby i nie pozwoli na komplikacje.

Do wszystkich wymienionych zaleceń należy dodać i dostosować sposób życia. Warto zrezygnować ze złych nawyków, rzucić palenie, nie pić alkoholu. Powinien całkowicie odpoczywać, unikać dużych obciążeń i stresu.